۲۲۵۱۴۶
۱۶۲۴
۱۶۲۴

زایمان اپیدورال چگونه است؟

داروهای آرامبخش اغلب در کنار مسکن ها استفاده شده و اغلب در هنگام وجود اضطراب شدید برای آرام کردن مادر استفاده می شوند.

زایمان اپیدورال محبوب ترین روش تسکین درد هنگام زایمان است. زایمان اپیدورال بیهوشی منطقه ای است که درد در ناحیه خاصی از بدن را مسدود می کند. هدف زایمان اپیدورال تسکین درد به جای بیهوشی است که منجر به کمبود احساس می شود. اپیدورال حرکت های عصبی را از قسمت های تحتانی ستون فقرات مسدود می کند. این امر باعث کاهش احساس در نیمه تحتانی بدن می شود.

زایمان اپیدورال و دیگر گزینه های تسکین درد زایمان
مزایای زایمان اپیدورال
بیشتر مراحل عملاً بدون درد خواهد بود.
بسته به ترجیحات مادر، میزان داروی تجویز شده از اپیدورال افزایش یافته یا کاهش می یابد.
در موارد شدید، پزشکان می توانند داروهای کاهش اضطراب تجویز کنند.
اگر تضمین کاهش درد هنگام زایمان را ترجیح می دهید ، باید گزینه های دارویی را مد نظر بگیرید. بهتر است قبل از انجام هر کاری در مورد این موارد با پزشک خود صحبت کنید. همچنین با توجه به سابقه سلامتی خود باید متوجه شوید که برخی از داروهای خاص برای شما مناسب هستند یا خیر. مزیت اصلی داروها برای زایمان، تسکین درد است. در حالی که ممکن است در حین اعمال دارو همچنان احساس سستی و کسلی داشته باشید، اما بیشتر این روند تقریباً بدون درد است. نکته منفی این است که داروهای ضد درد همیشه خطر عوارض جانبی را به همراه دارند.
این عوارض می تواند شامل موارد زیر باشد:
خواب آلودگی
سردرد
حالت تهوع
استفراغ
فشار خون پایین (افت فشار خون)
خارش پوست
مشکلات ادرار
ممکن است داروهای مسکن به کودک منتقل شود، اگرچه این موضوع به نوع دارو مرتبط است. انتقال ممکن است در کودک عوارض جانبی ایجاد کند.
معایب
ممکن است در اثر مصرف داروهای خاص مسکن برای مادر عوارض جانبی ای از جمله خواب آلودگی، سردرد و یا تهوع ایجاد شود.
ممکن است داروهای مسکن به کودک منتقل شود.
پزشک ممکن است بر اساس سوابق پزشکی شما داروهای ضد درد را توصیه نکند.

زایمان اپیدورال و دیگر داروهای درد برای زایمان
شایع ترین انواع داروهای درد برای زایمان عبارتند از
زایمان اپیدورال
اپیدورال نوعی بی حسی موضعی است که از طریق کمر تزریق می شود. در هر دو زایمان واژنی و سزارین، درد از ناحیه کمر کاهش می یابد. مزیت اپیدورال این است که بنا به درخواست مادر ممکن است این مقدار کاهش یا افزایش یابد. تسکین درد به وسیله زایمان اپیدورال و نخاع از طریق جفت به جنین منتقل نمی شود، در حالی که در مسکن های IV و بی حسی عمومی اینگونه است.
بلوک نخاعی
بلوک نخاعی شبیه اپیدورال بوده، اما دارای تاثیر کوتاه مدت است (فقط یک ساعت یا کمی بیشتر).
داروی مسکن
این داروها به شکل آمپول یا سرم هستند. مسکن ها روی کل بدن تأثیر می گذارند.
بیهوشی عمومی
داروهایی هستند که کاملاً شما را بیهوش می کنند. این نوع به طور معمول در هنگام زایمان های واژنی استفاده نشده و فقط در مواقع اضطراری استفاده می شوند.
آرامبخش ها
داروهای آرامبخش اغلب در کنار مسکن ها استفاده شده و اغلب در هنگام وجود اضطراب شدید برای آرام کردن مادر استفاده می شوند. به دلیل خطر بالای عوارض جانبی، به جز در موارد شدید، معمولاً استفاده از آرامبخش ها توصیه نمی شوند.

اپیدورال چه مزایا و عوارضی دارد؟
زایمان اپیدورال محبوب ترین روش تسکین درد هنگام زایمان است. زنان بیش از هر روش تسکین دردی درخواست اپیدورال را دارند. بیش از ۵۰٪ زنانی که در بیمارستان ها زایمان می کنند، از زایمان اپیدورال استفاده می کنند. همانطور که خود را برای «روز زایمان» آماده می کنید، سعی کنید تا حد امکان در مورد گزینه های تسکین درد اطلاعات کافی کسب کنید، تا در فرآیند زایمان و بعد از آن آمادگی بهتری برای تصمیم گیری داشته باشید. شناخت انواع مختلف اپیدورال ها، نحوه مدیریت و مزایا و خطرات آن ها در طول زایمان به شما در تصمیم گیری بهتر کمک می کند.

زایمان اپیدورال چیست؟
زایمان اپیدورال بیهوشی منطقه ای است که درد در ناحیه خاصی از بدن را مسدود می کند. هدف زایمان اپیدورال تسکین درد به جای بیهوشی است که منجر به کمبود احساس می شود. اپیدورال حرکت های عصبی را از قسمت های تحتانی ستون فقرات مسدود می کند. این امر باعث کاهش احساس در نیمه تحتانی بدن می شود.
داروهای اپیدورال در طبقه ای از داروهای موسوم به بی حسی موضعی مانند بوپیواکائین، کلروپروکائین یا لیدوکائین قرار می گیرند. آن ها اغلب بهمراه مسکن هایی مانند فنتانیل و سوفنتانیل و به منظور کاهش دوز مورد نیاز بی حسی موضعی تزریق می شوند. این موضوع باعث کاهش درد با حداقل اثر می شود. برای طولانی تر شدن اثر اپیدورال یا تثبیت فشار خون مادر ممکن است این داروها در ترکیب با اپی نفرین، فنتانیل، مورفین یا کلونیدین استفاده شوند.

اپیدورال چگونه وارد بدن می شود؟
تزریق مایعات داخل وریدی (IV) قبل از شروع وضع حمل فعال و قبل از عمل قرار دادن اپیدورال آغاز می شود. انتظار می رود ۱-۲ لیتر از مایعات IV را در طول و پس از زایمان دریافت کنید. متخصص بیهوشی (متخصص در انجام بیهوشی)، متخصص بی حسی یا متخصص پرستاری، اپیدورال شما را انجام می دهد.
از شما خواسته می شود که پشت خود را قوس دهید و به سمت چپ خود دراز کشیده یا در حالت نشسته باقی بمانید. این موقعیت برای جلوگیری از بروز مشکلات و افزایش اثربخشی اپیدورال بسیار حیاتی است. از یک محلول ضد عفونی کننده برای پاک کردن ناحیه دور کمر در پشت استفاده می شود تا احتمال عفونت به حداقل برسد. به یک ناحیه کوچک از پشت تان بی حسی موضعی تزریق می شود.
سپس یک سوزن به ناحیه بی حس شده اطراف نخاع و در قسمت تحتانی کمر وارد می شود. پس از آن، یک لوله یا سوند کوچک از طریق سوزن وارد فضای اپیدورال می شود. سپس سوزن با دقت برداشته می شود، و از این طریق سوند در جای خود قرار می گیرد تا از طریق تزریق دوره ای یا با تزریق مداوم، دارو را دریافت کنید. برای جلوگیری از لغزش، سوند به پشت می چسبد.

انواع اپیدورال در زایمان اپیدورال
امروزه دو اپیدورال اساسی در حال استفاده است. بیمارستان ها و متخصصان بیهوشی در مورد دوز و ترکیب داروها متفاوت عمل می کنند. شما باید از ارائه دهندگان مراقبت های خود در بیمارستان در مورد شیوه های مربوط به آن ها در این زمینه سوال کنید.
اپیدورال منظم
پس از نصب سوند، ترکیبی از مسکن ها و بی حسی توسط پمپ یا با تزریق دوره ای به فضای اپیدورال وارد می شود. ماده مسکنی مانند فنتانیل یا مورفین برای جایگزینی برخی از دوزهای بالاتر بیهوشی مانند بوپیواکائین، کلروپروکائین یا لیدوکائین داده می شود. این امر به کاهش برخی از عوارض جانبی بیهوشی کمک می کند. همچنین باید در مورد سیاست های بیمارستان خود در مورد بستری شدن و تغذیه سوال کنید.
اپیدورال ستون فقرات ترکیبی یا "اپیدورال راه رفتن"
اگر ترجیح می دهید حس پاهای خود را حفظ کنید، از پزشک خود در مورد ستون فقرات اپیدورال ترکیبی که معمولاً به عنوان "اپیدورال راه رفتن" معروف است، بپرسید. این روش همان سطح تسکین درد اپیدورال سنتی را ارائه می دهد، اما برای رسیدن به آن هدف از داروی کمتری استفاده می کند.
متخصص بیهوشی با تزریق مستقیم مسکن به مایع نخاعی شروع می کند تا به تسکین درد کمک کند. اما از آنجا که این دارو فقط در مایع نخاعی تزریق می شود، شما هنوز هم قادر خواهید بود تا عضلات موجود در پاهای خود را احساس و استفاده کنید. هنگامی که به مسکن بیشتری احتیاج دارید، داروهای بیشتری در فضای اپیدورال قرار می گیرد (از طریق سوند که در همان زمان تزریق داروی مسکن به ستون فقرات وارد شده است).
با این نام فریب نخورید. احتمالاً پاهایتان احساس ضعف خواهد کرد، بنابراین بعید است بتوانید از جای خود بلند شوید و دور بزنید. همچنین بخاطر داشته باشید که همه متخصصان بیهوشی یا بیمارستان ها این نوع اپیدورال را ارائه نمی دهند، بنابراین قبل از هرکاری از پزشک خود بپرسید که آیا این روش در دسترس است یا خیر.

فواید اپیدورال چیست؟
اپیدورال به شما اجازه می دهد تا در صورت طولانی شدن وضع حمل، استراحت کنید.
با کاهش ناراحتی زایمان، برخی از خانم ها تجربه زایمان مثبت تری دارند.
به طور معمول، اپیدورال به شما امکان می دهد تا در هنگام زایمان هوشیار بوده و یک شرکت کننده فعال باشید.
در صورت انجام سزارین، بیهوشی اپیدورال به شما امکان می دهد تا هوشیار باشید و در ضمن در بهبود درد موثر است.
هنگامی که دیگر انواع مکانیسم های مقابله ای کمک نمی کنند، اپیدورال می تواند در رفع خستگی و تحریک پذیری به شما کمک کند.
اپیدورال می تواند امکان استراحت، کسب تمرکز و قدرت را به شما بدهد تا تجربه زایمان خوبی را داشته باشید.
استفاده از اپیدورال در هنگام زایمان به طور مداوم در حال اصلاح است و بخش عمده موفقیت آن به مهارت انجام روش بستگی دارد.

خطرات زایمان اپیدورال چیست؟
ممکن است زایمان اپیدورال باعث شود که فشار خون شما به طور ناگهانی کاهش یابد.
به همین دلیل فشار خون مادر به طور معمول بررسی می شود تا از انتقال جریان خون کافی به کودک اطمینان حاصل شود.
اگر افت ناگهانی فشار خون وجود داشته باشد، ممکن است نیاز به درمان با مایعات IV ، داروها و اکسیژن داشته باشید.
ممکن است سردرد شدید ناشی از نشت مایعات نخاعی را تجربه کنید.
کمتر از ۱٪ از خانم ها این عارضه جانبی را تجربه می کنند.
در صورت تداوم علائم، روشی به نام "لکه خونی" ، که تزریق خون به فضای اپیدورال است، می تواند برای تسکین سردرد انجام شود.
پس از قرارگیری اپیدورال، باید به صورت مداوم در رخت خواب حرکت کنید و نظارت کامل بر تغییر در ضربان قلب جنین، انجام شود.
بعضی اوقات دراز کشیدن در جهات خاص می تواند باعث کند یا متوقف شدن زایمان شود.
ممکن است عوارض جانبی زیر را تجربه کنید: لرز، زنگ گوش، کمردرد، درد در محل ورود سوزن، حالت تهوع یا مشکل در ادرار.
ممکن است برای چند ساعت پس از زایمان، نیمه پایینی بدن بی حس شود.
این بی حسی شما را مجبور خواهد کرد تا با کمک فرد دیگری قدم بردارید.
در موارد نادر، ممکن است در ناحیه ای که کاتر وارد شده است، آسیب به عصب اتفاق بیفتد.
اگرچه تحقیقات تا حدودی مبهم است، اما اکثر مطالعات نشان می دهند که برخی از نوزادان با مشکل مکیدن شیر، دچار مشکلات بینایی می شوند. مطالعات دیگر حاکی از آن است که کودک ممکن است دچار مشکلات تنفسی، خلط جنین و افزایش تغییر ضربان قلب جنین شود، بنابراین نیاز به فورسپس، خلاء، زایمان سزارین و اپی بیوتومی بالا می رود.

سؤالات متداول در مورد زایمان اپیدورال
آیا قرار دادن اپیدورال منجر به جراحت می شود؟
جواب بستگی به این دارد که این سوال را از چه کسی بپرسید. برخی از خانم ها قرار دادن اپیدورال را همراه با کمی ناراحتی در پشت کمر توصیف می کنند و با قرار دادن لوله یا سوند کوچک، احساس فشار می کنند.
چه موقع اپیدورال من قرار می گیرد؟
به طور معمول اپیدورال ها هنگامی که دهانه رحم به مقدار 4 تا 5 سانتی متر باز است و شما درحال زایمان فعال هستید، قرار می گیرند.
اپیدورال من چگونه بر زایمان تاثیر می گذارد؟
اپیدورال می تواند باعث کند شدن زایمان و ضعف شود. در صورت بروز این مشکل، ممکن است برای تسریع در زایمان اپیدورال، داروی پیتوسین به شما داده شود.
چگونه یک اپیدورال می تواند بر کودک من تأثیر بگذارد؟
همانطور که قبلاً بیان شد، تحقیقات در مورد اثرات اپیدورال ها بر روی نوزادان تا حدودی مبهم است و عوامل زیادی می توانند بر سلامت یک نوزاد تأثیر بگذارند. تعیین تأثیر این داروها تا حدی دشوار است و می تواند براساس دوز، طول زایمان و ویژگی های هر نوزاد متفاوت باشد. از آنجا که دوز و داروها می توانند متفاوت باشند، در حال حاضر اطلاعات مشخصی از تحقیقات انجام شده در دسترس نیست.
یکی از عوارض احتمالی اپیدورال در بعضی از نوزادان، مبارزه با "چفت شدن" در شیردهی است. نکته دیگر این است که در حالی که نوزاد در رحم قرار دارد ممکن است بی حال شود و در وضعیت زایمان مشکل قرار بگیرد. این داروها همچنین به ایجاد افسردگی تنفسی و کاهش ضربان قلب جنین در نوزادان معروف هستند. اگرچه ممکن است این دارو به نوزادان آسیب نرساند، اما احتمال دارد اثرات خفیفی بر نوزاد داشته باشد.
بعد از قرار دادن اپیدورال چه احساسی خواهم داشت؟
اعصاب رحم باید طی چند دقیقه پس از تزریق دوز اولیه شروع به کرخ شدن کند. احتمالاً بعد از ۱۰-۲۰ دقیقه کل اثر بی حسی را حس خواهید کرد. با شروع دوز بی حسی، دوزهای بیشتری تزریق می شود - معمولاً هر یک تا دو ساعت. بسته به نوع اپیدورال و دوز تجویز شده شما باید در رخت خواب بمانید و اجازه جابجایی ندارید.
اگر زایمان بیش از چند ساعت ادامه داشته باشد، احتمالاً به سوند ادرار احتیاج خواهید داشت، زیرا شکم شما بی حس خواهد شد، و این امر ادرار کردن را دشوار می کند. پس از به دنیا آمدن کودک، سوند برداشته می شود و معمولاً در طی یک یا دو ساعت اثرات بی حسی از بین می رود. برخی از خانم ها گزارش می دهند که با قطع مصرف دارو، احساس سوزش ناراحت کننده ای در اطراف کانال زایمان وجود دارد.
آیا اپیدورال همیشه کار می کند؟
در اکثر موارد، اپیدورال ها در تسکین درد هنگام زایمان مؤثر هستند. برخی از خانم ها از داشتن احساس درد شکایت دارند یا احساس می کنند که این دارو در یک طرف بدن بهتر عمل کرده است.
چه زمانی باید از زایمان اپیدورال استفاده نکرد؟
در صورت استفاده از موارد زیر، اپیدورال نمی تواند گزینه ای برای تسکین درد هنگام زایمان باشد:
از رقیق کننده خون استفاده می کنید
تعداد پلاکت هایتان کم است
خونریزی دارید
در پشت خود دارای عفونت هستید
عفونت خونی دارید
تعیین فضای اپیدورال توسط پزشک امکان پذیر نیست
زایمان خیلی سریع پیش می رود و زمان کافی برای تجویز دارو وجود ندارد

بهبودی بعد از اپیدورال
هنگامی که اپیدورال متوقف می شود، معمولاً چند ساعت قبل از توقف اثرات آن، بی حسی ادامه می یابد.
در حالی که داروها از بین می روند، احتمالاً توصیه می شود تا در حالت خوابیده یا نشسته استراحت کنید تا حس به پاهای شما بازگردد.
این امر ممکن است چند ساعت طول بکشد، و امکان دارد احساس سوزن سوزن شدن جزئی در پوست خود داشته باشید.
در صورت احساس درد، به پزشک یا پرستار بگویید. آن ها می توانند با تجویز داروهایی به شما در کنترل درد کمک کنند.
به مدت ۲۴ ساعت پس از اپیدورال، رانندگی نکنید، با ماشین آلات کار نکنید و الکل ننوشید.

تجربیات 3 زن درباره زایمان اپیدورال
من بعد از ۱۵ ساعت زایمان اپیدورال داشتم. من اسکولیوز دارم بنابراین متخصص مجبور شد سوزن را در دو طرف چپ و راست ستون فقراتم قرار دهد. خیلی بد بود. آن ها می گویند بعد از تولد نوزاد همه چیز را فراموش می کنید، اما این طور نیست. من همه جزئیات را به یاد می آورم. من عاشق زایمان اپیدورال بودم و در صورت امکان آن را برای کودک بعدی خود نیز سفارش می دهم. "- روزالین ، ۳۷ ساله
من اولین زایمان اپیدورال خود را در سال 2016 انجام دادم و به گفته اکثر زنان آنقدر ترسناک و دردناک نبود. بله، اپیدورال از طریق یک سوزن نه چندان ریز و لوله ای کوچک در نزدیکی ستون فقرات وارد می شود. در هنگام ورود اپیدورال، لوله را در پشت خود حس می کنید و فکر می کنید که عروسک نخی هستید. بلافاصله پس از شروع کار احساس وجود لوله در پشتتان از بین می رود. تا زمانی که اپیدورال در پشت شما وجود دارد، نمی توانید حرکت کنید."- بریتنی ، 24 ساله
در اولین تجربه، من می خواستم که در صورت امکان زایمان عاری از مواد مسکن داشته باشم. بدترین قسمت یک زایمان اپیدورال، بی حسی قبل از تجویز اپیدورال است - هرچند که تزریق سوزن در پشت شوخی نیست. در حالی که اپیدورال وارد می شود، دچار انقباض می شوید، اما باید کاملاً در حالتی که هستید باقی بمانید.
چند دقیقه طول کشید تا اپیدورال عمل کند اما برای من کاملاً ارزشش را داشت. خیلی سریع تسکین یافتم و بعد از زایمان احساس درد نکردم. با اپیدورال، توانستم بالاخره در شب بعد از زایمان به راحتی بخوابم. در هنگام زایمان فرزند دومم، به محض بستری شدن، فوراً درخواست اپیدورال کردم زیرا می دانستم باید انتظاری چه چیزی را داشته باشم."- استفانی ، 34 ساله

کار چقدر طول می کشد؟
پس از قرار دادن اپیدورال، به احتمال زیاد در طی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بعد از قرار گیری آن، تسکین درد شیرینی را تجربه خواهید کرد.

زایمان اپیدورال و حاملگی های چندگانه
اگر انتظار دوقلو یا بیشتر دارید، در صورت عدم امکان زایمان واژینال و در صورت نیاز به ایجاد برش ممکن است انجام زایمان اپیدورال توسط بیمارستان به شدت توصیه یا اجبار شود. اگر امیدوار هستید که زایمان اپیدورال انجام ندهید و زایمان چندقلو داشته باشید، پیش از موعد با پزشک و بیمارستان خود صحبت کنید، زیرا خط مشی هر یک از آن ها متفاوت است.

خالکوبی و اپیدورال
خالکوبی کمر نمی تواند مانع از بی حسی در هنگام زایمان اپیدورال شود. زمانی که جوهر خال کوبی کاملاً خشک شود و زخم بهبود یابد، وارد کردن سوزن از طریق کمر خطرناک نخواهد بود. اگر با این وجود، در دوران بارداری خال کوبی کردید و پوست هنوز قرمز و ملتهب است (حداقل دو هفته طول می کشد تا پوست خال کوبی بهبود یابد)، و اگر خالکوبی تمام کمر شما را پوشانده است، ممکن است نتوانید اپیدورال بگیرید.
در این حالت، تزریق یک سوزن اپیدورال از طریق پوست می تواند احتمال ابتلا به عفونت را افزایش دهد، و متخصص بیهوشی این خطر را نمی پذیرد. اگر هنوز مطمئن نیستید که متخصص بیهوشی چگونه نسبت به خالکوبی بدن شما واکنش نشان خواهد داد، قبل از شروع زایمان با پزشک یا بیمارستان خود مشورت کنید تا بدانید که آیا این مسئله مشکلی را ایجاد خواهد کرد یا خیر.

زایمان اپیدورال و اسکولیوز
اسکولیوز معمولاً در زایمان اپیدورال اختلال ایجاد نمی کند، هرچند ممکن است محل قرارگیری آن کمی دشوارتر شود. با این حال، متخصص بیهوشی با تجربه نباید مشکلی در وارد کردن سوزن در جایی که باید به آن وارد شود، داشته باشد.

زایمان طبیعی در مقابل اپیدورال

گزینه های زایمان
زایمان می تواند یک تجربه زیبا باشد. اما چشم انداز زایمان ممکن است برخی از خانم ها را به دلیل پیش بینی درد و ناراحتی، دچار اضطراب کند. در حالی که بسیاری از خانم ها برای داشتن زایمان راحت تر، زایمان اپیدورال (داروهای تسکین درد) را ترجیح می دهند، اما بسیاری دیگر از آن ها زایمان طبیعی را انتخاب می کنند. در برخی افراد نگرانی در مورد عوارض جانبی زایمان اپیدورال وجود دارد.
در مورد گزینه های مختلف با پزشک یا مامای خود صحبت کنید تا مشخص کنید کدام روش برای شما و فرزندتان بهتر است. در ضمن، در اینجا برخی از مهمترین نکاتی که باید به آن ها توجه شود آورده شده است.

زایمان طبیعی چیست؟
اصطلاح زایمان طبیعی معمولاً برای توصیف زایمان واژینال که بدون دارو انجام می شود، به کار می رود. همچنین گاهی اوقات برای تمایز بین زایمان واژینال و سزارین نیز استفاده می شود.
فواید زایمان طبیعی
به دلیل نگرانی از اینکه ممکن است اپیدورال ها در پاسخ طبیعی بدن به زایمان دخالت داشته باشند، میزان محبوبیت زایمان طبیعی افزایش یافته است. زنان می خواهند بتوانند بدون استفاده از ماشین به نقاط مختلف بروند، می خواهند قبل از مراجعه به بیمارستان تا آنجا که ممکن است در خانه بمانند، نمی خواهند مضطرب یا بیش از حد تحت کنترل باشند، یا بیش از حد بررسی دهانه رحم انجام دهند.
آن ها می خواهند با نوزاد خود تماس فوری و بی وقفه برقرار کنند و منتظر بمانند تا بند ناف قطع شود. اگر بفهمید که می توانید کودک را در استخر آب گرم و به راحتی یا با فشار افراد دیگر و همراه با درد فراوان به دنیا بیاورید کدام را انتخاب می کنید؟ بهتر است بدانید که در بیمارستان ها مادران حق انتخاب زایمان طبیعی را دارند.
خطرات زایمان طبیعی
چند خطر جدی در ارتباط با زایمان طبیعی وجود دارد. اگر مشکل پزشکی در ارتباط با مادر وجود داشته باشد یا اینکه یک مسئله مانع از حرکت طبیعی کودک در کانال تولد شود، خطرات ایجاد می شود.
سایر نگرانی های مربوط به تولد واژنی شامل موارد زیر است:
زخم در پرینه (ناحیه پشت دیواره واژن)
افزایش درد
بواسیر
مشکلات روده
بی اختیاری ادرار
آسیب روانی

آماده سازی
آمادگی برای خطرات زایمان طبیعی بسیار مهم است. ممکن است مادران فکر کنند که تنها کار این است که یک ماما به خانه بیاید یا در بیمارستان این کار را انجام دهند. کلاس های آموزش زایمان به شما کمک می کند تا آنچه را که انتظار دارید پیش بینی کنید.
روش های بدون عارضه که برای سهولت وضع حمل و زایمان به کار می روند شامل موارد زیر است:
ماساژ
طب سوزنی
حمام گرم یا استفاده از پک گرم
تکنیک های تنفس
تغییرات مکرر در موقعیت برای جبران تغییرات در لگن
به دلیل پیچیدگی زایمان، در هنگام تولد نوزاد روش خاص و دقیقی مد نظر نیست.
به گفته دفتر بهداشت زنان، این ها فقط برخی از عواملی هستند که پزشکان و ماماها هنگام وضع حمل توصیه می کنند:
سلامت عمومی و سلامت عاطفی مادر
اندازه لگن مادر
سطح تحمل درد مادر
شدت انقباضات
اندازه یا موقعیت کودک
بهتر است از همه گزینه ها آگاه باشید و بدانید چه زمانی ممکن است به دارو نیاز داشته باشید تا مطمئن شوید کودک شما بدون عوارض خاصی می تواند وارد دنیای جدید شود.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.