۲۲۶۱۸۲
۱۵۶۰
۱۵۶۰

عوارض تاخیر در زایمان، چیست؟

تحقیقات اخیر نشان داده است که زایمان پس از هفته ۴۰ بارداری ممکن است با خطرات خاصی همراه باشد.

تحقیقات اخیر نشان داده است که زایمان پس از هفته ۴۰ بارداری ممکن است با خطرات خاصی همراه باشد و پزشکان زنان و زایمان به آن واکنش نشان داده اند.
اگر از هر مادری که تاخیر در زایمان داشته، سوال بپرسید: نزدیک به زمان زایمان، تماس های تلفنی، ایمیل ها، و پیامک ها به این شکل شروع می شوند: «آیا اتفاقی افتاده است؟»، «پزشک در این خصوص چه می گوید؟».
انجام بازی انتظار در طی چند هفته آخر بارداری کار دشواری است، اما وقتی از هفته ۴۰ بارداری وارد هفته ۴۱ ام یا ۴۲ ام می شوید، این مساله به طور خاص دشوار می شود. ولی اولین چیزی که باید بدانید، این است: تاریخ زایمان شما فقط یک تاریخ تخمینی است. در حقیقت، تنها ۵ درصد از نوزادان در زمان تخمین زده شده متولد می شوند. الکس سی ویداف پزشک و دارای مدرک فوق لیسانس سلامت عمومی، محقق و پزشک طب جنین در دانشگاه تگزاس در هیوستون می گوید: «اگرهر زن بارداری تاخیر در زایمان داشت، نباید عصبی یا مضطرب شود». تعیین تاریخ زایمان راحت نیست زیرا تشخیص سن دقیق جنین دشوار است.
دلایل آن شامل دوره های قاعدگی نامنظم (از آنجا که تاریخ های زایمان بر اساس یک چرخه کامل 28 روزه محاسبه می شود)، تاریخ دوره قاعدگی نامنظم یا نادرست محاسبه شده توسط پزشک زنان و زایمان، و لکه بینی اشتباه خیلی زودهنگام برای قاعدگی در اوایل بارداری است.

روش تخمین زمان زایمان
پزشکان معمولا از چندین روش با هم استفاده می کنند تا بهترین تخمین را از زمان زایمان بزنند که به شرح زیر است:
محاسبه بر اساس آخرین زمان تخمک گذاری (قابل اطمینان ترین روش)
محاسبه بر اساس روز اول آخرین دوره قاعدگی
معاینه بالینی رحم برای اندازه
اولین تشخیص شما حرکت جنین است (جنین معمولا اولین حرکات خود در دوره بارداری را در هفته های ۱۶ تا ۲۰ بارداری انجام می دهد). ضربان قلب جنین (در بارداری طبیعی، پزشک می تواند آن را در هفته های ۱۸ تا ۲۰ بارداری تشخیص دهد). سونوگرافی در اوایل بارداری می تواند سن جنین را در طی ۷ تا ۱۰ روز مشخص کند (بعدها در دوران بارداری چندان موثر نیست). واقعیت این است که ۸۰ درصد از نوزادان در هفته های ۳۸ تا ۴۲ بارداری متولد می شوند پس بازه زمانی زایمان بسیار بزرگ تر از آن است که شما تصور می کنید. ویداف می گوید: «ممکن است زمانی که تصور می کنید در هفته ۴۰ ام بارداری قرار دارید، در هفته ۳۹ ام قرار داشته باشید»، وی افزود که طول دوره بارداری در بسیاری از موارد به صورت ژنتیکی تعیین می شود.

اگر بارداری بیش از 40 هفته شود چه اتفاقی می افتد؟
تنها حدود یکی از هر ۱۰ کودک به طور رسمی با تاخیر متولد می شوند، به این معنا که کودک بعد از هفته ۴۲ بارداری متولد می شود. تحقیقات اخیر نشان داده است که زایمان پس از هفته ۴۰ بارداری ممکن است با خطرات خاصی همراه باشد و پزشکان زنان و زایمان به آن واکنش نشان داده اند. کری آر وارشاک پزشک و استادیار گروه پزشکی بارداری و جنین در دانشگاه سینسیناتی می گوید: «ما تمرینات بالینی خود را در هفته ۴۰ ام بارداری تغییر می دهیم تا از بروز عوارض احتمالی در مادر و نوزاد جلوگیری شود».
اگرچه این موارد نادر هستند، اما خطر بارداری بیش از 40 هفته به شرح زیر است:
توانایی جفت در تهیه اکسیژن و مواد مغذی کافی برای کودک ممکن است با خطر مواجه شود.
ممکن است با بزرگ شدن کودک، حجم مایعات ضروری آمنیوتیک کاهش یابد (این احتمال پیچ خوردگی بند ناف را افزایش می دهد).
احتمال پریشانی در جنین را افزایش می دهد. کودک می تواند بزرگ تر از آن شود که قادر باشد بی خطر از کانال زایمان عبور کند (که به آن « ماکروزومی» نیز گفته می شود).
وقتی هفته 40 بارداری تان فرا می رسد، پزشک یا ماما نسبت به نظارت بر زمان زایمان کودک هوشیارتر می شوند. دکتر شرل ای راس که پزشک زنان و زایمان در بخش تمرین خصوصی در سانتا مونیکا واقع در کالیفرنیا است، می گوید: «اگر در هفته 40 بارداری خود قرار دارید، انتظار مراجعه به مطب پزشک برای دو مرتبه در هفته را داشته باشید».
روش هایی که در آن پزشک می تواند برای نظارت بر وضعیت جنین پس از هفته ۴۰ بارداری استفاده کند، به شرح زیر است:
تعداد ضربه های کودک: «تعداد ضربه های کودک» پس از هفته 40 بارداری به مفهوم ثبت تعداد دفعاتی است که کودک حرکت می کند. اگر متوجه شده اید که حرکات کودک به طور ناگهانی کاهش پیدا کردند، پزشک به شما خواهد گفت که بلافاصله با او تماس بگیرید. این می تواند نشانه ای از پریشانی کودک باشد، که نیاز به آزمایش فوری جهت تعیین وضعیت کودک برای ارزیابی اینکه آیا زایمان باید فورا شروع شود یا خیر، دارد.
تست بدون استرس: این آزمایش، نوعی نظارت الکترونیکی بر روی جنین با یک ابزار ویژه برای سنجش نحوه واکنش قلب کودک در هنگام حرکت بدن او است. اگر کودک دچار پریشانی شود، این آزمایش می تواند به پزشک برای تشخیص کمک کند.
تست استرس انقباضی: وقتی رحم منقبض می شود، این آزمایش (که شکل دیگری از نظارت الکترونیک بر روی جنین است)، ضربان قلب کودک را با ابزار خاصی اندازه گیری می کند. این کار کمک می کند تا وضعیت کودک در حین زایمان مشخص شود و به پزشک اجازه می دهد تا ببیند آیا پریشانی برای جنین وجود دارد یا خیر.
سونوگرافی: پزشک می تواند اندازه، پوزیشن، میزان تنفس، ضربان قلب و حرکان بدن را با استفاده از سونوگرافی تشخیص دهد. سونوگرافی همچنین در تعیین میزان مایع آمنیوتیک کودک مفید است. این مساله مهم است؛ زیرا عدم وجود مایع آمنیوتیک برای مدت زمان طولانی می تواند باعث بروز عوارض زایمان شود. علاوه بر این، پزشک می تواند اندازه، محل قرارگیری جفت را با استفاده از سونوگرافی مشخص کند. این اطلاعات برای پزشک بسیار مهم است، زیرا جفت اکسیژن مورد نیاز کودک را فراهم می کند. علاوه بر این، وارشاک می گوید: «اگر جنین بیش از ۸ پوند یا ۱۳ اونس وزن داشته باشد، ممکن است مادر در فشار وارد کردن در زمان زایمان دچار مشکل شود و ممکن است استفاده از فورسپس یا وکیوم برای زایمان ضروری باشد».

هفته 40 ام بارداری در حالی که زایمان رخ نداده است
بعد از هفته ۳۹ یا ۴۰ بارداری، بهتر است که به جای دیرتر شدن، زودتر زایمان کنید: مطالعات نشان داده اند که بستری شدن نوزادان در بخش مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) وقتی بارداری به مدت ۴۰ تا ۴۲ هفته طول بکشد، کمی افزایش می یابد. و زایمان کودک مرده، اگرچه هنوز هم نادر است، اما به یک نگرانی تبدیل می شود: در هفته ۴۰ ام بارداری، این خطر به ۲ تا ۳ کودک از بین هر ۱۰۰۰ کودک می رسد. و در هفته ۴۲ ام بارداری، این خطر به ۴ تا ۷ کودک از هر ۱۰۰۰ کودک می رسد. اگر زایمان به طور خود به خودی شروع نشده است، شما احتمالا در نهایت در هفته ۴۱ ام بارداری زایمان خواهید کرد. دکتر وارشاک می گوید: «اگر رحم شما شروع به باز شدن کرده است، احتمالا شما القا زایمان (اینداکشن) موفق خواهید داشت». معنی: در نهایت سزارین نخواهید داشت.
اینکه آیا شما القا زایمان خواهید داشت، به سلامت خودتان، وضعیت دهانه رحم و سلامت رحم بستگی دارد که توسط یک روش غیر تهاجمی به نام تست بدون استرس جنین مشخص می شود. شرایط در داخل رحم پس از تاخیر در زمان زایمان ممکن است کودک را در حین وضع حمل و زایمان طبیعی دچار استرس کند. در نتیجه، وارشاک می گوید: «حتی اگر دهانه رحم 8 سانتی متر باشد و زایمان در حال پیشرفت باشد، اگر کودک نتواند به خوبی زایمان طبیعی را تحمل کند، از سزارین استفاده خواهد شد».

القا زایمان در چه زمانی و چگونه انجام می شود؟
ماماها نسبت به پزشک زنان و زایمان تمایل دارند که مدت بیشتری برای القا صبر کنند. دکتر جوان هاسمن در مرکز مکزیکو جدید که یک پرستار معتبر در مرکز ویژه تولد و مرکز زنان در آرنولد است، می گوید: «در روش های ما، تا هفته ۴۲ بارداری صبر می کنیم تا کودک را به طور طبیعی به دنیا بیاوریم». وی در ادامه می گوید: «اگر تا آن زمان این اتفاق رخ ندهد، یک القا زایمان را در بیمارستان خود برنامه ریزی می کنیم. همچنین روش های طبیعی را امتحان می کنیم و زنان را برای طب سوزنی، رفلکسولوژی یا ریکی آماده می کنیم».
در هفته های 40 تا 41 ام بارداری، اگر رحم حداقل به میزان 2 سانتی متر باز شود، مامایی در کنار هاسمن عملی به نام «سوئیپ دهانه رحم» را با استفاده از انگشت برای جدا کردن دهانه رحم از کیسه آمنیوتیک انجام می دهد. این می تواند یک تلنگر برای شروع زایمان باشد. هاسمن می گوید: «اگر زن واقعا آماده باشد (که زایمان انجام دهد)، او را در مدت 24 تا 36 ساعت دیگر می بینیم که به بیمارستان بازگشته است».

سوالاتی در مورد سزارین در زایمان های با تاخیر
نگرانی های مدام وجود دارد که آیا القای زایمان بر خلاف آنچه که از مدیریت انتظار تصور می رود (انتظار برای شروع زایمان در حالی که سلامت مادر و کودک تحت نظارت قرار دارد)، ممکن است باعث خطر بیشتر سزارین اضطراری شود و مطالعات در این زمینه ضد و نقیض بوده است. اما یک مطالعه دانمارکی جدید بر روی بیش از ۲۳۰۰۰۰ زن نشان داد که القا زایمان برای هفته ۳۹ تا ۴۱ بارداری در مقایسه با انتظار برای شروع خود به خودی زایمان یا القا دیرتر برای زایمان، با احتمال بیشتر سزارین همراه نیست.

6 کاری که باید در زایمان با تاخیر انجام داد
سردرد، سوزش معده، بواسیر- بعد از ۴۰ هفته، تمام کاری که می خواهید انجام دهید، این است که کودک را در آغوش خود بگیرید. در این قسمت چندین راهکار برای حل مشکل تاخیر در زایمان ارائه شده است:
ماساژ دهید: برخی از درمان کنندگان شرقی معتقدند که فشارهای خاصی بر روی دست ها و پاها ممکن است روند طبیعی زایمان در بدن را تحریک کند، اگرچه دکتر راس می گوید که این مساله ثابت نشده است. حتی اگر نمی توانید بدن خسته خود را به مرکز ماساژ زنان باردار برسانید، از شریک زندگی تان بخواهید که بدنتان را ماساژ دهد تا درد کمر شما را بهبود بخشیده، و نیازی به یادآوری نیست که روحیه شما را بهبود می بخشد.
تبدیل به کسی شوید که ادویه زیاد مصرف می کند: متاسفانه، هیچ وعده غذایی جادویی وجود ندارد که زایمان را تضمین کند (اگرچه سالادهایی برای زایمان مادر مشهور هستند که برخی از مادران در مورد تاثیرگذاری آنها قسم خورده اند). هنوز هم دکتر راس چندین بیمار داشته است که چنین چیزهایی را بعد از خوردن یک وعده غذایی ادویه دار گزارش کرده اند. غذاهای ادویه دار به آن دسته از گروه «ضرری ندارد، ممکن است کمک کند» تعلق دارند و ما می گوییم که وقتی هفته ۴۰ ام بارداری تان به اتمام رسید و هیچ علائم از زایمان وجود ندارد، حق مصرف غذاهای مکزیکی را خواهید داشت.
یک یا دو ارگاسم داشته باشید: آنچه را که در مورد حواس پرتی گفتیم، به خاطر دارید؟ هورمون اکسی توسین هنگام ارگاسم افزایش می یابد که می تواند باعث زایمان در زنان در موعد زایمان شود. به عنوان یک تاثیرگذاری بیشتر، اسپرم حاوی پروستاگلاندین ها است، که می تواند به بلوغ دهانه رحم کمک کند. بنابراین هر چه ارگاسم بیشتر باشد، بهتر!
حرکت کنید: ما نمی گوییم که ورزش کردن در هفته ۴۰ ام بارداری و با تاخیر در زایمان آسان است، اما سعی کنید تا فعال باشید. اگرچه حرکات کششی، انجام ورزش یوگا دوره بارداری، یا پیاده روی کوتاه مدت احتمالا باعث زایمان نمی شوند، اما آنها برای شما و کودک مناسب هستند (اما بیش از حد ورزش نکنید: اگر زایمان اتفاق بیافتد، نمی خواهید که از شروع زایمان خسته باشید!).
از رسانه های اجتماعی دوری کنید: در این مرحله از بارداری، بسیار قابل قبول است (و حتی توصیه می شود) که از هر کس و هر چیزی که شریک زندگی تان یا پزشکتان نیست، چه به صورت حضوری و چه به صورت انلاین دوری کنید- به عبارت دیگر، هر کسی که این قضاوت نادرست را داشته باشد که از شما بپرسد آیا هنوز هم باردار هستی؟ خانواده و دوستان خود را با ورود به وبلاگ هایی از وضعیت خود مطلع کنید، مانند اینکه «همین الان به مطب پزشک رفتم، که گفت همه چیز خوب است». یک پیام صوتی جدید را با یک پیام ناخوشایند ضبط کنید: «نه، کودک هنوز متولد نشده است. خوشبختانه، ما سالم هستیم. این پیام را برای بررسی روزانه به روز رسانی کنید!».
از وقت خود به خوبی استفاده کنید:پس از هفته ۴۰ ام بارداری، از وقت خود برای خوابیدن، خاتمه تزئین اتاق کودک، و پر کردن قفسه خوراک خود با غذاهای آماده برای خوردن استفاده کنید. همچنین اعلامیه های تولد و یادداشت های تشکر را درست کنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.