۲۲۷۵۸۰
۴۴۲۴
۴۴۲۴

چگونگی جلوگیری از زایمان زودرس

آسپرین به مادران باردار کمک می کند تا احتمال زایمان زودرس در آن ها کم شود.

آیا آسپرین با دوز پایین خطر تولد زودرس در مادران را کاهش می دهد؟ با توجه به نتایج یک آزمایش بالینی تصادفی ، مصرف آسپرین با دوز کم در اوایل ۶ هفته بارداری می تواند خطر تولد زودرس را در مادران برای اولین بار کاهش دهد.
نارس بودن نوزادان عامل اصلی ابتلا به مرگ و میر نوزادان است و این آمار در سراسر جهان صدق می کند.
کودکانی که نارس به دنیا می آیند بیشتر از کودکانی که در موعد مقرر به دنیا می آیند ، دارای مشکلات سلامتی طولانی مدت و چالش های یادگیری هستند.
پیش از این ، مطالعات در مورد استفاده از دوز پایین آسپرین برای جلوگیری از پره اکلامپسی در زنان باردار نشان می داد که علاوه بر کاهش خطر ابتلا به پره اکلامپسی ، خطر تولد زودرس را نیز کاهش می دهد.
طبق نتایج حاصل از یک آزمایش بالینی تصادفی ، مصرف آسپرین با دوز کم در اوایل ماه ۶ بارداری می تواند خطر تولد زودرس را در مادران کاهش دهد.
افراد واجد شرایط این مطالعه به طور تصادفی برای دریافت 81 میلی گرم آسپرین روزانه از 36 هفته و 7 روز حاملگی یا تا زمان زایمان مشخص شدند.

آسپرین را در چه زمانی معمولا تجویز می کنند؟
آسپرین به مادران باردار کمک می کند تا احتمال زایمان زودرس در آن ها کم شود، هر چند مشخص نیست که این روش باید در همه جا معمول شود.
این آزمایش که در شش کشور کم درآمد انجام شد و نشان داد که مصرف آسپرین توسط مادران در روز و با دوز کم ، 11٪ خطر زایمان زودرس را کاهش می دهد. احتمال آنها برای زایمان خیلی زود - قبل از هفته سی و چهارم بارداری - یک چهارم کاهش می یابد.
آسپرین با دوز کم - ۸۱ میلی گرم در روز - در حال حاضر برای زنان باردار در معرض خطر پره اکلامپسی توصیه می شود ، وضعیتی که با فشار خون بالا و پروتئین در ادرار مشخص می شود. یکی از پیامدهای احتمالی آن زایمان زودرس است و مطالعات روی آسپرین و پره اکلامپسی نشان داده است که این دارو می تواند از زایمان زودرس جلوگیری کند.

تحقیقات انجام شده و نتایج حاصله از مصرف آسپرین
این امر منجر به آخرین محاکمه شد که نزدیک به ۱۲۰۰۰ زن را در جمهوری دموکراتیک کنگو ، گواتمالا ، هند ، کنیا ، پاکستان و زامبیا استخدام کرد. همه مادران اولین بار بود که باردار شده بودند. نیمی از آنها به طور تصادفی به مصرف روزانه دوز پایین آسپرین اختصاص داده شدند ، در حالی که نیمی از آنها قرص های دارونما دریافت کردند.
زنان از اوایل هفته ششم بارداری آسپرین یا دارونما را شروع کردند و تا هفته سی و ششم یا تا زمان زایمان ادامه دادند
در پایان ، زنانی که از آسپرین استفاده می کنند کمتر زایمان زودرس را تجربه کردند (قبل از هفته ۳۷ بارداری): ۱۱.۶٪ در مقابل ۱۳.۱٪ از زنان در گروه دارونما ، زایمان می کردند. میزان زایمان زودرس آنها (قبل از هفته ۳۴) نیز کاهش یافته بود - ۳.۳٪ زایمان زودرس را نشان می داد ، در مقابل ۴٪ از مصرف کنندگان دارونما.

آیا استفاده از آسپرین در دوران بارداری ایمن است؟
مصرف آسپرین در دوران بارداری برای جلوگیری از زایمان زودرس بسیار موثر است و بسیار آسان و ارزان انجام می شود و ایمنی بالایی دارد و نمی تواند آسیبی به نوزاد ومادر وارد کند.
طبق گزارشات انجام شده و کارهایی که انجام شد مصرف آسپرین در دوران بارداری برای جلوگیری از زایمان زودرس هیچ خطری از قبیل خونریزی برای مادران یا نوزادان را افزایش نداد.
در بین زنانی که آسپیرین مصرف می کردند ، در هر ۱۰۰۰ بارداری کمتر از ۴۶ مورد مرگ در حاملگی وجود داشت ، در حالی که در گروه دارونما ، کمتر از ۵۴ در هر هزار نفر بود.
هشدار و توجه مهم : زنان باردار همیشه باید قبل از استفاده از هر دارویی از جمله دوز پایین آسپرین با پزشک خود صحبت کنند و پزشک طبق تشخیص خود هر دارویی از جمله آسپرین را تجویز می کند.

آیا مصرف آسپرین در دوران بارداری بی خطر است؟
به طور کلی ، مصرف آسپرین در دوران بارداری توصیه نمی شود مگر اینکه شرایط پزشکی خاصی داشته باشید.
استفاده از آسپرین با دوز پایین - 60 تا 100 میلی گرم (میلی گرم) روزانه - در دوران بارداری مضر نبوده و گاهی اوقات برای زنان باردار با از دست دادن بارداری مکرر ، اختلالات لخته شدن و پره اکلامپسی توصیه می شود.
با این حال ، استفاده از دوزهای بالاتر آسپرین بسته به مرحله بارداری خطرات مختلفی را به همراه دارد.

مصرف آسپرین در سه ماهه اول بارداری
استفاده از دوزهای بالاتر آسپرین نگرانی برای از دست دادن بارداری و نقایص مادرزادی را ایجاد می کند.
مصرف آسپرین در سه ماهه سوم خطر بسته شدن زودرس عروق در قلب جنین را افزایش می دهد. استفاده از آسپرین با دوز بالا برای دوره های طولانی در بارداری همچنین خطر خونریزی در مغز نوزادان نارس را افزایش می دهد.
اگر نیاز به مصرف آسپرین داشته باشید ، پزشک، شما و کودکتان را از نزدیک تحت نظر می گیرد.
سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) نیز توصیه می کند از مصرف داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) بعد از هفته نوزدهم بارداری خودداری کنید ، مگر اینکه پزشک درمانی شما آن را توصیه کند. آسپرین نوعی NSAID است. نگرانی این است که استفاده از آسپرین می تواند باعث مشکلات نادر اما جدی کلیه در نوزادان متولد نشده شود. این می تواند منجر به کمبود میزان مایع آمنیوتیک در اطراف کودک و عوارض احتمالی آن شود.
آسپرین بدون نسخه و بدون دوز ۸۱ میلی گرم است (که قبلاً به آن آسپرین کودک گفته می شد). اگر در دوران بارداری به دلیل بیماری از دوز پایین آسپرین استفاده می کنید ، طبق دستورالعمل پزشک این کار را ادامه دهید. اگر در دوران بارداری نیاز به مسکن دارید ، با پزشک در مورد گزینه ها صحبت کنید. او ممکن است استفاده از استامینوفن (تایلنول ، دیگران) را به جای استفاده از آسپرین پیشنهاد کند.

عوامل خطر برای زایمان زودرس چیست؟
زایمان زودرس می تواند بر هر حاملگی تأثیر بگذارد و می توان با شناخت عوامل خطر در زایمان زودرس از وقوع آن جلوگیری کرد. عوامل زیادی با افزایش خطر زایمان زودرس همراه بوده اند ، از جمله:
زایمان زودرس قبلی ، به ویژه در بارداری اخیر یا بیش از یک بارداری قبلی
بارداری با دوقلو ، سه قلو یا چند قلو دیگر
دهانه رحم کوتاه شده
مشکلات مربوط به رحم یا جفت
سیگار کشیدن یا استفاده از داروهای غیرقانونی
عفونت های خاص ، به ویژه مایع آمنیوتیک و دستگاه تناسلی پایین
برخی از بیماری های مزمن ، مانند فشار خون بالا ، دیابت ، بیماری خود ایمنی و افسردگی
حوادث استرس زای زندگی مانند مرگ یکی از عزیزان
مایعات آمنیوتیک بیش از حد (پلی هیدرامنیوس)
خونریزی واژن در دوران بارداری
وجود نقص مادرزادی جنین
فاصله ای کمتر از ۱۲ ماه - یا بیشتر از ۵۹ ماه - بین بارداری ها
سن مادر ، چه خیلی جوان و چه خیلی سن بالا
نژاد سیاه

عوارض زایمان زودرس
از عوارض زایمان زودرس می توان به زایمان نوزاد نارس اشاره کرد. این می تواند نگرانی های سلامتی را برای کودک شما ایجاد کند ، از جمله وزن کم هنگام تولد ، مشکلات تنفسی ، رشد نکردن اندام ها و مشکلات بینایی. کودکانی که نارس به دنیا می آیند بیشتر در معرض خطر فلج مغزی ، اختلالات یادگیری و مشکلات رفتاری قرار دارند.

راه های جلوگیری از زایمان زودرس به جز مصرف آسپرین
ممکن است نتوانید از زایمان زودرس جلوگیری کنید - اما کارهای زیادی برای پیشرفت یک بارداری سالم و تمام مدت وجود دارد. مثلا:
مراقبت های منظم قبل از تولد را دنبال کنید
ویزیت های قبل از تولد می تواند به پزشک شما کمک کند تا سلامت شما و کودک شما را کنترل کنند. علائم و نشانه های مربوط به خود را ذکر کنید. اگر سابقه زایمان زودرس دارید یا علائم یا نشانه هایی از زایمان زودرس دارید ، ممکن است لازم باشد در دوران بارداری بیشتر به پزشک خود مراجعه کنید.
رژیم غذایی سالم داشته باشید
نتایج بارداری سالم به طور کلی با تذیه مناسب مرتبط است. علاوه بر این ، برخی تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده (PUFA) با خطر کمتری برای تولد زودرس مرتبط است. در آجیل ، دانه ها ، ماهی و روغن دانه یافت می شود.
از مصرف مواد پرخطر خودداری کنید
اگر سیگار می کشید ، آن را ترک کنید. در مورد برنامه ترک سیگار پزشک خود سوال کنید. داروهای غیرقانونی نیز غیرمجاز هستند.
فاصله بارداری را در نظر بگیرید
برخی تحقیقات حاکی از وجود ارتباط بین بارداری هایی است که با فاصله کمتر از شش ماه یا بیش از ۵۹ ماه از یکدیگر فاصله دارند و افزایش خطر زایمان زودرس است. در مورد فاصله بارداری با پزشک خود صحبت کنید.
هنگام استفاده از فناوری کمک باروری محتاط باشید
اگر قصد دارید برای باردار شدن از ART استفاده کنید ، در نظر بگیرید که چند جنین کاشته می شود. حاملگی های چندقلویی خطر بالاتری برای زایمان زودرس دارد.
شرایط مزمن را مدیریت کنید
برخی شرایط خاص مانند دیابت ، فشار خون بالا و چاقی خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد. با پزشک خود کار کنید تا شرایط مزمن را تحت کنترل داشته باشید.
اگر پزشک شما تشخیص دهد که در معرض افزایش خطر زایمان زودرس هستید ، ممکن است توصیه کند اقدامات اضافی برای کاهش خطر شما انجام شود.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.