۲۳۲۲۸۱
۲۲۹۲۸
۲۲۹۲۸
پ

نشانه های اندومتریوز بعد سزارین چیست؟

انجام زایمان سزارین، یک عامل خطر برای اندومتریوز است. اندومتریوز به دنبال سزارین، اتفاق نسبتا نادری است، اما اگر به آن دچار شدید، باید آن را با پزشک زنان و زایمان در میان بگذارید. در این مقاله متوجه می‌شوید که نشانه های اندومتریوز بعد سزارین چیست؟

نشانه های اندومتریوز بعد سزارین چیست؟

انجام زایمان سزارین، یک عامل خطر برای اندومتریوز است. اندومتریوز به دنبال سزارین، اتفاق نسبتا نادری است، اما اگر به آن دچار شدید، باید آن را با پزشک زنان و زایمان در میان بگذارید. در این مقاله متوجه می‌شوید که نشانه های اندومتریوز بعد سزارین چیست؟

در این مقاله می‌خوانید:

 • اندومتریوز بعد سزارین چیست؟
 • اندومتریوز بعد سزارین چقدر رایج است؟
 • اندومتریوز برشی چیست؟
 • نشانه های اندومتریوز بعد سزارین چیست؟
 • تشخیص نشانه های اندومتریوز بعد سزارین
 • درمان اندومتریوز بعد سزارین چگونه است؟
 • سئوالات متداول درباره اندومتریوز بعد سزارین
 • خلاصه

نشانه های اندومتریوز بعد سزارین چیست؟
اندومتریوز بعد سزارین چیست؟
بافت آندومتر رحم را می‌پوشاند. آندومتریوز زمانی اتفاق می‌افتد که بافت آندومتر در خارج از رحم ایجاد می‌شود.
این اتفاق می‌تواند باعث ایجاد چسبندگی یا بافت اسکار شود. بافت اسکار بین توده‌های بزرگ یا نوارهایی که بین اندام‌ها تشکیل می‌شوند رشد می‌کند.
هنگامی که آندومتریوز باعث التهاب یا بافت اسکار می‌شود، شخص دوره‌های پریود سنگین یا دردناک و همچنین درد بین دوره‌ها را تجربه می‌کند.
در طول بارداری، فردی که قبلا آندومتریوز داشته، ممکن است متوجه شود که علائم موقتا بهبود یافته‌اند که ناشی از افزایش سطح پروژسترون در بدن در دوران بارداری است.
با این حال، این شرایط برای همه یکسان نیست. در برخی موارد، تسکین درد ممکن است بیشتر مربوط به عدم وجود چرخه قاعدگی در دوران بارداری باشد. برخی از افراد مبتلا به آندومتریوز ممکن است در دوران بارداری هم همان دردهای بین دوره‌ها را تجربه کنند.
همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد آندومتریوز می‌تواند پس از سزارین در افرادی که قبل از زایمان این بیماری را نداشته‌اند ایجاد شود.
در ادامه این مقاله درباره آندومتریوز بعد از سزارین، نحوه تشخیص و درمان آن صحبت می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: فواید زایمان طبیعی، نسبت به سزارین چیست؟

نشانه های اندومتریوز بعد سزارین چیست؟
اندومتریوز بعد سزارین چقدر رایج است؟
اندومتریوز می‌تواند بعد از سزارین و در داخل اسکار جراحی ایجاد شود که به آن اندومتریوز برشی می‌گویند.
اندومتریوز برشی، یک اتفاق نادر است و بروز آن تنها ۰.۰۳-۰.۴۵درصد است. با این حال، آندومتریوز ناشی از اسکار سزارین در حال افزایش است چون تعداد سزارین‌ها افزایش یافته.

اندومتریوز برشی، یک اتفاق نادر است و بروز آن تنها 0.03-0.45درصد است. با این حال، آندومتریوز ناشی از اسکار سزارین در حال افزایش است چون تعداد سزارین‌ها افزایش یافته.

این مقدار حتی می‌تواند بیشتر هم باشد، چون ممکن است همه افراد پس از سزارین متوجه آندومتریوز نشوند و آن را گزارش نکنند.

اندومتریوز برشی چیست؟
هنگامی که عمل سزارین انجام می‌گیرد، بافت آندومتر بریده می‌شود و می‌تواند به خارج از رحم حرکت کند.
سپس بافت آندومتر در امتداد اسکار ایجاد و منجر به چسبندگی‌های دردناکی می‌شود که می‌تواند بر باروری فرد تاثیر بگذارد، یا منجر به دوره‌های قاعدگی دردناک‌تر شود. علاوه بر این، فرد می‌تواند التهاب، درد و خونریزی از ضایعات آندومتریوز را تجربه کند.

بیشتر بخوانید: سونوگرافی تخصصی اندومتریوز

نشانه های اندومتریوز بعد سزارین چیست؟
نشانه های اندومتریوز بعد سزارین چیست؟
اندومتریوز برشی می‌تواند باعث درد چرخه‌ای، تورم و نشت مایع قهوه‌ای در محل اسکار در طول قاعدگی شود. علاوه بر این، فرد مبتلا ممکن است علائم معمول اندومتریوز را تجربه کند که شامل موارد زیر است:

 • درد شدید در دوران قاعدگی
 • درد یا گرفتگی بین دوره‌های قاعدگی
 • درد هنگام رابطه جنسی
 • حرکات دردناک روده
 • خونریزی بین پریودها
 • دوره‌های سنگین یا پر از لخته
 • مشکل باردار شدن
 • درد معده، اسهال، یا یبوست بدون دلیل
 • درد مثانه که شبیه عفونت مثانه یا مجاری ادراری است

اگر هر یک از این علائم را تجربه می‌کنید باید به پزشک مراجعه کنید تا پزشک آندومتریوز یا بیماری دیگری را که ممکن است باعث علائم مشابه شود، تشخیص دهد.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان

نشانه های اندومتریوز بعد سزارین چیست؟
تشخیص نشانه های اندومتریوز بعد سزارین
تشخیص اندومتریوز ممکن است سال‌ها طول بکشد. مطالعه‌ای که در سال 2017میلادی انجام شد، نشان داد که میانگین زمان بین شروع علائم و تشخیص حدود ۴سال و نیم است .

پزشک ممکن است در طول معاینه بتواند چسبندگی یا رشد آندومتر را احساس کند. اگر فردی در حین معاینه لگن دچار درد غیرعادی شود، ممکن است نشانه آندومتریوز باشد.

با این حال، حتی تاخیر 9ساله در تشخیص آندومتریوز پس از شروع علائم هم گزارش شده است. در موارد اندومتریوز برشی، حتی ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا پزشکان بتوانند این بیماری را تشخیص دهند، چون نادر است و هنوز به طور گسترده شناخته شده نیست.
به طور کلی، برای اطمینان از تشخیص سریع و دقیق، افرادی که مشکوک به آندومتریوز هستند باید به متخصص زنان مراجعه کنند.
معمولا پزشکان یک تاریخچه پزشکی کامل دریافت می‌کنند و قبل از انجام آزمایش، معاینه لگن انجام می‌دهند. سپس ممکن است فرد برای تشخیص دقیق نیاز به انجام چندین آزمایش داشته باشد.
پزشک ممکن است در طول معاینه بتواند چسبندگی یا رشد آندومتر را احساس کند. اگر فردی در حین معاینه لگن دچار درد غیرعادی شود ، ممکن است نشانه آندومتریوز باشد.
اگر معاینه لگن باعث مشکوک شدن پزشک به اندومتریوز شود، آزمایش‌های دیگر می‌توانند تشخیص پزشک را تایید یا رد کنند.

بیشتر بخوانید: خونریزی دوران قاعدگی، چه مقدار باید باشد؟

نشانه های اندومتریوز بعد سزارین چیست؟
سونوگرافی لگن
در این روش، پزشک از امواج صوتی برای مشاهده رحم و اندام‌های اطراف استفاده می‌کند. ممکن است یک مبدل کوچک را به واژن وارد کنند تا دید بهتری داشته باشند، یا از مبدل فقط در قسمت بیرونی شکم استفاده کنند.

بیوپسی
پزشک ممکن است از یک سوزن برای برداشتن بخش کوچکی از بافت آندومتر استفاده کند. آزمایش این نمونه می‌تواند در رد سایر مشکلات مانند رشد سرطان موثر باشد.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با مراکز سونوگرافی

جراحی اکتشافی
لاپاراسکوپی تنها راهی است که پزشک می‌تواند به طور قطع آندومتریوز را در دیواره شکم تشخیص دهد. با این حال، تشخیص آندومتریوز برشی با سونوگرافی، ام‌آر‌آی و معمولا با ایجاد یک برش جدید در محل برش قدیمی و برداشتن بافت امکان‌پذیر است. سپس پاتولوژیست بافت را بررسی می‌کند.

نشانه های اندومتریوز بعد سزارین چیست؟
درمان اندومتریوز بعد سزارین چگونه است؟
اندومتریوز، یک بیماری مزمن بدون درمان است. در موارد اندومتریوز پس از سزارین، جراحی برای برداشتن اندومتریوز محتمل‌ترین درمان محسوب می‌شود.
به طور کلی برای آندومتریوز، جراحی همیشه اولین درمان نیست. درمان‌های دیگری وجود دارد که می‌تواند علائم را مدیریت کند و بسته به علائم اندومتریوز برای برخی افراد مفید باشد. برخی از درمان‌ها هم ممکن است از بدتر شدن آندومتریوز جلوگیری کنند.
پزشک ممکن است این درمان‌ها توصیه کند:

 • مصرف داروهای مسکن
 • روش‌های جایگزین مدیریت درد مانند طب سوزنی یا ماساژ‌درمانی
 • مصرف قرص‌های هورمونی ضد بارداری حاوی پروژسترون (پروژسترون هورمونی است که می‌تواند به جلوگیری از رشد بافت آندومتر کمک کند)
 • مصرف داروهای ضد بارداری هورمونی که حاوی پروژسترون نیستند مانند «آگونیست‌ها» یا هورمون آزادکننده گنادوتروپین
 • در موارد شدید، برای افرادی که نمی‌خواهند باردار شوند، ممکن است هیسترکتومی گزینه مناسبی باشد. هیسترکتومی، جراحی برداشتن رحم است و ممکن است شامل «سالپنگو اوفورکتومی دوطرفه» هم باشد که در آن جراح تخمدان‌ها را هم برمی‌دارد. بیشتر بخوانید: عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان چیست؟

نشانه های اندومتریوز بعد سزارین چیست؟
سئوالات متداول درباره اندومتریوز بعد سزارین
در ادامه با سئوالات متداول درباره اندومتریوز بعد سزارین آشنا می‌شوید:

آیا اندومتریوز اسکار خطرناک است؟
اندومتریوز برشی می‌تواند باعث درد و ناراحتی شود. اما این وضعیت به قدری نادر است که اطلاعات کافی برای خطرناک بودن آن وجود ندارد. در موارد بسیار نادر، این بیماری ممکن است بدخیم و سرطانی باشد.

چرا جای سزارین سال‌ها بعد درد می‌کند؟
شما نباید سال‌ها پس از سزارین، دردی را در ناحیه اسکار خود احساس کنید. اگر درد دارید، ممکن است علت آن اندومتریوز یا سایر شرایط مانند فتق باشد.

آیا وجود توده سفت در معده بعد از سزارین می‌تواند نشان‌دهنده اندومتریوز باشد؟
بله! توده در ناحیه اسکار سزارین می‌تواند نشان‌دهنده اندومتریوز باشد . به احتمال زیاد این توده به صورت مزمن دردناک است، اما درد ممکن است به صورت دوره‌ای بیاید و از بین برود.

بیشتر بخوانید: آمادگی زایمان سزارین، نکاتی که باید رعایت شود

نشانه های اندومتریوز بعد سزارین چیست؟
اندومتریت پس از زایمان چیست؟
اگر چه اندومتریت و اندومتریوز بعد از زایمان، هر دو بعد از بارداری و زایمان رخ می‌دهند، اما از یکدیگر متفاوتند. هنگامی که فرد باردار است، باکتری‌ها می‌توانند به دیواره رحم برسند و باعث عفونت شوند. این شرایط می‌تواند در حین زایمان واژینال، یا در دوران بارداری از طریق معاینات لگنی رخ دهد. این وضعیت معمولا پس از زایمان ایجاد می‌شود که می‌تواند از طریق زایمان واژینال یا از طریق سزارین باشد. اندومتریت پس از زایمان تا ۲۷درصد از تولدهای سزارین را تحت تاثیر قرار می‌دهد .

بیشتر بخوانید: بعد از زایمان سزارین، تب و لرز چرا؟

نشانه های اندومتریوز بعد سزارین چیست؟
خلاصه
اندومتریوز یک بیماری مزمن است، اما درمان جراحی و پزشکی می‌تواند به مدیریت علائم آن کمک کند.
افرادی که از داروهایی مانند پروژسترون برای کنترل اندومتریوز استفاده می‌کنند، اغلب پس از قطع درمان، علائم را دوباره تجربه می‌کنند.
حتی در بین افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، ممکن است اندومتریوز دوباره عود کند. درمان با پروژسترون یا آگونیست‌ها و آنتاگونیست‌ها ممکن است خطر عود را کاهش دهد، یا رشد اندومتر جدید را کند سازد. هیسترکتومی به تنهایی می‌تواند خطر عود را تا حد زیادی کاهش دهد.
در برخی موارد، ممکن است لازم باشد تخمدان‌های بیمار برداشته شود.
با این حال، برداشتن تخمدان‌ها هم با خطرات سلامتی همراه است . اگر دچار چنین مشکلی هستید، باید با پزشک خود مشورت کنید و ببینید که آیا نیاز به جراحی دارید یا نه.

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند