۹۹۷۷۷
۳۱۷۰۵
۳۱۷۰۵

تنگ کردن واژن بعد از زایمان، تروش‌های فیزیکی و درمانی

برای تنگ کردن واژن بعد از زایمان باید چه کنیم؟ بهتر است تمرینات فیزیکی انجام دهیم یا روش‌های درمانی و جراحی؟ در ادامه بخوانید.

تنگ کردن واژن بعد از زایمان، تروش‌های فیزیکی و درمانی

زایمان یکی از مهمترین مراحل زندگی یک زن است. در حالی که بدن در این مدت تغییرات زیادی را تجربه می کند، شل شدن جزئی واژن یکی از آنهاست. بیشتر زنان به دنبال «چگونه پس از زایمان واژن خود را سفت کنیم» هستند و سعی می کنند راه حل های عملی بیابند. اغلب می تواند برای زنانی که نگران کشیده شدن واژن برای همیشه پس از تولد فرزندشان هستند، نگران کننده باشد. با این حال، این درست نیست.

انتظار می رود که بدن پس از تولد یک انسان دیگر تغییر کند، اما این تغییرات همیشه دائمی نیستند. اکثر آنها از جمله شل شدن واژن با درمان و تمرینات مناسب می توانند به حالت اولیه برگردند. بسیاری از مردم به دنبال این هستند که چگونه واژن را بعد از زایمان سفت کنند، اما ابتدا باید بفهمیم که دقیقاً چه اتفاقی برای واژن بعد از زایمان می افتد.

در این مقاله می‌خوانید:

حالت شل شدن واژن بعد از زایمان 

بیرون راندن نوزاد از واژن احتمالاً تغییرات متعددی را در پی خواهد داشت. در حالی که بیشتر آنها قابل مشاهده هستند، از جمله ریزش مو و خطوط سیاه روی معده، بسیاری از اثرات، مانند شل شدن واژن، ممکن است در ابتدا مشهود نباشند.

قبل از بررسی نحوه سفت کردن واژن دوباره پس از زایمان، باید در مورد تمام تغییراتی که انتظار می رود روی واژن تأثیر بگذارد، بدانید. در زیر برخی از برجسته ترین تغییرات واژن پس از زایمان آورده شده است:

افزایش پهنای واژن: واژن زن اغلب پس از زایمان متورم می شود. این می تواند باعث شود که واژن بازتر به نظر برسد. هنگامی که در هفته‌های بعد، منفذ فروکش می‌کند، واژن تا حدودی شکل اصلی خود را جمع می‌کند.

خشکی واژن: زنان با استروژن پایین احتمالاً خشکی واژن را تجربه خواهند کرد. اگر زن در حال شیردهی باشد، این وضعیت می تواند حتی بیشتر شود. خشکی واژن گاهی اوقات می تواند باعث تحریک و درد در حین رابطه جنسی شود.

بی اختیاری ادرار: بسیاری از زنان از نشت ادرار در حین انجام فعالیت های شدید پس از زایمان شکایت دارند. در حالی که این یکی از شایع‌ترین شرایطی است که زنان تجربه می‌کنند، اما با گذشت زمان می‌توان آن را به حداقل رساند.

درد واژن: هنگامی که یک زن در حال زایمان است، پرینه ممکن است به دلیل پارگی کشیده شود و آسیب ببیند. این ناحیه بین واژن و راست روده نیز می‌تواند پس از اپیزیوتومی که برای باز کردن دهانه واژن و کمک به بیرون آمدن نوزاد انجام می‌شود، زخم شود.

پس از بیرون راندن نوزاد از بدن، بیش از 6 تا 8 هفته طول می کشد تا واژن زن به طور کامل بهبود یابد. با این حال، در صورت بروز هرگونه عفونت یا سایر عوارض، این روند می تواند طولانی تر شود.

در حالی که اکثر زنان به دنبال عبارت «چگونه واژن خود را بعد از زایمان سفت کنیم» هستند، اطمینان از بهبودی کامل پس از زایمان مهم است.

تنگ کردن واژن بعد از زایمان، تروش‌های فیزیکی و درمانی

عوامل موثر بر شل شدن واژن

جالب است بدانید که میزان کشیده شدن واژن زنان در حین زایمان تحت تأثیر عوامل متعددی است. اینها همچنین بر زمان لازم برای بهبود واژن تأثیر می گذارد. برخی از مهم ترین عوامل شامل موارد زیر است:

سن: ماهیچه های زنان با افزایش سن شل می شوند. این به طور قابل توجهی بر میزان کشیده شدن واژن تأثیر می گذارد.

نوع تولد: در حالی که زنان پس از زایمان به این فکر می کنند که چگونه واژن را دوباره سفت کنند، همچنین درک تأثیر ناشی از نوع زایمان انتخابی آنها ضروری است. بعد از اینکه زن سزارین شد، واژن همچنان می تواند تا حدودی کشیده شود.

اندازه نوزاد: به دنیا آوردن نوزادی با سایز بزرگ می تواند به طور طبیعی کشش واژن مادر را افزایش دهد. اما این تغییر دائمی نیست و می توان آن را به حالت اولیه خود بازگرداند.

استفاده از استخراج خلاء: زایمان با خلاء نیاز به قرار دادن ابزارهای خارجی در واژن زنان دارد تا زایمان آرامی داشته باشد. این اغلب می تواند واژن را کشیده و باعث شل شدن آن شود.

روش‌های تنگ کردن واژن بعد از زایمان

شما باید واژن را به عنوان یک نوار لاستیکی در نظر بگیرید. در طول زایمان کشیده و منبسط می شود تا راه را برای نوزاد باز کند و احتمالاً ظرف چند هفته به اندازه خود باز می گردد. با این حال، اندازه و ظاهر واژن ممکن است کاملاً مشابه واژن اصلی نباشد.

ورزش

زایمان های متعدد می تواند باعث شود واژن خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد. با این وجود، برخی ورزش‌ها می‌توانند به تقویت ماهیچه‌های لگن کمک کنند و به زنانی کمک کنند که نگران چگونگی سفت کردن مجدد واژن هستند.

در زیر لیستی جامع از تمرینات موثری که می توانند به سفت کردن واژن بعد از زایمان کمک کنند آورده شده است:

تمرینات شیب لگن

یک زن می تواند تمرینات شیب لگن را برای تقویت عضلات واژن و کاهش باز شدن ناشی از زایمان انجام دهد. در زیر مراحل کلیدی برای انجام این تمرین آورده شده است:

 • زانوها را در حالت ایستاده نرم کنید و شانه ها را به دیوار نزدیک کنید.
 • ناف را به سمت داخل بکشید و مطمئن شوید
 • شت به دیوار صاف شده است.
 • قبل از اینکه ناف را رها کنید، آن را سفت کنید و حداقل ۴ ثانیه نگه دارید.
 • روند فوق را چندین بار در روز تکرار کنید.

تنگ کردن واژن بعد از زایمان، تروش‌های فیزیکی و درمانی

تمرینات کگل

در حالی که زنان به دنبال چگونگی سفت کردن واژن پس از زایمان هستند، شناسایی عضلات کف لگن قبل از انجام تمرینات کگل بسیار مهم است. می توان سعی کرد در حین ادرار کردن وسط جریان را متوقف کرد و دقیقاً عضلات را پیدا کرد.

پس از انجام، تمام مراحل ذکر شده در زیر باید انجام شود:

 • مناسب ترین وضعیت ورزش را مشخص کنید، مانند دراز کشیدن به پشت.
 • سعی کنید عضلات کف لگن را سفت کنید و انقباض را برای بیش از ۵ ثانیه نگه دارید. سپس برای ۵ ثانیه بعد استراحت کنید.
 • این مراحل را حداقل ۵ بار متوالی دنبال کنید.

شما باید فقط روی انقباض کف لگن تمرکز کنید و نه سفت شدن باسن یا ران. با گذشت زمان، زنان می توانند به تدریج زمان را به 10 ثانیه افزایش دهند.

مخروط های واژن: مخروط های واژن می توانند به قوی تر و سفت تر شدن عضلات کف لگن کمک کنند. این مخروط ها اغلب به اندازه یک تامپون هستند و به بهبود بی اختیاری ادرار پس از تولد کودک کمک می کنند. در زیر مراحل کلیدی که باید هنگام ورزش با مخروط واژینال رعایت کنید آمده است:

 • یک مخروط سبک وزن را در واژن قرار دهید.
 • عضلات کف لگن را منقبض کنید و حداقل ۱۵ دقیقه در این وضعیت بمانید.
 • این مراحل را دو بار در روز دنبال کنید و به تدریج وزن مخروط را افزایش دهید.

بالا بردن ساق پا: بالا بردن ساق پا یکی از روش‌های بسیار پرطرفدار برای سفت کردن ماهیچه‌های اطراف ناحیه واژن است. شما باید به پشت دراز بکشید و هر بار یک پا را در هوا بلند کنید. سپس پا را به طور متناوب تغییر دهید و همین روند را تکرار کنید. پس از راحتی، زنان می توانند هر دو پا را با هم بالا بیاورند.

اسکات: برای سفت کردن عضلات واژن، تقویت کف لگن بسیار مهم است. انجام منظم اسکات می تواند به مادران تازه وارد در رسیدن به این هدف کمک کند. با کشش پاها و بیرون راندن باسن در حالی که بدن را پایین می آورید، شروع کنید.

بدن باید در وضعیتی شبیه به حالتی باشد که روی نیمکت می نشینید. قبل از تکرار همان فرآیند، یک دقیقه استراحت کنید.

یوگا

گنجاندن یوگا در برنامه روزانه می تواند به بازیابی سفتی عضلات واژن زنان کمک کند. همچنین می تواند به مدیریت بی اختیاری ادرار کمک کند و رابطه جنسی را لذت بخش تر کند.

شما باید روی وضعیت هایی تمرکز کنید که ناحیه لگن را هدف قرار می دهد، مانند فشار لگن. با کمک وزنه به ناحیه شکم فرد فشار می آورد و قسمت پایین بدن را بالا و پایین می برد در حالی که بالاتنه روی نیمکت قرار دارد.

رژیم غذایی

بهبود رژیم غذایی و تمرکز بر مواد غذایی عضله ساز مانند ماهی می تواند به مادران جدید کمک کند واژن خود را سفت کنند. میوه های سرشار از استروژن طبیعی مانند سیب و انواع توت ها نیز می توانند به تقویت ناحیه لگن کمک کنند.

در بیشتر موارد، تخم مرغ می تواند به بهبود سریعتر زنان کمک کند زیرا یکی از بهترین غذاهای بدنسازی است. آنها همچنین منبع کامل ویتامین های A، B و کلسیم هستند.

روش‌های جراحی

روش‌های جراحی می‌تواند به زنانی که به دنبال «چگونه پس از زایمان واژن خود را سفت کنند» کمک زیادی می‌کند. اینها می توانند در سفت کردن عضلات واژن بعد از زایمان بسیار موثر باشند.

واژینوپلاستی

در واژینوپلاستی، بخشی از بافت داخل واژن با جراحی برداشته می‌شود و سپس برش‌ها به طور ایمن به هم بخیه می‌شوند تا کانال واژن محدود شود.

هدف اصلی این روش منقبض کردن کانال واژن است که بعد از زایمان تمایل به بزرگ شدن دارد. ترمیم کانال و بازیابی عملکردهای جنسی آن هر دو با واژینوپلاستی امکان پذیر است.

روش‌های غیرجراحی: روش‌های غیرجراحی که معمولاً به عنوان «سفت کردن واژن با لیزر» شناخته می‌شود، می‌تواند به زنانی که پس از زایمان به دنبال سفت کردن واژن خود هستند نیز کمک کند. در زیر دو روش غیرجراحی پرطرفدار برای لگن کردن ناحیه لگن آورده شده است.

محرک‌های الکتریکی

برای ایجاد انقباض و انبساط در ماهیچه های واژن و بخش تحتانی لگن خاصره، جریانی از برق ایجاد می شود که با قطع و وصل کردن آن می توان ماهیچه را جمع و بعد شل کرد. از این تکنیک می توان یک تا چهار روز استفاده کرد، اگر چه شاید در برخی از زنان با توجه به شرایط بدنی ، ماهیچه ها و میزان گشادی واژن، لازم است که انجام این کار به مدت چند هفته مستمر ادامه یابد. معمولا هر مرحله، با توجه به میزان آمادگی زن، 15 تا 20 دقیقه طول می کشد.

برای استفاده از این روش، مراجعه به پزشک و انجام آن در مطب در اولویت اول است، اگر چه گاه می توانید با صلاحدید و تجویز پزشک معالج تان، از دستگاه های ساده و مشابه های خانگی این وسیله، این کار را در منزل انجام دهید.

تنگ کردن واژن بعد از زایمان، تروش‌های فیزیکی و درمانی

لیزر CO2

لایه‌های بافت پایین‌تر در نتیجه گرم شدن لایه‌های بافت بالایی توسط لیزر، کلاژن بیشتری تولید می‌کنند. پوست با این لیزر CO2 سفت تر و محکم تر می شود.

فرکانس رادیو برای تنگ کردن واژن

بافت توسط امواج فرکانس متمرکز گرم می شود و پوست واژن را به طور موثر سفت می کند. امواج الکترومغناطیسی مورد استفاده در درمان RF بافت های واژن را گرم می کند. این جریان خون مناسب را تشویق می کند، که در نتیجه تشکیل کلاژن را افزایش می دهد.

نیوکنترل

نیوکنترل صندلی مخصوصی است که، مجهز به بخش مغناطیسی است و معمولا در مطب متخصصان کلیه و مجاری ادراری وجود دارد. بیمار، بنابر تشخیص پزشک، به مدت 20 تا 30 دقیقه بر روی صندلی می نشیند، ماهیچه های بخش تحتاتی لگن خاصره توسط امواج مغناطیسی تحریک و منقبض می شوند. این شیوه دو بار در هفته و به مدت 8 هفته ادامه می یابد، تا با قویتر شدن عضلات لگن بهبودی حاصل شود.

جراحی

جراحی رکتوسل یا پرینورافی ( تنگ کردن واژن )، آخرین گام درمان است. پزشکان به بانوانی که مشکل کشیدگی واژن دارند، جراحی را پیشنهاد می دهند. در این روش دیواره های پشتی واژن به هم نزدیک شده و به یکدیگر وصل می شوند و در بخش بیرونی واژن نیز، می توان عمل ترمیم و زیبایی را انجام داد. جراحی پرینوگرافی را می توان بلافاصله بعد از زایمان طبیعی انجام داد، پزشک با زدن چند بخیه می تواند واژن را تنگ تر کند.

جمع‌بندی

در حالی که شما در نظر می گیرید که چگونه واژن خود را بعد از زایمان سفت کنید، انتخاب ورزش منظم برای تقویت عضلات کف لگن می تواند بسیار کمک کننده باشد. از آنجایی که این تغییرات واژن پس از زایمان دائمی نیستند، زنان همچنین می توانند از روش های اختصاصی جراحی و غیرجراحی مانند واژینوپلاستی برای سفت کردن واژن مانند قبل استفاده کنند.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.