۲۲۸۷۷۳
۵۷۹۶
۵۷۹۶

راهنمای خرید فرش دستباف، یک کارشناس فرش باشید!

فرش‌های دستباف ایرانی به دلیل طراحی باشکوه و تاریخ طولانی پشت سرشان بسیار مشهور هستند. در منطقه‌ی فارس، تقریباً هر شهر یا روستایی طراحی فرش مخصوص به خود را دارد. این مقاله، همان راهنمای خرید فرش دستباف شما است.

فرش‌های دستباف ایرانی طراحی شیک و چشم‌نواز دارند. داشتن فرش ایرانی در خانه، نشان‌ دهنده‌ی ذوق هنری اصیل شما است. با راهنمای خرید فرش دستباف می‌توانید فرشی مطمئن برای خود انتخاب کنید.

راهنمای خرید فرش دستباف، یک کارشناس فرش باشید!

بیشتر بخوانید: قیمت فرش اتاق کودک دخترانه، همه مدل‌های ارزان و گران!

در این مقاله می‌خوانید:

کیفیت فرش از طرح و رنگ آن مهم‌تر است.
 • راهنمای خرید فرش دستباف
 • بهترین مکان برای خرید فرش دستباف
 • تفاوت فرش اردکان و کاشان
 • نحوه تشخیص فرش دستباف
 • فرش دستباف تقلبی را چطور تشخیص بدهیم؟
 • معایب فرش دستباف

راهنمای خرید فرش دستباف

برای خرید فرش دستباف باید:

۱- دکوراسیون خانه‌ی خود را در نظر بگیرید

اتاقی را که می‌خواهید در آن فرش پهن کنید، با دقت اندازه بگیرید. سپس به تم و دکوراسیون کلی اتاق دقت کنید.

اتاقی را که می‌خواهید در آن فرش پهن کنید، با دقت اندازه بگیرید. سپس به تم و دکوراسیون کلی اتاق دقت کنید. مثلاً اگر دیوارها خنثی و بی‌روح هستند، بهتر است فرشی بخرید که رنگ‌های شادتر و تیره‌تر داشته باشد.

۲- به دنبال کیفیت باشید

یادتان باشد که کیفیت فرش از طرح و رنگ آن مهم‌تر است. فرش‌های ابریشمی کیفیت بسیار خوبی دارند. فرش‌های با گره‌های ریز نیز عموماً باارزش‌تر و بهتر به نظر می‌رسند.

۳- حواس‌تان به فرش‌های تقلبی باشد

هنگام خرید فرش‌ دستباف باید مراقب باشید تا فریب بعضی از فروشنده‌ها را نخورید. در غیر این صورت مجبور می‌شوید که برای یک فرش دستباف تقلبی، مبلغ زیادی هزینه کنید.

راهنمای خرید فرش دستباف، یک کارشناس فرش باشید!

پیشنهاد ویژه نی نی بان: بهترین دکتر جراح بینی در تهران

بهترین مکان برای خرید فرش دستباف

بهترین شهرها برای خرید فرش دستباف ایرانی، اصفهان و کاشان هستند. از این رو، خوب است که با مشخصات فرش‌های دستباف این دو شهر تاریخی بیشتر آشنا شوید:

مشخصات فرش دستباف اصفهان

اغلب فرش‌های دستباف اصفهان دارای نقوش زیبای اسلیمی هستند.
 • طرح و نقش: اغلب فرش‌های دستباف اصفهان دارای نقوش زیبای اسلیمی هستند. این فرش‌ها معمولاً الگوی لچک یا ترنج دارند و به همراه گل‌های زیبای شاه عباسی خودنمایی می‌کنند. هم‌چنین قرینه‌سازی نقش بزرگی را برعهده دارد.
 • رنگبندی: فرش‌های دستباف اصفهان معمولاً رنگ‌های شاد دارند. البته رنگ‌های سنتی فرش ایرانی نیز در آن‌ها به چشم می‌خورد. این رنگ‌ها شامل کرم، خاکی، بژ، لاکی، آبی و سرمه‌ای با درجات مختلف هستند.
 • بافت: چله کشی فرش‌های دستباف اصفهان اغلب از نوع فارسی است. این فرش‌ها پرزهای کوتاهی دارند و روی دارهای عمودی با گره نامتقارن بافته می‌شوند. هم‌چنین اغلب این فرش‌ها ابریشمی هستند.

مشخصات فرش دستباف کاشان

فرش‌های دستباف کاشان می‌توانند چله پشم یا تمام پشم باشند.
 • طرح و نقش: فرش‌های دستباف کاشان طرح و نقش‌های معروف زیادی دارند. بعضی از انواع این طرح‌ها شامل طرح ل چک، ترنج و محراب، گلدانی و درختی، افشان، شکارگاه و محرابی هستند.
 • رنگبندی: امروزه در فرش‌های دستباف کاشان بیشتر از رنگ‌های لاکی، کرم و سرمه‌ای استفاده می‌شود. سایر رنگ‌های پرطرفدار نیز طلایی، ساقه چناری، مسی، فیلی، زیتونی، مشکی و پوست پیازی را شامل می‌شوند.
 • بافت: فرش‌های دستباف کاشان می‌توانند چله پشم یا تمام پشم باشند. البته بعضی از آن‌ها بسیار ریزبافت هستند و از تارهای ابریشمی بافته شده‌اند. این نوع فرش‌ها معمولاً ارزش هنری دارند و هم‌چنین بسیار گران‌قیمت هستند.

راهنمای خرید فرش دستباف، یک کارشناس فرش باشید!

پیشنهاد ویژه نی نی بان: لابیاپلاستی چیست و چه مراقبت‌هایی دارد؟

تفاوت فرش اردکان و کاشان

فرش‌های دستباف اردکان معمولاً طرح و نقشی مشابه با فرش‌های دستباف کاشانی دارند.

برای خرید فرش دستباف باید بتوانید تفاوت فرش اردکان و کاشان را از هم تشخیص دهید. برای این کار لازم است با خصوصیات هر کدام از آن‌ها جداگانه آشنا شوید. پیش‌تر درباره‌ی فرش دستباف کاشان توضیح دادیم. در این‌جا مشخصات فرش اردکان را نیز با هم مرور می‌کنیم:
فرش‌های دستباف اردکان معمولاً طرح و نقشی مشابه با فرش‌های دستباف کاشانی دارند. با این حال، بافت این فرش‌ها بیشتر اوقات ضعیف‌تر و اما در برخی موارد، بهتر به نظر می‌رسد.
رنگ‌های استفاده شده در فرش‌های دستباف اردکان معمولاً عاجی، قرمز، آبی و سرمه‌ای هستند. به علاوه، در حاشیه‌ی اصلی آن‌ها اغلب طرح‌های معروف هراتی دیده می‌شود.
بافت این فرش‌ها گاهی اوقات ابریشمی است؛ با این حال، قیمت آن‌ها معمولاً کمتر از فرش‌های دستباف کاشانی است. زیبایی و ظرافت کلاسیک این فرش‌ها باعث شده شهرت زیادی بین مردم داشته باشند.

راهنمای خرید فرش دستباف، یک کارشناس فرش باشید!

پیشنهاد ویژه نی نی بان: بهترین سونوگرافی تهران

نحوه تشخیص فرش دستباف

فرش‌های دستباف به طور طبیعی و اصطلاحاً با رنگ‌های گیاهی رنگرزی می‌شوند.

یکی از راه‌های تشخیص فرش‌های دستباف، نگاهی دقیق به نقش و نگار آن‌ها است. فرش‌های دستباف معمولاً به اندازه‌ی فرش‌های ماشینی بی‌عیب و نقص نیستند. چرا که این فرش‌ها ساخته‌ی دست انسان‌ها هستند و نمی‌توانند به اندازه‌ی نمونه‌های کارخانه‌ای کامل و دقیق باشند.
پس هنگام خرید فرش دستباف دنبال اشکالات ریز آن بگردید تا از اصل بودنش مطمئن شوید. البته اشکالات نباید بیش از اندازه باشند. چون در این صورت، کیفیت فرش را پایین می‌آورند.
یکی دیگر از راه‌های تشخیص فرش‌های دستباف، دقت به نحوه‌ی رنگرزی آن‌ها است. به طور کلی، فرش‌های دستباف به طور طبیعی و اصطلاحاً با رنگ‌های گیاهی رنگرزی می‌شوند.
برای تشخیص این مسئله می‌توانید پارچه‌ای خیس را روی فرش بکشید. اگر پارچه رنگ گرفت، یعنی رنگرزی فرش طبیعی نیست و ممکن است فرش واقعاً دستباف نباشد.

راهنمای خرید فرش دستباف، یک کارشناس فرش باشید!

پیشنهاد ویژه نی نی بان: د رمان ناباروری در مردان، وقتی هیچ اسپرمی ندارند!

فرش دستباف تقلبی را چطور تشخیص بدهیم؟

یکی دیگر از کارهایی که هنگام خرید فرش دستباف باید بلد باشید، این است که بتوانید فرش دستباف تقلبی را تشخیص دهید. ۲ نکته‌ی زیر به شما کمک می‌کند:

۱- به ابعاد فرش دقت کنید

فرش‌های دستباف اصیل معمولاً مستطیلی شکل هستند. آنچه که شما باید به آن توجه کنید، برابری طول و عرض فرش به صورت دو به دو است. در فرش‌های دستباف تقلبی ممکن است به طور مثال، اندازه‌ی یکی از طول‌ها با طول مقابل خود برابر نباشد.

۲- به الیاف و جنس فرش توجه کنید

فرش‌های دستباف اصیل می‌توانند جنس‌های مختلفی داشته باشند. (پشم، پنبه، کرک، ابریشم) این فرش‌ها نرم‌‌تر هستند و پاخور بهتری هم دارند. در صورتی که فرش‌های دستباف تقلبی در بافت خود از مواد مصنوعی مانند پلی استر و نخ اکریلیک کمک گرفته‌اند.

معایب فرش دستباف

قبل از خرید فرش دستباف باید با معایب آن هم آشنا شوید:

 • ممکن است بوی بدی داشته باشد.
 • الیاف فرش ممکن است بریزد.
 • ممکن است هنگام شستشو رنگ بگیرد.
 • تمیز کردن و مراقبت کردن از آن سخت‌تر است.

جمع‌بندی

راهنمای خرید فرش دستباف به شما کمک می‌کند که مثل یک کارشناس حرفه‌ای فرش عمل کنید و از خرید نهایی خود راضی باشید. فقط کافی است که دکوراسیون خانه‌ی خود را در نظر بگیرید و سپس، مطابق با آن دنبال یک فرش دستباف با کیفیت بگردید.
البته اگر می‌خواهید بدانید فرشی که انتخاب کرده‌اید تقلبی است، یا اصل، بهتر است به اشکال‌های کوچک فرش دقت کنید. نکته دیگری هم که می‌توانید برای تعیین اصل بودن فرش دستباف در نظر بگیرید، دقت به رنگرزی آن است.

به کلینیک نی نی بان هم سر بزنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.