۲۲۸۸۰۰
۵۴۷۴
۵۴۷۴

امیکرون چیست و چقدر خطرناک است؟

امیکرون چیست و چقدر خطرناک است؟ محققان کووید با سرعتی سرسام‌آور کار می‌کنند تا در مورد قابلیت انتقال، شدت و توانایی این ویروس بیاموزند.

امیکرون چیست و چقدر خطرناک است؟

امیکرون چیست و چقدر خطرناک است؟ محققان کووید با سرعتی سرسام‌آور کار می‌کنند تا در مورد قابلیت انتقال، شدت و توانایی این ویروس بیاموزند.

در این مقاله می‌خوانید:

 • امیکرون با چه سرعتی در حال گسترش است؟
 • سرعت انتشار امیکرون نسبت به دلتا
 • آیا امیکرون می‌تواند بر مصونیت در برابر واکسن یا عفونت غلبه کند؟
 • واکسن‌ها علیه امیکرون چگونه عمل می‌کنند؟
 • آیا واکسن‌های بوستر فعلی محافظت در برابر امیکرون را بهبود می‌بخشند؟
 • امیکرون بیماری خفیف‌تر از انواع قبلی را به وجود می‌آورد، یا شدیدتر؟
 • اقدامات توصیه‌شده سازمان جهانی بهداشت برای مقابله مردم با امیکرون

از زمانی که دانشمندان در بوتسوانا و آفریقای جنوبی در مورد یک نوع SARS-CoV-2 (که اکنون به نام Omicron شناخته می‌شود)، به جهان هشدار داده‌اند، مدت کمی می‌گذرد.

درک بسیار کمی از آنچه در حال وقوع است، وجود دارد و این موضوع حتی برای دانشمندان هم صادق است.

محققان در سراسر جهان در حال رقابت برای درک تهدیدی هستند که این نوع ویروس برای جهان ایجاد می‌کند.
با این حال، ممکن است هفته‌ها طول بکشد تا دانشمندان تصویر کامل‌تری از Omicron ترسیم کنند و درک درستی از قابلیت انتقال و شدت آن و همچنین پتانسیل آن برای فرار از واکسن و ایجاد عفونت مجدد داشته باشند.
«سنجوتی ساها»، میکروبیولوژیست مولکولی و مدیر بنیاد تحقیقات سلامت کودک در داکا، بنگلادش، می‌گوید: «هرجا که می‌روم، همه می‌گویند: درباره Omicron به ما بگویید. درک بسیار کمی از آنچه در حال وقوع است، وجود دارد و این موضوع حتی برای دانشمندان هم صادق است.»

بیشتر بخوانید: کرونا و کودکان، چرا نوزادان برزیلی بر اثر کووید19 می‌میرند؟


امیکرون چیست و چقدر خطرناک است؟
امیکرون با چه سرعتی در حال گسترش است؟
سرعت انتشار سریع Omicron در آفریقای جنوبی چیزی است که محققان را بیشتر نگران می‌کند، چون نشان می‌دهد که این نوع می‌تواند باعث افزایش انفجار‌آمیز COVID-19 در سایر نقاط شود.
در ۱ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی (۱۰آذر)، آفریقای جنوبی 8هزار و 561 مورد را ثبت کرد که از ۳هزار و ۴۰۲ مورد گزارش‌شده در ۲۶ نوامبر و چند صد مورد در روز، در اواسط نوامبر افزایش یافته است.
اپیدمیولوژیست‌ها رشد یک اپیدمی را با استفاده از میانگین تعداد موارد جدید ایجاد شده توسط هر عفونت، اندازه‌گیری می‌کنند.
«ریچارد لسلز»، پزشک بیماری‌های عفونی در «دوربان» آفریقای جنوبی، هفته گذشته در یک نشست مطبوعاتی گفت که این سطح از رشد، آخرین بار در روزهای اولیه همه‌گیری مشاهده شد.

بیشتر بخوانید: تاثیر کرونا بر روان، بحران کووید


امیکرون چیست و چقدر خطرناک است؟
سرعت انتشار امیکرون نسبت به دلتا
«تام ونسلیرز»، زیست‌شناس تکاملی می‌گوید که امیکرون این پتانسیل را دارد که بسیار سریع‌تر از دلتا منتشر شود و افراد بسیار بیشتری را مبتلا کند.

امیکرون این پتانسیل را دارد که بسیار سریع‌تر از دلتا منتشر شود و افراد بسیار بیشتری را مبتلا کند.

در بلژیک بر اساس افزایش موارد کووید19 و داده‌های توالی‌یابی، تخمین زده شده است که امیکرون می‌تواند سه تا شش برابر دلتا ، افراد را در مدت زمان مشابه آلوده کند.
«کریستین آلتهاوس»، اپیدمیولوژیست در دانشگاه برن، سوئیس، می‌گوید: «محققان نحوه انتشار امیکرون در سایر بخش‌های آفریقای جنوبی و در سطح جهان را بررسی خواهند کرد تا اطلاعات بیشتری در مورد قابلیت انتقال آن دریافت کنند. نظارت شدید در آفریقای جنوبی می‌تواند باعث شود محققان رشد سریع امیکرون را بالا برآورد کنند. اما اگر این الگو در کشورهای دیگر تکرار شود، شواهد بسیار قوی است که امیکرون دارای مزیت انتقال بیشتر است.»
این اپیدمیولوژیست همچنین می‌گوید: «اگر این اتفاق نیفتد، مثلا در کشورهای اروپایی به این معنی است که همه چیز کمی پیچیده‌تر است و به شدت به چشم‌انداز ایمنی بستگی دارد. پس باید منتظر بمانیم.»


امیکرون چیست و چقدر خطرناک است؟
آیا امیکرون می‌تواند بر مصونیت در برابر واکسن یا عفونت غلبه کند؟
افزایش سریع امیکرون در آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که این نوع دارای ظرفیتی برای فرار از مصونیت واکسن دارد.
یکی از دانشمندانی که دراین‌باره تحقیق می‌کنند، می‌گوید: «حدود یک‌چهارم مردم آفریقای جنوبی به طور کامل واکسینه شده‌اند و این احتمال وجود دارد که بخش بزرگی از جمعیت در امواج قبلی به SARS-CoV-۲ آلوده شده باشند.»
در این زمینه، موفقیت امیکرون در جنوب آفریقا ممکن است تا حد زیادی به دلیل توانایی آن در آلوده کردن افرادی باشد که از کووید19 ناشی از دلتا و انواع دیگر بهبود یافته‌اند و همچنین کسانی که واکسینه شده‌اند.
«آریس کاتزوراکیس»، که در دانشگاه آکسفورد بریتانیا در مورد تکامل ویروس تحقیق می‌کند، می‌گوید: « میزان انتشار این نوع در جاهای دیگر ممکن است به عواملی مانند واکسیناسیون و میزان عفونت قبلی بستگی داشته باشد.»

بیشتر بخوانید: علائم کرونا ویروس، انگشت کووید چیست؟


امیکرون چیست و چقدر خطرناک است؟
واکسن‌ها علیه امیکرون چگونه عمل می‌کنند؟
اگر امیکرون بتواند آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده را دور بزند، به این معنا نیست که پاسخ‌های ایمنی ناشی از واکسیناسیون و عفونت قبلی هیچ محافظتی در برابر نوع آن ارائه نمی‌کند.

مطالعات نشان می‌دهد که سطوح متوسطی از آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده ممکن است از افراد در برابر اشکال شدید COVID-۱۹ محافظت کند.

«مایلز داونپورت»، ایمونولوژیست در دانشگاه «نیو ساوت ولز» در سیدنی استرالیا می‌گوید: «مطالعات نشان می‌دهد که سطوح متوسطی از آنتی‌بادی‌های خنثی‌کننده ممکن است از افراد در برابر اشکال شدید COVID-19 محافظت کند.
سایر جنبه‌های سیستم ایمنی، به ویژه سلول‌های T، ممکن است کمتر از پاسخ‌های آنتی‌بادی تحت تاثیر جهش‌های امیکرون قرار بگیرند.»
یک متخصص واکسن در دانشگاه «ویتواترزاند»، می‌گوید: «گزارش‌های اولیه نشان می‌دهد که اکثر عفونت‌های پیشرفت‌کننده با امیکرون خفیف بوده‌اند. برای من، این یک سیگنال مثبت است.»

بیشتر بخوانید: کرونا دلتا چیست و چه علائمی دارد؟

آیا واکسن‌های بوستر فعلی محافظت در برابر امیکرون را بهبود می‌بخشند؟
تهدید امیکرون، برخی از کشورهای ثروتمند مانند بریتانیا را وادار کرده است که دوزهای بوستر واکسن کووید را تسریع و گسترش دهند. اما هنوز مشخص نیست که این دوزها چقدر در برابر این نوع موثر خواهند بود.
دوزهای سوم، سطوح آنتی‌بادی خنثی‌کننده را افزایش می‌دهند و این احتمال وجود دارد که سدی در برابر توانایی امیکرون برای فرار از این آنتی‌بادی‌ها ایجاد کند.


امیکرون چیست و چقدر خطرناک است؟
امیکرون بیماری خفیف‌تر از انواع قبلی را به وجود می‌آورد، یا شدیدتر؟
گزارش‌های اولیه، امیکرون را با بیماری خفیف مرتبط می‌دانند که این امیدواری را ایجاد می‌کند که این نوع ممکن است نسبت به برخی از نسخه‌های قبلی خود، شدت کمتری داشته باشد.
دانشمندان هنوز در حال تحقیق بر روی این نوع جدید از ویروس هستند.

بیشتر بخوانید: تاثیر کووید۱۹ بر جامعه ناشنوایان

اقدامات توصیه‌شده سازمان جهانی بهداشت برای مقابله مردم با امیکرون
بر اساس توصیه سازمان جهانی بهداشت، موثرترین اقداماتی که افراد می‌توانند برای کاهش انتشار ویروس انجام دهند، حفظ فاصله فیزیکی حداقل 1 متری از دیگران است.
استفاده از ماسک مناسب ، باز کردن پنجره‌ها برای بهبود تهویه و اجتناب از فضاهای با تهویه ضعیف، یا شلوغ، توصیه می‌شود.
دست‌ها را تمیز نگه دارید. داخل دستمال یا آرنج خود سرفه یا عطسه بکنید و واکسیناسیون کووید19 را انجام دهید.

به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: nature

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.