۲۲۹۸۴۴
۳۵۱۶
۳۵۱۶

چطور خودمان باشیم؟ بی رودربایستی با خود و بقیه!

بعضی از آدم‌ها تمام زندگیشان را بدون این‌که خود را واقعاً بشناسند یا درک کنند، می‌گذرانند. این افراد به دیگران اجازه می‌دهند که به آن‌ها بگویند کیستند و به جامعه نیز اجازه می‌دهند تا اهداف و رویا‌های آن‌ها را تعیین کند. با این حال، ما و شما جز این دسته از افراد نخواهیم بود، چون قرار است این مقاله را بخوانیم و یاد بگیریم چطور خودمان باشیم!

احتمالاً شما عبارت «چطور خودمان باشیم» را در اینترنت جستجو کرده‌اید و به این‌جا رسیده‌اید. همین نشان می‌دهد که شما نمی‌خواهید مثل یک ربات زندگی کنید و خوش ندارید به دیگران اجازه دهید که برایتان خط مشی تعیین کنند! اگر واقعاً این‌طور است، به خواندن ادامه دهید تا یاد بگیرید که چطور می‌توانید خود واقعیتان باشید!

چطور خودمان باشیم؟ بی رودربایستی با خود و بقیه!

بیشتر بخوانید: چطور با خودمان مهربان باشیم؟

در این مقاله می‌خوانید:

 • چطور خودمان باشیم؟
 • چگونه خودمان را دوست داشته باشیم؟

چطور خودمان باشیم؟

«چطور خودمان باشیم؟» سوال خوبی است که نیاز دارد راه و چاه خودمان بودن را بلد باشیم.

باورهای ما درباره‌ی این‌که چه کسی هستیم، به دوران کودکیمان برمی‌گردد. ما مثل یک بوم سفید نقاشی هستیم و بدون این‌که متوجه باشیم، با اتفاقات اطراف خود رنگ می‌گیریم.


برای این کار، طبق راهنمایی‌های زیر عمل کنید:

۱- خودتان را بشناسید

باورهای ما درباره‌ی این‌که چه کسی هستیم، به دوران کودکیمان برمی‌گردد. ما مثل یک بوم سفید نقاشی هستیم و بدون این‌که متوجه باشیم، با اتفاقات اطراف خود رنگ می‌گیریم. در واقع، محیط می‌تواند ما را نقاشی کند و روی عقاید و باورهایی که درباره‌ی خودمان شکل می‌دهیم، تاثیر بگذارد.
چالش ما این است که از بین این نقش و نگار، آن‌هایی را که دوست داریم نگه داریم و از شر آن‌هایی که دوست نداریم، خلاص شویم. فقط در این صورت است که می‌توانیم واقعاً خودمان باشیم.

چطور خودمان باشیم؟ بی رودربایستی با خود و بقیه!

بیشتر بخوانید: روز جهانی عشق، چطور به خودمان عشق بورزیم؟

۲- خود انتقادگری منفی را کنار بگذارید

اگر انتقادها از یک حدی فراتر روند، مخرب هستند و باید کنترل شوند.

خود انتقادگری گاهی اوقات در میان باورهایی نهفته است که دست و پایمان را می‌بندند و اجازه نمی‌دهند خود واقعیمان باشیم. برای کنار گذاشتن این افکار سمی، در چیزهایی که در ذهن‌تان می‌گویید دقیق شوید. ببینید مونولوگ درونی شما تا چه اندازه حاوی سرزنش و انتقاد است. اگر انتقادها از یک حدی فراتر روند، مخرب هستند و باید کنترل شوند.

۳- روی نقاط قوت خود تمرکز کنید

ویژگی‌های منفی شما، تمام شما را تشکیل نمی‌دهند. آن‌ها فقط بخشی از شما هستند و شخصیت شما را تعریف نمی‌کنند. بنابراین، انتقادهای منفی را با افکار مثبتی جایگزین کنید که به شما قدرت می‌دهند خودتان باشید.

چطور خودمان باشیم؟ بی رودربایستی با خود و بقیه!

بیشتر بخوانید: نشانه های عشق واقعی، یاد بگیر و امتحانش کن!

۴- زندگی در گذشته‌ را تمامش کنید

احساس گناه را رها کنید و از زندگی کردن در گذشته بیرون بیایید.

گذشته‌ی شما با آینده‌ی شما برابری نمی‌کند. همه در زندگی خود اشتباه می‌کنند، اما نیازی نیست کل زندگی خود را صرف کفاره دادن کنند! اگر می‌خواهید بدانید «چطور خودمان باشیم»، احساس گناه را رها کنید و از زندگی کردن در گذشته بیرون بیایید. زندگی شما می‌تواند هر چیزی باشد که شما می‌خواهید! پس یک زندگی فوق العاده برای خودتان بسازید.

۵- به حرف مردم اهمیت ندهید

اگر سوال شما این است که «چطور خودمان باشیم»، باید از اهمیت دادن به حرف مردم، خودتان را بازنشست کنید! می‌پرسید چرا؟ چون حرف‌های مردم تمامی ندارند! البته گفتن این مسئله از انجام دادنش، هزاران بار آسان‌تر است. اما شما باید بدانید که هر آن‌چه مردم درباره‌ی شما فکر می‌کنند، بازتابی از درون خودشان است؛ نه شما!

چطور خودمان باشیم؟ بی رودربایستی با خود و بقیه!

بیشتر بخوانید: عادت های مفید برای سلامتی چیست؟

۶- از تغییر کردن نترسید

باید با ترس‌هایمان رو به رو شویم و نقطه ضعف‌هایمان را ملاقات کنیم.

مغز انسان پیچیده است. ما محصول صدها تجربه و اطلاعاتی هستیم که مغز ما هر روز آن‌ها را پردازش می‌کند. مغز همیشه در حال یادگیری و تغییر است. پس چطور می‌توانیم از خودمان انتظار داشته باشیم که ثابت بمانیم؟ خب واقعیت این است که ما می‌توانیم نظرات و ترجیحات خود را تغییر دهیم، در حالی که اساساً می‌دانیم چگونه خود واقعیمان باشیم.

۷- بی ریا و بی پرده باشد

نشان دادن ویژگی‌های مثبت مثل آب خوردن است! اما برای این‌که خودمان باشیم، باید تمام ویژگی‌هایمان را در آغوش بگیریم و حتی آن‌ ویژگی‌هایی که دوست‌شان نداریم را نیز نشان دهیم. پاسخ اصلی «چطور خودمان باشیم؟» این است که با ترس‌هایمان رو به رو شویم و نقطه ضعف‌هایمان را ملاقات کنیم.

چطور خودمان باشیم؟ بی رودربایستی با خود و بقیه!

بیشتر بخوانید: من زیبا نیستم؛ کدام بازیگرها این‌طوری فکر می‌کنند؟

۸- خود را بروز دهید

خود را ابراز کردن به ما کمک می‌کند تا بفهمیم از چه چیزهایی لذت می‌بریم، تجربیات‌مان چه تاثیری بر ما می‌گذارند و چگونه شروع می‌کنیم به خودمان بودن!
همین الآن یک دفترچه خاطرات بردارید و هر روز، تمام کارهایی که به نظرتان خوب انجام‌شان داده‌اید را یادداشت کنید. بنویسید از چه چیزهایی لذت می‌برید و هم‌چنین اضافه کنید که چه کارهایی را می‌توانستید بهتر انجام دهید. خود را از طریق هنر، نوشتن، موسیقی و حتی باغبانی بروز دهید تا کم کم به خودتان بودن عادت کنید.

چطور خودمان باشیم؟ بی رودربایستی با خود و بقیه!

بیشتر بخوانید: مهارت های زندگی کدامند؟ چگونه آن‌ها را پرورش دهیم؟

۹- از منطقه‌ی امن‌ خود فاصله بگیرید

کارهای مختلف انجام دهید. جاهای جدید بروید و کمی هم خطر کنید.

می‌پرسید چطور خودمان باشیم؟ ساده است! از منطقه‌ی امن خود فاصله بگیرید و از کشف کردن خود لذت ببرید! بله، ما به اطمینان نیاز داریم. اما به همان اندازه، تنوع و هیجان نیز می‌خواهیم. پس کارهای مختلف را تجربه کنید. جاهای جدید بروید و کمی هم خطر کنید.

۱۰- گروه حمایتی خود را پیدا کنید

اطراف خود را با آدم‌های مناسب احاطه کنید. کسانی که بهترین ویژگی‌های شما را می‌بینند و به رشد و ارتقای آن‌ها کمک می‌کنند. کسانی که صادقانه باعث پیشرفت شما می‌شوند و هر وقت که ناامیدی یا فراموشی به سراغ‌تان آمد، خود واقعیتان را به شما یادآوری می‌کنند.

چطور خودمان باشیم؟ بی رودربایستی با خود و بقیه!

بیشتر بخوانید: راه های افزایش اعتماد به نفس، امتحان کنید و نتیجه بگیرید!

چگونه خودمان را دوست داشته باشیم؟

برای این‌که خودمان بودن را تمرین کنیم، نیاز داریم خودمان را دوست داشته باشیم. راهکارهایی که می‌توانیم از آن‌ها کمک بگیریم، عبارتند از:

اطراف خود را با آدم‌های مناسب احاطه کنید. کسانی که بهترین ویژگی‌های شما را می‌بینند و به رشد و ارتقای آن‌ها کمک می‌کنند.
 • خود را بشناسید.
 • نه گفتن را یاد بگیرید.
 • خود را با بقیه مقایسه نکنید.
 • در زمان حال زندگی کنید.
 • نقاط قوت خود را بشناسید و از آن‌ها استفاده کنید.
 • گهگاهی به خودتان جایزه بدهید.
 • با خودتان روراست باشید.
 • نواقص و اشتباهات خود را ببخشید.
 • با این مسئله کنار بیایید که قرار نیست همه شما را دوست داشته باشند.
 • خوش گذراندن را به یکی از اولویت‌های خود تبدیل کنید.
 • موفقیت‌های خود را در جایی بنویسید.
 • از بدن خود مراقبت کنید.
 • یک سرگرمی برای خودتان ایجاد کنید.
 • از حق و حقوق خود دفاع کنید.
 • از کمک خواستن از دیگران خجالت نکشید.
 • با خودتان با مهربانی حرف بزنید.
 • اطراف خود را با کسانی احاطه کنید که با شما مهربانند و برای شما احترام قائلند.

چطور خودمان باشیم؟ بی رودربایستی با خود و بقیه!

جمع‌بندی

«چطور خودمان باشیم؟» سوال رایجی است که ممکن است ذهن خیلی‌ها را به خودش مشغول کرده باشد. با این حال، از آن چیزی که تصور می‌کنید، آسان‌تر است. راهنمایی‌های ما را در این مقاله گام به گام دنبال کنید و مطمئن باشید که نتیجه می‌گیرید.

به کلینیک نی نی بان هم سر بزنید.

منبع: tonyrobbins

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.