۲۳۰۰۸۸
۲۲۱۷
۲۲۱۷
پ

چیدمان خانه کوچک، بهترین راه طراحی خانه‌های نقلی

بر خلاف تصور بسیاری از افراد، داشتن خانه کوچک و نقلی به هیچ عنوان محدودیتی در طراحی ندارد و نمی‌تواند مانع از آن شود که چیدمان خانه را بر طبق سلیقه خودتان پیش ببرید. تنها کافی است برخی از قوانین ساده را مدنظر قرار دهید و بر اساس آن‌ها، چیدمان خانه کوچک خود را پیش بگیرید.

چیدمان خانه کوچک، بهترین راه طراحی خانه‌های نقلی

معمولاً یکی از مهم‌ترین و البته ثابت‌ترین مشکلات افرادی که در خانه‌های نقلی زندگی می‌کنند، عدم توانایی در طراحی فضاست. به همین دلیل هم هست که خیلی از افراد نمی‌توانند کاربری فضای خانه‌شان حفظ کنند و یا آن را ارتقا دهند. در نتیجه بی‌خیال طراحی می‌شوند و تلاش چندانی برای زیباتر و البته کاربردی‌تر کردن خانه‌شان نمی‌کنند! در این مطلب می‌خواهیم به طور مفصل به موضوع چیدمان خانه کوچک بپردازیم...

در انتخاب رنگ‌های مورد استفاده در خانه دقت کنید

یکی از مهم‌ترین تصمیمات در چیدمان خانه، انتخاب یک رنگ مناسب است. طبیعتا انتخاب رنگ‌های تیره در کوچک‌تر و تاریک‌تر نشان دادن خانه نقش بسیار زیادی دارند و می‌توانند فضای خانه‌تان را از آنچه که هست هم کوچک‌تر نشان دهند. در چنین شرایطی باید به سراغ رنگ‌های روشن و ترجیحاً ساده بروید تا فضا را خلوت‌تر و دلبازتر نشان دهید.

توصیه طراحان داخلی در چنین مواقعی استفاده از رنگ‌های ساده‌ای همچون سفید، کرم و یا سایر رنگ‌های روشن است. شما می‌توانید در بخش‌های مختلفی از خانه‌تان همچون دیوار و کاغذ دیواری ، مبلمان، فرش و... از رنگ‌های روشن استفاده کنید. طبیعتا انتخاب این المان‌های بزرگ، تاثیر به مراتب بیشتری نسبت به المان‌های کوچکی همچون وسایل دکوری خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: ۱۱ نمونه از پرطرفدارترین رنگ‌های دکوراسیون داخلی

چیدمان خانه کوچک، بهترین راه طراحی خانه‌های نقلی

به سراغ نقوش ساده یا خلوت بروید

تصور کنید که در یک خانه کوچک و نقلی ایستاده‌اید، تمامی دیوارها با کاغذ دیواری شلوغ و پر از طرح و نقش، پوشیده شده اند. حالا در این شرایط، یک دست مبلمان طرح دار و شلوغ را نیز اضافه کنید! قطعا حتی تصورش نیز برایتان آزاردهنده خواهد بود!

اگر خانه شما محدودیت متراژ و فضا دارد و به قول معروف، نقلی است، توصیه می‌کنیم که تا جای ممکن از وسایل و المان‌هایی با نقوش شلوغ و بزرگ استفاده کنید، چراکه این وسایل، نه تنها خانه شما را زیباتر نمی‌کنند، بلکه آن را شلوغ‌تر و کوچک‌تر هم نشان خواهند داد.

اگر خانه شما محدودیت متراژ و فضا دارد و به قول معروف، نقلی است، توصیه می‌کنیم که تا جای ممکن از وسایل و المان‌هایی با نقوش شلوغ و بزرگ استفاده کنید، چراکه این وسایل، نه تنها خانه شما را زیباتر نمی‌کنند، بلکه آن را شلوغ‌تر و کوچک‌تر هم نشان خواهند داد. بنابراین از وسایل ساده و یا حداکثر وسایلی با نقوش ساده تر و کمرنگ‌تر استفاده کنید تا چگالی شلوغی و محدودیت فضا را در محیط خانه‌تان به تناسب برسانید.

بیشتر بخوانید: جدیدترین مبلمان اتاق کودک با لیست قیمت

چیدمان خانه کوچک، بهترین راه طراحی خانه‌های نقلی

از وسایل بزرگ و جاگیر استفاده نکنید

اگر خانه کوچک و نقلی دارید، به هیچ عنوان به سراغ وسایل بزرگ و جاگیر نروید! تصور کنید که در یک نشیمن کوچک، مبلمان بزرگ و جاگیری قرار گرفته باشد که پشتی آن بسیار بلند و دسته هایش هم بزرگ هستند! قطعا در زمان رفت‌وآمد، حداقل یک بار با این وسایل برخورد خواهید کرد.

استفاده از وسایل بزرگ و جاگیر در چیدمان خانه کوچک، علاوه بر ایجاد محدودیت در رفت‌وآمد، خانه را شلوغ و پر از وسایل نشان می دهد. در چنین شرایطی قطعا حداقل میزان کاربری را می‌توانید از فضای خانه‌تان دریافت کنید، بنابراین تا جای ممکن از وسایل کوچک، جمع‌وجور و با ارتفاع و پهنای مناسب استفاده کنید.

این موضوع نه تنها در چیدمان و طراحی دکوراسیون نشیمن، بلکه در تمامی فضاهای خانه نیز صدق خواهد کرد. این یعنی در طراحی دکوراسیون اتاق خواب کوچک خود نمی‌توانید از سرویس خواب کینگ استفاده کنید، چراکه با این کار، فقط کاربری فضا را از آن می‌گیرید، پس بهتر است با انتخاب سرویس خواب کوچک‌تر و جمع‌وجورتر، تا جای ممکن از فضای موجود، بیشترین استفاده را ببرید.

بیشتر بخوانید: زیباترین منزل با کمترین هزینه، ۱۵ ایده فوق‌العاده

چیدمان خانه کوچک، بهترین راه طراحی خانه‌های نقلی

وسایل اضافی را از خانه دور کنید

اصل مهم بعدی در چیدمان خانه کوچک این است که تا جای ممکن، وسایل اضافی را از محیط دور کنید. بسیاری از افراد، وسایل کوچک و بزرگ بسیاری دارند که نه به دلیل استفاده از آن‌ها، بلکه به دلیل تعلق خاطر و یا صرفا عادت، آن‌ها را در خانه‌شان نگهداری می‌کنند و همچنان هم با کمبود فضای ذخیره‌سازی مواجه هستند. بنابراین اگر شما هم وسیله‌ای در خانه دارید که هم جاگیر است و هم استفاده چندانی از آن ندارید، هر چه سریع‌تر آن را از خانه‌تان بیرون ببرید تا هم از انباشتگی جلوگیری کنید و هم کاربری فضا را حفظ نمایید.
در استفاده از اکسسوری‌ها دقت کنید.

استفاده درست و کافی از اکسسوری در چیدمان خانه کوچک، مرز ظریف، ولی موثری در شلوغ و یا خلوت نشان دادن خانه به حساب می‌آید. درست است که در نظر اول، اکسسوری‌ها کوچک و ناچیز به نظر می‌رسند، ولی باید بدانید که همین وسایل می‌توانند بیشترین تاثیر را در شلوغ و کوچک و یا خلوت و بزرگ نشان دادن خانه‌تان داشته باشند.

استفاده درست و کافی از اکسسوری در چیدمان خانه کوچک، مرز ظریف، ولی موثری در شلوغ و یا خلوت نشان دادن خانه به حساب می‌آید. درست است که در نظر اول، اکسسوری‌ها کوچک و ناچیز به نظر می‌رسند، ولی باید بدانید که همین وسایل می‌توانند بیشترین تاثیر را در شلوغ و کوچک و یا خلوت و بزرگ نشان دادن خانه‌تان داشته باشند.

بنابراین در چیدمان خانه کوچک خود از اکسسوری هایی با ابعاد مناسب و البته تعداد کافی استفاده کنید. این یعنی اگر خانه‌ای کوچک دارید به هیچ عنوان از مجسمه‌ها و تندیس‌های بزرگ و قدبلند استفاده نکنید و جای آن‌ها را به مجسمه‌های کوچک روی میز و یا دیوار بدهید. تابلوهای بزرگ و شلوغ را کنار بگذارید و از تابلوهای کوچک و مینیمال استفاده کنید. با این کار، هم زیبایی دکوراسیون و چیدمان خانه کوچک خود را حفظ کرده اید و هم از شلوغی بیش از اندازه جلوگیری نموده‌اید.

بیشتر بخوانید: بهترین سرویس خواب خارجی چه ویژگی‌هایی دارد؟

چیدمان خانه کوچک، بهترین راه طراحی خانه‌های نقلی

فضاهای ذخیره‌سازی را افزایش دهید

قطعا هر کسی که خانه‌ای کوچک دارد با کمبود فضا برای قرار دادن وسایل کوچک خود نیز مواجه است. در چنین شرایطی بهتر است که با خرید و تهیه وسایل مناسب، فضای ذخیره‌سازی خانه را افزایش دهید. برای مثال استفاده از تخت خواب‌هایی که دارای کمد مرتب و یا کشو هستند می‌تواند بخش مهمی از دغدغه شما را برطرف کند. در کنار این نیز میز جلومبلی و یا میز آرایشی که بیشترین تعداد کشو و کمد را دارند، برایتان بسیار کاربردی خواهند بود.

خوشبختانه دنیای طراحی و چیدمان خانه کوچک در این روزها، آن قدر پیشرفت کرده که تمامی تجهیزات موردنیاز شما فراهم شده است. به همین دلیل هم امروزه بسیاری از وسایل دکوراسیونی همچون سرویس خواب، مبلمان، لوازم خانگی و... علاوه بر ابعاد کوچک و جمع‌وجوری که دارند دارای فضاهای ذخیره‌سازی مختص به خودشان هم هستند، پس بهتر است که از آن‌ها هم غافل نشوید.

بیشتر بخوانید: چیدمان قفسه های آشپزخانه چطور باشد؟

جمع‌بندی

داشتن خانه‌ای کوچک با متراژ محدود به هیچ عنوان محدودیت به حساب نمی‌آید، بلکه با رعایت برخی از قوانین مهم طراحی دکوراسیون می‌توان علاوه بر حفظ کاربری فضا، زیباترین دکوراسیون منزل را نیز طراحی کرد. کافی است اصول را رعایت کنید و خانه‌تان را بر اساس آن‌ها به همان شکلی که دوست دارید، چیدمان کنید.

پ

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.