۲۳۲۴۱۴
۱۰۱۷۲
۱۰۱۷۲

بازیگرانی که امسال به جشنواره فجر می روند!

شرایط عجیبی است! شاید حتی همین پرونده هم برای عده‌ای دردسرساز شود! گویی در یک توافق نانوشته، همه به یک نتیجه رسیده‌اند؛ سکوت خبری!

بازیگرانی که امسال به جشنواره فجر می روند!

به نقل از آخرین خبر: شرایط عجیبی است! شاید حتی همین پرونده هم برای عده‌ای دردسرساز شود! گویی در یک توافق نانوشته، همه به یک نتیجه رسیده‌اند؛ سکوت خبری! فضای ملتهب جامعه در ماه‌های اخیر حالا مهم‌ترین رویداد سینمایی ایران را به شدت تحت تأثیر خود قرار داده است؛ مدیران سینمایی و حتی سکانداران نهادهای سرمایه‌گذار در پروژه‌های سینمایی بابت فشارهای احتمالی از سوی گروه‌های تندرو به دلیل همکاری با برخی چهره‌های معترض در این ایام، هراس دارند خبری از پروژه‌های خود مخابره کنند و در سوی دیگر هنرمندان از بیم تخریب و فشار از سوی پرچمداران تحریم فجر، ترجیح می‌دهند بیخیال فضای رسانه شوند و در سایه به فعالیت خود مشغول باشند. به همین دلیل است که یکی از بی‌خبرترین فصل‌های پاییز سینمای ایران را در قیاس با سال‌های گذشته پشت سر گذاشتیم. اعتراف می‌کنیم که پیدا کردن اطلاعات درباره پروژه‌های در دست تولید هم سخت‌تر از همیشه شده است.

بازیگرانی که امسال به جشنواره فجر می روند!

رضا عطاران

طبــق خبرهــای غیررســمی باید بگوییم رضا عطاران روزهای پرکاری را در ماه‌های اخیر پشت سر گذاشــته است. او علاوه بر نقش‌آفرینی در فیلم ویلای ســاحلی به کارگردانی کیانوش عیاری، نامش به عنوان یکی از بازیگران اصلی فیلم قیف به کارگردانی محســن امیریوسفی هم بر سر زبان‌ها افتاده و مشخص نیســت آیا در حال حاضر باید منتظر رونمایی از هر دو فیلم او باشیم یا تنها یکی از آنها به سرانجام خواهد رسید. رضا عطاران اساسا فعالیتش در فضای مجازی را هم غالبا معطوف به بازخوانی تجربیات طنز خــود کرده و هرازگاهی هم که می‌خواهد موضعی نسبت به مسائل روز بگیرد، ترجیح می‌دهد در قالب بازنشــری از آثار سابق خودش باشد!

بازیگرانی که امسال به جشنواره فجر می روند!

عطاران در ماجراهای پس از فوت تلخ مهسا امینی، تنها یک موضع‌گیری در فضای مجازی داشــت و در همان روزهای ابتدایی با انتشــار تصویری از این دختر جوان نوشت: ما مدت‌هاست که مرده‌ایم... رضــا عطاران هیچ گاه چهره‌ای مغضوب نبوده و در جریانات اخیر هم موضــع چالش‌برانگیزی نداشــته که بخواهد امکان حضورش در جشــنواره فجر را تحت‌الشعاع قرار دهد. ویلای ســاحلی اما پروژه‌ای نیســت که بتوان درباره رسیدن قطعی‌اش به جشنواره امسال با اطمینان سخن گفت.

بازیگرانی که امسال به جشنواره فجر می روند!

بابک حمیدیان

بابــک حمیدیان حالا یکی از بازیگران ســینمای ایران اســت که ایفای نقش یکی از قهرمانان واقعی هشــت سال دفاع مقدس به او واگذار شــده اســت. او که پیشتر در نقش شهید اصغر وصالی حضــوری درخشــان در فیلم چ به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا داشــت، حــالا در پروژه غریب با ســرمایه‌گذاری ســازمان اوج، ایفاگر نقش شهید محمد بروجردی اســت. این فیلم که کارگردانی آن را محمدحســین لطیفی برعهده دارد، بی‌شــک از پروژه‌های مهم امسال سینمای ایران به حساب می‌آید. حمیدیان در حالی در نقش شــهید بروجردی حاضر شــده است که زمزمه‌هایی از احتمــال حضور او به عنــوان ایفاگر نقش حضرت موســی(ع) در پروژه عظیم ســریالی که کارگردانی‌اش را ابراهیم حاتمی‌کیــا برعهده دارد هم شنیده می‌شــود و این یعنی او فعلا بعید است انگیزه‌ای برای اظهارنظرهای جنجالی داشته باشد.

بازیگرانی که امسال به جشنواره فجر می روند!

البته نمی‌توان این نکته را هــم نادیــده گرفت که حمیدیان اساســا صفحه‌ای در فضای مجازی ندارد و تاکنون بستری برای ابراز نظر درباره وقایع اخیر نداشته است!تمــام شواهد و قرائن حکایت از آن دارد که یکی از شاخص‌ترین فیلم‌های جشــنواره چهل‌و‌یکم فیلم فجر، همین فیلم غریب اســت و این یعنی حضور بابــک حمیدیان در ویترین فجر امسال قطعی است، اما کیفیت این حضور را نمی‌توان از امروز پیش بینی کرد، به خصوص که او چندان اهل محافظه‌کاری در پشت تریبون‌ها نیست!

بازیگرانی که امسال به جشنواره فجر می روند!

لیلا حاتمی

خبرهای خاصی از پروژه‌های در دست تولید لیلا حاتمی طی ماه‌های اخیر منتشرنشده اما او در حال حاضر ســه فیلم مهم و دیده نشده را در کارنامه خود دارد. هرمان یا تصور فیلمی به کارگردانی علی بهراد است که در جشنواره ونیز مورد توجه قرار گرفت. زمانی برای ابدیت هم حاصل دیگر همکاری حاتمی با یک فیلم اولی است. فیلمی که مهدی نوروزیان آن را کارگردانی کرده و هنوز رونمایی نشــده است. پیر پسر به کارگردانی اکتای براهنی اما مهم‌ترین فیلم لیلا حاتمی است. لیلا حاتمی پیش از این و همزمان با حضور در رویدادهای سینمایی خارج از کشور، سابقه موضع‌گیری‌هایی درباره حوادث سیاسی و اجتماعی درون کشــور را داشته اما طی چند ماه گذشته، شاهد هیچ اظهارنظری از او نبوده‌ایم.

بازیگرانی که امسال به جشنواره فجر می روند!

جالب اینکه او این روزها سریال شــبکه مخفی زنان را هم در حال پخش از شــبکه خانگی دارد که این سریال هم در نوع خــود از پروژه‌های پرحاشــیه در حوادث اخیر بوده است! فیلــم هرمان به دلیل حضور در جشنواره ونیز شانس بالایی برای حضور در فجر ندارد و فیلم زمانی برای ابدیت هم بعید است وارد این رویداد شــود. اکتای براهنی هم که سال گذشته نتوانست پیر پسر را به فجر برساند و مشخص نیست امسال چه موضعی درباره فجر دارد. در مجموع احتمال حضور فیلمی از لیلا حاتمی در جشنواره فجر امسال بسیار پایین است.

بازیگرانی که امسال به جشنواره فجر می روند!

جواد عزتی

جــواد عزتــی تجربه‌های خوبی در همکاری با فیلمســازان فیلم‌اولی داشته و فیلم کت چرمی را هم می‌توان در ردیف همین تجربه‌های خــاص او قرار داد. فیلمی بــه تهیه‌کنندگی کامران حجــازی که جــواد عزتی پیش از ایــن تجربه همکاری با او را در فیلم‌هــای ماجرای نیمروز و مرد بازنده به کارگردانی محمدحســین مهدویان را داشته اســت. حســین میرزامحمدی کارگردان جوان کت چرمی اســت که پیشتر در عرصه فیلــم کوتاه فعال بوده است. نه فقط در ماههای اخیر که اساســا در تمام دوران فعالیت حرفه‌ای جواد عزتــی به عنوان بازیگر، کمتر به یــاد می‌آوریم که او موضع‌گیری‌ای مرتبط با مســائل سیاسی و اجتماعی داشته باشــد. او حتی در فضای مجازی هم بازیگر فعالی نیســت و شــاید به همین دلیل چندان هم در معرض قضــاوت و فشــار فعالان شــبکه‌های اجتماعــی برای موضع‌گیری در حوادث مختلف قرار نمی‌گیرد.

بازیگرانی که امسال به جشنواره فجر می روند!

کت چرمی به احتمال زیاد به جشنواره چهل‌و‌یکم می‌رسد و می‌تواند یکی از فیلم‌اولی‌های بحث‌برانگیز فجر باشد. حضور جواد عزتی در فیلم آن را در معرض توجه بیشتر هم قرار می‌دهد و باید دید عزتی در این زمینه چه تصمیمی خواهد گرفت. به خصوص که او معمولا در نشســت‌های خبری فجر، در مرکز توجه رســانه‌ها قرار می‌گیرد و این تصمیم‌گیری برای او را کمی دشوارتر هم می‌کند!

بازیگرانی که امسال به جشنواره فجر می روند!

باران کوثری

زمانــی کــه خبر نقش‌آفرینی او در نقش فروغ فرخزاد در فضای رسانه‌ای منتشر شد، بازخوردها در فضای رسانه‌ای و به خصوص شــبکه‌های اجتماعی اصلا مثبت نبــود و همین اتفاق شــاید باعث شــد که کل فرآیند تولید فیلم رگ‌های آبی به کارگردانی جهانگیر کوثری در ســکوت کامل خبری طی شود! باران کوثری اساســا چهره‌ای جنجال‌دوست به حســاب می‌آید که فعالیتش در فضای مجازی هم معمولا بی‌حاشیه نبوده است. در جریان حوادث اخیر هم او در همان ابتدا چند موضع‌گیری داشت که سرانجام به احضارش به دادسرا منتهی شــد. او حتی بعد از احضار هم کوتــاه نیامد و با انتشار پســتی کنایه‌آمیز با تصویری از آبشار نیاگارا، بر موضع اعتراضی خود پافشاری کرد.

بازیگرانی که امسال به جشنواره فجر می روند!

بایــد اعتراف کنیم که بعید است جشنواره فیلم فجر امسال شاهد حضور باران کوثری باشد. این مسئله هم به هر دو سوی ماجرا ربط دارد، به این معنا که هم بعید است مسئولان سینمایی در این شــرایط ملتهب علاقه‌ای به صدور مجوز برای حضور فیلم در ویترین جشنواره داشته باشند و هم مهمتر از آن بســیار دور از انتظار اســت که باران کوثری موضعی هم‌دلانه با جشنواره فجر اتخاذ کند و زیربــار حضور بی‌حاشــیه در این رویداد برود!

بازیگرانی که امسال به جشنواره فجر می روند!

پژمان جمشیدی

پژمان جمشیدی در یکسال گذشته، بیشتر در شــبکه نمایش خانگی فعالیت داشته و می‌توان فیلم ویلای ســاحلی را یکی از معدود تجربه‌های سینمایی‌اش در ماه‌های اخیر دانست. همکاری با کارگردانــی با اعتبار کیانوش عیــاری حتما برای پژمان جمشیدی یک اتفاق ویژه به حساب می‌آید به خصوص که او بار دیگر بعد از تجربه شیشلیک فرصت هنرنمایی در کنار رضا عطاران را هم پیدا کرده و این اتفاق می‌تواند موفقیت ویژه‌ای را برای او به همراه داشته باشد. می‌تــوان پژمان جمشــیدی را جزو آن دســته از بازیگران دانست که موضع‌گیــری به اندازه و غیرهیجانــی در اتفاقات اخیر داشــته‌اند. جمشــیدی که به گفته خودش مدت‌ها بود از فضای مجازی فاصله داشــت، در همان هفته‌های ابتدایی پس از مرگ مهســا امینی، متــن کوتاهــی را در صفحه اینستاگرامش منتشر و ضمن ابراز همدردی تأکید کرد در کنار مردم خواهد ماند.

بازیگرانی که امسال به جشنواره فجر می روند!

درباره پروژه ویلای ســاحلی همانطور که پیشتر هم اشاره کردیــم، همه چیز منوط بــه تصمیم تهیه‌کننــده فیلم و مهمتــر از آن، اراده کیانوش عیاری بــرای حضور یا عدم حضور در جشنواره است. وگرنه فیلم از نظر ترکیب عوامل، هیچ مشکلی برای حضور در جشنواره امسال ندارد. پژمان جمشیدی در صورت رسیدن ویلای ساحلی به جشنواره می‌تواند از چهره‌های خبرســاز حاضر در ایــن رویداد به حساب بیاید.

بازیگرانی که امسال به جشنواره فجر می روند!

مجید صالحی

مجیــد صالحــی انتخاب‌های اشــتباه هم در کارنامه‌اش داشته است؛ یکی از این انتخاب‌ها فیلم شکست‌خورده چراغ‌های ناتمام بــود که به‌رغــم حضور در جشــنواره فجر، نتوانســت اعتباری را برای مجیــد صالحی به همراه داشته باشد. نکته مهم اما این است که مجتبی امینی یکی از تهیه‌کننــدگان چراغ‌های ناتمام حالا دبیر جشنواره فیلم فجر اســت و مجید صالحی هم فیلم شماره ۱۰ گریخت را در مقام بازیگر آماده حضور در این رویداد دارد. فیلمــی که حمید زرگرنژاد آن را کارگردانی کرده و درباره فرار یکی از اسرای ایرانی از زندان رژیم بعث است.

بازیگرانی که امسال به جشنواره فجر می روند!

مجیــد صالحی کمتر اهل موضع‌گیری‌های جنجالی اســت و در اتفاقات اخیر هم شــاهد اظهارنظر خاصی از او نبودیم اما او به تازگی و در واکنش به بازداشــت ترانه علیدوستی، در صفحه اینســتاگرام خود تصویری از این بازیگر به همراه فرزندش را منتشر کرد و خواستار آزادی او شد. طبق شنیده‌ها فیلم سینمایی شــماره 10 گریخت که تهیه‌کنندگی آن را ابراهیم اصغــری برعهده دارد، از محصولات مورد حمایت بنیاد روایت فتح محســوب می‌شود و در صورت تکمیل مراحل فنی، دور از انتظار نیست که شــاهد رونمایی از این پروژه دفاع مقدسی در جشنواره فجر امسال باشــیم و باید دید آیا مجید صالحی در این فیلم دیده خواهد شد.

بازیگرانی که امسال به جشنواره فجر می روند!

الناز شاکردوست

ایــن روزهــا که نه، بالای یک سال می‌شود که فیلمبرداری پروژه کابل پلاک ۱۰ به کارگردانی نوید محمودی به پایان رســیده است و حالا این فیلم از گزینه‌های مهــم احتمالی برای حضور در جشنواره فیلم فجر به حساب می‌آید. الناز شاکردوست در این فیلم سینمایی در کنار پدرام شــریفی به ایفای نقش پرداخته است. النــاز شاکردوست از بازیگران خبرســاز در التهابات اخیر کشور بود. او که چند موضع‌گیری عجیب در فضای مجازی داشت، بالاخره از سوی دســتگاه قضایی همراه با تعداد دیگری از بازیگران زن، به دادســرا احضار شد. براساس اخبار رسمی آن‌ها برای پاســخگویی درباره انتشار مطالب غیرمستند و تحریک‌آمیز احضار شدند و خبر دیگری درباره کیفیت فعالیت هنری این افراد مخابره نشــده است. شاکردوست همین روزها دو فیلــم ابلق و تی‌تــی را همچنان در حال اکران دارد.

بازیگرانی که امسال به جشنواره فجر می روند!

درباره فیلم کابل پلاک 10 نمی‌توان هیچ پیش‌بینی قطعی‌ای داشت. هنوز تصمیم سازمان سینمایی برای ادامه فعالیت و یا صدور مجوز برای آثار بازیگرانی که در حوادث اخیر پرونده قضایی داشته‌اند اعلام نشده و معلوم نیست می‌توان شاهد رونمایی از این فیلم در جشــنواره فجر باشــیم یا نه؟ البته این ماجرا ســوی دیگری هم دارد، معلوم نیست در صورت پذیرش فیلم، الناز شاکردوست چقدر متمایل به حضور در جشنواره باشد!

بازیگرانی که امسال به جشنواره فجر می روند!

مصطفی زمانی

مصطفــی زمانــی بازیگر نقش اصلــی عطرآلود بــه کارگردانی هادی مقدم‌دوست اســت. پروژه‌ای که غیر از انتشار خبر اولیه تولید، باقی مراحل تصویربرداری و پس‌تولید را در سکوت کامل خبری طی کرده و حتی اطلاع چندانی هم از فضای داستانی آن در دست نیســت. تنها نکته‌ای که در اخبار رسمی فیلم به آن اشاره شده، فضای عاشقانه داستان آن است که باید دید با توجه به سلیقه خاص مقدم‌دوست در فیلم‌سازی این فضای عاشقانه چه سروشکلی در روایت پیدا کرده است. مصطفــی زمانی خیلی اهل اظهارنظرهای جنجالی نیســت و در تمام ســال‌های حضورش در عرصه بازیگری، در زمینه گفت‌وگوهای رســانه‌ای هم اهل حساب و کتاب بوده و به راحتی تن به هر گفت‌وگویی نداده است.

بازیگرانی که امسال به جشنواره فجر می روند!

زمانی حتی در شرایط عادی‌تر از این هم، جزو بازیگران گریزان از فضای مجازی بود و طبیعی است که در این روزها هم واکنشی از او در شبکه‌های اجتماعی شاهد نباشیم. تقریبا می‌توان گفت حضور مصطفی زمانی در جشــنواره فجر امسال قطعی است و اساسًا عطرآلود با سرمایه‌گذاری حوزه هنری از فیلم‌هایی اســت که دلیلــی برای عدم حضورش در جشنواره وجود ندارد. زمانی سال قبل هم فیلم بدون قرار قبلی با ســرمایه‌گذاری فارابی را در فجر داشت.

بازیگرانی که امسال به جشنواره فجر می روند!

بهنوش طباطبایی

بهنوش طباطبایی بیش از یک سال است که در مقابل دوربین نرگس آبیار، مشــغول نقش‌آفرینی در سریال سووشــون است. سریالی که با اقتباس از رمان مشهور سیمین دانشور کلید خورده و اولین تجربه آبیار در عرصه سریال‌ســازی هم محسوب می‌شود. سووشون داستانی عاشقانه حماسی است که در شیراز و در سال‌های پایانی جنگ جهانی دوم رخ می‌دهد. طبق شــنیده‌ها، بهنوش طباطبایی ایفاگر نقش اصلی این سریال است. او از بازیگرانی اســت که در ماه‌های اخیر ســکوت در پیش گرفته و هیچ موضعی نه در فضای رسمی و نه در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نداشــته است.

بازیگرانی که امسال به جشنواره فجر می روند!

البته که این لازمه حضور یک بازیگر در یک پروژه بلندمدت هم محسوب می‌شــود. به هر حال آنچه مهم است، بهنوش طباطبایی فعال حاشیه‌ای ندارد که بخواهد حضور او در ویترین فجر امسال را تحت تأثیر قرار دهد. همــه چیز بســتگی به عوامل فنی دارد. آنچه مشخص است، نرگس آبیار در مقام نویسنده و کارگردان و محمدحسین قاســمی در مقام تهیه‌کننده، علاقه‌مند هســتند پیش از ارائه نسخه سریالی سووشــون، از نسخه سینمایی آن رونمایی کنند و چه فضایی بهتر از جشــنواره فجر؟ البته مشخص نیست مراحل فنی فیلم در چه شرایطی قرار دارد.

بیشتر بخوانید: اولین سینماگر متقاضی حضور در جشنواره فجر

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.