۲۳۱۵۰۰
۸۴۸
۸۴۸

کدام بهترین انتخاب است: کاپ قاعدگی، تامپون یا نوار بهداشتی؟

برای رعایت بهداشت در دوران پریود، باید کاپ قاعدگی گذاشت، تامپون یا نوار بهداشتی؟ کدام بهتر است؟ مزایا و معایب هر کدام چیست؟ در ادامه بخوانید.

کدام بهترین انتخاب است: کاپ قاعدگی، تامپون یا نوار بهداشتی؟

دوباره آن موقع و زمان از ماه است، جایی که ما خود را برای گرفتگی‌های اجتناب‌ناپذیر، هوس‌های غذایی و نوسانات خلقی آماده می‌کنیم، بدون اینکه به نشت احتمالی خون توجه کنیم. در پروسه قاعدگی نیز باید مراقب بهداشت خود باشیم تا با استفاده از محصولاتی مانند نوار بهداشتی، تامپون یا کاپ قاعدگی، همه چیز را تمیز نگه داریم. در واقع، اینها سه انتخاب رایج در بین ما خانمها برای مبارزه با قاعدگی هستند. اما کدام بهتر است؟

نوار بهداشتی 

نوارهای بهداشتی قطعات مستطیلی شکلی از مواد جاذب هستند که به لباس زیر چسبانده می شوند تا جریان قاعدگی را از واژن جذب کنند. جریان جذب شده را حفظ می کند و باید دور ریخته شود و بعد از مدتی جایگزین شود. اگرچه اگر به دنبال نسخه سازگارتر با محیط زیست هستید، پدهای پارچه ای قابل استفاده مجدد وجود دارد (هنوز باید هر چند ساعت یکبار شسته شوند). بر خلاف تامپون ها یا فنجان های قاعدگی، پدها روشی خارجی برای جذب جریان قاعدگی ارائه می دهند زیرا در واژن قرار نمی گیرند.


مزایا نوار بهداشتی 

در مقایسه با تامپون، استفاده از نوار بهداشتی آسان‌تر و راحت‌تر است، زیرا به سادگی روی لباس زیر چسبانده می‌شود، بدون اینکه نیازی به قرار دادن آن باشد. بسته به اندازه پدهای مورد استفاده، پدها همچنین می توانند جریان قاعدگی بیشتری را در مقایسه با تامپون جذب کرده و حفظ کنند. خطر ابتلا به سندرم شوک سمی (TSS) نیز هنگام استفاده از پدها در مقایسه با تامپون ۶ کمتر است، زیرا از طریق قرار دادن آن، محیط داخلی واژن را مختل نمی کنند.


معایب نواربهداشتی 

از آنجایی که نوار بهداشتی از بیرون استفاده می شود، بیشتر از تامپون قابل مشاهده است و ممکن است زیر لباس های شفاف تر دیده شود که ممکن است برای برخی از خانم ها نامطلوب باشد. انتخاب اندازه مناسب نوار بهداشتی نیز ممکن است گاهی دشوار باشد، زیرا جریان قاعدگی می‌تواند هر از گاهی سنگین‌تر شود و پیش‌بینی آن سخت است. علاوه بر این، اندازه نامناسب ممکن است از لباس زیر بیرون بیاید و باعث ایجاد لکه بر روی لباس یا ملافه ما شود. پدها نیز در مقایسه با تامپون ها فضای بیشتری را اشغال می کنند و هنگام شنا به سختی می توان از آنها استفاده کرد زیرا آب را جذب می کند و منبسط می شود.

  • اگر پدها به طور مرتب تعویض نشوند، همچنان می توانند منجر به عفونت های دستگاه تناسلی شوند.
  • نوار بهداشتی را هر ۴ تا ۸ ساعت۷ تعویض کنید تا خطر عفونت های دستگاه تناسلی کاهش یابد.


تامپون 

تامپون ها شاخه های کوچکی هستند که قسمت جاذب آن از پنبه، ابریشم مصنوعی یا هر دوی این مواد تشکیل شده است. آنها برای جذب جریان قاعدگی در واژن قرار می گیرند. رشته متصل خارج از واژن باقی می ماند تا بتوانید تامپون را در حین برداشتن آن بیرون بکشید. ماده جاذب در ابتدا در یک استوانه کوچک فشرده می شود تا وارد شود، اما زمانی که شروع به جذب جریان قاعدگی می کند، منبسط می شود.

کدام بهترین انتخاب است: کاپ قاعدگی، تامپون یا نوار بهداشتی؟


مزایا تامپون 

تامپون ها از نظر دید (یا عدم وجود آنها) بر نوار بهداشتی یا فنجان های دوره ای پیروز می شوند. تامپون‌ها به راحتی زیر لباس دیده نمی‌شوند و مطمئناً بر خلاف پدها احساس پوشک پوشک را به شما نمی‌دهند. آنها از پدها نیز کوچکتر هستند، که حمل آنها را راحت تر و محتاطانه تر می کند. برای شناگران، تامپون ممکن است در مقایسه با پد یا فنجان قاعدگی گزینه بهتری باشد زیرا تامپون هنگام شنا در خارج از واژن باد نمی‌کند (در مقایسه با پد).

معایب تامپون 

قرار دادن تامپون در واژن ممکن است دشوار و ناراحت کننده باشد، اگرچه می توانید به آن عادت کنید. تامپون‌ها همچنین بیشتر باعث تحریک واژن و ایجاد عفونت‌های دستگاه تناسلی می‌شوند. شاید نگران کننده ترین عیب تامپون خطر ابتلا به سندرم شوک سمی (TSS) باشد. TSS یک وضعیت تهدید کننده زندگی است که در اثر ورود باکتری های بد به بدن و ترشح سموم مضر 4 ایجاد می شود. TSS معمولاً با استفاده از تامپون همراه است زیرا تامپون ها می توانند محیط داخلی واژن را تغییر داده و آن را در برابر عفونت های باکتریایی مستعدتر کنند. اگرچه TSS نادر است و محصولات تامپون معمولاً قبل از فروش از نظر ایمنی بررسی می شوند، استفاده نامناسب از تامپون (مثلاً ماندن تامپون برای مدت طولانی در داخل واژن) نیز می تواند باعث ایجاد TSS شود.


کاپ قاعدگی 

کاپ های قاعدگی فنجان های کوچک و زنگوله ای هستند که از مواد انعطاف پذیر (مانند سیلیکون یا لاستیک) ساخته شده اند و باید در طول قاعدگی وارد واژن شوند. این فنجان ها به جای جذب جریان قاعدگی، جریان قاعدگی را جمع آوری می کنند. یک ساقه کوچک از پایین فنجان بیرون زده تا کاربران بتوانند آن را بگیرند تا پس از مدتی فنجان را بیرون بکشند. هر بار که کاپ قاعدگی پر و برداشته می شود، قبل از قرار دادن مجدد در واژن، باید آن را تخلیه و شستشو دهید.


مزایای کاپ قاعدگی 

اگرچه هزینه اولیه کاپ های قاعدگی از قبل بالاتر است، اما هزینه طولانی مدت آنها کمتر از تامپون ها یا پدهای یکبار مصرف است زیرا می توانید دوباره از این فنجان ها استفاده کنید. آنها همچنین زباله کمتری تولید می کنند که آن را به گزینه ای دوستدار محیط زیست تبدیل می کند. در مقایسه با تامپون یا پد، هیچ بوی نامطبوعی از استفاده از این لیوان ها ایجاد نمی شود. فنجان های قاعدگی نیز معمولاً باعث نشتی نمی شوند، به شرطی که به درستی وارد شوند.

معایب

برای کسانی که زندگی سریعتری دارند، کاپ قاعدگی ممکن است گزینه ناخوشایندتری باشد با توجه به اینکه شما هر بار که آن را در می‌آورید باید آنها را بشویید.کاپ قاعدگی نیز نیاز به قرار دادن دارند که ممکن است برای برخی از خانم ها ناراحت کننده باشد. اندازه و نوع کاپ مورد استفاده ممکن است نامناسب باشد و ممکن است قبل از پیدا کردن فنجان مناسب نیاز به آزمون و خطا داشته باشد. اگر پوست شما به مواد فنجان حساس است، همچنین می‌تواند باعث تحریک خفیف شود.

با این حال، فنجان های قاعدگی لزوماً خطر بیشتری برای عفونت ندارند. در واقع، مطالعات نشان داده است که استفاده از فنجان های قاعدگی بی خطر است، مشروط بر اینکه آنها به طور مناسب استفاده و شسته شوند.

کدام بهترین انتخاب است: کاپ قاعدگی، تامپون یا نوار بهداشتی؟


مقایسه کاپ قاعدگی، نوار بهداشتی و تامپون 

برای تمیز نگه داشتن واژن و عاری از عفونت، نوارهای بهداشتی یا فنجان های قاعدگی ممکن است گزینه بهتری نسبت به تامپون باشند، زیرا محیط داخلی واژن را مختل نمی کنند. با این حال، اگر دستورالعمل‌های استفاده از آنها به خوبی رعایت نشود، مانند تعویض و تعویض مرتب آنها، هر ۳ گزینه می‌توانند باعث عفونت شوند، زیرا ماندن آنها برای مدت طولانی خطر عفونت واژن را افزایش می‌دهد.

با این حال، در پایان روز، این بدن شما، بهداشت قاعدگی شما و انتخاب شماست. اگر روش کوچکتر و کمتر قابل رویت را ترجیح می دهید و با قرار دادن آن مشکلی ندارید، از تامپون استفاده کنید! اگر روش خارجی بدون درج را ترجیح می دهید، از پد استفاده کنید! اگر می خواهید یک گزینه قابل استفاده مجدد بدون بو داشته باشید، از فنجان های قاعدگی استفاده کنید! تا زمانی که بهداشت قاعدگی را رعایت می کنید، هر گزینه ای را که راحت هستید انتخاب کنید که بهترین نیازها و سبک زندگی شما را برآورده می کند.

منبع: webmd

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.