۱۰۰۴۱۳
۲۰۷۷۴
۲۰۷۷۴

ویتامین دی برای زنان، فوایدش چیست؟

اگر در دهه ۳۰، ۴۰ یا ۵۰ سالگی خود هستید، وقت آن است که به ویتامین دی فکر کنید. البته قبل از این سن هم مصرف ویتامین دی را از یاد نبرید. در این مقاله با فواید ویتامین دی برای زنان آشنا می‌شوید.

ویتامین دی برای زنان، فوایدش چیست؟
اگر در دهه 30، 40 یا 50 سالگی خود هستید، وقت آن است که به ویتامین دی فکر کنید. البته قبل از این سن هم مصرف ویتامین دی را از یاد نبرید. در این مقاله با فواید ویتامین دی برای زنان آشنا می‌شوید.
ویتامین دی، نقشی اصلی در سلامت زنان و بسیاری از فرآیندهای بدن ایفا می‌کند و مصرف آن به‌ویژه برای زنان در دوران یائسگی اولویت دارد.
مطالعات مصرف وتیامین دی را در پیشگیری از بیماری‌های قلبی، پوکی استخوان، دیابت، سرطان و افزایش وزن موثر دانسته‌اند.
مهم است که با نزدیک شدن به یائسگی از میزان مصرف ویتامین دی خود آگاه باشید.

ممکن است به ویتامین دی مانند سایر ویتامین‌ها مثل ویتامین سی یا ویتامین‌های گروه «بی» فکر کنید. با این حال، ویتامین دی از این نظر منحصر به فرد است که بیشتر شبیه یک هورمون عمل می‌کند تا یک ویتامین.
همانطور که از هورمون‌های دیگر مانند انسولین و هورمون تیروئید می‌دانیم، کمبود هورمون می‌تواند باعث بسیاری از مشکلات به ظاهر نامرتبط شود.
مهم است که با نزدیک شدن به یائسگی از میزان مصرف ویتامین دی خود آگاه باشید چون تحقیقات نقش آن را در پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها و شرایطی که با افزایش سن شایع‌تر می‌شوند، مرتبط دانسته‌اند.
ممکن است از ویتامین دی به عنوان ویتامینی برای جذب کلسیم و ساخت استخوان‌ها آگاه باشید، اما این ویتامین در بسیاری از فرآیندهای دیگر هم نقش دارد که از شما در برابر بیماری‌ها و مشکلات سلامتی محافظت می‌کند.

ویتامین دی برای زنان، فوایدش چیست؟

فواید ویتامین دی برای زنان
در ادامه با مشکلاتی که ویتامین دی به درمان یا پیشگیری از آن‌ها کمک می‌کند، آشنا می‌شوید:

1- پیشگیری از پوکی استخوان
به این دلیل که ویتامین دی برای بدن برای استفاده صحیح از کلسیم و ساخت استخوان ضروری است، زنان بالای ۴۰ سال یا دارای عوامل خطر پوکی استخوان باید مقادیر کافی ویتامین دی را دریافت کنند.
ترکیب کلسیم و ویتامین دی یک پیشگیری و درمان اصلی برای حفظ استحکام استخوان‌ها است.

بیشتر بخوانید: هورمونی درمانی در یائسگی، انواع و مزایا

۲- پیشگیری از سرطان
بیش از هزاران مطالعه وجود دارد که ارتباط بین ویتامین دی و پیشگیری از تقریبا 30 نوع سرطان را ثابت کرده است، به‌ویژه در پیشگیری سرطان روده بزرگ، پروستات و سرطان سینه.
از این میان، شاید قوی‌ترین نقش آن در پیشگیری از سرطان روده بزرگ باشد، همچنین باعث کاهش رشد بدخیم سرطان‌ها می‌شود.
ما در تلاش برای جلوگیری از سرطان‌های پوست به مصرف‌کننده عالی ضد آفتاب تبدیل شده‌ایم.
در حالی که ضد آفتاب به کاهش خطر سرطان پوست کمک می‌کند، ویتامین دی مفید هم را مسدود می‌کند.
بسیاری از سازمان‌های پیشرو سرطانی بیان می‌کنند که گذراندن چند دقیقه در زیر نور خورشید قبل از استفاده از ضد آفتاب ممکن است ایده بسیار خوبی باشد.
خطر ابتلا به ملانوم در افرادی که کمبود ویتامین دی دارند، افزایش می‌یابد.
کمبود ویتامین دی نه تنها ممکن است منجر به افزایش خطر ابتلا به سرطان شود، بلکه برخی از درمان‌های سرطان ممکن است در شرایط کمبود ویتامین دی به خوبی عمل نکنند.

ویتامین دی برای زنان، فوایدش چیست؟
۳- پیشگیری از افسردگی
ویتامین دی تاثیری مثبت بر خلق و خوی ضعیف و عملکرد شناختی دارد. از آنجایی که علائم خلقی در سال‌های یائسگی رایج است، هر چیزی که مشکلات خلقی را به حداقل برساند، ارزش توجه شما را دارد.
اگر از اختلال عاطفی فصلی (sad) رنج می‌برید و متوجه شده‌اید که خلق و خوی شما در فصل زمستان پایین است، مصرف ویتامین دی را در این ماه‌های سرد و تاریک سال افزایش دهید.

بیشتر بخوانید: افسردگی فصلی در زنان، علائم

۴- پیشگیری از دیابت
سطوح کافی ویتامین دی، ارتباطی قوی با توانایی بدن شما در استفاده از انسولین دارد.

هنگامی که استروژن شروع به کاهش می‌کند، خطر ابتلا به بیماری قلبی در زنان آغاز می‌شود. ویتامین دی در پیشگیری از بیماری قلبی نقش دارد.

مطالعات زیادی انجام شده که نشان می‌دهد سطح پایین ویتامین دی منجر به کاهش ترشح انسولین در بدن، مقاومت به انسولین و دیابت نوع 2 می‌شود.

5- پیشگیری از بیماری قلب و عروقی
هنگامی که استروژن شروع به کاهش می‌کند ، خطر ابتلا به بیماری قلبی در زنان آغاز می‌شود. ویتامین دی در پیشگیری از بیماری قلبی نقش دارد، اما تحقیقات در مورد مقدار تاثیر آن متفاوت است.
اگر در مورد بیماری‎های قلبی نگران هستید، با پزشک خود در مورد مصرف ویتامین دی صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: علائم حمله قلبی در زنان چیست؟


ویتامین دی برای زنان، فوایدش چیست؟
۶- پیشگیری از فشار خون بالا
کمبود ویتامین دی ممکن است بر قلب و عروق خونی شما تاثیر بگذارد. به این دلیل که فشار خون بالا نشان می‌دهد که سیستم قلبی عروقی شما در معرض خطر قرار دارد، هر چیزی که این خطر را کاهش دهد می‌تواند از قلب شما محافظت کند.
مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مکمل ویتامین دی و کلسیم می‌تواند فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون، پایین بیاورد. برخی از افراد نباید مکمل‌های کلسیم مصرف کنند، مثلا افرادی که سابقه سنگ کلیه دارند باید قبل از مصرف هر یک از این داروها با پزشک خود مشورت کنند.

۷- پیشگیری از چاقی
به دلایلی، زنانی که اضافه‌وزن دارند سطوح پایین‌تری از ویتامین دی دارند. مشخص نیست که آیا سطوح پایین ویتامین دی به چاقی کمک می‌کند، یا اینکه چاقی سطوح ویتامین دی را کاهش می‌دهد، اما این ارتباط وجود دارد.
به خاطر داشته باشید که هر چیزی که کاهش وزن را آسان‌تر کند، به سلامت کلی شما کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: تاثیر چاقی بر سلامت روان، با خودت چه می‌کنی؟!


ویتامین دی برای زنان، فوایدش چیست؟
۸- سایر شرایط بهداشتی
ویتامین دی در درمان و پیشگیری از بیماری‌های دیگر، مانند سندرم روده تحریک‌پذیر، ضعف عضلانی، ام اس، استئوآرتریت، بیماری سلیاک، بیماری‌های خودایمنی ، فیبرومیالژیا و سندرم خستگی مزمن، درد مزمن و آسم و آلرژی نقش دارد.
مصرف ویتامین دی برای عملکرد سالم بدن، ضروری است.

بیشتر بخوانید: دلایل خستگی مفرط، چطور مقابله کنیم؟

آزمایش ویتامین دی
شما به راحتی می‌توانید با یک آزمایش خون ساده که توسط پزشک انجام می‌شود، میزان ویتامین دی خود را بفهمید.

چگونه سطح ویتامین دی خود را افزایش دهیم؟
ویتامین دی را می‌توان از طریق رژیم غذایی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا از طریق مکمل دریافت کرد.

۱- دریافت ویتامین دی از رژیم غذایی
ویتامین دی، یکی از ویتامین‌هایی است که در یک رژیم غذایی سالم به سختی به دست می‌آید. می‌توانید با مصرف شیر و ماهی‌های چرب ویتامین دی به دست بیاورید. اما تقریبا برخلاف همه ویتامین‌های دیگر، دریافت ویتامین دی کافی از طریق رژیم غذایی سخت است.


ویتامین دی برای زنان، فوایدش چیست؟
۲- دریافت ویتامین دی از طریق نور خورشید
نور خورشید، منبع عالی ویتامین دی است.

3- مکمل‌های ویتامین دی
بسیاری از افراد مصرف مکمل ویتامین دی را انتخاب می‌کنند، اما ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنید.

نوع مکمل ویتامین دی که استفاده می‌کنید مهم است. بسیاری از پزشکان استفاده از ویتامین d3 را توصیه می‌کنند، اما شما باید با پزشک خود مشورت کنید.

به این دلیل که این ویتامین محلول در چربی است، زمانی که با وعده غذایی که حداقل مقداری چربی در آن وجود دارد مصرف شود، بهتر جذب می‌شود.
نوع مکمل ویتامین دی که استفاده می‌کنید مهم است. بسیاری از پزشکان استفاده از ویتامین d۳ را توصیه می‌کنند، اما شما باید با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: علت خشکی مو در زنان، کمبود کدام ویتامین‌ها؟

آیا می‌توانید بیش از حد ویتامین دی دریافت کنید؟
یکی از عوارضی که ممکن است با مصرف بیش از حد ویتامین دی رخ دهد، سنگ کلیه است. از پزشک خود بخواهید سطح ویتامین دی شما را بررسی کند و در صورت نیاز دوز مکمل (ویتامین d3) تجویز کند.


ویتامین دی برای زنان، فوایدش چیست؟
نکته آخر درباره ویتامین دی برای زنان
همانطور که وارد میانسالی می‌شوید، پیشگیری، بهترین دفاع در برابر شرایط سلامتی مرتبط با سن است. ویتامین دی نقش مهمی در کمک به قوی، سالم و مثبت بودن شما دارد.

به کلینیک نی نی بان سر بزنید تا متخصص مورد نظر خود را پیدا کنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.