۲۱۸۶۵۶
۱۶۷۶
۱۶۷۶

آبسه دندان کودکان، روش‌های ساده تسکین درد

آبسه ناحیه‌ای است که در آن مایعات (چرک)، تجمع یافته است و در صورت وجود عفونت ایجاد می‌شود. آبسه دندان در اثر باکتری‌های داخل دندان ایجاد می‌شود.

تصور کنید که با فرزندتان در حال خوردن پاپ کورن هستید. اگر پوستی از پاپ کورن بین دندان های کودکتان گیر کند و خارج نشود، ممکن است عفونت و آبسه ی دندان ایجاد شود.
آبسه ناحیه ای است که در آن مایعات (چرک)، تجمع یافته است و در صورت وجود عفونت ایجاد می شود. آبسه دندان در اثر باکتری های داخل دندان ایجاد می شود. اگر دندان دارای ترک یا حفره باشد، باکتری می تواند وارد دندان شود.
در صورت عدم درمان، آبسه می تواند به یک عفونت باکتریایی جدی و تهدید کننده زندگی در کل بدن منجر شود. این به ویژه برای کودکان خطرناک است، زیرا سیستم ایمنی بدن آنها توسعه کامل نیافته است.

آبسه دندان کودکان، روش‌های ساده تسکین درد

علائم آبسه دندان

هنگامی که کودک دچار آبسه دندان می شود، ممکن است به دلیل فشار چرک به دام افتاده، درد در قسمت آسیب دیده بافت دندان را تجربه کند. طبق گفته ی خدمات بهداشت ملی ایالات متحده (NHS) این درد می تواند تا گوش، گردن و فک گسترش یابد و هنگام دراز کشیدن ممکن است بدتر شود.
NHS گزارش می دهد که آبسه می تواند باعث قرمزی یا تورم صورت شود و لثه ممکن است براق، متورم و قرمز به نظر برسد. ممکن است کودک شما از طعم بد دهان خود شکایت کند، یا ممکن است متوجه شوید که نفس او بوی بدی می دهد. علائم دیگر آبسه دندان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تب
 • درد هنگام جویدن
 • حساسیت دندان ها به گرما یا سرما
 • ورم دندان که ممکن است شبیه جوش باشد
 • ورم غدد گردن
 • ورم فک بالا یا پایین
 • حساس بودن دندان نسبت به گرما ، سرما یا فشار
 • تیره رنگ شدن دندان
 • ترشح چرک از آبسه

در صورت وجود آبسه، ناحیه اطراف عفونت بسیار حساس می شود و در هنگام تماس با یک جسم خارجی (ذرات غذا) درد شدید ایجاد می کند.

چه کسی در معرض خطر آبسه است؟

کودکانی که برای مراقبت های منظم پیشگیرانه به دندانپزشک دسترسی ندارند، در معرض خطر بیشتری هستند. سایر افرادی که احتمالاً دچار پوسیدگی دندان هستند هم ممکن است به آبسه مبتلا شوند. دیگر افراد در معرض خطر عبارتند از:

 • کودکانی که بیماری های پزشکی یا رفتاری دارند و تمیز کردن مناسب دندان ها، برایشان دشوار است.
 • بچه هایی که رژیم غذایی خاصی دارند، مانند رژیم پر کربوهیدرات
 • کودکانی که دچار صدمه به دندان ها شده اند، مانند صدمه با توپ بیس بال یا ضربه به خود. آنها باید با احتیاط بسیار مورد پیگیری قرار گیرند زیرا ممکن است دچار پوسیدگی دندان نشوند، اما آسیب به خود دندان می تواند باعث آسیب به عصب یا پالپ دندان شود.
 • کسانی که پالپوتومی (عصب کشی دندان شیری) داشته اند. حتی با بهترین تکنیک ها در پالپوتومی، تنها ۸۰ تا ۹۰ درصد احتمال موفقیت وجود دارد.

کارشناسان به والدین توصیه می کنند، برای پیشگیری از پوسیدگی و مشکلات دهان و دندان، ​​کودکان خود را از ۱ سالگی به دندانپزشکی ببرند.

آبسه دندان کودکان، روش‌های ساده تسکین درد

جلوگیری از آبسه دندان در کودکان

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم، می تواند به کاهش درد آبسه دندان کمک کند.
کودکان باید دو بار در روز (صبح و شب) دندانهای خود را مسواک بزنند. مسواک زدن باید پس از رویش اولین دندان ها، به کودک آموزش داده شود.
والدین باید به کودکان کمک کنند که نخ دندان بکشند و آن ها را به انجام اینکار عادت دهند.
بسیاری از کودکان تا سن ۶ تا ۸ سالگی، نمی توانند دندان هایشان را به تنهایی مسواک بزنند. مسواک زدن تا این سن، باید با کمک والدین انجام شود. اگر فرزند شما به اندازه کافی بزرگ شده است و به تنهایی مسواک می زند، دندان هایش را پس از هر بار مسواک زدن نگاه کنید و مطمئن شوید که همه ی دندان ها کاملا سالم و تمیز هستند.
مراجعه منظم به دندانپزشک همچنین به سالم ماندن دندانها و دهان کودک کمک می کند.
مقدار غذاهای قندی مانند شیرینی، شکلات و نوشابه هایی که کودک مصرف می کند را کاهش دهید.
هیچگاه مراجعه به دندانپزشک را پشت گوش نیندازید. باید مطمئن شوید که هر نوع پوسیدگی دندان درمان می شود. هیچ پوسیدگی هرگز به خودی خود بهتر نمی شود.
بپرسید که آیا یک داروی جدید بر بهداشت دهان و دندان کودک تأثیر خواهد گذاشت یا خیر. برخی داروها باعث کاهش تولید بزاق می شوند و باعث می شوند دندان ها در برابر پوسیدگی آسیب پذیر شوند. بزاق به تجزیه اسیدها از قند و کربوهیدرات کمک می کند و به حفظ سلامت دهان کمک می کند.

داروهای خانگی برای کمک به تسکین دندان درد کودکان

یک بسته سرد یا کمپرس یخ را تا ۲۰ دقیقه چند بار در روز روی دندان قرار دهید. این امر به کاهش درد و تسکین ورم کمک می کند. قبل از قرار دادن یخ روی پوست کودک، آن را با یک پارچه نازک و خشک بپوشانید.
از فرزندتان بخواهید دهان خود را با آب نمک گرم بشوید. این به کاهش سوزش، ورم دندان و درد کمک می کند. اطمینان حاصل کنید که کودک، آب نمک را قورت ندهد. آب نمک گرم همچنین می تواند از شیوع عفونت جلوگیری کند.
به فرزند خود کمک کنید تا بهداشت دهان و دندان خوبی داشته باشد. دندان های کودک را مسواک بزنید یا از او بخواهید حداقل دو بار در روز دندان های خود را مسواک بزند. از خمیردندان حاوی فلوراید و مسواک نرم استفاده کنید.
سیر به تسکین درد دندان کمک میکند. اگر فرزند شما مایل به جویدن سیر نیست، آن را خرد کنید و آب آن را روی قسمت عفونی بمالید.
زردچوبه حاوی کورکومین است که به نظر می رسد خاصیت ضد التهابی و ضد عفونی کننده داشته باشد. این ممکن است به تسکین درد دندان کمک کند.

درمان آبسه توسط پزشک

درمان آبسه دندان کودک بستگی به شدت بیماری و محل عفونت دارد.
اگر عفونت در مراحل اولیه باشد، دندانپزشک ممکن است با ایجاد برش در محل عفونت و تمیز کردن آن با محلول نمکی یا آب نمک، چرک را خارج کند.
اگر دندان خیلی آسیب دیده باشد، ممکن است دندانپزشک مجبور شود آن را بکشد تا از شیوع عفونت جلوگیری شود.
در بعضی موارد، برای پیشگیری از انتشار عفونت، ممکن است عصب کشی انجام شود.
علاوه بر روشهای ذکر شده در بالا، ممکن است دندانپزشک در صورت شیوع عفونت در قسمتهای دیگر یا شدید شدن آن، آنتی بیوتیک تجویز کنند.
همچنین ممکن است دندانپزشک برای کاهش عفونت، قبل و بعد از عمل جراحی، مصرف آنتی بیوتیک را تجویز کند کند.

آبسه دندان کودکان، روش‌های ساده تسکین درد

مراقبت های دندان و لثه کودکان بعد از درمان

در اینجا چند نکته برای بهبودی سریعتر کودک، پس از درمان وجود دارد:
اطمینان حاصل کنید که هرگونه داروی تجویز شده به موقع و به اندازه مصرف شود.
نوبت های دندانپزشکی را از دست یا تغییر ندهید، زیرا ممکن است این روند درمانی یک دوره خاص را طی کند و هرگونه بی توجهی بر زمان بهبودی تأثیر بگذارد.
اگر هیچ دارویی تجویز نشده است، در مورد مصرف داروهای بدون نسخه با پزشک مشورت کنید.
فراموش نکنید که درمان آبسه ی کودکان زمانی موفقیت آمیز خواهد بود که والدین مراقبت های بعد از درمان را در خانه ادامه دهند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.