۲۲۷۸۷۶
۲۸۷۰۵
۲۸۷۰۵

انواع تزریق ژل یا چربی، کدام مناسب است

با افزایش سن، باید انواع تزریق ژل یا چربی را انجام داد تا بافت‌های از بین رفته صورت بازسازی شوند. به این ترتیب ظاهر پیری از بین می‌رود.

انواع تزریق ژل یا چربی، کدام مناسب است

ایجاد چین و چروک در پوست یکی از علائم مشهود افزایش سن است. با افزایش سن و به دلیل کاهش تولید کلاژن، پوست رفته‌رفته نازک می‌شود و حجم سابق خود را از دست می‌دهد. بعضی افراد از کرم برای رفع چروک پوست استفاده می‌کنند. اما برخی دیگر تزریق ژل یا چربی را ترجیح می‌دهند.

در این مقاله می‌خوانید:

تزریق ژل یا چربی چیست؟

تزریق ژل یا چربی تحت عنوان پرکننده‌ها یا فیلرهای پوستی انجام می‌شود تا به پوست صورت حجم دهند و چین و چروک‌های آن را از بین ببرند. سالانه بسیاری از افراد، این روش درمانی محبوب و بدون نیاز به جراحی را برای جوان‌سازی صورت انتخاب می‌کنند.

نحوه جوانسازی با انواع تزریق ژل و چربی 

فیلرهای پوستی در تزریق ژل یا چربی، به طور معمول به عنوان «فیلرهای چین و چروک» شناخته می‌شوند و در رفع چروک‌های صورت عالی عمل می‌کنند اما می‌توانند کارهای بیش‌تری هم انجام دهند:

صاف کردن خطوط اطراف بینی و دهان (خطوط خنده و گریه و پرانتزها)

 • افزایش و بازگرداندن حجم گونه‌ها یا شقیقه‌های فرورفته
 • کاهش خطوط عمودی لب
 • افزایش حجم و برجستگی لب
 • صاف کردن چین‌های چانه
 • بهبود تقارن اجزای صورت

انواع تزریق ژل یا چربی، کدام مناسب است

انواع تزریق ژل چیست؟

به طور کلی، فیلرها براساس ماده‌ی سازندشان دسته‌بندی می‌شوند و بهتر است پیش از تزریق، از استاندارد بودن فیلر مدنظر خود اطمینان حاصل کنید.

اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک ماده‌ای طبیعی است که از قبل در پوست وجود دارد و به حجیم و مرطوب نگه داشتن پوست کمک می‌کند. فیلرهای اسید هیالورونیک معمولاً نرم و ژل مانند هستند. نتایج تزریق ژل در این حالت موقت است و 6 تا 12 ماه یا بیش‌تر طول می‌کشد تا زمانی که بدن به تدریج ذرات ژل را جذب کند. اکثر فیلرهای اسید هیالورونیک با لیدوکائین تزریق می‌شوند تا هنگام تزریق و پس از آن، کم‌ترین درد را داشته باشید.

کلسیم هیدروکسیلاپاتیت

هیدروکسیلاپاتیت کلسیم نیز ماده‌ای طبیعی است که عمدتاً در استخوان‌ یافت می‌شود. ذرات کلسیم درون ژل‌های تزریقی تقریباً میکروسکوپی هستند و در ژلی روان، معلق می‌مانند. معمولاً غلظت فیلرهای هیدروکسیلاپاتیت کلسیم بیش‌تر از غلظت فیلرهای اسید هیالورونیک می‌باشد و ماندگاری بیش‌تری نیز دارد. (برای اکثر بیماران، حدود 12 ماه ماندگاری دارد.) گفته می‌شود هیدروکسیلاپاتیت کلسیم باعث تحریک تولید کلاژن طبیعی می‌شود و معمولاً برای از بین بردن خطوط و چین و چروک‌های عمیق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اسید پلی ال لاکتیک

اسید پلی ال لاکتیک نوعی ماده‌ی مصنوعی زیست‌سازگار است. (یعنی استفاده از آن در بدن بی‌خطر است.) این ماده سال‌ها است که در وسایل پزشکی مانند بخیه‌های جذبی استفاده می‌شود. محصولات اسید پلی ال لاکتیک از نظر فنی به عنوان محرک‌های کلاژن طبقه‌بندی می‌شوند زیرا مکانیسم اصلی آن‌ها برای صاف کردن خطوط ریز، از طریق کمک به پوست برای بازسازی کلاژن طبیعی است. البته ژل پرکننده، خود چند روز پس از تزریق از بین می‌رود. معمولاً از این نوع ژل برای درمان چین و چروک‌های عمیق صورت استفاده می‌کنند. هم‌چنین نتایج حاصل از تزریق اسید پلی ال لاکتیک به صورت، تا بیش از 2 سال باقی می‌ماند.

پلی متیل متاکریلات

پلی متیل متاکریلات نیز ماده‌ای مصنوعی و زیست‌سازگار است که در بیش‌تر سال‌های قرن پیش در پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. در فیلرهای پوستی پلی متیل متاکریلات، این ماده به شکل یک میکروسفر یا گلوله‌ی کوچک است که برای ایجاد پشتیبانی مداوم در زیر پوست باقی می‌ماند. این فیلرها حاوی کلاژن نیز هستند. کلاژن ماده‌ای است که به طور طبیعی در پوست وجود دارد و باعث حفظ ساختار پوست می‌شود.

بهترین کاندیدای انواع تزریق ژل

درست قبل از تزریق فیلر به پوست، ناحیه‌ی مورد نظر را ضدعفونی می‌کنند. هم‌چنین ممکن است ناحیه را با بی‌حس‌کننده‌های موضعی، بی‌حس کنند. بسیاری از فیلرها خود حاوی لیدوکائین، ماده‌ی بیهوشی خفیفی هستند که درد را در طول تزریق و بعد از آن به حداقل می‌رساند. پس از بی‌حسی موضعی، جراح زیبایی میزان دقیق فیلر را از نظر استراتژیک در زیر پوست تزریق می‌کند.

بسته به نوع ژل و نواحی تزریق‌شده، باید نتایج را بلافاصله پس از تزریق مشاهده کنید. بعضی از افراد، کبودی و تورم خفیفی را تجربه ‌می‌کنند اما این علائم موقتی است و باید چند روز پس از تزریق فروکش کند. هم‌چنین می‌توانید بلافاصله پس از درمان به فعالیت‌های عادی خود برگردید اما ممکن است جراح زیبایی از شما بخواهد ورزش یا فعالیت‌های سنگین دیگر را در روز اول تزریق تعطیل کنید.

انواع تزریق ژل یا چربی، کدام مناسب است

انواع تزریق چربی اتولوگ (پیوند چربی صورت)

تزریق چربی اتولوگ یا مشتق از خود، تنها فیلری است که نیاز به جراحی دارد. اما نتایج آن ممکن است تا سال‌ها دوام داشته باشد. چربی مشتق از خود یعنی چربی را از ناحیه‌ی دیگر بدن فرد برمی‌دارند (معمولاً با استفاده از لیپوساکشن). سپس چربی را تصفیه و به صورت تزریق می‌کنند تا حجم گونه‌ها، شقیقه‌ها، پلک‌های پایین و نواحی دیگر را بازگردانند. تزریق چربی به طور ایمن و برای دستیابی به نتایج عالی، نیاز به آموزش تخصصی دارد و فقط باید توسط جراحان زیبایی مجرب و دارای مجوز انجام شود.

تزریق ژل یا چربی چگونه انجام می‌شود؟

تزریق انواع ژل و چربی نیاز به جراحی ندارد و معمولاً در طی مراجعه به مطب انجام می‌شود. درمان اولیه با مشاوره آغاز می‌شود که با جراح زیبایی خود در مورد نگرانی‌ها و انتظارات‌تان صحبت می‌کنید.

تزریق چربی نزد پزشک متخصص 

در طی مشاوره، جراح زیبایی، قسمت مدنظر شما را برای تزریق ژل یا چربی ارزیابی و سابقه‌ی پزشکی شما را بررسی می‌کند. خطرات ناشی از فیلرهای پوستی، ناچیز هستند. با این حال باید سابقه‌ی پزشکی خود را کاملاً فاش کنید زیرا بعضی از آلرژی‌ها و بیماری‌های پوستی و عصبی یا داروها ممکن است سلامتی شما را به خطر بیندازند یا نتایج تزریق ژل یا چربی را تغییر دهند. برای مثال اگر از آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و داروهای رقیق‌کننده‌ی خون استفاده کرده‌اید، باید به جراح زیبایی خود بگویید زیرا این داروها احتمال بروز کبودی را افزایش می‌دهند.

انواع تزریق ژل یا چربی، کدام مناسب است

بهترین کاندیدای تزریق چربی 

پیوند چربی صورت، نوعی عمل جراحی محسوب می‌شود و روش درمانی متفاوتی دارد. معمولاً تزریق چربی به عنوان نوعی عمل جراحی سرپایی با بی حسی موضعی یا آرام بخش انجام می شود.

در انواع تزریق ژل و چربی باید به قیمت توجه کنید. متخصص هم باید برای شما وقت کافی بگذارد. بر قیمت مناسب برای هر تزریق چربی چهار تا پنج ساعت وقت گذاشته میشود، برای ماندگاری بیشتر چربی با سلول های بنیادی ترکیب میشود، همچنین کمترین تورم و کبودی رو خواهند داشت.

کدام یک از انواع تزریق ژل یا چربی برای شما مناسب است؟

هر محصول پرکننده یا فیلر از نظر بافت و تراکم و عمق تزریق، فرمول منحصر به فردی دارد. بعضی از فیلرها برای رفع چین و چروک‌های عمیق، عالی عمل می‌کنند و بعضی دیگر دوام بیش‌تری دارند. بسته به نوع نیاز می‌توانید فیلر مناسب خود را پیدا کنید. پزشک متخصص پوست و زیبایی می‌تواند در این زمینه به شما کمک ‌کند.

انواع تزریق ژل یا چربی، کدام مناسب است

ماندگاری انواع تزریق ژل 

دوام فیلرهای پوستی به نوع فیلر، جراح زیبایی و خود بیمار بستگی دارد. به طور کلی هر چه تزریق ژل یا چربی غلیظ‌تر و عمیق‌تر انجام شود، ماندگاری بیش‌تری خواهد داشت. اگرچه این قانونی سفت و سخت نیست. جراح زیبایی برای حفظ نتایج، به‌سادگی تزریق ژل یا چربی را تکرار می‌کند و در صورت لزوم، مقدار فیلر و روش تزریق را برای اطمینان از رسیدن به نتایج مطلوب تنظیم می‌کند.

در میان تزریق انواع ژل و چربی، فیلرهای اسید هیالورونیک اغلب به کسانی توصیه می‌شود که برای اولین بار می‌خواهند تزریق ژل انجام دهند زیرا این نوع فیلرها در بین همه، موقت‌ترین نتایج را دارند (معمولاً 6 تا 12 ماه). هم‌چنین تزریقات روی لب‌ها کمی سریع‌تر از تزریقات چین‌های بینی محو می‌شوند. البته برخی از فیلرهای اسید هیالورونیک با ماندگاری بیش‌تری فرموله شده‌اند اما آن‌ها نیز معمولاً محدود به برخی نواحی صورت مانند گونه‌ها هستند.

فیلرهای مصنوعی دوام بیش‌تری دارند زیرا جذب بدن نمی‌شوند و ممکن است برای فرد مناسب، بهترین گزینه باشند. بهتر است جراح زیبایی باتجربه‌ای را انتخاب کنید که سبک کارش را دوست دارید زیرا نتایج حاصل از تزریق ژل‌های مصنوعی تا چندین سال باقی می‌ماند.

انواع تزریق ژل یا چربی، کدام مناسب است

میزان ماندگاری انواع چربی 

تزریق چربی به معنای نتایج نامحدود است. با این حال انتظار می‌رود که مقداری از چربی تزریق شده محو شود. در ابتدا ممکن است جراح زیبایی، ناحیه‌ی تزریق را بیش از حد پر کند و صورت، خیلی پر به نظر برسد اما به تدریج بخشی از چربی محو می‌شود و صورت، ظاهر طبیعی‌تری پیدا می‌کند.به متخصص زیبایی مراجعه کنید. روش‌های متنوعی برای جوان‌سازی پوست وجود دارد. تزریق ژل یا چربی نیز روش پرطرفداری است. برای اطمینان از دستیابی به نتایج مطلوب لازم است از متخصصین زیبایی باتجربه و حرفه‌ای کمک بگیرید.

جمع‌بندی 

برای تزریق انواع ژل و چربی باید به یک متخصص پوست و مو یا جراح پلاستیک مراجعه کنید. بسته به سن و شرایط فیزیکی صورت شما؛ این پزشک است که تصمیم می‌گیرد کدام روش برای شما مناسب است و بهترین میزان ماندگاری را دارد. 

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.