۲۲۸۴۱۷
۳۹۰۹
۳۹۰۹
پ

رژیم های لاغری معروف دنیا موثراند؟

رژیم های لاغری معروف دنیا از آن جهت مورد توجه هستند که بیشتر تپل‌هایی جهان بدون این‌که روی الگوهای غلط سبک زندگی‌شان تمرکز کنند؛ به دنبال رژیم لاغری سریع رایگان هستند که برای یک مناسبت ناگهان هفته‌ای چندین کیلوگرم کم کنند؛ این انواع رژیم لاغری سریع و مشهور، شاید وزن‌تان را کم کند اما چربی را خیر! در ادامه نی‌نی‌بان مشهورترین رژیم‌های بی‌اساس دنیا را بررسی کرده است.

رژیم های لاغری معروف دنیا موثراند؟

انواع رژیم لاغر سریع و معروف جهان کدام‌اند؟

در دنیا رژیم‌های غذای معروفی هستند که افراد را به لاغری سریع تشویق می‌کنند: در عرض 1 هفته، 1 ماه، 75 روز یا هر عددی که مشتری را حذب کند. اگر قرار بود این رژیم‌ها واقعا جواب بدهند که مشکلی نداشتیم. همه می‌توانستند کلی غذای شیرین و چرب بخورند و بعد از 1 ماه دوباره قلمی شوند. این رژیم‌ها تنها مقدار آب از بدن کم می‌کند. در موارد شدید عضله از بدن کم می‌شود. اگر هم این رژیم‌ها را ادامه دهید؛ حتی بافت استخوانی‌تان هم تحلیل می‌رود؛ بنابریان لطفا گول این رژیم‌ها را نخورید؛ زیرا تنها چیزی که از شما کم نمی‌شود، بافت چربی است.

رژیم های لاغری معروف دنیا موثراند؟

مطلب پیشنهادی: در تابستان چطوری مراقب پوست باشیم؟

رژیم‌های معروف لاغری که در ادامه می‌خوانید:

 • رژیم اتکینز
 • رژیم لاغری 30 روزه
 • رژیم کتوژنیک
 • رژیم غذایی وحشی
 • رژیم ۱۲۰۰ کالری در روز
 • رژیم لاغری بشقاب من
 • رژیم تغذیه شهودی
 • رژیم ذهن آگاه
 • رژیم 80/20
 • رژیم تیپ بدنی

رژیم های لاغری معروف دنیا موثراند؟

رژیم اتکینز چیست؟

اولین رژیم لاغری معروف و شاید قدیمی‌ترین آنها اتکینز است؛ یک برنامه غذایی که مقدار کربوهیدراتش کم است؛ ک مرحله دارد. در عوض به جای کربوهیدرات مقدار پروتئین و چربی سالم را افزایش می‌دهد.

مزایا و معایب رژیم اتکینز

مقدار ویتامین رژیم لاغری معروف اتکینز زیاد است، نیازی هم نیست کالری‌های روزانه را بشمارید اما در اوایل رژیم محدودیت غذایی زیادی وجود دارد؛ در دراز مدت باید با این رژیم عیاق شوید. همچنین برای همه افراد موثر نیست.

رژیم های لاغری معروف دنیا موثراند؟
رژیم لاغری سی روزه (Whole۳۰ Diet)

رژیم لاغری ۳۰ روزه، یکی از انواع رژیم لاغری معروف و سختی است که در آن از خوردن مواد قندی، کربوهیدرات‌های فرآوری شده و کلیه غلات باید ایده گرفت. با این حال، می‎‌توان مواد پروتئینی مثل تخم‌مرغ، گوشت قرمز، غذاهای دریایی ، آجیل را هم خورد.

مطلب پیشنهادی: رژیم قند بارداری چیست؟

مزایا و معایب این رژیم لاغری معروف چیست؟

از مهم‌ترین مزایای این رژیم غذایی معروف، ترویج مصرف مواد غذایی سالم و فرآوری نشده است. در این برنامه غذایی انواع خوراکی‌های مغذی استفاده می‌شود اما محدودیت غذایی قابل توجهی دیده می‌شود و در کل پیروی از این برنامه غذایی دشوار است.

رژیم های لاغری معروف دنیا موثراند؟

رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم کتوژنیک هم کربوهیدراتش کم است هم روزه‌داری دارد. این رژیم لاغری معروف دارای مراحل ۱۲ ، ۸ و ۴ ساعته است و یک سیستم کتوژنیک دوره‌ای را دنبال می‌کند. مصرف چربی زیاد، کربوهیدرات خیلی کم و پروتئین متوسط در این رژیم دیده می‎‎‌شود.

رژیم های لاغری معروف دنیا موثراند؟

مزایا و معایب رژیم کتوژنیک چیست؟

مصرف مواد غذایی مغذی در انواع رژیم لاغری موجود است؛ با این حال نباید مواد غذایی فرآوری شده را خورد؛ یادتان باشد این رژیم نسبت به سایر رژیم‌ها کاهش وزن قابل توجهی دارد؛ از طرفی میزان کلسترول و قند خون را کم می‌کند. همچنین سبب بهبود روحیه می‌شود. البته این رژیم که ببشتر به درد مدل‌ها می‌خورد میزان کالری دریافتی بسیار کمی دارد و بیشتر کسانی آن را می‌گیرند که سودای مدل شدن یا بازیگری را در سر دارند.

مطلب پیشنهادی: روزه گرفتن لاغرمان می‌کند؟

رژیم های لاغری معروف دنیا موثراند؟

رژیم غذایی وحشی (Wild Diet)

برنامه رژیم غذایی معروف وحشی بر مصرف متعادل کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها بنا شده و حذف مواد غذایی تصفیه شده و فرآوری شده . بنابراین مصرف تمام خوراکی‌های مغذی، سالم و ارگانیک در این رژیم مجاز است.

مطلب پیشنهادی: پیکر تراشی با لیزر برای لاغری موثر است؟

مزایا و معایب آن چیست؟

در این رژیم غذایی معروف دنیا که خیلی‌ها قبولش دارند؛ نیاز به کالری شماری نیست؛ همچنین یک وعده آزاد در طول هفته دارید که برای جلوگیری از احساس محرومیت طراحی شده است. البته رژیم غذایی وحشی بدی هم دارد چون برخی کربوهیدرات‌های پیچیده، غلات و حبوبات تامین کننده مواد مغذی و فیبر در آن محدود می‌شوند. البته چون در این رژیم غذایی باید از انواع مواد غذایی ارگانیک استفاده شود؛ هزینه‌های‌تان بالا می‌رود.

رژیم های لاغری معروف دنیا موثراند؟


رژیم ۱۲۰۰ کالری در روز (۱۲۰۰ Calories a Day)

رژیم ۱۲۰۰ کالری در روز همان طور که از نامش پیدا است بر کالری شماری تمرکز دارد؛ این رژیم غذایی معروف دنیا که به دلیل نام و رقمش بین خیلی‌ها محبوب است، معایبی هم دارد.

مطلب پیشنهادی: بهترین دستگاه لاغری برای خانه کدام است؟

مزایا و معایب آن چیست؟

این رژیم غذایی معروف در دنیا به این علت مورد توجه است که هیچ خوراکی شیرین یا چربی را از برنامه غذایی حذف نمی‌کند؛ فقط باید در طول روز مراقب بود که از ۱۲۰۰ کالری، بالاتر نروید. از معایب مهم این رژیم در نظر نگرفتن شرایط سنی ، جنسیت، سطح فعالیت جسمانی و ابعاد بدن، تشویق به ایجاد عادات ناسالم غذایی است. تمام این موارد ممکن است سبب سو تغذیه یا دیگر بیماری‌ها شود.

رژیم های لاغری معروف دنیا موثراند؟

رژیم لاغری بشقاب من (MyPlate)

یکی از رژیم‌های غذایی معروف بشقاب من است که به سطح سلامت جسمی افراد توجه دارد. در این رژیم غذایی مشهور، هیچ‌یک از خوراکی‌های مهم هرم غذایی حذف نمی‌شوند.

مزایا و معایب آن چیست؟

یکی از دلایل مشهور شدن این رژیم غذایی معروف در دنیا نداشتن محدودیت در گروه‌های غذایی است؛ در این رژیم غذایی کم‌کم مواد مغذی مهم وارد برنامه غذایی فرد می‌شوند. این رژیم غذایی ساده است. برای تهیه وعده‌های غذایی گیج نمی‌شوید اما یک عیب بزرگ دارد؛ آن هم این‌که به میزان مصرف مواد قندی، الکل و چربی‌ها در این رژیم، توجهی نمی‌شود.

رژیم های لاغری معروف دنیا موثراند؟

تغذیه شهودی (Intuitive eating)

تغذیه شهودی که در کلاس‌های فنگشویی و یوگا خیلی مد شده است؛ به فرد کمک می‌کند که فقط در هنگام گرسنگی غذا بخورد یا مراقب باشد بدن در حالت گرسنگی زیاد قرار نگیرد. چیزی شبیه کم بخور همیشه بخور.

مطلب پیشنهادی: جراحی لاغری لیپوماتیک چیه و اثر داره؟

مزایا و معایب آن چیست؟

البته این روش را نمی‌توان خیلی موثر دانست. در این رژیم لاغری معروف خوراکی‌های خوب و بدن، دسته‌بندی نشده‌اند. فرد باید آگاهی زیادی نسبت به ذهن و کنترل بدن خود داشته باشد؛ با این حال تعداد افراد موفق در این رژیم زیاد نیستند. بسیاری از تابعاتن این رژیم غذایی در مواجهه با استرس روحی یا جسمی، رژیم غذایی خود را می‌شکنند. اگر برد بتواند بر ذهن خود تسلط داشته باشد؛ درک شهودی خوبی نسبت به گرسنگی و سیری پیدا می‌کند. در نتیجه اختلالات تغذیه‌ای را پشت سر می‌گذارد. متاسفانه شواهد علمی کافی برای تایید FDA این رژیم وجود ندارد و دستورالعمل‌ها گنگ و مقطعی هستند.

رژیم های لاغری معروف دنیا موثراند؟

رژیم ذهن آگاه (Mindful eating)

ذهن آگاه یک برنامه غذایی است که به همه جنبه‌های تغذیه و واکنش بدن به خوراک توجه می‌کند. در این برنامه توصیه می‌شود افراد به صورت آگاهانه کلیه محدودیت‌های خوراکی را نادیده گرفته و به آهستگی غذا بخورند.

مزایا و معایب آن چیست؟

کمک به تشخیص احساس سیری و گرسنگی اساس این رژیم لاغری معروف است. با گرفتن این رژیم، برنامه غذایی کمک می‌کند که فرآیند غذاخوردن را آگاهانه انجام دهید؛ عادت‌های پسندیده غذا خوردن مثلا آرام غذا خوردن در این رژیم تمرین می‌شود. همچنین با رژیم ذهن آگاه بدن با سیگنال‌های سیری مغز همراه‌تر عمل می‌کند. بسیاری از مشاوران بالینی نیز این رژیم را آموزش می‌دهند. البته بدی این رژیم نداشتن شواهد علمی کافی و محدود بودن دستورالعمل‌هایش است.

مطلب پیشنهادی: عوارض لیزر کم‌توان لاغری چیست؟

رژیم های لاغری معروف دنیا موثراند؟

رژیم ۲۰/۸۰

رژیم معروغ عذایی ۲۰/۸۰ یکی از انواع رژیم غذایی مهمی است که بازیگران از آن استفاده می‌کنند. در این رژیم ۸۰ درصد از موارد، مصرف خوراکی‌های سالم است و در ۲۰ درصد باقی مانده از استفاده آزاد از مواد غذایی مجاز است.

مزایا و معایب این رژیم معروف چیست؟

 • بدون نیاز به محدودیت چشمگیر
 • کمک به بهبود اعتماد به نفس و مقابله با احساس گناه ناشی از عدم پیروی از محدودیت‌های زیاد
 • مقابله با تمایل به پر خوری عدم وجود رهنمودهای کافی در این رژیم لاغری
 • امکان مصرف بیش از اندازه خوراکی‌هایی با ارزش غذایی پایین

رژیم های لاغری معروف دنیا موثراند؟

رژیم غذایی ذهن (MIND Diet)

برنامه غذایی ذهن، یکی از مشهورترین رژیم‌های غذایی دنیا است که در آن برای بهبود سلامت مغز و کاهش خطر ابتلا به آلزایمر توجه شده است و به عنوان برنامه لاغری کاربردی ندارد.

مزایا و معایب آن چیست؟

در این رژیم به مصرف مواد غذایی موثر در بهبود سلامت مغز که پی‌گیری آسانی دارد. این رژیم البته زیاد مورد تحقیق و بررسی علمی قرار نگرفته است. بنابراین برای پیروی از این رژیم لاغری معروف حتما با متخصص تغذیه مشورت کنید.

مطلب پیشنهادی: جدیدترین دستگاه لاغری ۲۰۲۱ را می‌شناسید؟

رژیم های لاغری معروف دنیا موثراند؟

رژیم تیپ بدنی (Body Type Diet)

در برنامه غذایی تیپ بدنی که از رژیم‌های معروف دنیاست، خوراک فرد متناسب با نوع بدن او تنظیم می‌شود. انواع این برنامه غذایی بسته به تیپ بدنی عبارت است از:

 • اکتومورف (ectomorph): برای افراد لاغر و قد بلند
 • مزومورف (mesomorph): برای افراد با جثه متوسط، عضلانی یا فرم ساعت شنی
 • اندومورف (endomorph): برای افراد قوی هیکل و گوشتی

رژیم های لاغری معروف دنیا موثراند؟

مزایا و معایب این رژیم معروف چیست؟

این رژیم غذایی معروف دنیا بیشتر میان افرادی رواج دادرد که زیر نظر مربیان بدنسازی فعالیت می‌کنند. در این رژیم تمرکز بر مصرف خوراکی‌های کامل و سرشار از مواد مغذی است. مربی بسته به اطلاعاتی که دارد بسته به تفاوت‌های فیزیکی افراد و ایجاد انتظارات واقع‌بینانه برای آنها رژیم در نظر می‌‌گیرد. برای تبعیت از این رژیم باید ورزش منظم را به عنوان بخشی از برنامه روزانه داشته باشید.

مطلب پیشنهادی: در بارداری چطوری رژیم بگیریم که چاق نشیم؟

رژیم های لاغری معروف دنیا موثراند؟

بهترین و کاملترین رژیم لاغری کدام است؟

رژیم‌های لاغری معروف دنیا را در این مطلب نی‌نی‌بان معرفی کردیم؛ با این حال به شما توصیه می‌کنیم؛ سر خود هیج کدام آنها را نگیرید؛ برای لاغر شدن تناسب اندام باید به پزشک متخصص تغذیه مراجعه کنید تا ضمن تصحیح الگوهای غلط سبک زندگی، در یک بازه زمانی مشخص و منطقی وزن‌تان را آهسته آهسته کم کنید؛ به این ترتیب بافت چربی از بدن‌تان کم می‌شود و وزن‌تان به محدوده سالم می‌رسد. برای مشاوره می‌توانید از متخصصان تغذیه نی‌نی‌بان کمک بگیرید.

مطالب پیشنهادی:

پ
منبع: webmd

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند