۲۲۸۵۰۵
۱۸۴۹۴
۱۸۴۹۴
پ

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؛ مزایا و معایب هر کدام چیست؟

به نظر شما کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟ این دو روش درمان زیبایی ترمیمی دندان، هر کدام مزایا و معایبی دارند؛ دندانپزشکان براساس نیاز مراجع بهترین گزینه را انتخاب می‌کنند؛ این تفاوت‌ها را در نی‌نی‌بان، توضیح داده‌ایم.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؛ مزایا و معایب هر کدام چیست؟کامپوزیت بهتر است یا لمینت؛ مزایا و معایب هر کدام چیست؟

در سال‌های اخیر مراجعه به دندانپزشک ترمیمی و زیباکردن دندان‌های خیلی مد شده است. این‌که دندان‌های سفید و ردیف داشته باشید؛ در نهایت با کاپوزیت یا لمینت ایجاد می‌شود؛ اما سوال اساسی این است که: " ایا کامپوزیت بهتر است یا لمینت "؟ در اطراف‌مان تعداد زیادی از افراد را می‌بینیم که با روش ترمیمی، دندان‌های خود را زیبا کرده‌اند و وقتی می‌خندند، یک سری دندان زیبا، مشخص می‌شوند؛ با این حال اصلا نمی‌دانیم اگر خودمان خواستیم دندان‌هایی ردیف و سفید داشته باشیم؛ کدام روش را انجام دهیم. در ادامه این صفحه نی‌نی‌بان، تمام موارد تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان را گفته‌ایم.

در این مقاله می‌خوانید:

 • سوال مهم: کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟
 • تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟
 • مزایا و معایب ونیر کامپوزیتی
 • روکش کامپوزیتی برای چه کسانی مناسب است؟
 • لمینت زیباتر است یا کامپوزیت
 • مزایای لمینت دندان چیست

سوال مهم: کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟

بیشتر افراد بعد از این‌که تصمیم گرفتند، لبخند خود را اصلاح کنند و دندان‌های ردیف و سفیدی داشته باشند؛ از خودشان می‌پرسند لمینت بهتر است یا کامپوزیت؛ در این شرایط بیشتر مراجعان به تفاوت قیمت کامپوزیت و لمینت توجه می‌کنند. از آن‌جا که کامپوزیت روش ارزان‌تری است؛ بیشتر افراد ترمیم دندان به روش کامپوزیت را انتخاب می‌کنند. این طرز تصمیم‌گیری کاملا غلط است. دو روش لمینت و کامپوزیت، هر کدام مزایا و معایب خاص خودشان را دارند؛ دندانپزشک ترمیمی، براساس وضعیت دندانی شما، طرح درمان را انتخاب می‌کند.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؛ مزایا و معایب هر کدام چیست؟

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟

هر دوی این روش‌ها، در اصل پلی‌مرهایی از روکش دندانی هستند؛ لمینت یک سری مواد به خصوص دارد؛ کامپوزیت هم از مواد دیگری تشکیل شده است. در علم دندانپزشکی ترمیمی به این روکش‌ها، ونیر نیز می‎‌گویند. پس دو نوع ونیر داریم:

 • ونیر کامپوزیتی
 • ونیر لمینت یا پرسلن

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؛ مزایا و معایب هر کدام چیست؟

مزایا و معایب ونیر کامپوزیتی

درباره ونیر کامپوزیتی باید بگوییم که، کامپوزیت، ماده‌ای رزینی است که روی دندان کشیده می‌شود. این ماده می‌تواند شکل و رنگ دندان را اصلاح کند. به همین طریق تمام دندان‌ها یک دست و یک‌رنگ شوند.

1) قیمت کامپوزیت و لمینت: کامپوزیت ارزان‌تر است

ونیرهای کامپوزیت دارای مزایایی نسبت به لمینت هستند؛ که مهمترین آنها هزینه کامپوزیت است است. به طور متوسط هر 1 واحد لمینت ۲ برابر یک واحد کامپوزیت هزینه دارد. این مبلغ برای 8-16 دندان، هزینه قابل توجهی می‌شود. خصوصا این‌که روش‌های ترمیمی-زیبایی، تحت پوشش بیمه‌ها نیستند.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؛ مزایا و معایب هر کدام چیست؟

2) درمان یک جلسه ای؛ از مزایای کامپوزیت

یکی از مهم‌ترین مزایای روکش کامپوزیتی، درمان یک جلسه‌ای آن است. تصور کنید که فرد پرمشغله‌ای هستید و باید برای هربار ویزیت در دندانپزشکی، از مدیران خود مرخصی بگیرید. مادرانی که فرزند کوچک دارند هم یک جلسه‌ای بودن درمان برای‌شان بسیار مهم است. بنابراین اگر دوست دارید بدانید که کامپوزیت بهتر است یا لمینت، باید به برنامه زمانی خود نیز توجه کنید.

دندانپزشک ترمیمی، تنها روی دندان شما رزین نصب می‌کند؛ بنابراین با سطح مینای دندان شما کاری ندارد و به آن آسیب نمی‌زند.

چرا کامپوزیت یک جلسه‌ای است؟ در همین یک جلسه، ماده پلیمری رزین، به طور تک به تک روی دندان کشیده می‌شو؛ سپس با تابش طیف نوری مخصوص، این رزین یا همان کامپوزیت، روی دندان خشک می‌شود.
در نهایت با روش‌های مناسب، دندان صیقلی و زیبا می‌شود. انگار دندانپزشک روی دندان شما مجسمه‌سازی می‌کند.

۳) کامپوزیت تراش نمی‌خواهد

دندانپزشک ترمیمی، تنها روی دندان شما رزین نصب می‌کند؛ بنابراین با سطح مینای دندان شما کاری ندارد و به آن آسیب نمی‌زند.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؛ مزایا و معایب هر کدام چیست؟

روکش کامپوزیتی برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که در طی درمان ترمیمی دندان باید کامپوزیت استفاده کنند؛ معمولا دندان‌هایشان تغییر رنگ داشته است. این تغییر رنگ ممکن است به علل زیر ایجاد شده باشد.

 • درمان کانال ریشه
 • لکه‌های ناشی از آنتی بیوتیک یا سایر داروها
 • استفاده بیش از حد فلوراید
 • استفاده از ونیر کامپوزیتی به علل نامرتبی دندان‌ها
 • پر کردگی وسیع
 • دندانهای پوسیده
 • دندان های خرد شده یا شکسته
 • دندان‌های نامرتب، ناهموار یا نامنظم
 • دندانهایی با فاصله زیاد

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؛ مزایا و معایب هر کدام چیست؟

لمینت زیباتر است یا کامپوزیت

در مورد تفاوت ظاهری لمینت و کامپوزیت، باید بگوییم که هر دو روش، اگر به دست دندانپزشکان ترمیمی، ماهر انجام شوند؛ بسیار زیبا هستند؛ نمای طبیعی دارند و لبخند فرد را گیرا می‌کنند.اگر می‌خواهید بدانید کامپوزیت بهتر است یا لمینت؛ قطعا لمینت بهتر است زیرا در لابراتوار، تولید می‌شود.

اگر می‌خواهید بدانید کامپوزیت بهتر است یا لمینت؛ قطعا لمینت بهتر است زیرا در لابراتوار، تولید می‌شود.

لمینت و کامپوزیت از نظر زیبایی و ظاهری؛ پس چرا کامپوزیت تابلوتره؟

متاسفانه بسیاری از افرادی که دندان‌های خود را کامپوزیت می‌کنند؛ برای مراجعه به دنبال‌ کلینیک‌هایی می‌روند که قیمت را مزیت رقابتی خود قرار می‌دهند. مثلا قیمتی یک سوم ، دیگر کلینیک‌ها برای هر واحد کامپوزیت، دریافت می‌کنند. بنابراین، به دلیل هجوم مراجع اصلا وقت کافی برای درست روکش کردن دندان نمی‌گذارند. نه رزین را درست بر دندان می‌کشند و نه درست صیقل می‌دهد. در چنین شرایطی اگر می‌خواهید بدانید کامپوزیت بهتر است یا لمینت؛ قطعا لمینت بهتر است زیرا در لابراتوار، تولید می‌شود.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؛ مزایا و معایب هر کدام چیست؟

مزایای لمینت دندان چیست؟

در مقابل ویژگی‎های کامپوزیت دندان، نقایصی هم وجود دارد که روش لمینت، آن را برطرف کرده است.

1) ماندگاری بالای لمینت

اگر لمینت به درستی برای شما کار گذاشته شود؛ بین ۱۵ تا ۲۰ سال بعد، نیازی به ترمیم ندارد.

روکش‌های لمینت پرسلن، مدت زمان بیشتری روی دندان باقی می‌مانند. اگر لمینت به درستی برای شما گذاشته شود؛ تا 15-20 سال بعد، نیازی به ترمیم ندارد. این درحالی است که کامپوزیت را مانند ترمیم ناخن، باید چندوقت یک بار ترمیم کرد.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؛ مزایا و معایب هر کدام چیست؟

2) ظرافت بیشتر؛ لمینت طبیعی‌تر به نظر میاد

انواع لمینت‎ به دلیل تولید لابراتواری، بسیار ظریف و نازک‌اند؛ ازآنجا که دقیقا به قالب دندان فرد مراجه، تولید می‌شوند؛ نمای بسیار ظریفی دارند. بنابراین اگر در ذهنتان می‌پرسید که کامپوزیت بهتر است یا لمینت، از جنبه ظرافت، لمینت بهتر است.

کامپوزیت بهتر است یا لمینت؛ مزایا و معایب هر کدام چیست؟

3) دوام رنگ

نوع مواد لمینت بسیار مرغوب است؛ صیقلی بودن این روکش‎‌ها، خلل و فرج کامپوزیت را ندارد؛ بنابراین ذرات مواد غذایی روی آن‌ها نمی‌مانند و لمینت تغییر رنگ نمی‌دهد.

نوع مواد لمینت بسیار مرغوب است؛ صیقلی بودن این روکش‎‌ها، خلل و فرج کامپوزیت را ندارد؛ بنابراین ذرات مواد غذایی روی آن‌ها نمی‌مانند.

این در حالی است که اگر روکش کامپوزیت بگذارید؛ باید به شدت مراقب خوردن نوشیدنی‌ها و مواد غذایی باشید تا دندان‌های‌تان رنگ نگیرند.
پس یک مورد دیگر به پاسخ سوال، کامپوزیت بهتر است یا لمینت، اضافه شد: " مواد رزینی ونیرهای کامپوزیتی در برابر آسیب و تغییر رنگ بسیار آسیب پذیرتر است."

فرق لمینت کامپوزیتی و سرامیکی در یک کلام

همان‌طور که در این صفحه اشاره کردیم؛ تشخیص انتخاب روش کامپوزیت یا لمینت، اصلا به عهده بیمار و حتی دندانپزشک عمومی نیست. برای انتخاب روش درمان و این‌که برای شما کامپوزیت بهتر است یا لمینت؛ حتما باید به دندانپزشک متخصص ترمیمی، مراجعه کنید تا با توجه به شرایط شما، یکی از این دو روش یا ترکیبی از هر دو را برای‌تان انجام دهد. به این منظور می‌توانید سری به کلینیک نی‌نی‌بان بزنید.

اگر قصد انجام لمینت یا کامپوزیت را دارید، می‌توانید با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی.............. با متخصصان باتجربه و شناخته‌شده در زمینه لمینت یا کامپوزیت آشنا شوید و از آن‌ها مشاوره بگیرید.

پ
منبع: healthline

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.