۲۲۸۵۷۳
۴۰۶۶
۴۰۶۶

بررسی علت و درمان درد مچ دست با فیزیوتراپی و ورزش

مچ دست یکی از قسمت‌های آسیب‌پذیر بدن به شمار می‌رود و ممکن است به راحتی دچار آسیب و دردهای مزمن شود. در این مطلب قصد داریم تا درباره علت و درمان درد مچ دست با فیزیوتراپی و ورزش صحبت کنیم.

بررسی علت و درمان درد مچ دست با فیزیوتراپی و ورزش

دست و مچ دست ما قادر است که الگوهای حرکتی ظریفی را انجام دهد. دست‌های ما پر از فیبرهای عصبی حسی هستند که مستقیما با سلول‌های عصبی و حسی مغز در ارتباط است. به همین دلیل ناحیه مچ دست یکی از قسمت‌های بدن است که بسیاری از الگوهای حرکتی ما هنگام استفاده از دست‌ها را شکل می‌دهد و اهمیت فراوانی دارد. اگر این بخش از بدن شما دچار آسیب شده، با بررسی علت و درمان درد مچ دست با فیزیوتراپی و ورزش می‌توانید آن را بهبود بخشید.

در این مقاله می‌خوانید:


بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی چیست؟ چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟


بررسی علت و درمان درد مچ دست با فیزیوتراپی و ورزش

اگر درد در ناحیه دست و مچ دست خود را تجربه کرده‌اید، می‌دانید که انجام کارهای ساده روزانه نیز می‌تواند چالش برانگیز یا غیرممکن باشد. انواع زیادی از صدمات وجود دارد که ممکن است مچ دست را دچار آسیب کند مانند شکستگی مچ دست یا دردهایی که بدون هیچ دلیل واضحی به درد شدیدتر و ناتوان کننده تبدیل می‌شوند.

در همه موارد، مهم است که درد خود را توسط فیزیوتراپیست، متخصص کایروپراکتیک و یا پزشک استئوپاتی ارزیابی کنید. هرچه زودتر به دنبال علت و درمان درد مچ دست با فیزیوتراپی و ورزش بروید، سریع‌تر دردتان تسکین می‌یابد و احتمال ایجاد آسیب‌های شدیدتر را به طرز چشمگیری کاهش خواهید داد.

دلایل ایجاد درد در ناحیه مچ دست چیست؟

احساس درد شدید در ناحیه مچ دست ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود. برای بررسی علت و درمان درد مچ دست با فیزیوتراپی و ورزش بهتر است ابتدا دلایل ایجاد درد در این ناحیه را به دقت بررسی کنیم.

بررسی علت و درمان درد مچ دست با فیزیوتراپی و ورزش

انقباض عصب و عضلات مچ دست

اگر دست‌ها و مچ دست به مدت طولانی در یک حالت نامناسب ثابت باقی بمانند، ممکن است عضلات و عصب‌های این قسمت دچار انقباض شده و شما علاوه بر احساس درد شدید در این ناحیه نتوانید انگشتان دست خود را از هم بازکنید. این اتفاق به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود و تنها یک دلیل ثابت ندارد.

سندروم تونل کارپال مچ دست CTS

این یک بیماری رایج در بین کارمندان اداری و افرادی است که در طول روز دائما مچ دست خود را طی انجام کارهای مختلف تحت فشار قرار می‌دهند. این سندروم در اثر فشردگی عصب میانی ایجاد می‌شود و معمولا انگشت شست و دو انگشت مجاور شست را درگیر می‌کند. علائم CTS به صورت درد عصبی در دست، سوزن سوزن شدن، بی حسی و ضعف ظاهر می شود.

تنوسینوویت مچ دست

در این نوع اختلال معمولا تاندون‌های سمت انگشت شست در ناحیه مچ دست درگیر می‌شوند. معمولا این مشکل در افرادی که دائما در حال تایپ و کار با موس هستند بیشتر دیده می‌شود. درد مچ دست در این اختلال معمولا به سمت انگشت شست متمایل است و عصب‌های حسی این ناحیه را درگیر می‌کند.

شکستگی استخوان اسکافوئید

اسکافوئید یکی از هشت استخوان مچ دست است که سمت انگشت شست قرار دارد. هرگونه ضربه یا فشاری روی این استخوان ظریف ممکن است باعث شکستگی آن شود. گاهی به دلیل سخت بودن عکسبرداری از این قسمت تشخیص شکستگی این استخوان، مشکل خواهد بود.

رگ به رگ شدن و شکستگی

زمین خوردن یا ضربه ناگهانی می تواند منجر به رگ به رگ شدن (آسیب رباط) یا شکستگی (شکستگی استخوان) شود که باعث درد فوری مچ می شود.

بررسی علت و درمان درد مچ دست با فیزیوتراپی و ورزش

کشیدگی

کشش بیش از حد یا پارگی عضلات و تاندون ها نیز می تواند منجر به درد مچ شود.

آرتریت

هم استئوآرتریت و هم آرتریت روماتوئید می توانند مچ دست را تحت تاثیر قرار دهند و منجر به درد و سفتی آن شوند.

نقرس

این شکل از آرتریت التهابی می تواند باعث درد مچ دست به دلیل تجمع کریستال اسید اوریک در مفاصل شود.

کیست گانگلیونی

این کیست‌ها توده های غیرسرطانی هستند که می توانند در امتداد تاندون ها یا مفاصل مچ دست ایجاد شوند و باعث درد و ناراحتی شوند.

بارداری

تغییرات هورمونی و احتباس مایعات در بدن در دوران بارداری می تواند منجر به درد مچ شود.

چاقی و دیابت

این شرایط با افزایش خطر ابتلا به سندرم تونل کارپال و سایر اختلالات اسکلتی عضلانی همراه است.

تومورها

اگرچه نادر است، اما وجود برخی تومورها می توانند منبع درد مچ دست باشند.


مطالب پیشنهادی: گزگز دست در دوران بارداری، مشکل چیست؟


درمان درد مچ دست با فیزیوتراپی و ورزش

بعد از اینکه علت درد مچ دست مشخص شد، پزشک متخصص یا تراپیست به سراغ درمان می‌رود. پزشک متخصص ممکن است یکی از انواع درمان‌ها مانند فیزیوتراپی، کایروپراکتیک، ماساژ درمانی یا انجام تمرین‌های ورزشی را برای شما تجویز کند یا در صورت آسیب جدی‌تر ترکیبی از این درمان‌ها را به شما پیشنهاد دهد. فیزیوتراپیست یا کایروپراکتیک می‌توانند با روش‌های درمانی مانند طب سوزنی یا سوزن‌های مخصوص استئوپاتی، دامنه حرکت مفصل مچ دست را بهبود بخشند. این روند درمان ممکن است با انجام چند حرکت محدود نیز همراه باشد. همچنین پزشک به منظور از بین بردن انقباضات عصبی و ماهیچه‌‌ای ماساژ درمانی را پیشنهاد می‌دهد.

اگر آسیب دست و مچ دست جدی‌تر باشد علاوه بر درمان‌های ذکر شده، پزشک انجام حرکت‌های تمرینی را زیر نظر فیزیوتراپیست پیشنهاد خواهد داد. توجه داشته باشید که انجام تمرین‌های ورزشی نباید خودسر انجام شود و این تمرینات باید در محدوده بدون درد اجرا شوند. در صورت افزایش درد در حین یا بعد از انجام تمرینات، بهتر است انجام آن را متوقف کنید و پزشک خود را از وضعیت پیش آمده مطلع کنید.

بررسی علت و درمان درد مچ دست با فیزیوتراپی و ورزش

تکنیک های فیزیوتراپی

درد مچ دست می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله کشیدگی، رگ به رگ شدن، تاندونیت و سندرم تونل کارپال نشات بگیرد. به طور کلی صدمات شایعی هستند که منجر به التهاب و کاهش دامنه حرکتی می شوند. فیزیوتراپیست ها ممکن است از چندین استراتژی برای کاهش درد مچ دست استفاده کنند:

 • تمرینات قدرتی: تمرینات برای بهبود قدرت عضلات مچ و دست می تواند عملکرد را بهبود بخشد و از مفصل حمایت کند.
 • تمرینات انعطاف پذیری: تمرینات کششی با هدف بهبود تحرک مچ، دست و انگشتان انجام می شود.
 • مدیریت جای زخم در اثر برخی آسیب‌ها: انعطاف پذیر نگه داشتن پوست، به ویژه پس از آسیب بسیار مهم است.
 • آموزش حفظ وضعیت بدن: یادگیری حفظ وضعیت مناسب و وضعیت مچ دست می تواند از فشار بیشتر و فشرده سازی تونل کارپ جلوگیری کند.

تمرینات و حرکات کششی برای مچ درد

در اینجا چند تمرین و حرکات کششی توصیه شده توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی آورده شده است:

 • کشش فلکسور مچ دست: بازوی خود را با کف دست به سمت بالا دراز کنید. مچ دست خود را به سمت پایین خم کنید و با استفاده از دست دیگر انگشتان خود را به آرامی به سمت زمین فشار دهید. ۲۰-۱۰ ثانیه نگه دارید.
 • کشش بازکننده مچ: در حالی که کف دستتان رو به پایین است، مچ دست خود را به سمت پایین خم کنید و از دست دیگر خود برای فشار دادن به پشت دست استفاده کنید. ۲۰-۱۰ ثانیه نگه دارید.
 • محدوده حرکت مچ: مچ دست خود را به صورت خمش (به جلو)، کشش (عقب) و پهلو به پهلو حرکت دهید و هر موقعیت را برای پنج ثانیه نگه دارید.

انجام این تمرینات در آستانه درد سه یا چهار مرتبه و هر مرتبه ۱۰ بار بسیار مهم است. سه تا پنج ست از هر کشش را تا سه بار در روز انجام دهید. اگر در حین انجام این حرکات درد شدید را تجربه می‌کنید، بهتر است با یک پزشک متخصص ارتوپد مشورت کنید. 

بررسی علت و درمان درد مچ دست با فیزیوتراپی و ورزش


پیشنهاد ویژه نی نی بان: درمان ناباروری در مردان، وقتی هیچ اسپرمی ندارند!


چه زمانی برای درمان درد مچ باید به کلینیک فیزیوتراپی مراجعه کنیم؟

درد مچ دست می تواند یک مشکل رایج باشد که اغلب ناشی از فشارهای مکرر، صدمات یا شرایطی مانند آرتریت یا سندرم تونل کارپال است. در حالی که درد خفیف مچ دست ممکن است در خانه درمان شود، شرایط خاصی وجود دارد که در آن ها جستجوی کمک حرفه ای ضروری است. در ادامه برخی از علائمی را که در صورت مشاهده آن‌ها باید به کلینیک فیزیوتراپی مراجعه شود، بررسی خواهیم کرد.

 • درد مداوم: اگر با وجود اقدامات مراقبتی خانگی مانند استراحت، یخ و داروهای مسکن بدون نسخه، درد مچ دست شما بیش از دو هفته ادامه داشت، وقت آن است که با یک فیزیوتراپیست مشورت کنید.
 • تورم یا التهاب: تورمی که فروکش نمی کند یا تغییر شکل قابل مشاهده در ناحیه مچ دست، نشانه آن است که باید به فیزیوتراپیست مراجعه کرده تا شکستگی یا آسیب جدی رباط را رد کنید.
 • مختل شدن فعالیت های روزانه : وقتی درد مچ دست شروع به تداخل در فعالیت‌های روزانه‌تان می‌کند، مانند چرخاندن دستگیره‌های در، تایپ کردن یا بلند کردن اجسام، ارزیابی و درمان حرفه‌ای ممکن است ضروری باشد.
 • آسیب شدید: اگر درد مچ دست با آسیب شدیدی مانند زمین خوردن یا ضربه مستقیم همراه باشد، نیاز به مراقبت فوری پزشکی است. این امر به ویژه در مواردی که از دست دادن حس وجود داشته باشد یا اگر مچ دست تغییر شکل داده شده باشد، صادق است.
 • عدم بهبود: حتی اگر درد شدید نباشد، عدم بهبود با درمان خانگی نشانگر واضحی است که مداخله فیزیوتراپی ممکن است مفید باشد.

بررسی علت و درمان درد مچ دست با فیزیوتراپی و ورزش


پیشنهاد ویژه نی نی بان: لابیاپلاستی چیست و چه مراقبت‌هایی دارد؟


کلینیک فیزیوتراپی خوب از کجا پیدا کنم؟

اگر پزشک شما برای تسکین درد مفاصل یا هر مشکل دیگری دوره‌های فیزیوتراپی تجویز کرده و به دنبال یک مرکز فیزیوتراپی مطمئن هستید، پیشنهاد می‌کنیم که به وبسایت کلینیک نی نی بان بخش ارتوپدی و توانبخشی سر بزنید. در این وبسایت تعدادی از بهترین متخصصان ارتوپد و مراکز فیزیوتراپی با اطلاعات کامل آن‌ها در اختیارتان قرار داده شده است.

کلام آخر

همان طور که در این مقاله اشار کردیم، فیزیوتراپی و ورزش یک رویکرد غیر تهاجمی برای درمان درد مچ دست، التیام آن و پیشگیری از آسیب‌های آینده ارائه می‌کند. با گنجاندن این روش ها در برنامه روزانه، افراد می توانند برای بازیابی دامنه کامل حرکت و کاهش ناراحتی تلاش کنند. ضروری است که به بدن خود گوش دهید و درد مداوم یا شدید مچ دست را نادیده نگیرید. مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی می تواند تخصص و مراقبت های لازم را برای برگرداندن شما به روال روزمره بدون ناراحتی ارائه دهد. به یاد داشته باشید، مداخله زودهنگام اغلب می‌تواند به نتایج بهتری منجر شود.

 

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.