۲۲۸۷۲۲
۲۶۶۶
۲۶۶۶

بهترین نوع لمینت دندان کدام است؟

لمینت در واقع لایه‌ای نازک از مواد ترمیمی است که جایگزین مینای دندان می‌شود و گاهی اوقات به آن، روکش لمینت نیز می‌گویند. در این مقاله می‌خواهیم ببینیم که بهترین نوع لمینت دندان کدام است.

لمینت دندان، روکش یا پوسته‌ای نازک، همرنگ دندان است که به سطح جلویی دندان‌های شما چسبانده می‌شود تا شکل، اندازه، رنگ و ظاهر کلی دندان‌ها را بهبود ببخشد. در ادامه، بهترین نوع لمینت دندان را به شما معرفی می‌کنیم.

بهترین نوع لمینت دندان کدام است؟

در این مقاله می‌خوانید:

لمینت دندان، در واقع روکشی با جنس‌های مختلف است که برای بهبود ظاهر دندان‌ها استفاده می‌شود.

انواع لمینت دندان

لمینت دندان انواع مختلفی دارد. آشناترین روکش‌های لمینتی، آن‌هایی هستند که بر جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شوند و در زیبایی لبخند شما تاثیر به‌سزایی دارند.
2 نوع اصلی این روکش‌های لمینتی عبارتند از:

 • لمینت چینی یا سرامیکی
 • لمینت کامپوزیتی

بهترین نوع لمینت دندان کدام است؟

لمینت چینی یا سرامیکی

لمینت‌های چینی واقعاً محکم‌ هستند و حتی ممکن است از لمینت‌های کامپوزیتی، دوام بیشتری داشته باشند.

روکش‌های چینی هم گران‌ترند و هم مراحل نصب‌شان بیشتر طول می‌کشد. با این حال، ارزش وقت و هزینه‌ای که برایشان صرف می‌کنید را دارند.
مثلاً این‌که این لمینت‌ها برای اتصال، نیازی به آماده‌سازی قبلی دندان‌ها ندارند. یا این‌که می‌توانند نور را طوری منعکس کنند که مثل دندان‌های طبیعی به نظر برسند. لمینت‌های پرسلنی حتی می‌توانند اثر مینای دندان را هم بهتر تقلید کنند.
به علاوه، این لمینت‌ها واقعاً محکم‌ هستند و حتی ممکن است از لمینت‌های کامپوزیتی، دوام بیشتری داشته باشند. به عبارت بهتر، اگر از آن‌ها خوب مراقبت کنید، می‌توانند در برابر لک شدن مقاومت کنند.

لمینت کامپوزیتی

ونیرهای کامپوزیتی ممکن است از ونیرهای پرسلنی راحت‌تر باشند. چون ارزان‌تر هستند و نیاز به مراجعه‌ی کمتری به دندان‌پزشک دارند.

لمینت‌های کامپوزیتی از چندین لایه رزین ساخته شده‌اند که مستقیماً روی دندان‌های شما قرار گرفته و آن‌ها را روکش می‌کنند.
در این روش، از نور متمرکز برای سفت کردن مواد کامپوزیتی و چسبنده استفاده می‌شود تا روکش لمینتی شما به‌خوبی در جایگاه خود محکم شود. سپس روکش را تمیز می‌کنند و آن را برای رسیدن به ظاهر نهایی خود صیقل می‌دهند.
ونیرهای کامپوزیتی ممکن است از ونیرهای پرسلنی راحت‌تر باشند. شاید به این دلیل که ارزان‌تر هستند و نیاز به مراجعه‌ی کمتری به دندان‌پزشک دارند. هم‌چنین لازم نیست قبل از اتصال، دندان‌های خود را زیاد پردازش کنید.
البته این لمینت‌ها نیز خالی از ایراد نیستند. مثلاً این‌که مادام‌العمر نیستند و باید آن‌ها را هر 5 تا 8 سال یک‌بار ، عوض کنید. به علاوه ممکن است بیشتر مستعد لکه شدن باشند و شفافیت دندان‌های طبیعی را هم همیشه نداشته باشند.

بهترین نوع لمینت دندان کدام است؟

بهترین نوع لمینت دندان کدام است؟

لمینت‌های زیرکونیایی مقاوم‌تر از لمینت‌های پرسلنی سنتی هستند.

همان‌طور که گفتیم لمینت دندان انواع مختلفی دارد که تا این‌جا، دو نمونه از آشناترین آن‌ها را توضیح دادیم. اما فکر می‌کنید بهترین نوع لمینت دندان کدام است؟ لمینت‌های کامپوزیتی یا لمینت‌های پرسلنی؟ یا این‌که آیا مورد سومی هم وجود دارد؟
روکش زیرکونیا ، اغلب به عنوان بهترین نوع لمینت دندان شناخته می‌شود. البته این نوع لمینت بیشتر برای کسانی مناسب است که دندان‌هایشان به شدت آسیب دیده یا پوسیده شده باشد.
با این حال، لمینت‌های زیرکونیایی مقاوم‌تر از لمینت‌های پرسلنی سنتی هستند. مخصوصاً اگر قصد لمینت کردن دندان‌های عقبی خود را دارید، بهتر است که از این روکش‌ها استفاده کنید. زیرا مقاومت مثال‌زدنی آن‌ها می‌تواند از سایش زودرس جلوگیری کند.
در ضمن از زیرکونیا به دلیل همین ماندگاری استثنایی که دارد، برای ترمیم ایمپلنت و ایجاد تاج دندان نیز استفاده می‌کنند.

با این‌که خیلی از لمینت زیرکونیایی تعریف کردیم، اما خوب است یادتان باشد که انواع مختلف لمینت دندان، مزایا و معایب جداگانه‌ای دارند. بهترین نوع لمینت دندان نیز در هر کس متفاوت است. ممکن است یک دندان‌پزشک به شما لمینت سرامیکی را توصیه کند؛ همان دندان‌پزشک ممکن است به دوست‌تان لمینت کامپوزیتی را پیشنهاد دهد.
در نتیجه، برای دانستن بهترین نوع لمینت دندان که مناسب شما هم باشد، باید از کلینیک دندان‌پزشکی وقت بگیرید و با یک دندان‌پزشک خوب مشورت کنید.

بهترین نوع لمینت دندان کدام است؟

عوارض لمینت دندان

قیمت تقریبی لمینت زیرکونیایی در سال ۱۴۰۰، چیزی بین ۱ میلیون و ۵۰۰هزار تومان تا نزدیک ۲ میلیون تومان است.

لمینت دندان نیز مثل روش‌های ترمیمی دیگر، عوارضی دارد. اما خوشبختانه اکثر قریب به اتفاق آن‌ها قابل تحمل هستند. این عوارض جانبی عبارتند از:

حساس شدن خفیف دندان‌ها

معمولاً دندان‌پزشک برای این‌که روکش لمینتی را روی دندان‌های شما قرار دهد، ناچار است مقداری از مینای دندان را بردارد. همین مسئله باعث می‌شود که بعد از لمینت کردن، دندان‌ها کمی حساس شوند. این حساسیت را بیشتر موقع غذا خوردن یا مصرف نوشیدنی‌های داغ یا خیلی سرد متوجه می‌شوید.

ناهماهنگی رنگ لمینت در کنار دندان‌های واقعی

این امکان وجود دارد که روکش‌های لمینتی شما کاملاً همرنگ دندان‌های مجاور خود نباشند. حتی گاهی اوقات بعضی از روکش‌ها در لبه‌های خود دچار کمی تغییر رنگ می‌شوند که ممکن است ظاهر آن‌ها خیلی خوشایند شما نباشد. مخصوصاً اگر دندان‌پزشک روکش‌ها را با رطوبت اضافی بچسباند، این تغییر رنگ‌ها بیشتر مشاهده می‌شود و متاسفانه هیچ راهی برای ترمیم هم ندارد.

درد و التهاب بافت لثه

بعد از لمینت، کمی طول می‌کشد که بافت لثه‌ی شما با روکش‌های جدید سازگار شود و تا آن موقع ممکن است لثه‌ی شما کمی ملتهب شود. به علاوه، ممکن است کمی درد هم داشته باشید که با مسکن‌های بدون نسخه قابل تحمل می‌شود.

اتصال نامناسب لمینت

روکش‌های لبه‌زبر و آویزان ، ممکن است باعث تراشیده شدن دندان‌های اطراف خود شوند. حتی تحریک لثه نیز ممکن است. پس حتماً باید بگذارید که یک دندان‌پزشک خوب دندان‌هایتان را لمینت کند.

بهترین نوع لمینت دندان کدام است؟

قیمت لمینت دندان

قیمت بهترین نوع لمینت دندان نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد. با این حال قیمت تقریبی لمینت زیرکونیایی در سال 1400، چیزی بین ۱ میلیون و ۵۰۰هزار تومان تا نزدیک ۲ میلیون تومان است.

جمع‌بندی

لمینت دندان، در واقع روکشی با جنس‌های مختلف است که برای بهبود ظاهر دندان‌های پوسیده یا زرد شده استفاده می‌شود. لمینت‌ها انواع مختلفی دارند و باید به پزشک مراجعه کنید تا ببینید بهترین نوع لمینت دندان برای شما کدام است.

اگر قصد انجام لمینت دندان را دارید، می‌توانید با مراجعه به مطب دکتر کیهان قدیمی، جراح دندانپزشک ، با لمینت دندان آشنا شوید و در این زمینه مشاوره بگیرید.

 

منبع: health

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.