۲۲۸۸۱۸
۴۴۱۱
۴۴۱۱
پ

رژیم غذایی غربی شامل چه چیز‌هایی است؟

رژیم غذایی غربی که به عنوان رژیم استاندارد آمریکایی نیز شاخته می‌شود؛ یک رژیم غذایی مدرن است که خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را افزایش می‌دهد. در ادامه می‌خوانید که رژیم غذایی غربی شامل چه چیز‌هایی است و چه اثراتی بر بدن دارد.

رژیم غذایی غربی عمدتاً حاوی مقادیر بالایی از موارد زیر است:

 • غذاهای فرآوری شده
 • گوشت قرمز
 • محصولات لبنی پرچرب
 • غذاهای پُرشکر
 • غذاهای از قبل بسته‌بندی شده

در ادامه، به طور مفصل با همه‌ی ابعاد رژیم غذایی غربی آشنا می‌شوید.

بیشتر بخوانید: رژیم های لاغری معروف دنیا موثراند؟

در این مقاله می‌خوانید:

رژیم غذایی غربی سرشار از گوشت قرمز، چربی، قند، نمک و فیبر کم است.
 • رژیم غذایی غربی چیست؟
 • رژیم غذایی غربی چه اثراتی بر سلامت بدن دارد؟

رژیم غذایی غربی چیست؟

عمده‌ترین ویژگی رژیم غذایی غربی، مصرف بیش از اندازه‌ی قندهای تصفیه شده، پروتئین‌های حیوانی، چربی‌های بسیار تصفیه شده و اشباع شده است. به‌ علاوه، مصرف فیبرهای گیاهی در این رژیم غذایی اندک است و به نوبه‌ی خود مشکلاتی را ایجاد می‌کند.
بنابراین رژیم غذایی غربی سرشار از گوشت قرمز، چربی، قند، نمک و فیبر کم است. یا به عبارت بهتر، میزان کالری در این رژیم غذایی بیش از اندازه زیاد است. از طرفی، فرهنگ غذاهای آماده و فست‌ فود در رشد این رژیم غذایی خطرناک موثر هستند.

رژیم غذایی غربی شامل چه چیز‌هایی است؟

پیشنهاد ویژه نی نی بان: بهترین دکتر جراح بینی در تهران

رژیم غذایی غربی چه اثراتی بر سلامت بدن دارد؟

مضرات رژیم غذایی غربی عبارتند از:

۱- خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد

غذاهای بسیار فرآوری شده و تصفیه شده که در رژیم غذایی غربی به وفور یافت می‌شوند، دشمن سلامت بدن هستند و می‌توانند سیستم ایمنی بدن را در خطر بیندازد.

غذاهای بسیار فرآوری شده و تصفیه شده که در رژیم غذایی غربی به وفور یافت می‌شوند، دشمن سلامت بدن هستند و می‌توانند سیستم ایمنی بدن را در خطر بیندازد.
مقصر اصلی این مسئله، غذاهای حاوی فروکتوز و اسید پالمتیک هستند. این‌‌ها موادی هستند که معمولاً در آب نبات‌ها یافت می‌شوند و می‌توانند یک واکنش ایمنی را در بدن شروع کنند.
در واقع، بدن پالمتیک اسید را با باکتری‌هایی مانند ای کلای اشتباه می‌گیرد و یک پاسخ ایمنی علیه باکتری‌های مفروض را شروع می‌کند. این مسئله منجر به سطح پایینی از التهاب می‌شود.
مشکل اصلی این‌جا است که سیستم ایمنی از این طریق منحرف می‌شود. به این معنا که دیگر در مواجهه با عفونت‌های واقعی، به اندازه‌ی کافی آماده‌ی حمله نخواهد بود. درنهایت، زمانی متوجه‌ی بیماری عفونتی خود می‌شوید که عفونت پیشرفت کرده باشد.
با این حال، این اثر برگشت‌پذیر است. یعنی اگر رژیم غذایی خود را تغییر دهید، فعالیت ایمنی شما به حالت طبیعی خود بازمی‌گردد.

رژیم غذایی غربی شامل چه چیز‌هایی است؟

بیشتر بخوانید: آیا رژیم میکروبیوم در سلامت دستگاه گوارش موثر است؟

۲- باکتری‌های طبیعی روده را تغییر می‌دهد

خوردن غذاهای فرآوری شده ممکن است این باکتری‌های مفید را از بدن بیرون براند و شما را بیشتر در معرض باکتری‌های مضر قرار دهد.

هر کدام از ما حدود ۱ کیلوگرم میکروب را در درون خود حمل می‌کنیم! میکروب‌هایی که در روده‌ی ما وجود دارند، نقش مهمی را در سلامت و تندرستی نه‌ تنها روده، بلکه کل بدن ایفا می‌کنند.
میکروب‌های روده به نوبه‌ی خود می‌توانند التهاب را کنترل کنند و با سیستم ایمنی بدن مرتبط هستند. خوردن غذاهای فرآوری شده ممکن است این باکتری‌های مفید را از بدن بیرون براند و شما را بیشتر در معرض باکتری‌های مضر قرار دهد.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: لابیاپلاستی چیست و چه مراقبت‌هایی دارد؟

۳- خطر ابتلا به چاقی و دیابت را افزایش می‌دهد

چاقی احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مانند ناراحتی قلبی، سکته مغزی، سرطان و بیماری‌های مفصلی مانند آرتریت را افزایش می‌دهد.

افزایش جهانی رژیم غذایی غربی که سرشار از کالری و مواد غذایی پرچرب است؛ نرخ چاقی و دیابت را در سراسر جهان به‌سرعت افزایش داده است.
چاقی شما را مستعد ابتلا به بیماری می‌کند. التهاب داخل بدن نیز در افراد چاق زیاد است و احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مانند ناراحتی قلبی، سکته مغزی، سرطان و بیماری‌های مفصلی مانند آرتریت را افزایش می‌دهد.
به علاوه، اضافه وزن زیاد باعث می‌شود که فشار و ساییدگی بیشتری بر مفاصل وارد شود. در نتیجه افراد چاق خیلی زودتر در زندگی خود، به تعویض مفصل ران و زانو نیاز پیدا می‌کنند.
همراه چاقی، یکی دیگر از بیماری‌هایی که در حال حاضر در سطح جهان افزایش یافته، دیابت است. ابتلا به دیابت نوع دوم با رژیم غذایی مرتبط است و تعداد آن در همه‌ی کشورها در حال افزایش است.

رژیم غذایی غربی شامل چه چیز‌هایی است؟

پیشنهاد ویژه نی نی بان: بهترین سونوگرافی تهران

۴- خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد

مطالعات نشان داده‌اند که رژیم غذایی غربی، خطر ابتلا به سرطان روده‌ بزرگ و پروستات را افزایش می‌دهد.

مطالعات نشان داده‌اند که رژیم غذایی غربی، خطر ابتلا به سرطان روده‌ بزرگ و پروستات را افزایش می‌دهد. مردانی که عمدتاً رژیم غذایی غربی دارند، خطر مرگ در اثر سرطان پروستات در آن‌ها 2 و نیم برابر بیشتر است. سرطان روده بزرگ نیز دوباره با التهاب و تغییر در فعالیت باکتری‌های مفید روده ارتباط دارد.
افزایش سطح التهاب می‌تواند به سلول‌های ناحیه‌ی روده بزرگ آسیب برساند و گردش آن‌ها را بیشتر کند. هر چه سلول‌ها بیشتر تکثیر شوند، شانس بیشتری برای جهش در ژن‌های آن‌ها وجود دارد که خطر ابتلا به سرطان را بیشتر می‌کند.
البته سرطان یک بیماری ساده نیست. در واقع، صدها ژن در آن دخیل هستند و میکروب‌های شما فقط بخشی از این فرآیند هستند، نه تنها علت آن.

رژیم غذایی غربی شامل چه چیز‌هایی است؟

بیشتر بخوانید: خواص خردل برای لاغری، خانم‌ها تجربه کنند

۵- بر مغز شما تاثیر می‌گذارد

رژیم غذایی غربی مقاومت در برابر پرخوری را نیز برایتان سخت می‌کند و با تاثیر بر هیپوکامپ، باعث می‌شود تا در آزمون‌های حافظه و یادگیری نیز عملکرد بدتری داشته باشید.

داشتن یک رژیم غذایی پرچرب و قندی حتی فقط برای یک هفته ممکن است بر بخشی از مغز به نام هیپوکامپ تاثیر بگذارد. هیپوکامپ بخشی از مغز است که در احساسات، حافظه، یادگیری و انگیزه نقش دارد.
حتی اگر شما لاغر و سالم باشید هم خوردن یک رژیم غذایی غربی به مدت یک هفته بر عملکرد مغز شما تاثیر می‌گذارد و کنترل اشتها را برایتان دشوار می‌کند.
رژیم غذایی غربی مقاومت در برابر پرخوری را نیز برایتان سخت می‌کند و با تاثیر بر هیپوکامپ، باعث می‌شود تا در آزمون‌های حافظه و یادگیری نیز عملکرد بدتری داشته باشید.
البته این تاثیرات همیشگی نیستند و اگر رژیم غذایی خود را تغییر دهید، همه چیز به حالت عادی برمی‌گردد. فقط کافی است که از رژیم غذایی غربی دوری کنید و غذاهای سالم بخورید تا حافظه‌ی قوی‌تری داشته باشید!

رژیم غذایی غربی شامل چه چیز‌هایی است؟

پیشنهاد ویژه نی نی بان: درمان ناباروری در مردان، وقتی هیچ اسپرمی ندارند!

جمع‌بندی

واضح است که رژیم غذایی هر فرد، نقش مهمی در سلامت بدن او ایفا می‌کند. رژیم غذایی غربی شامل مقدار زیادی غذاهای فرآوری شده، گوشت قرمز و محصولات لبنی پرچرب است که برای سلامت بدن مضر هستند. به همین دلیل توصیه می‌شود که از آن اجتناب کنید.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصصان تغذیه و تناسب اندام، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

پ
منبع: edition

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.