۲۲۹۱۴۴
۸۷۴۴
۸۷۴۴

سونوگرافی تخصصی اندومتریوز

اندومتریوز یک بیماری التهابی در داخل و اطراف ناحیه رحم و لگن است. زنانی که این بیماری مزمن را دارند بدون درمان حتماعوارض جانبی جدی را تجربه می‌کنند. اگر این بیماری را دارید، پزشک چندین روش را برای تشخیص توصیه می‌کند. سونوگرافی تخصصی اندومتریوز گام نخست است؛ اما به تنهایی نمی‌تواند تشخیص قطعی بدهد.

سونوگرافی تخصصی اندومتریوز

اندومتریوز یک بیماری التهابی در داخل و اطراف ناحیه رحم و لگن است. زنانی که این بیماری مزمن را دارند بدون درمان حتماعوارض جانبی جدی را تجربه می‌کنند. اگر این بیماری را دارید، پزشک چندین روش را برای تشخیص توصیه می‌کند. سونوگرافی تخصصی اندومتریوز گام نخست است؛ اما به تنهایی نمی‌تواند تشخیص قطعی بدهد. در این مقاله، با هم می‌خوانیم که در صورت ابتلا به آندومتریوز چگونه سونوگرافی تخصصی به شما کمک خواهد کرد.

در این مقاله می خوانید:

 • اندومتریوز چیست؟
 • علائم اندومتریوز
 • چگونه سونوگرافی تخصصی اندومتریوز را تشخیص می‌دهد؟
 • هدف از سونوگرافی تخصصی اندومتریوز
 • تشخیص اندومتریوز
 • سایر آزمایش‌ها
 • چشم انداز افراد مبتلا به اندومتریوز
 • استراتژی درمان
 • جمع‌بندی

اندومتریوز چیست؟

اندومتریوز یک بیماری شایع تولید مثل در زنان است. این اختلال التهابی زمانی اتفاق می‌افتد که بافت پوششی رحم (آندومتر) در خارج از رحم رشد می‌کند. در اندومتریوز، این بافت ممکن است روی تخمدان‌ها، لگن یا نواحی روده رشد کند. برخی از زنان ممکن است ناراحتی شدید داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. علت دقیق این وضعیت مشخص نیست.

علائم اندومتریوز

بافت آندومتر در رحم در طول چرخه قاعدگی ضخیم می‌شود. سپس در طول قاعدگی از بدن خارج می‌شود.

بافت آندومتر در رحم در طول چرخه قاعدگی ضخیم می‌شود. سپس در طول قاعدگی از بدن خارج می‌شود. اگر آندومتریوز دارید، بافتی که در خارج از رحم رشد کرده است نیز ضخیم می‌شود، اما در بدن باقی می ماند.
این منجر به تحریک، درد، بافت اسکار و چسبندگی (چسبیدن به سایر قسمت‌های بدن) می‌شود که در طول دوره قاعدگی بدتر می‌شود. علائم شایع اندومتریوز عبارت‌اند از:

 • قاعدگی دردناک و سنگین
 • خونریزی نامنظم یا خونریزی بین قاعدگی
 • گرفتگی شدید عضلات نزدیک زمان قاعدگی
 • مقاربت دردناک
 • درد مزمن لگن
 • ناباروری
 • حرکات روده ناراحت کننده
 • خستگی

سونوگرافی تخصصی اندومتریوز

اگر به اندومتریوز مبتلا هستید، ممکن است خطر ابتلا به برخی از انواع بیماری‌های خود ایمنی و سرطان را نیز داشته باشید.

درد و ناراحتی مزمن ناشی از این وضعیت می‌تواند به طرق دیگر نیز بر زندگی شما تأثیر بگذارد؛ از جمله افزایش خطر ابتلا به افسردگی و سایر مشکلات سلامت روان. بنابراین، مهم است که به محض مشاهده علائمی‌که ممکن است به اندومتریوز اشاره کند، با پزشک خود صحبت کنید.

سونوگرافی تخصصی اندومتریوز
چگونه سونوگرافی تخصصی اندومتریوز را تشخیص می‌دهد؟

سونوگرافی تخصصی یک راه ساده و سریع برای پزشک شما برای دیدن داخل لگن است تا رحم، تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ را در صورت بزرگ شدن آنها ارزیابی کند. از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تشکیل تصویری از داخل بدن شما استفاده می‌کند.

سونوگرافی تخصصی آسان، در دسترس، و غیرتهاجمی یا کم تهاجمی است. برخی از سونوگرافی‌ها ممکن است از پروب واژینال برای دریافت تصویر واضح‌تری از داخل رحم استفاده کنند. سونوگرافی معمولاً اولین ابزار تصویربرداری است که توسط پزشک شما برای بررسی دقیق‌تر در صورت داشتن علائم آندومتریوز استفاده می‌شود. اما برای تشخیص اندومتریوز به آزمایش‌ها و اسکن‌های دیگری به غیر از سونوگرافی نیاز دارید.
در برخی شرایط، سونوگرافی ممکن است با توجه به اندومتریوز محدود شود. پزشک ممکن است سونوگرافی را همراه با سایر آزمایشات انجام دهد.


سونوگرافی تخصصی اندومتریوز
هدف از سونوگرافی تخصصی اندومتریوز

پس از تشخیص آندومتریوز، ممکن است به طور منظم سونوگرافی تخصصی اندومتریوز انجام دهید تا بررسی کنید که آیا کیست بیشتر یا سایر علائم این بیماری را دارید.

پزشک شما برای تشخیص آندومتریوز، آندومتریوما (نوعی کیست تخمدان ) را در سونوگرافی تخصصی جستجو می‌کند.
اگر در اسکن آندومتریوم دارید، پزشک ممکن است از آن برای تشخیص استفاده کند یا اسکن و آزمایش‌های دیگری را برای تأیید آن تجویز کند.
پس از تشخیص آندومتریوز، ممکن است به طور منظم سونوگرافی تخصصی اندومتریوز انجام دهید تا بررسی کنید که آیا کیست بیشتر یا سایر علائم این بیماری را دارید.

تشخیص اندومتریوز

همراه با سونوگرافی تخصصی، اولین مراحل برای تشخیص اندومتریوز شامل اطلاع دادن به پزشک در مورد علائم و سابقه پزشکی و همچنین انجام معاینه فیزیکی است.
تشخیص این بیماری شاید دشوار باشد، زیرا علائم مشابه سایر بیماری‌های شایع مانند کیست تخمدان و بیماری التهابی لگن است.

سونوگرافی تخصصی اندومتریوز

سایر آزمایش‌ها

سونوگرافی تخصصی شامل تصویربرداری ترانس شکمی، ترانس واژینال و ترانس رکتال رایج‌ترین تست‌های تصویربرداری برای اندومتریوز همراه با ام آر آی هستند.

سونوگرافی تخصصی اندومتریوز
چشم انداز افراد مبتلا به اندومتریوز

بدون درمان، آندومتریوز می‌تواند منجر به عوارض جدی از جمله ناباروری، درد لگن و سرطان شود.
در حالی که در حال حاضر هیچ درمانی برای آندومتریوز وجود ندارد، علائم را می‌توان درمان و مدیریت کرد و به کیفیت زندگی بهتری اجازه داد. درمان آندومتریوز از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

برنامه درمانی شما به مرحله اندومتریوز و علائم شما بستگی دارد. بسیاری از افراد مبتلا به آندومتریوز ترجیح می‌دهند قبل از جراحی ابتدا دارو را امتحان کنند.

سونوگرافی تخصصی اندومتریوز

استراتژی درمان

برخی از پزشکان درمان‌های زیر را پیشنهاد می‌دهند:

دارو

داروهای ضد درد، مانند NSAIDهای بدون نسخه (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) و ایبوپروفن، ممکن است باعث تسکین گرفتگی عضلات در طول قاعدگی شوند.

هورمون درمانی

قرص‌ها و چسب های ضد بارداری ممکن است با کاهش ضخیم شدن بافت‌های آندومتر و در نتیجه کاهش علائم، به تثبیت هورمون‌های شما در طول چرخه قاعدگی کمک کنند.

عمل جراحی

جراحی برای برداشتن ایمپلنت‌های بافت آندومتر می‌تواند به کاهش علائم و عوارض احتمالی شما کمک کند. اگر در تلاش برای باردار شدن هستید، ممکن است به مشکلات ناباروری نیز کمک کند. با این حال، بافت اندومتریوز همچنان می‌تواند گسترش یابد و علائم حتی پس از جراحی نیز ممکن است عود کنند.

سونوگرافی تخصصی اندومتریوز

جمع‌بندی

سونوگرافی تخصصی اندومتریوز ابزار مهمی برای تشخیص اندومتریوز و مراقبت از مرحله و پیشرفت احتمالی آن است. علائمی‌که ممکن است به آندومتریوز اشاره کنند را نادیده نگیرید و اگر فکر می‌کنید ممکن است به آن مبتلا باشید، به پزشک خود اطلاع دهید. تشخیص و درمان به موقع در این بیماری مهم است. یک سونوگرافی تخصصی ممکن است برای تشخیص اندومتریوز کافی باشد.
شما چندین گزینه درمانی برای کمک به مدیریت و کاهش علائم خود دارید. تشخیص کامل آندومتریوز زمان می‌برد و درمان می‌تواند سال‌ها ادامه یابد. پس صبور باشید!

برای مشورت نیز می‌توانید به پزشک متخصص زنان کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: healthline

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.