۲۲۹۵۴۳
۱۳۷۸
۱۳۷۸

کاهش عوامل استرس زا در محیط کار

استرس شایع‌ترین بیماری مرتبط با کار  است و این چالش مهم از طریق همه‌گیری COVID-۱۹ بدتر شده است، و به طور تکان دهنده، آمار استرس کارکنان نشان می‌دهد که ۶۹ درصد از کارگران در سال ۲۰۲۰ استرس متوسط تا بالا را تجربه کرده اند. در این مطلب با کاهش عوامل استرس زاد در محیط کار آشنا می‌شوید.

کاهش عوامل استرس زا در محیط کار

استرس شایع‌ترین بیماری مرتبط با کار است و این چالش مهم از طریق همه‌گیری COVID-۱۹ بدتر شده است، و به طور تکان دهنده، آمار استرس کارکنان نشان می‌دهد که ۶۹ درصد از کارگران در سال ۲۰۲۰ استرس متوسط تا بالا را تجربه کرده اند. در این مطلب با کاهش عوامل استرس زاد در محیط کار آشنا می‌شوید.

استرس در کار را بشناسید!

استرس در کار اغلب اجتناب ناپذیر است و مقدار مشخصی از استرس ممکن است توسط یک فرد قابل قبول یا حتی سالم تلقی شود. با این حال، زمانی که این فشار غیرقابل کنترل می‌شود، به موضوعی تبدیل می‌شود که می‌تواند هم به سلامت کارمند و هم به عملکرد آن‌ها آسیب برساند.

پیشگیری و مدیریت استرس ناشی از کار مستلزم اقدام از طرف فرد و سازمان است.

پیشگیری و مدیریت استرس ناشی از کار مستلزم اقدام از طرف فرد و سازمان است و مدیریت علل و تشخیص علائم سلامت روانی ضعیف بخشی جدایی ناپذیر از این فرآیند است.

برای کمک به شما در حمایت از کسانی که در حال مبارزه هستند، این راهنما را بخوانید تا ۱۰ دلیل اصلی استرس در محل کار را بیابید. همچنین یاد خواهید گرفت که چگونه علائم استرس در محل کار را شناسایی کنید.

کاهش عوامل استرس زا در محیط کار

عوامل استرس زا در محیط کار چیست؟

 • ۱۰ دلیل اصلی استرس در محل کار
 • چرا سازمان‌ها باید استرس ناشی از کار را مدیریت کنند؟
 • استرس ناشی از کار چیست؟

استرس ناشی از کار پاسخی است که افراد در برابر خواسته‌ها و فشار‌های کاری که فراتر از دانش و توانایی آن‌ها است یا فراتر از توانایی آن‌ها برای مقابله است.

بیشتر بخوانید: تاثیر استرس در دوران بارداری

استرس در کار اغلب اجتناب ناپذیر است و مقدار مشخصی از استرس ممکن است توسط یک فرد قابل قبول یا حتی سالم تلقی شود.
با این حال، زمانی که این فشار غیرقابل کنترل شود، می‌تواند باعث فرسودگی شغلی شود و به سلامت و عملکرد کارکنان آسیب برساند.

کاهش عوامل استرس زا در محیط کار

علائم و نشانه‌های استرس ناشی از کار

اگر در محل کار احساس استرس می‌کنید، بهره وری و کارایی شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد که می‌تواند باعث بدتر شدن استرس شما شود. راه‌های مختلفی وجود دارد که استرس می‌تواند بر سلامت و تندرستی شما تأثیر بگذارد. علائم رایج استرس عبارتند از:

 • سردرد
 • انرژی کم
 • نوسانات خلقی
 • بی خوابی یا کم خوابی
 • از دست دادن میل جنسی
 • ضربان قلب سریع و درد قفسه سینه
 • سرماخوردگی و عفونت‌های مکرر
 • ناراحتی معده، از جمله یبوست، حالت تهوع و اسهال

کاهش عوامل استرس زا در محیط کار

مدیریت استرس ناشی از کار

یادگیری مدیریت استرس یکی از بهترین راه‌ها برای مبارزه با آن است. در حالی که حذف کامل استرس غیرممکن است، عوامل مختلف برای مقابله با موقعیت‌های استرس زا می‌تواند به افراد کمک کند تا بهتر با آن کنار بیایند.

 • مسئولیت سلامت جسمی و روحی خود را بپذیرید.
 • یادگیری مهارت‌های ارتباطی بهتر برای بهبود روابط خود با همکاران و مدیریت.
 • با شناسایی رفتار‌های منفی که باعث ایجاد استرس در محیط کار می‌شوند، از دام‌ها دوری کنید.

بیشتر بخوانید: علائم استرس کودکان چیست؟

همچنین تعدادی استراتژی وجود دارد که کارفرمایان می‌توانند برای مدیریت بهتر و مقابله با موقعیت‌هایی که ممکن است باعث ایجاد استرس در کارکنان شود، اتخاذ کنند. استاندارد‌های مدیریتی را برای استرس مرتبط با کار ایجاد کرده است که شش حوزه کلیدی را که منابع اصلی استرس در کار می‌دانند را پوشش می‌دهد. این شامل:

 • نقش
 • کنترل
 • روابط
 • پشتیبانی
 • تغییر دادن
 • خواسته‌ها

اگر این مناطق به خوبی حفظ شوند، استرس کارکنان کاهش می‌یابد. این امر تأثیر مثبتی بر بهره وری و همچنین کاهش غیبت، صرفه جویی در هزینه شرکت و تقویت روحیه کارکنان خواهد داشت.

کاهش عوامل استرس زا در محیط کار

اما چرا سازمان‌ها باید استرس ناشی از کار را مدیریت کنند؟

این به نفع کارفرمایان است که از کارکنان خود در برابر استرس ناشی از کار به دلایل اخلاقی، قانونی و مالی محافظت کنند.
از زاویه اخلاقی. رفاه کارکنان آن‌ها باید برای هر سازمانی در اولویت باشد، همانطور که باید برای هر یک از کارکنان آن‌ها بدون توجه به سلامت روانی آن‌ها فرصت برابر برای موفقیت فراهم شود.

این به نفع کارفرمایان است که از کارکنان خود در برابر استرس ناشی از کار به دلایل اخلاقی، قانونی و مالی محافظت کنند.

سپس ملاحظات قانونی وجود دارد. استرس ناشی از کار در صورتی به عنوان یک ناتوانی در نظر گرفته می‌شود که تأثیر طولانی مدتی بر فعالیت‌های روزانه کارکنان شما داشته باشد.

اگر چنین است، پس این وظیفه قانونی سازمان‌ها است که برای حمایت از آن کارکنان، تعدیل‌های معقولی ارائه دهند.در نهایت، زاویه کسب و کار وجود دارد.

استرس ناشی از کا ر هزینه هنگفتی را برای سازمان‌ها به همراه دارد و باعث از دست دادن روز‌های کاری می‌شود.
با برداشتن گام‌های صحیح برای حمایت از کارمندان خود، می‌توانید این هزینه‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهید و در عین حال نیروی کار شادتر و مولدتری را پرورش دهید.

کاهش عوامل استرس زا در محیط کار

عوامل استرس زا در محیط کار، ۱۰ دلیل اصلی

کارکنان تمایل دارند در محیط کار استرس غیرمفیدی را تجربه کنند، زمانی که منابع یا ظرفیت آن‌ها برای کار بیشتر از تقاضا‌هایی است که از آن‌ها می‌شود.

۱. حجم کاری بیش از حد

حجم کار شایع‌ترین علت استرس ناشی از کار است.
داده‌های ما نشان می‌دهد که ۷۶ درصد از کارمندان بار کاری را دلیل استرس در محل کار ذکر می‌کنند. اگر حجم کار یا مهلت‌های کاری خارج از توانایی شما باشد، احتمالاً به منبع اصلی فشار تبدیل خواهد شد.

۲. عدم کنترل

استرس به شدت با درک کنترل مرتبط است و عدم کنترل به عنوان دومین عامل استرس در محل کار رتبه بندی می‌کند و ۳۵ درصد از پاسخ دهندگان به عدم کنترل اشاره می‌کنند.

استرس ناشی از کار زمانی بدتر می‌شود که احساس کنید کنترل کمی دارید. مناطق رایج خارج از کنترل ما در محل کار عبارتند از:

 • تصمیم گیری
 • اهداف عملکرد
 • فرآیند‌های کاری

بیشتر بخوانید: با استرس کرونا چه کنم؟

۳. عدم حمایت

اگر شما (یا کارمندانتان) حمایت کافی از همکاران سرپرست یا مدیران دریافت نکنید، استرس ناشی از کار بدتر می‌شود.

۴. کارکنان ارشد

مدیران نقش مهمی در سلامت روان کارکنان خود دارند. مدیرانی که انتقادی، بیش از حد مطالبه گر، تحمل بیش از حد، حمایت نکردن یا قلدری هستند، ناگزیر منبع عظیمی از استرس خواهند بود.
آنچه آن‌ها می‌گویند، احساس می‌کنند و انجام می‌دهند تأثیر زیادی بر سلامت عاطفی همکارشان دارد که از هر ۴ کارمند (۲۵٪) ۱ نفر (۲۵٪) از کارکنان ارشد به‌عنوان دلیل استرس در محل کارشان یاد می‌کنند.

کاهش عوامل استرس زا در محیط کار

۵. همسالان

تحقیقات نشان می‌دهد که حمایت در محل کار می‌تواند انعطاف پذیری را در کارکنان افزایش دهد، بنابراین جای تعجب نیست که فقدان این حمایت ممکن است باعث افزایش استرس شود.
۱۸ درصد از کارمندان از همسالان خود به عنوان عامل استرس در محل کار یاد می‌کنند.

۶. آموزش ناکافی

کارکنانی که به اندازه کافی آموزش ندیده اند، احتمالاً عملکرد شغلی ضعیف و افزایش سطح استرس مرتبط با کار را تجربه خواهند کرد. ۱۶ ٪ از کارمندان آموزش ناکافی را دلیل استرس خود در محل کار ذکر می‌کنند.

بیشتر بخوانید: استرس باردار شدن، پریودم عقب افتاده

۷. امنیت شغلی

ممکن است تعجب آور باشد که امنیت شغلی تا این حد پایین‌تر از لیست است، به طوری که تنها ۱۳ درصد از کارمندان این را دلیل استرس می‌دانند.
برای کارفرمایان کافی نیست که به سادگی امنیت شغلی را تامین کنند. در عوض، برای حمایت واقعی از سطوح استرس کارکنان، سازمان‌ها و رهبران باید سطوح دیگری از پشتیبانی را نیز ارائه کنند، از مدیریت حجم کار گرفته تا آموزش در حین کار.

کاهش عوامل استرس زا در محیط کار

۸. کار از خانه

این بیماری همه گیر سازمان‌ها را در سراسر کشور مجبور کرده است تا سیاست‌های کاری خود را با مدل‌های ترکیبی تطبیق دهند. مطمئناً این کار برای مشاغل و کارمندان آسان نبوده است و ۱۱ ٪ کار از خانه را دلیل استرس می‌دانند.

۹. رفت و آمد

برای بسیاری از ما رفت و آمد اجتناب ناپذیر است، بنابراین تعجب آور نیست که آن را در میان ۱۰ دلیل اصلی استرس در محل کار بیابیم و ۸ درصد از کارمندان آن را در تحقیقات ما ذکر کرده اند.
نشان داده شده است که رفت و آمد با محدود کردن زمان آزاد و کاهش زمان خواب، با الگو‌های زندگی روزمره تداخل دارد. با این حال، رتبه‌بندی آن بسیار پایین‌تر از سایر عوامل است، که نشان می‌دهد این راه‌حل نهایی برای کاهش استرس نیست.

۱۰. سایر عوامل

عوامل بیشمار دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند باعث ایجاد استرس در زندگی افراد شود.

کاهش عوامل استرس زا در محیط کار

در مورد حمایت از کارکنان فعال باشید!

اکنون ۱۰ دلیل اصلی استرس در محل کار را می‌دانید، اما حمایت از کارمندان همیشه نباید یک فرآیند واکنشی باشد.
بهترین کارفرمایان هر دو ابتکار عملی و واکنشی را برای حمایت از کارکنان در حال مبارزه اجرا خواهند کرد.
با توجه به دلایل بالقوه یا نشانه‌های استرس ناشی از کار، می‌توانید در جای خود ایستادگی کنید تا بتوانید فعالانه از کارمندان یا همکارانی که استرس دارند حمایت کنید.

بیشتر بخوانید: مراقبت دوران بارداری، تست استرس انقباضی چیست؟

هنگامی که موارد استرس ناشی از کار را شناسایی کردید، می‌توانید بهترین راه را برای حمایت از تک تک کارمندان انجام دهید.
با فعال بودن در مورد حمایت از کارکنان خود، می‌توانید فرهنگ دلسوزانه‌ای را در سراسر سازمان خود ایجاد کنید، که نقش مهمی در کمک به کارمندان برای انجام بهترین عملکرد ایفا می‌کند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.