۲۲۹۵۷۱
۴۱۳۹
۴۱۳۹

درمان پاروسمی چیست؟ با اختلال بویایی بعد از کرونا چکار کنم؟

اصطلاح پزشکی برای تغییر در بو یا طعم، «پاروسمی» نام دارد. پاروسمی یکی از علائم شایع عفونت کووید ۱۹ است. به طوری که گزارش‌ها نشان می‌دهند از بیش از ۳۵۰۰ نفر مبتلا به کرونا، تقریباً نیمی از آن‌ها با تغییراتی در حس بویایی یا چشایی خود مواجه شده‌اند. این مقاله را بخوانید تا ببینید درمان پاروسمی چیست.

پاروسمی معمولاً طی چند هفته خود به خود از بین می‌رود. اما ممکن است برای بعضی از افراد خیلی بیشتر از این طول بکشد. دانشمندان هنوز در تلاشند تا دریابند چرا این علائم، برخی از افراد را بیشتر از دیگران تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر کنجکاو هستید، به خواندن ادامه دهید تا ببینید درمان پاروسمی چیست و دقیقاً چکار باید بکنید.

درمان پاروسمی چیست؟ با اختلال بویایی بعد از کرونا چکار کنم؟

بیشتر بخوانید: کودکان مبتلا به کووید ۱۹، «پاروسمی» می‌گیرند؟

در این مقاله می‌خوانید:

پاروسمی یک احساس بوی نامطبوع است می‌تواند در اثر عفونت کووید ۱۹ رخ دهند.
 • پاروسمی چیست؟
 • علت از بین رفتن حس بویایی در کرونا
 • درمان پاروسمی چیست؟
 • حس بویایی ندارم چکار کنم؟

پاروسمی چیست؟

پاروسمی یک احساس بوی نامطبوع است. آنوسمی هم از دست دادن بویایی است. هم پاروسمی و هم آنوسمی از انواع اختلالات بویایی محسوب می‌شوند که ممکن است در اثر عفونت کووید ۱۹ نیز رخ دهند.
چشایی و بویایی ارتباط نزدیکی با هم دارند. بنابراین افرادی که دچار اختلال بویایی هستند، ممکن است در حس چشایی خود نیز مشکل داشته باشند.

درمان پاروسمی چیست؟ با اختلال بویایی بعد از کرونا چکار کنم؟

بیشتر بخوانید: از دست دادن حس بویایی نشانه کروناست؟

علت از بین رفتن حس بویایی در کرونا

ما هنوز به طور قطع نمی‌دانیم که چه چیزی بویایی ما را در طول کرونا تغییر می‌دهد یا آن را مختل می‌کند. با این حال، به نظر می‌رسد چند عامل احتمالی وجود دارد:

احتقان و تورم

احتمالاً قبلاً موقع سرماخوردگی تغییرات موقتی را در حس چشایی یا بویایی خود تجربه کرده‌اید. در واقع، بسیاری از بیماری‌های ویروسی مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی، باعث احتقان و التهاب در بینی می‌شوند. در نتیجه، از رسیدن بوها به قسمتی از بینی که مسئول حس بویایی است جلوگیری می‌کنند.

درمان پاروسمی چیست؟ با اختلال بویایی بعد از کرونا چکار کنم؟

بیشتر بخوانید: نداشتن حس بویایی، از اول بارداری

آسیب به اعصاب بینی

ویروس کرونا می‌تواند در امتداد اعصاب حرکت کند و به پیاز بویایی آسیب برساند.

ویروس‌هایی مانند کووید ۱۹ می‌توانند به پ وشش داخلی حفره‌ی بینی (اپیتلیوم بویایی) آسیب برسانند و از این طریق، بویایی شما را تحت تاثیر قرار دهند. در واقع، اپیتلیوم بویایی حاوی اعصاب حسی است که با بوها تعامل دارند و سیگنال‌هایی را برای ارسال به مغز تولید می‌کنند. خوشبختانه این اعصاب می‌توانند به مرور زمان خود را ترمیم کنند.

بیشتر بخوانید: علائم کودکان بیش فعال، مشکل حس بویایی

آسیب به پیاز بویایی

اعصاب بینی سیگنال‌هایی را به قسمتی از پیاز بویایی، یعنی بخشی از مغز می‌فرستند تا این سیگنال‌ها در آن‌جا تفسیر شوند. به همین دلیل، آسیب به پیاز بویایی می‌تواند تغییراتی بلندمدت یا دائمی را در بویایی شما ایجاد کند.
شواهد متفاوتی وجود دارد مبنی بر این‌که ویروس کرونا ممکن است در امتداد اعصاب حرکت کند تا به پیاز بویایی آسیب برساند و باعث ایجاد مشکلاتی در حس بویایی شود.

درمان پاروسمی چیست؟ با اختلال بویایی بعد از کرونا چکار کنم؟

بیشتر بخوانید: حس بویایی نوزاد، حقایقی عجیب

درمان پاروسمی چیست؟

بهترین درمان بویایی پریشی یا پاروسمی، تمرین بویایی است. تمرین بویایی یعنی: قرار گرفتن مکرر در معرض بوها.
شما می‌توانید به مدت چند ماه در خانه تمرینات بویایی انجام دهید. این تمرینات ممکن است زمانبر باشند، اما خوشبختانه هیچ خطری ندارند. در واقع، نه تنها ضرر نمی‌کنید، بلکه سود نیز می‌برید!

درمان پاروسمی چیست؟ با اختلال بویایی بعد از کرونا چکار کنم؟

بیشتر بخوانید: حس بویایی در بارداری تغییر می‌کند؟

تمرینات بویایی برای درمان پاروسمی را از این‌جا شروع کنید:

 • اول از همه، به مجموعه‌ای از ۴ رایحه نیاز دارید. رایج‌ترین رایحه‌ها عبارتند از: اکالیپتوس، سیترونلا (لیمو)، اوژنول (میخک) و فنیل اتیل الکل (رز).
 • شما می‌توانید این عطرها را به صورت کیت آموزش بویایی بخرید؛ یا این‌که کیت خودتان را بسازید. (برای این کار چند پنبه بردارید و هر کدام از آن‌ها را با یکی از این اسانس‌ها آغشته کنید و سپس، همه را داخل یک شیشه‌ی کوچک و بدون هوا نگه دارید.)
 • هر بو را ۲ بار در روز استشمام کنید. بهترین زمان‌ها صبح، قبل از صبحانه و عصر، قبل از خواب است.
 • هر عطر را به مدت ۱۵ تا ۳۰ ثانیه استشمام کنید. باید در هنگام بوییدن تمرکز خود را جمع کنید و بوهای کوتاه و ملایم بکشید. همزمان سعی کنید روی حافظه‌ی خود از بو نیز تمرکز کنید.
 • ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا متوجه‌ی بهبودی شوید. کارشناسان توصیه می‌کنند این کار را ۲ بار در روز و به مدت ۲۴ هفته تکرار کنید. با این حال، برخی از افراد نیاز دارند که تمرینات خود را ادامه دهند و رایحه‌های دیگر را نیز امتحان کنند.

درمان پاروسمی چیست؟ با اختلال بویایی بعد از کرونا چکار کنم؟

بیشتر بخوانید: حساسیت بویایی در بارداری، عوامل تحریک کننده

درمان‌های استروئیدی بینی در کنار تمرینات بویایی به شما کمک می‌کنند تا بهبودی سریع‌تری داشته باشید.

درمان پاروسمی فقط به همین جا محدود نمی‌شود. در واقع، بهتر است قبل از شروع آموزش بویایی با پزشک خود صحبت کنید. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد استفاده از درمان‌های استروئیدی بینی، در کنار تمرینات بویایی به شما کمک می‌کنند تا بهبودی سریع‌تری داشته باشید.
با این حال، متاسفانه هیچ مدرکی نیست که بگوید واکسن یا درمان‌های دیگر کرونا می‌توانند درمان پاروسمی نیز باشند. هرچند با واکسن زدن می‌توانید احتمال ابتلا به کرونا را کاهش دهید.

بیشتر بخوانید: حس بویایی در نوزادان، چرا قوی است؟

حس بویایی ندارم چکار کنم؟

اختلال بویایی بعد از کرونا می‌تواند آزاردهنده باشد و یک سری عوارض جانبی را نیز ایجاد کند. بعضی از این عوارض و راه‌های مدیریت آن‌ها عبارتند از:

درمان پاروسمی چیست؟ با اختلال بویایی بعد از کرونا چکار کنم؟

بیشتر بخوانید: تغییر حس بویایی در بارداری، دلیلش چیه؟

 • کاهش اشتها: اختلال در بویایی اشتهای شما را کور می‌کند و لذت غذا خوردن را کاهش می‌دهد. برای مقابله با آن می‌توانید غذاهایی با بافت و دماهای مختلف را در کنار هم بخورید.
 • ایمنی: حس بویایی برای تشخیص بوهای مضر مهم است. بنابراین مادامی که پاروسمی دارید، از کارکرد آلارم‌های دود و آشکارسازهای کربن مونوکسید در خانه‌ی خود اطمینان حاصل کنید. هم‌چنین، برای جلوگیری از خوردن غذاهای فاسد حتماً تاریخ انقضای آن‌ها را یک نگاهی بیندازید.
 • تغییرات خلق و خو: مشکلات حس بویایی اغلب با تغییرات خلق و خو و خطر بیشتر افسردگی همراه است. برای جلوگیری از این مشکلات، با پزشک و تراپیست خود در ارتباط باشید و از مطرح کردن احساسات خود نترسید.

درمان پاروسمی چیست؟ با اختلال بویایی بعد از کرونا چکار کنم؟

بیشتر بخوانید: حس بویایی نوزاد، چگونگی تشخیص

جمع‌بندی

از دست دادن حس بویایی بعد از کرونا اتفاق رایجی است که معمولاً بعد از چند هفته از بین می‌رود. با این حال، درمان پاروسمی برای افرادی که خود به خود بهبود نمی‌یابند نیز موجود است. در واقع، زندگی با پاروسمی می‌تواند خیلی سخت باشد، اما هنوز راه‌هایی برای درمان یا کنترل علائم آن وجود دارد.

برای اطلاعات بیشتر از درمان پاروسمی و آشنایی با متخصصین گوش و حلق و بینی، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: goodrx

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.