۲۲۹۷۳۸
۶۱۳۱
۶۱۳۱
پ

چطور زندگی شاد داشته باشیم؟ عادت‌های طلایی را در زندگی خود بگنجانید!

اگر صبح‌ها بعد از بیدار شدن انگیزه چندانی برای شروع روز خود ندارید و از ۷ روز هفته ۶ روز آن را بی‌حوصله هستید، در این مقاله با ما همراه شوید تا با معرفی چند عادت طلایی به شما بگوییم که چطور زندگی شاد داشته باشیم؟

چطور زندگی شاد داشته باشیم؟ عادت‌های طلایی را در زندگی خود بگنجانید!
شادی و خوشبختی برای هر کسی معنا و مفهوم متفاوتی دارد. برخی خوشبختی را در داشتن رابطه‌ای ایده‌آل با شریک عاطفی، خانواده یا دوستانشان می‌بینند و برخی دیگر تلاش برای دستیابی به رویاها و اهداف بزرگشان آن‌ها را به انسانی شادتر تبدیل می‌کند. باید بگوییم که مفهوم شادی بسیار گسترده است و باید تمامی جوانب زندگی یک فرد را پوشش دهد. اما چطور می‌توان به یک خوشبختی پایدار در زندگی دست یافت؟ و چطور زندگی شاد داشته باشیم؟ در این مقاله عاداتی را به شما معرفی می‌کنیم که گنجاندن آن‌ها در برنامه روزانه، هفتگی و ماهانه شما می‌توانند تاثیر شگفت‌انگیزی در افزایش رضایت و شادی شما در زندگی داشته باشند.

در این مقاله می‌خوانید:

 • آیا دستیابی به یک زندگی شاد و رضایت‌بخش به این راحتی‌ها ممکن است؟
 • عادت‌های روزانه‌ای که باعث شادتر شدن ما می‌شوند
 • عادت‌های هفتگی و ماهانه‌ای که باعث شادتر شدن ما می‌شوند

بیشتر بخوانید: شادی در دوران بارداری، نکاتی برای افزایش آن

چطور زندگی شاد داشته باشیم؟ عادت‌های طلایی را در زندگی خود بگنجانید!
اگر بخواهیم جوابی کوتاه و مختصر به سوال چطور زندگی شاد داشته باشیم؟ بدهیم، باید بگوییم که حذف عادت‌های مخرب و جایگزین کردن عادت‌های مفید و انرژی‌بخش یکی از ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین گام‌ها برای داشتن زندگی باکیفیت‌تر و شادتر خواهد بود. در ادامه بیشتر درباره این عادت‌های طلایی صحبت خواهیم کرد.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: عمل لیپوماتیک یا پیکرتراشی چیست؟ تمام مزایا و معایب

آیا دستیابی به یک زندگی شاد و رضایت‌بخش به این راحتی‌ها ممکن است؟


چطور زندگی شاد داشته باشیم؟ عادت‌های طلایی را در زندگی خود بگنجانید!
صرف نظر از تفاوت در دیدگاه‌ها نسبت به خوشبختی و شادی در زندگی، داشتن یک زندگی شادتر و رضایت بخش‌تر با تغییر سبک زندگی کاملا امکان پذیر است. شما می‌توانید با گنجاندن چند عادت ساده و روتین در برنامه خود سطح شادی و رضایت از زندگی را در خود افزایش دهید.

شاید با خود بگویید که چطور زندگی شاد داشته باشیم؟ وقتی این همه مشکل اطرافمان را احاطه کرده است. باید بگوییم که همه انسان‌ها با هر سبک زندگی به نوعی با برخی مشکلات کوچک و بزرگ دست و پنجه نرم می‌کنند. اما این موضوع به این معنی نیست که شما خودتان را فراموش کنید یا دیگر از هیچ جنبه‌ای از زندگی خود لذت نبرید.

مطالب پیشنهادی: آموزش شادی به کودکان، پنجراهکار عملی

عادت‌های روزانه‌ای که باعث شادتر شدن ما می‌شوند

برای داشتن یک زندگی شادتر نیازی به تغییرات بزرگ و دست نیافتنی نیست. بهتر است برای تغییر، ابتدا از گنجاندن عادت‌های روزانه در برنامه خود شروع کنید. بهتر است در روزهای اول زمان کمی را برای انجام این عادت‌ها اختصاص دهید تا بتوانید به آن‌ها متعهد باشید. در ادامه به برخی از این عادت‌ها اشاره خواهیم کرد.

ورزش کنید


چطور زندگی شاد داشته باشیم؟ عادت‌های طلایی را در زندگی خود بگنجانید!
ورزش کردن تنها برای وزن کم کردن و داشتن اندامی ایده‌آل نیست. ورزش منظم می‌تواند به کاهش استرس، احساس اضطراب و علائم افسردگی کمک کند و در عین حال عزت نفس و شادی را افزایش دهد. حتی مقدار کمی فعالیت بدنی در طول روز می‌تواند تفاوت‌های چشمگیری در روحیه شما ایجاد کند. لازم نیست برای ورزش کردن از تمرین‌های سخت و طاقت‌فرسای بدنسازی یا صخره نوردی شروع کنید، تنها چند حرکت کششی یا یک پیاده‌روی سبک نیز می‌تواند حال و هوایتان را عوض کند.

توجه داشته باشید که در عادت ورزش کردن اگر به طور ناگهانی خود را وارد یک روتین شدید کنید، احتمالاً در نهایت ناامید خواهید شد و دیگر ادامه نخواهید داد.

بیشتر بخوانید: چطور مادر شادی باشم؟

به اندازه کافی بخوابید


چطور زندگی شاد داشته باشیم؟ عادت‌های طلایی را در زندگی خود بگنجانید!
مهم نیست که چقدر جامعه مدرن ما را به سمت خواب کمتر سوق می‌دهد، همه ما این حقیقت را می‌دانیم که خواب کافی برای سلامتی، عملکرد بهتر مغز و کاهش استرس چقدر موثر خواهد بود. بیشتر بزرگسالان هر شب به ۷ یا ۸ ساعت خواب نیاز دارند. اگر در طول روز با میل به چرت زدن مبارزه می‌کنید یا به طور کلی احساس خستگی دست از سرتان برنمی‌دارد، بدنتان دارد سعی می‌کند که به شما گوشزد کند که به استراحت بیشتری نیاز دارید. خواب کافی به شما کمک می‌کند تا در طول روز انرژی بیشتری داشته باشید و همین امر به افزایش احساس رضایت و شادی شما در طول روز کمک خواهد کرد.

غذای سالم بخورید


چطور زندگی شاد داشته باشیم؟ عادت‌های طلایی را در زندگی خود بگنجانید!
شاید با خود فکر کنید که رژیم غذایی سالم چه ارتباطی با احساس شادی دارد؟ باید بدانید که منابع کربوهیدارت سالم مانند لوبیا، سبزیجات و غلات باعث ترشح دوپامین در مغز شما می‌شوند. همچنین گوشت بدون چربی، مرغ، حبوبات و لبنیات سرشار از پروتئین، هورمون‌های دوپامین و نوراپی را در مغز آزاد می‌کنند که انرژی و تمرکز را افزایش می‌دهند. به همین سادگی غذاهای سالم و سرشار از ویتامین هورمون‌های شادی را در مغز ترشح کرده و احساس بهتری را در شما ایجاد می‌کنند.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: درمان بواسیر در دوران بارداری، بدانید

شکرگزار باشید


چطور زندگی شاد داشته باشیم؟ عادت‌های طلایی را در زندگی خود بگنجانید!
سپاسگزار بودن می‌تواند خلق و خوی شما را تقویت کند. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که تمرین قدردانی می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر احساس امید و شادی داشته باشد.

تحقیقات نشان می‌دهند که انجام اعمال محبت آمیز می‌تواند به شما کمک کند احساس رضایت بیشتری داشته باشید. تعریف و تمجید صمیمانه راهی سریع و آسان برای زیباتر کردن روز اطرافیانتان است و این حس خوب به شما نیز منتقل خواهد شد.

دفترچه‌ای تهیه کنید و در پایان روز از اتفاقات خوبی که در آن روز برایتان افتاده، بنویسید و به خاطر آن‌ها شکرگزار باشید. نیاز نیست این اتفاقات چشمگیر باشند بلکه کوچکترین چیزهایی که در طول روز لبخند به لبتان آورده‌اند برای سپاسگزاری شبانه کافی هستند.

از جمله این اتفاقات کوچک می‌توانند لبخند یک عابر ، دست تکان دادن همسایه‌تان برای شما، حس کردن گرمای خورشید روی پوستتان و همین چیزهای ساده باشند.

از دیگران تعریف کنید

تحقیقات نشان می‌دهند که انجام اعمال محبت آمیز می‌تواند به شما کمک کند احساس رضایت بیشتری داشته باشید. تعریف و تمجید صمیمانه راهی سریع و آسان برای زیباتر کردن روز اطرافیانتان است و این حس خوب به شما نیز منتقل خواهد شد. شاید تعجب کنید که این کار چقدر حالتان را خوب خواهد کرد!

مطالب پیشنهادی: شادی در دوران بارداری، هشت روش ساده

عادت‌های هفتگی و ماهانه‌ای که باعث شادتر شدن ما می‌شوند

علاوه بر انجام کارهای روزانه‌ای که به تغییر احساسات و خلق و خوی شما کمک می‌کنند، برنامه‌ریزی‌های هفتگی و ماهانه در این راستا نیز می‌تواند این احساس شادی را در شما پایدارتر کند.

۲۰ دقیقه در هفته را به خود اختصاص دهید


چطور زندگی شاد داشته باشیم؟ عادت‌های طلایی را در زندگی خود بگنجانید!
با توجه به این که در زندگی مدرن دیگر وقت سر خاراندن نداریم، گنجاندن یک وقت آزاد برای خود در برنامه، کار مشکلی به نظر می‌‌رسد. اما شما می‌توانید این کار را با اختصاص دادن ۲۰ دقیقه در هفته آغاز کنید و در آن ۲۰ دقیقه کمی به خود استراحت دهید، به موزیک مورد علاقه خود گوش دهید یا کمی اتاقتان یا میز کارتان را مرتب کنید. شاید تعجب کنید اما بعد از مدتی همین ۲۰ دقیقه‌های به ظاهر بی‌اهمیت می‌تواند تاثیر چشمگیری در حال و هوایتان داشته باشد.

دوستانتان را فراموش نکنید!


چطور زندگی شاد داشته باشیم؟ عادت‌های طلایی را در زندگی خود بگنجانید!
انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند و همیشه به وجود دوست و اطرافیانی که حالشان را خوب می‌کنند، احتیاج دارند. تجدید دیدار ماهانه یا هفتگی با دوستانتان می‌تواند سطح انرژی و رضایت شما از زندگی را به طرز قابل توجهی بالا ببرد. پس از ترتیب دادن قرار ملاقات‌های هفتگی یا ماهانه با دوستانتان چشم‌پوشی نکنید.

به طبیعت بروید


چطور زندگی شاد داشته باشیم؟ عادت‌های طلایی را در زندگی خود بگنجانید!
بر اساس مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ ، گذراندن تنها ۳۰ دقیقه یا بیشتر در هفته در فضاهای سبز می‌تواند به کاهش فشار خون و افسردگی کمک کند.

گذراندن تنها ۳۰ دقیقه یا بیشتر در هفته در فضاهای سبز می‌تواند به کاهش فشار خون و افسردگی کمک کند.

منظور از فضای سبز می‌تواند هر چیزی باشد پارک محله، حیاط خلوت خانه یا یک پارک جنگلی در نزدیکی خانه شما همگی می‌توانند حالتان را خوب کنند. قدم زدن برای دقایقی در میان درختان احساس شادی را در شما پرورش خواهد داد.

بیشتر بخوانید: درمان افسردگی در زنان، نکات شادی بخش

روتین مراقبتی داشته باشید

نادیده گرفتن مراقبت از خود در دنیای پر سرعت امروزی آسان است. اما بدن شما افکار، احساسات و روح شما را در این دنیا حمل می‌کند، آیا لیاقت کمی توجه را ندارد؟ پس برای بهتر شدن حالتان یک روتین مراقبتی برای خود در نظر بگیرید. به طور مثال ماساژ ماهانه، مراقبت‌های پوستی، حمام آب گرم یا هرکاری را که به بدنتان حس بهتری می‌دهد، به برنامه خود اضافه کنید و به آن متعهد باشید.

مطالب پیشنهادی: احساسات دوران کودکی، تضمین سلامت و شادی آینده

کلام آخر


چطور زندگی شاد داشته باشیم؟ عادت‌های طلایی را در زندگی خود بگنجانید!
همان‌طور که در پاسخ به سوال چطور زندگی شاد داشته باشیم؟ اشاره کردیم، میزان قابل توجهی از احساس شادی و رضایت از زندگی می‌تواند دست خودمان باشد. شما می‌توانید تنها با گنجاندن چند عادت ساده هم سلامتی و هم احساس شادی بیشتری را برای خود به ارمغان آورید و از زندگیتان که با سرعت زیادی در حال گذر است، لذت ببرید. فراموش نکنید که مداومت در انجام این کارهاست که آن‌ها را به عادت تبدیل کرده و تاثیری غیر قابل چشم‌پوشی از احساس شما نسبت به زندگی ایجاد خواهد کرد.

پ
منبع: healthline

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند