۲۲۹۹۲۴
۳۹۷۳
۳۹۷۳

شایع ترین بیماری های قلبی عروقی را بشناسید

شایع ترین بیماری های قلبی عروقی به صورت بیماری‌های جدی و پرتهاجم و در سطح معمولی و کم تهاجم بروز پیدا می‌کنند. مهم است که آن‌ها را بشناسید و مراقب سلامتی خود باشید.

شایع ترین بیماری های قلبی عروقی را بشناسید

بیماری های قلبی عروقی علت اصلی مرگ و میر در بسیاری از کشورهای دنیا، خصوصا آمریکاست. برای کمک به پیشگیری از آن مهم است که در مورد قلب خود و بیماری‌ های احتمالی آن بیاموزید. اگر هر مشکل قلبی دارید، می‌توانید با شناخت بیماری و مراقبت از خود، زندگی سالم‌تر و فعال‌تری داشته باشید . در ادامه به بررسی بیشتر شایع ترین بیماری های قلبی عروقی می‌پردازیم.

در این مطلب می‌خوانید:

 • ریتم‌های غیرطبیعی قلب (آریتمی)
 • بیماری آئورت و سندرم مارفان
 • کاردیومیوپاتی
 • بیماری قلبی مادرزادی
 • بیماری عروق کرونر
 • ترومبوز ورید عمقی و آمبولی ریه
 • نارسایی قلبی
 • بیماری روماتیسمی قلبی
 • سکته قلبی
 • درمان بیماری های قلبی عروقی

بیشتر بخوانید: تکامل قلب جنین، عوامل موثر

ریتم‌های غیرطبیعی قلب (آریتمی)

قلب اندامی شگفت‌انگیز است. با یک ریتم ثابت و یکنواخت، حدود ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه می‌زند. این میزان، ۱۰۰۰۰۰ بار در روز است . گاهی قلب از ریتم خارج می‌شود و پزشک ضربان قلب نامنظم یا غیرطبیعی را آریتمی می‌نامد. آریتمی می‌تواند ضربان قلب ناهموار، بسیار آهسته یا خیلی سریع را ایجاد کند.

شایع ترین بیماری های قلبی عروقی را بشناسید

بیماری آئورت و سندرم مارفان

آئورت شریان بزرگی است که از قلب شما خارج می‌شود و خون غنی از اکسیژن را به بقیه بدن شما می‌رساند. این دو حالت می‌توانند باعث گشاد شدن یا پارگی آئورت شوند. این اتفاق، ریسک ابتلا به موارد زیر را افزایش می‌دهد:

 • آترواسکلروز (تنگی شریان‌ها)
  آئورت شریان بزرگی است که از قلب شما خارج می‌شود و خون غنی از اکسیژن را به بقیه بدن شما می‌رساند. این دو حالت می‌توانند باعث گشاد شدن یا پارگی آئورت شوند.
 • فشار خون بالا
 • اختلالات بافت همبند که می‌توانند دیواره رگ‌های خونی شما را تضعیف کنند، مانند اسکلرودرمی، استخوان‌سازی ناکامل، سندرم اهلرز دانلوس و بیماری کلیه پلی کیستیک.
 • جراحت

اگر بیماری آئورت دارید، نیاز به پزشک متخصص و جراح دارید تا روند درمانی شما جدی‌تر پیگیری شود.

بیشتر بخوانید: چند هفتگی دقیقا قلب جنین تشکیل می شود؟

کاردیومیوپاتی

کاردیومیوپاتی ممکن است گاهی در خانواده‌ها بروز پیدا کند اما همچنین می‌تواند ناشی از فشار خون بالا، دیابت، چاقی و بیماری‌های متابولیک یا عفونت نیز باشد.

این اصطلاح برای بیماری‌های عضله قلب استفاده می‌شود که گاهی اوقات به آن‌ها قلب بزرگ نیز می‌گویند. افراد مبتلا به این شرایط قلب‌هایی دارند که به طور غیرمعمول بزرگ، ضخیم یا سفت هستند. قلب آن‌ها نمی‌تواند آنطور که باید، خون را پمپاژ کند. بدون درمان، کاردیومیوپاتی تشدید می‌شود و می‌تواند منجر به نارسایی قلبی و ریتم غیر طبیعی قلب شود.
کاردیومیوپاتی ممکن است گاهی در خانواده‌ها بروز پیدا کند اما همچنین می‌تواند ناشی از فشار خون بالا، دیابت، چاقی و بیماری‌های متابولیک یا عفونت نیز باشد.

بیشتر بخوانید: علائم سوراخ قلب نوزاد، چیست؟

بیماری قلبی مادرزادی

این مشکل در یک یا چند قسمت از قلب یا عروق خونی ایجاد می‌شود و قبل از تولد اتفاق می‌افتد.
از هر ۱۰۰۰ کودک حدود ۸ نفر به آن مبتلا می‌شوند. آن‌ها ممکن است در بدو تولد علائمی داشته باشند، اما برخی از افراد مبتلا به آن تا دوران کودکی یا حتی بزرگسالی علائمی ندارند. در بیشتر موارد، مشخص نمی‌شود که چرا این اتفاق می‌افتد. ژن‌ها ممکن است نقش داشته باشند ، یا اگر نوزاد قبل از تولد در معرض عفونت‌های ویروسی، الکل یا مواد مخدر قرار گیرد، ممکن است این اتفاق بیفتد.

شایع ترین بیماری های قلبی عروقی را بشناسید

بیماری عروق کرونر

زمانی که در قلب پلاک ایجاد می‌شود و شریان‌هایی را که به قلب شما اکسیژن و مواد مغذی حیاتی می‌دهند، سفت می‌کند، به آن سخت شدن آترواسکلروز یا بیماری عروق کرونر می‌گویند.

لخته‌های خون می‌توانند در وریدهای عمقی شما، معمولاً در پاهای شما ایجاد شوند که به آن ترومبوز ورید عمقی (DVT) گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: زمان شروع تشکیل و تپش قلب جنین چه موقع است؟

ترومبوز ورید عمقی و آمبولی ریه

لخته‌های خون می‌توانند در وریدهای عمقی شما، معمولاً در پاهای شما ایجاد شوند که به آن ترومبوز ورید عمقی (DVT) گفته می‌شود. آن‌ها می توانند شل شوند و از طریق جریان خون به ریه‌های شما بروند تا جایی که می‌توانند جریان خون را مسدود کنند؛ به این حالت آمبولی ریه می‌گویند. این شرایط بسیار خطرناک است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

شایع ترین بیماری های قلبی عروقی را بشناسید

ممکن است به دلیل ژن‌ها یا سابقه خانوادگی خود، در معرض خطر ابتلا به DVT باشید. موارد دیگری که می‌تواند خطر ابتلا را افزایش دهد عبارتند از نشستن طولانی مدت، مانند در ماشین یا هواپیما.

ممکن است به دلیل ژن‌ها یا سابقه خانوادگی خود، در معرض خطر ابتلا به DVT باشید. موارد دیگری که می‌تواند خطر ابتلا را افزایش دهد عبارتند از نشستن طولانی مدت، مانند در ماشین یا هواپیما.

استراحت طولانی مدت در رختخواب، بارداری و استفاده از قرص‌های ضد بارداری یا جایگزین‌های هورمونی.

بیشتر بخوانید: قلب زنان نسبت به مردان، کدام مشکلات شایع‌تر است؟

نارسایی قلبی

این اصطلاح ترسناک به نظر می‌رسد اما به این معنا نیست که قلب شما از کار افتاده است. این بدان معنی است که قلب شما آنطور که باید قوی نیست. این شرایط باعث می‌شود بدن شما نمک و آب را نگه دارد که باعث تورم و تنگی نفس شما می‌شود.

بیماری روماتیسمی قلبی

این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که تب روماتیسمی، یک بیماری التهابی که در کودکان شایع است، به دریچه‌های قلب شما آسیب می‌رساند.

این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که تب روماتیسمی، یک بیماری التهابی که در کودکان شایع است، به دریچه‌های قلب شما آسیب می‌رساند.
تب روماتیسمی ب ا گلودرد استرپتوکوکی درمان نشده شروع می‌شود و می‌تواند بسیاری از قسمت‌های بدن کودک شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر پزشک فکر می‌کند که کودک شما ممکن است تب روماتیسمی داشته باشد، یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و آزمایش‌هایی از جمله اشعه ایکس و EKG برای بررسی آسیب قلبی انجام می‌دهد.

بیشتر بخوانید:‌ مشکلات قلبی در بارداری، چه علائمی دارد؟

سکته قلبی

سکته قلبی زمانی اتفاق می‌افتد که چیزی جریان خون به قلب شما را کند یا مسدود کند. قلب شما نمی‌تواند اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کند و سلول‌های آن شروع به مردن می کنند. وقتی خون نمی‌تواند به بخشی از مغز شما برسد که عملکرد خاصی را کنترل می‌کند، بدن شما آنطور که باید کار نمی‌کند.
سکته قلبی ممکن است به دلیل انسداد شریان یا نشت یا ترکیدگی رگ رخ دهد. برای محدود کردن آسیب قلبی و سایر عوارض به درمان فوری نیاز است.

شایع ترین بیماری های قلبی عروقی را بشناسید

درمان بیماری های قلبی عروقی

درمان بیماری های قلبی عروقی می‌تواند بر اساس نوع بیماری متفاوت باشد و می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تغییر بخش‌هایی از سبک زندگی مانند رژیم غذایی، ورزش و مصرف تنباکو
 • داروها، از جمله داروهایی که عوامل خطر مانند فشار خون یا کلسترول را درمان می‌کنند یا لخته‌ها را از بین می‌برند
 • روش های پزشکی مانند قرار دادن بالون یا استنت در رگ خونی، جراحی دریچه قلب، یا جراحی پیوند عروق کرونر

پیشنهاد می‌کنیم سری به کلینیک متخصص قلب و عروق در نی نی بان بزنید.

منبع: webmd

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.