۲۳۰۲۲۴
۲۸۳۷
۲۸۳۷

درمان خروپف در مردان، بهترین روش چیست؟

خروپف زمانی اتفاق می‌افتد که هنگام تنفس در خواب هوا از گلوی شما عبور کند. این باعث می‌شود که بافت‌های شل شده در گلو ارتعاش کنند، که منجر به صدا‌های خشن و احتمالاً تحریک‌کننده می‌شود.

درمان خروپف در مردان، بهترین روش چیست؟

خروپف زمانی اتفاق می‌افتد که هنگام تنفس در خواب هوا از گلوی شما عبور کند. این باعث می‌شود که بافت‌های شل شده در گلو ارتعاش کنند، که منجر به صدا‌های خشن و احتمالاً تحریک‌کننده می‌شود.

تقریباً همه افراد گهگاهی خروپف می‌کنند و معمولاً جای نگرانی نیست. خروپف زمانی اتفاق می‌افتد که نمی‌توانید هوا را در حین خواب آزادانه از طریق بینی و گلو عبور دهید.

خروپف زمانی اتفاق می‌افتد که نمی‌توانید هوا را در حین خواب آزادانه از طریق بینی و گلو عبور دهید.

این باعث می‌شود بافت‌های اطراف ارتعاش پیدا کنند که صدای خروپف آشنا را تولید می‌کند.

افرادی که خروپف می‌کنند اغلب بافت گلو و بینی یا بافت "فلاپی" زیادی دارند که بیشتر مستعد لرزش است. موقعیت زبان شما نیز می‌تواند مانع از تنفس صاف شود.

اگر به طور منظم در شب خروپف می‌کنید ، می‌تواند کیفیت خواب شما را مختل کند و منجر به خستگی روز، تحریک پذیری و افزایش مشکلات سلامتی شود؛ و اگر خروپف شما شریک زندگی تان را بیدار نگه می‌دارد، می‌تواند مشکلات بزرگی در رابطه ایجاد کند.

خوشبختانه، خوابیدن در اتاق خواب‌های جداگانه تنها راه حل برای خروپف نیست. راه‌حل‌های مؤثر بسیاری وجود دارد که می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند.

درمان خروپف در مردان، بهترین روش چیست؟

خروپف و رابطه شما

مهم نیست چقدر همدیگر را دوست دارید، خروپف می‌تواند بر روابط شما فشار وارد کند. اگر این شما هستید که شب هنگام بیدار دراز کشیده و شریک زندگیتان خروپف می‌کند، به راحتی شروع به احساس رنجش می‌کنید؛ و اگر شما خروپف می‌کنید، ممکن است از شریک زندگی خود احساس درماندگی، گناه یا حتی عصبانیت کنید، زیرا در مورد چیزی که نمی‌توانید کنترل کنید، صحبت می‌کنید.

هنگامی که خروپف یک مشکل است، تنش رابطه به روش‌های زیر افزایش می یابد:

خوابیدن در اتاق‌های جداگانه. در حالی که این ممکن است برای برخی از زوج‌ها راه حلی باشد، اما می‌تواند بر صمیمیت عاطفی و فیزیکی نیز تأثیر بگذارد؛ و اگر شما هستید که خروپف می‌کنید، ممکن است احساس تنهایی، انزوا و تنبیه ناعادلانه کنید.

تحریک پذیری ناشی از کم خوابی. اختلال خواب فقط برای افرادی که خروپف نمی‌کنند مشکل ساز نیست. خروپف به دلیل اختلال در تنفس ایجاد می‌شود، به این معنی که کیفیت خواب خروپف کننده نیز آسیب می‌بیند. خواب ضعیف بر خلق و خو، مهارت‌های تفکر، قضاوت و توانایی شما برای مدیریت استرس و تعارض تأثیر می‌گذارد. این می‌تواند توضیح دهد که چرا وقتی شما و شریک زندگی تان سعی می‌کنید در مورد مشکل صحبت کنید، ارتباطات اغلب از بین می‌رود.

رنجش شریک عاطفی. زمانی که فرد غیر خروپف کننده احساس کند که تمام تلاش خود را برای خوابیدن در طول شب انجام داده است (گوش گیر، دستگاه‌های صوتی و غیره)، اما خروپف کننده هیچ اقدامی برای مبارزه با خروپف انجام نمی‌دهد، می‌تواند منجر به رنجش شود.

اگر برای رابطه خود ارزش قائل هستید، یافتن یک درمان خروپف را در اولویت خود قرار دهید تا هر دوی شما راحت بخوابید. کار با هم به عنوان یک تیم برای جلوگیری از خروپف حتی می‌تواند فرصتی برای بهبود کیفیت پیوند شما و ایجاد ارتباط عمیق‌تر باشد.

درمان خروپف در مردان، بهترین روش چیست؟

۱۱ درمان که ممکن است خروپف را متوقف کند

 • درمان‌های خانگی و تغییر سبک زندگی
 • درمان‌های پزشکی
 • با پزشک تماس بگیرید
 • خروپف ممکن است خواب شما یا همسرتان را مختل کند. حتی اگر خیلی شما را آزار نمی‌دهد، خروپف علامتی نیست که آن را نادیده بگیرید.

در واقع، خروپف ممکن است نشان دهنده یک بیماری جدی باشد، مانند:

 • چاقی
 • محرومیت از خواب
 • مشکل در ساختار دهان، بینی یا گلو
 • آپنه انسدادی خواب (OSA) یا راه‌های هوایی مسدود شده است
 • در موارد دیگر، خروپف ممکن است صرفاً با خوابیدن به پشت یا نوشیدن الکل خیلی نزدیک به زمان خواب ایجاد شود.

درمان خروپف در مردان، بهترین روش چیست؟

درمان‌های خانگی و تغییر شیوه زندگی برای خروپف

موارد خروپف ناشی از عوامل خوش خیم، مانند وضعیت خواب، اغلب با درمان‌های خانگی ساده قابل درمان است. برخی تغییرات سبک زندگی نیز می‌تواند به درمان خروپف کمک کند.

۱. به پهلو بخوابید

خوابیدن به پشت گاهی باعث می‌شود زبان به پشت گلو حرکت کند که تا حدی جریان هوا را از گلو مسدود می‌کند.
خوابیدن به پهلو ممکن است تنها کاری باشد که باید انجام دهید تا هوا به راحتی جریان داشته باشد و خروپف شما کاهش یا متوقف شود.
این نکات را برای خوابیدن به پهلو بدون درد پشت یا گردن بررسی کنید.

۲. خواب کافی داشته باشید

طبق توصیه‌های مشترک آکادمی پزشکی خواب آمریکا و انجمن تحقیقات خواب، مطمئن شوید که ۷ تا ۹ ساعت خواب مورد نیاز بزرگسالان در هر شب را دارید.

بیشتر بخوانید: بهترین برند‌های تخت خواب ترکیه، شما تخت خواب مدرن می‌پسندید یا تخت خواب کلاسیک؟

کمبود خواب ممکن است خطر خروپف را افزایش دهد. این به این دلیل است که می‌تواند باعث شل شدن عضلات گلو شود و شما را مستعد انسداد راه هوایی کند.
خروپف همچنین می‌تواند خطر کمبود خواب را افزایش دهد، زیرا منجر به قطع خواب می‌شود.

درمان خروپف در مردان، بهترین روش چیست؟

۳. سر تخت خود را بالا بیاورید

بالا بردن سر تخت به اندازه چند اینچ ممکن است با باز نگه داشتن مجاری تنفسی به کاهش خروپف کمک کند. می‌توانید از محصولاتی مانند بالابر تخت یا بالش استفاده کنید تا کمی قد بیشتری داشته باشید.

۴. از نوار‌های بینی یا گشاد کننده بینی استفاده کنید

نوار‌های چسبنده بینی را می‌توان روی پل بینی قرار داد تا به افزایش فضای مجرای بینی کمک کند. این می‌تواند تنفس شما را موثرتر کند و خروپف شما را کاهش یا از بین ببرد.
همچنین می‌توانید یک گشاد کننده خارجی بینی را امتحان کنید، که یک نوار چسب سفت شده است که در بالای بینی در سراسر سوراخ‌های بینی اعمال می‌شود. این می‌تواند مقاومت جریان هوا را کاهش دهد و تنفس را آسان‌تر کند.
گشاد کننده‌های داخلی بینی که داخل بینی خود قرار می‌دهید نیز موجود است.

درمان خروپف در مردان، بهترین روش چیست؟

۵. مصرف الکل را قبل از خواب محدود یا اجتناب کنید

سعی کنید حداقل ۳ ساعت قبل از خواب الکل مصرف نکنید. الکل می‌تواند ماهیچه‌های گلو را شل کند و باعث خروپف شود. الکل همچنین می‌تواند خواب شما را از راه‌های دیگری مختل کند.

۶. از مصرف دارو‌های آرام بخش قبل از خواب خودداری کنید

اگر دارو‌های آرام بخش مصرف می‌کنید، با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید چه گزینه‌هایی برای شما وجود دارد. قطع مصرف آرامبخش قبل از خواب ممکن است خروپف شما را کاهش دهد. مانند الکل، آرام بخش‌ها نیز می‌توانند باعث شل شدن عضلات مانند ماهیچه‌های گلو شوند.

درمان خروپف در مردان، بهترین روش چیست؟

۷. اگر سیگار می‌کشید، سعی کنید سیگار را ترک کنید

سیگار کشیدن عادتی است که می‌تواند خروپف شما را بدتر کند. یکی از دلایل احتمالی این امر این است که سیگار کشیدن ممکن است خطر ابتلا به OSA را افزایش دهد یا وضعیت را بدتر کنید.

۸. وزن خود را متعادل نگه دارید

اگر اضافه وزن دارید، کاهش وزن به کاهش بافت گلو کمک می‌کند. بافت اضافی ممکن است باعث خروپف شما شود.
شما می‌توانید با کاهش کالری دریافتی خود با خوردن وعده‌های کوچکتر و غذا‌های غنی از مواد مغذی وزن خود را کاهش دهید. سعی کنید روزانه ورزش منظم داشته باشید. همچنین ممکن است برای کمک به پزشک یا متخصص تغذیه مراجعه کنید.

درمان خروپف در مردان، بهترین روش چیست؟

درمان‌های پزشکی برای خروپف

در برخی موارد خروپف، مهم است که به دنبال مراقبت از پزشک برای دریافت درمان پزشکی مورد نیاز برای رفع بیماری زمینه‌ای باشید.
در اینجا درمان‌های پزشکی که معمولاً برای درمان خروپف استفاده می‌شود و علل مختلف آن آورده شده است:

۹. آلرژی‌های مزمن را درمان کنید

آلرژی می‌تواند جریان هوا را از طریق بینی کاهش دهد، که شما را مجبور می‌کند از طریق دهان نفس بکشید. این احتمال خروپف کردن شما را افزایش می‌دهد.
در مورد اینکه چه نوع دارو‌های آلرژی بدون نسخه یا نسخه‌ای ممکن است وضعیت شما را بهبود بخشد، با پزشک صحبت کنید. آن‌ها در اشکال مختلف مانند اسپری بینی، مایعات و قرص‌ها در دسترس هستند.

گزینه‌های آلرژی عبارتند از:

 • آنتی هیستامین‌های غیر آرام بخش، مانند ستیریزین (Zyrtec)، لووستیریزین (Xyzal) و لوراتادین (کلاریتین)
 • آنتی هیستامین‌های آرام بخش، مانند دیفن هیدرامین (بنادریل)
 • کورتیکواستروئید‌های بینی استنشاقی، مانند فلوتیکاسون (فلوناز) و تریامسینولون (ناساکورت)
 • ضد احتقان‌های خوراکی، مانند سودوافدرین (Sudafed) و فنیل افرین (Sudafed PE)، فقط برای استفاده کوتاه مدت
 • اصلاح‌کننده‌های لکوترین، مانند مونتلوکاست (Singulair) و زیلوتن (Zyflo)

درمان خروپف در مردان، بهترین روش چیست؟

۱۰. مشکلات ساختاری آناتومیک در بینی خود را اصلاح کنید

برخی از افراد با آسیبی به دنیا می‌آیند یا تجربه می‌کنند که باعث انحراف سپتوم آن‌ها می‌شود. این ناهماهنگی دیواره‌ای است که دو طرف بینی را از هم جدا می‌کند که جریان هوا را محدود می‌کند.
انحراف سپتوم ممکن است باعث تنفس دهانی در هنگام خواب و در نتیجه خروپف شود. ممکن است برای اصلاح این عارضه نیاز به جراحی به نام سپتوپلاستی باشد.

درمان خروپف در مردان، بهترین روش چیست؟

۱۱. از دستگاه فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) برای OSA استفاده کنید

دستگاه CPAP درمان استاندارد برای OSA است. هنگام خواب باید از ماسک هوای تحت فشار روی بینی، دهان یا هر دو استفاده کنید. این می‌تواند به باز نگه داشتن راه‌های هوایی شما کمک کند.
انواع مختلفی از ماسک‌ها در دسترس هستند، از جمله ماسک‌هایی که برای افرادی که عینک دارند یا افرادی که در خواب از طریق دهان نفس می‌کشند راحت‌تر هستند.

منبع: healthline

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.