۲۳۰۳۱۷
۶۰۲۳
۶۰۲۳
پ

بهترین جراح لیپو در تهران

لیپوساکشن عمل زیبایی تخلیه چربی‌های اضافی بدن است که به‌این راحتی با ورزش یا رژیم غذایی دست از سرتان برنمی‌دارند. هدف از لیپوساکشن که به آن لیپوپلاستی یا بادی کانتورینگ هم می‌گویند تغییر فرم و شکل بدن است و نتایج عمل معمولا در درازمدت باقی می‌مانند منوط به اینکه وزن بدن کنترل شود.

بهترین جراح لیپو در تهران

لیپوساکشن نوعی عمل جراحی است که به‌کمک روش ساکشن، چربی‌های اضافی را از نقاط مشخص بدن مثل شکم، باسن، ران، بازوها یا گردن خارج می‌کند. به‌علاوه اینکه برای فرم‌دهی این نواحی نیز کاربرد دارد. لیپوساکشن بیشتر مناسب افرادی است که چربی اضافی زیادی در نقاط خاص بدن دارند اما چاقی یا اضافه وزن ندارند.

این یعنی لیپوساکشن روشی برای کاهش وزن یا درمان چاقی محسوب نمی‌شود، بلکه صرفا عمل زیبایی برای دفع چربی‌های ناخواسته بدن است. عمل زیبایی که در کنار مزایا، عوارض جانبی و خطراتی هم به‌دنبال دارد که با انتخاب جراح متخصص و مجرب می‌توان ریسک عمل را تا حد زیادی پایین آورد.

اگر نمی‌دانید با چه معیارهایی باید بهترین جراح لیپو را انتخاب کنید، نگران نباشید! این مقاله به شما کمک می‌کند تا با لیپوساکشن، مزایا، عوارض و نحوه انجام آن بیشتر آشنا شوید و بدانید که چطور بهترین جراح لیپو در تهران را بیابید.

لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن عمل زیبایی از بین‌ بردن چربی‌های اضافی بدن است که به‌این راحتی با ورزش یا رژیم غذایی دست از سرتان برنمی‌دارند. هدف از لیپوساکشن که به آن لیپوپلاستی (lipoplasty) یا بادی کانتورینگ (body contouring) هم می‌گویند تغییر فرم و شکل بدن است و نتایج عمل معمولا در درازمدت باقی می‌مانند منوط به اینکه وزن بدن کنترل شود. این عمل بیشتر در افراد با وزن طبیعی جواب می‌دهد و در نواحی که پوست کاملا سفت باشد.

جدای از هدف زیبایی، گاهی عمل لیپو را برای درمان برخی بیماری‌ها هم تجویز می‌کنند مثل خیز لنفاوی و لیپوادم. با عمل لیپو صرفا سلول‌های چربی از بدن خارج شده و شکل بدن تغییر می‌کند اما نباید انتظار برطرف شدن سلولیت، گودی‌ها یا استرچ‌ مارک‌ها (stretch mark) را داشت. البته اگر بیمار سبک زندگی ناسالم خود را همچنان بعد جراحی ادامه دهد این ریسک وجود دارد که سلول‌های چربی باقیمانده بزرگ‌تر شوند.

بهترین جراح لیپو در تهران

دلیل انجام لیپوساکشن

لیپوپلاستی برای دفع چربی‌ از آن نواحی بدن به‌کار می‌رود که حتی با انجام ورزش و رژیم غذایی هم از بین نمی‌روند مانند چربی‌های:

 • شکم
 • بازوها
 • باسن
 • کمر و پهلو
 • ران
 • پشت ساق پا
 • چانه و گردن

گاهی هم برای کوچک کردن سینه‌ها یا درمان ژنیکوماستی هم از این روش استفاده می‌کنند.

این عمل بیشتر در افراد با وزن طبیعی جواب می‌دهد و در نواحی که پوست کاملا سفت باشد.

با افزایش وزن، سلول‌های چربی هم از نظر اندازه و حجم بزرگ می‌شوند. به‌لطف عمل لیپو می‌توان تعداد سلول‌های چربی در نواحی مشخص را کم کرد. میزان چربی که با عمل برداشته می‌شود به ظاهر آن ناحیه و حجم چربی بستگی دارد. معمولا هم نتایج تغییر اندام تا زمانی که فرد افزایش وزن دوباره نداشته باشد دایمی خواهند بود.

پوست بعد از عمل با قسمت‌های جدید درمان شده تطبیق پیدا می‌کند. اگر پوست فرد از خاصیت الاستیسیته خوبی بردخوردار باشد، پوست بعد عمل صاف و یکدست خواهد بود اما در پوست‌های نازک با خاصیت ارتجاعی نامطلوب احتمال شل شدگی و افتادکی پوست در نواحی عمل شده وجود دارد.

مراحل عمل لیپو

پیش از عمل، بیماران باید آزمایش بدهند تا مشخص شود که گزینه مناسبی برای عمل هستند یا خیر. مراحل عمل لیپوساکشن عبارتند از:

بیهوشی

معمولا برای راحتی حال بیمار در طول عمل بسته به شرایط بیمار و با صلاحدید پزشک از بی‌حسی موضعی، آرامبخش وریدی، و بیهوشی عمومی استفاده می‌کنند.

برش

لیپوپلاستی با برش‌های کوچک و نامحسوس انجام می‌شود. ابتدا بی‌حسی موضعی رقیق شده به بیمار تزریق می‌شود تا احتمال خون‌ریزی و تروما پایین بیاید. سپس لوله نازک توخالی یا سوند از طریق همین برش‌ها وارد بدن می‌شود تا با حرکت کنترل‌شده عقب و جلو، چربی‌های اضافی شل شوند. بعد چربی‌های کنده شده با وکیوم جراحی یا سرنگ متصل به سوند از بدن ساکشن می‌شوند.

بهترین جراح لیپو در تهران

مشاهده نتایج

ورم و احتباس مایعات از عوارض جانبی لیپوساکشن هستند. بعد از برطرف شدن این عوارض، نتیجه عمل و تغییر فرم بدن کاملا مشخص می‌شود.

حداقل دوهفته پیش از عمل بیمار باید مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مثل آسپرین و ضدالتهاب‌ها را قطع کند. مصرف قرص‌های ضد بارداری هم باید پیش از عمل قطع شود. بیماران مبتلا به کم‌خونی هم باید مکمل آهن مصرف کنند. بیمار قبل از عمل با آگاهی کامل به خطرات، مزایا و روش‌های احتمالی جایگزین عمل، رضایت‌نامه بیمار را پر و امضا می‌کند.

افراد مبتلا به اختلال گردش خون، بیماری قلبی عروقی، دیابت یا نقص سیستم ایمنی، گزینه مناسبی برای عمل لیپوساکشن نیستند.

بهترین جراح لیپو در تهران

دوره بهبودی بعد عمل لیپو

دوره نقاهت بعد از عمل لیپو به دو قسمت بهبودی آنی و بلند مدت تقسیم می‌شود. منظور از بهبودی آنی یعنی بازگشت به کار و زندگی عادی به نواحی که لیپوساکشن انجام داده‌اید و تکنیکی که جراح استفاده کرده بستگی دارد. که معمولا ۵ تا ۷ روز طول می‌کشد تا بتوانید دوباره به کار برگردید و ۴ تا ۶ هفته هم طول می‌کشد که بتوانید فعالیت‌های جسمی مثل ورزش را از سر بگیرید.

افراد مبتلا به اختلال گردش خون، بیماری قلبی عروقی، دیابت یا نقص سیستم ایمنی، گزینه مناسبی برای عمل لیپوساکشن نیستند.

بهبودی بلند مدت هم معمولا سه ماه طول می‌کشد و ورم بدن به‌تدریج می‌خوابد. البته این نکته را هم درنظر داشته باشید که بدن افراد واکنش متفاوتی نشان داده و دوره نقاهت در هر فردی بسته به نوع لیپوساکشن متفاوت خواهد بود.

ریسک و خطرات لیپوساکشن

لیپوپلاستی عمل جراحی جدی با خطرات و عوارض مختلفی است و حتما باید پیش از عمل درباره تمام خطرات احتمالی آن با جراح لیپو مشورت کنید. خطرات احتمالی که بیمار را تهدید می‌کنند عبارتند از:

 • سوراخ کردن زخم‌ها یا آسیب دیدن به سایر اندام‌ها
 • عوارض ناشی از بیهوشی
 • سوختگی ناشی از تجهیزات مثل پروب‌های سونوگرافی
 • آسیب عصبی
 • شوک
 • مرگ

در این میان خطراتی هم هستند که بلافاصله بعد از عمل ممکن است ایجاد شوند:

 • لخته خون در ریه‌ها
 • ورود مایعات زیاد به ریه‌ها
 • لخته چربی
 • عفونت
 • هماتوم (خون‌ریزی زیر پوست)
 • سروما (نشت مایع زیر پوست)
 • ادم یا ورم
 • نکروز پوست (مرگ سلول‌های پوستی)
 • واکنش نسبت به داروی بیهوشی
 • مشکلات قلب و کلیه
 • مرگ

خطرات حین دوره نقاهت

همانطور که اشاره کردیم، لیپوساکشن، عمل جراحی سخت و سنگینی است که حتی در دوره نقاهت و بهبودی هم ممکن است خطراتی متوجه بیمار باشند مانند:

 • مشکلات مربوط به فرم یا شکل بدن
 • فرورفتگی، مواج شدن یا ناهمواری پوست
 • کرختی، کبودی، درد، ورم و التهاب
 • عفونت
 • عدم تعادل مایعات
 • اسکار
 • تغییرات حس لامسه
 • تغییر رنگ پوست
 • کند شدن روند بهبودی زخم‌ها

مزایا عمل جراحی

این عمل مشخصا با هدف زیبایی انجام می‌شود اما گاهی هم برای درمان برخی بیماری‌های خاص توصیه می‌گردد مانند اِدم لنفاوی، ژنیکوماستی، سندروم لیپودیستروفی، لاغری بیش از حد بعد از چاقی، و لیپوم‌ها.

بهترین جراح لیپو در تهران

نتایج عمل

معمولا تا چند هفته بعد عمل، ورم همچنان باقی می‌ماند و کم‌کم حجم ناحیه عمل شده کم می‌شود. برای مشاهده نتایج لاغری و ظاهر باریک‌تر دست‌کم چند ماه زمان لازم است. این خاصیت پوست است که با افزایش سن دچار شل‌شدگی و افتادگی بشود اما نتایج این عمل معمولا ماندگار هستند و دایمی البته به‌شرط آنکه حواستان به کنترل وزن‌تان باشد.

اگر بعد از عمل لیپو، وزن‌تان اضافه شود، الگوی توزیع چربی‌تان تغییر می‌کند. آن‌وقت دیگر فرقی نمی‌کند که کدام ناحیه را عمل کرده باشید، مثلا چربی‌ها دور شکم‌ جمع می‌شوند.

ویژگی‌های بهترین جراح لیپو

لیپوماتیک یکی از روش‌های کارآمد برای تخلیه چربی اضافی از بدن است که تاثیر بلند مدتی روی شکل و فرم بدن می‌گذارد و به‌همین خاطر هم انتخاب جراح متخصص و معتبر نخستین موضوعی است که پس از تصمیم‌گیری درباره انجام عمل باید به آن فکر کنید. جراح لیپو باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • جراح باید دوره پزشکی عمومی و دوره تخصص را گذرانده باشد.
 • سابقه جراحی بالا و مهارت داشته باشد.
 • ارتباط درست با بیمار برقرار کند. جراح لیپو باید تمام نکات مهم قبل و بعد عمل را در جلسات مشاوره با بیمار در میان بگذارد.
 • از تجهیزات و امکانات پیشرفته و به‌روز استفاده کند.

چطور بهترین جراح لیپو را انتخاب کنم؟

لیپوساکشن انتخاب‌های زیادی را شامل می‌شود که نخستین و مهمترین‌شان انتخاب جراح پلاستیک معتبر و قابل اعتمادی است که مجوز کار از وزارت بهداشت و درمان داشته باشد. امروزه عمل‌های جراحی زیبایی در نمودار صعودی افزایش محبوبیت قرار دارند. هرچقدر تعداد جراحان بیشتر می‌شود، ریسک انتخاب جراح اشتباه هم بالاتر می‌رود.

یکی از راه‌های پایین آوردن خطر عمل جراحی زیبایی اشتباه، مراجعه به جراح زیبایی امن و معتبر است؛ فردی با پیشینه کاری اثبات شده که مهارت و مدارک لازم برای انجام عمل‌های جراحی مثل لیپوپلاستی را دارد.

مشاهده نمونه کارهای قبل و بعد بیماران کمک بزرگی در انتخاب بهترین جراح لیپو خواهد بود.

فرقی نمی‌کند که قصد انجام چه عمل زیبایی دارید می‌خواهید سایز سینه‌های‌تان را کوچک کنید یا قصد جراحی زیبایی بینی، لیپوساکشن، بلفاروپلاستی یا ابدومینوپلاستی دارید، در هرصورت در تمام این موارد باید بهترین جراح را انتخاب کنید. در ادامه چک لیستی را آورده‌ایم که به‌کمک آن می‌توانید بهترین جراح لیپو را انتخاب کنید.

اگر هم جزو آن دسته از افرادی هستید که عمل لیپوساکشن خود را پیش جراح نامتخصص و نادرستی انجام داده‌اید، می‌توانید از پزشکان کلینیک نی نی بان مشورت بگیرید.

بهترین جراح لیپو در تهران

دکتر علی اکبر مروتی - فوق تخصص جراحی پلاستیک زیبایی و ترمیمی

بدانید که چه می‌خواهید

پیش از هر کاری باید نسبت به انگیزه‌ها و انتظارات‌تان نسبت به عمل واقع‌بین باشید. مهمترین پرسشی که در این مرحله مطرح می‌شود این است که: چه چیزی شما را به‌سمت این عمل جراحی زیبایی کشانده است؟

پیش از شروع تحقیق و بررسی برای پیدا کردن جراح مدنظر بهتر است مطمئن شوید که جراحی لیپو تنها راه‌حل ممکن است و راهکار دیگری با ریسک جسمی، مالی و عاطفی کمتری وجود ندارد. یعنی چربی‌های اضافی که در نواحی خاص بدن شکل گرفته‌اند با هیچ روش غیرجراحی دیگری به‌جز لیپوساکشن برطرف نمی‌شوند.

پیشنهاد ما صحبت با افرادی است که تجربه عمل لیپوپلاستی را دارند، به‌این ترتیب با ارزیابی تجربیات آن‌ها می‌توانید خواسته‌ها و انتظارات‌تان از جراح لیپو را صراحتا مشخص کنید.

به توصیه‌ها و پیشنهادات گوش بدهید

تبلیغ شفاهی و دهان‌به‌دهان بهترین راه برای پیدا کردن بهترین جراح لیپو است. به‌علاوه اینکه وقتی درباره جراح مدنظرتان از بقیه سوال می‌پرسید مطمئن می‌شوید که انتخاب‌تان درست بوده یا خیر. اعضای خانواده‌ یا دوستان و اطرافیانی که تجربه چنین کاری را داشتند یکی از بهترین منابعی هستند که در انتخاب بهترین جراح لیپو کمک می‌کنند.

فروم‌های آنلاین هم فضای مناسبی برای شنیدن نقطه‌نظرات و پیشنهادات مختلف هستند. مراجعه به مطب جراح و گفتگو با بیماران درباره نحوه جراحی، رضایتمندی بیماران و دوره بهبودی بعد عمل کمک زیادی در انتخاب بهترین جراح لیپو در تهران می‌کنند.

صلاحیت جراح را بررسی کنید

طبیعی است که در طول فرایند پیدا کردن بهترین جراح لیپو به لیست چندنفره‌ای برسید. برای اینکه کار راحت‌تر شود و سریع‌تر به نتیجه مدظنر برسید می‌توانید صلاحیت و مدارک و اعتبارات جراحان داخل لیست را باهم مقایسه کنید.

معمولا در این مرحله، نهایتا اسم دو یا سه جراح در لیست باقی می‌ماند که ویژگی‌های بالا را داشته باشند. حالا نویت آن است که جلسه مشاوره‌ای با خود جراح لیپوماتیک داشته باشید و اطلاعاتی درباره عمل جراحی، عوارض، و مزایای آن کسب کنید.

مشاهده نمونه کار جراح

در کنار صحبت با بیماران قبلی و داشتن جلسه مشاوره با خود جراح، مشاهده نمونه کارهای قبل و بعد بیماران کمک بزرگی در انتخاب جراح لیپوماتیک با تجربه خواهد بود. تعداد عمل‌هایی که جراح انجام داده را هم درنظر بگیرید.

عمل لیپوساکشن برای چه افرادی مناسب است؟

جراحی لیپو راهکاری است که شاید برای همه مناسب نباشد؛ به‌همین خاطر حتما با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که لیپوساکشن درمان مناسبی برای شما هست یا خیر. به‌طورکلی افراد زیر می‌توانند کاندیدای عمل جراحی لیپو باشند:

 • افرادی که پوست اضافی ندارند
 • خاصیت الاستیسیته پوست‌شان از بین نرفته باشد
 • حجم عضلانی مناسبی دارند
 • چربی‌های اضافی بدن‌شان با رژیم یا ورزش دفع نمی‌شود
 • سلامت عمومی و فرم بدنی نسبتا خوبی دارند
 • اضافه وزن یا چاقی بیش از حد ندارند
 • سیگاری نیستند

افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند، یا از بیماری‌های مزمن، نقص سیستم ایمنی رنج می‌برند، اضافه وزن زیاد یا پوست افتاده و شل دارند، سابقه بیماری دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، ترومبوز ورید عمیق یا تشنج دارند، داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند گزینه مناسبی برای جراحی لیپو نیستند.

سوالات متداول:

آیا جراحی لیپو برای همه مناسب است؟

لیپوساکشن راه درمان چاقی یا از بین بردن سلولیت و استرچ مارک نیست. بلکه این عمل صرفا راهی است برای آن دسته از افرادی که از طریق تغییر سبک زندگی و ورزش نتوانستند چربی‌های اضافی اطراف ران، پشت ساق پا، بازوها، شکم، باسن و کمر را از بین ببرند.

بهترین جراح لیپو در تهران

هزینه عمل لیپو در ایران چقدر است؟

هزینه جراحی معمولا به عوامل مختلفی بستگی دارد مثل نقطه عمل، تعداد نواحی که باید عمل شوند و نوع بیهوشی که استفاده می‌شود. بسته به انتخاب جراح و کلینیک هم هزینه‌ها تغییر می‌کنند.

چطور بهترین جراح لیپو در تهران را پیدا کنیم؟

بهترین جراح لیپو باید مجوز و مدرک معتبر، سابقه کاری بالا داشته باشد. به احساسات و حرف‌های بیمار گوش دهد و نسبت به حرفه‌اش به‌روز باشد و از آخرین تجهیزات مدرن استفاده کند.

کلام آخر

لیپوساکشن یک عمل جراحی زیبایی انتخابی است که ریسک‌های جدی دارد. این روش نه جایگزینی برای کاهش وزن است و نه اینکه همه افراد می‌توانند کاندیدای انجام آن باشند. یکی از مهمترین نکاتی که برای انجام این عمل زیبایی باید درنظر بگیرید انتخاب بهترین جراح لیپو است تا از عوارض احتمالی ناشی از پزشک نامتخصص درامان بمانید. طبیعتا قبل از هر چیزی باید تحقیق و بررسی کنید، به مطب جراح مراجعه کرده و با بیماران گفتگو داشته باشید.

بهترین جراح لیپو در تهران

به‌لطف پیشرفت اینترنت، صرفا با چند کلیک ساده می‌توانید به دنیای فیلم و عکس از سابقه و مهارت جراح دست پیدا کنید. رضایت بیماران، نقد و نظراتی که درباره جراح عنوان می‌شوند، سابقه کاری جراح، و ارتباطش با بیمار از جمله مواردی هستند که نقش تاثیرگذاری در انتخاب بهترین جراح لیپو ایفا می‌کنند.

حتما قبل از نهایی کردن انتخاب خود، جلسه مشاوره‌ای با جراح معتبر و موثق داشته باشید و درباره عوارض و خطرات جراحی صحبت کنید. در نهایت، پس از انجام تمام بررسی‌ها و درنظر گرفتن ویژگی‌های لازم بهترین جراح لیپو، به پزشک خود اعتماد کنید و منتظر بهترین نتیجه ممکن باشید.

اگر قصد انجام جراحی لیپوساکشن دارید می‌توانید با مراجعه به فوق تخصص جراحی پلاستیک زیبایی و ترمیمی، دکتر علی اکبر مروتی در زمینه لیپوساکشن آشنا شوید و در این زمینه مشاوره بگیرید.

پ
منبع: nhs

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.