۲۳۰۴۴۲
۵۳۱۸
۵۳۱۸

وقایع پشت پرده اختلال سادیسم جنسی

بیماری‌هاو مشکلات روحی روانی که در انسان رخ می‌دهد، تنوع بسیاری دارد. با پیشرفت تکنولوژی این بیماری‌هانیز بیشتر شناخته شده و تعریف مشخص‌تری پیدا کرده‌اند. سادیسم یا دگرآزاری از انواع بیماری‌های روحی روانی است که انواع مختلفی دارد. یکی از انواع سادیسم، سادیسم جنسی یاSexual Sadism  است که در روابط جنسی فرد خود را نشان می‌دهد. شناخت این اختلال و دادن راهکارهایی معقولانه برای رفع آن می‌تواند باعث بهبود روابط جنسی فرد شود. در این مقاله قصد داریم درباره این نوع سادیسم صحبت کرده و کمک کنیم تا آن را بیشتر بشناسید.

در ادامه خواهیم خواند:

 • چند نوع سادیسم جنسی داریم؟
 • سادیسم با نگاه کلی
 • واژه سادیسم به چه معناست؟
 • علائم سادیسم
 • جرا اختلال سادیسم به وجود می‌آید؟

وقایع پشت پرده اختلال سادیسم جنسی

چند نوع سادیسم داریم؟

اختلالات مربوط به سادیسم نیز مانند سایر اختلالات روانی انواع مختلفی دارند. در ادامه به معرفی انواع مختلف سادیسم و علائم هر کدام می‌پردازیم. توجه داشته باشید که یک فرد مبتلا به سادیسم می‌تواند چندین علامت از انواع مختلف سادیسم را نشان دهد.

سادیسم بی‌مهره

این سادیم متفاوت با انواع دیگریست که در ادامه بیان خواهد شد. در این نوع سادیسم فرد احساس ناامنی بسیار زیادی دارد. حس ترس، حس غالب در شخصیت افراد با اختلال سادیسم بی‌مهره است. افراد مبتلا به این نوع سادیسم بیشتر قربانیان خود را از بین افراد ضعیف انتخاب می‌کنند.

سادیسم انفجاری

این دسته از افراد به خشم و عصبانیت پیش‌بینی نشده دچار هستند. ناامیدی حس غالب در زندگی این گروه از افراد بوده که اغلب با شروع احساس ناامیدی، خشم و عصبانیت خود را تا حد زیادی بروز می‌دهند. خشم غیرقابل کنترل این دسته از افراد با حرکات ناگهانی و حملات ترسناک به اطرافیان مانند اعضای خانواده اتفاق می‌افتد. اغلب تغییرات ناگهانی خلق و خو در این دسته دیگران با به شدت ترسانده و شوکه می‌کند. اختلال شخصیت مرزی در این گروه به چشم می‌خورد و فرد به شدت بعد از بروز خشم و عصبانیت خود پشیمان می‌شود.

بیشتر بخوانیم: روانشناسی کودکان تک‌فرزند، آنها چگونه اند؟

سادیسم ستمگرانه

یکی از خطرناک‌ترین زیرگروه‌های اختلالات سادیسمی است. این افراد از انجام فعالیت‌های وحشیانه و خشونت‌آمیز به شدت لذت می‌برند. رفتار افراد با اختلال سادیسم ستمگرانه بسیار شبیه به رفتار افرادیست که از سادیسم انفجاری رنج می‌برند. البته نباید فراموش کرد که در رفتار سادیسم‌های ستمگر ظلم بیشتری دیده می‌شود. در این افراد ناامیدی و ترس عامل بروز رفتارهای وحشیانه نیست. بلکه آن‌هاتمایل دارند تا با حمله و رفتارهای ترسناک خود دیگران را بترسانند و باعث ایجاد وحشت شوند. عصبانیت مداوم و بروز دائمی آن از جمله نشانه‌های آشکار در این گروه است.

رفتار افراد با اختلال سادیسم ستمگرانه بسیار شبیه به رفتار افرادیست که از سادیسم انفجاری رنج می‌برند. البته نباید فراموش کرد که در رفتار سادیسم‌های ستمگر ظلم بیشتری دیده می‌شود.

تفاوت فاحشی که بین افراد با اختلال سادیسم ستمگرانه و انفجاری وجود دارد، این است که افراد با اختلال سادیسم ستمگرانه، قربانیان خود را با دقت زیادی انتخاب می‌کنند. دلیل این امر هم آن است که می‌خواهند مطمئن شوند هنگام بروز حمله، فرد قربانی راه فراری نداشته باشد. اعتماد به نفس بسیار پایین و آشفتگی درونی زیاد و اصرار زیاد برای پنهان کردن این ویژگی‌هااز جمله دیگر نشانه‌های این گروه است. در این گروه افراد بیمار سعی دارند تا احساس برتری خود را نسبت به دیگران با وحشت و آزار رساندن به آن‌هابه رخ بکشند.

سادیسم اجبارگر

این اختلال رفتاری را می‌توان در افسران پلیس، ناظرین زندان‌هاو.... مشاهده کرد. بیشتر افراد این گروه به دلیل مقامی که دارند احساس می‌کنند می‌توانند افرادی که ناقض قوانین هستند را تنبیه کنند. البته این دسته افراد ادعا دارند تنبیه افراد را صرفا برای حفظ منافع مشترک انجام می‌دهند اما اگر عمیق‌‌تر به رفتارشان نگاه کنیم، داستان فراتر از این ادعا خواهد بود. این دسته افراد معمولا به دنبال افرادی که ناقض قانون هستند گشته و به شدید‌ترین حالت ممکن آن‌هارا مجازات می‌کنند. رفتار سادیسم‌های اجبارگر به مرور زمان می‌تواند به یک رفتار اعتیادآور تبدیل شود. این جمله به این معناست که فرد سادیسمی دیگر نمی‌تواند آن را با هیچ روشی حذف یا کنترل کند.

وقایع پشت پرده اختلال سادیسم جنسی

سادیسم با نگاهی کلی‌تر

هر چند اختلالات مربوط به سادیسم در دسته‌بندی تخصصی‌‌تر ذکر شد. اما اختلالات سادیسمی را در دسته‌بندی دیگری نیز جای می‌دهند. در این دسته‌بندی اختلالات سادیسم به سه گروه تقسیم می‌شود.

سادیسم ذهنی

در این اختلال فرد تمایل دارد تا صحنه‌هایی را تجسم کند که در آن در حال آزار و اذیت دیگران است. فرد در این حالت از تصورات خود غرق لذت می‌شود.

سادیسم احساسی

در این اختلال فرد از این که به دیگران آزار و اذیت برساند، لذت زیادی می‌برد. بنابراین سعی می‌کند به طور مکرر در کلام و رفتار دیگران را تحقیر کرده و از احساس شکست در شخصیت دیگران احساس شعف می‌کند.

سادیسم بدنی

در این اختلال فرد تمایل دارد تا با آسیب بدنی به دیگران احساس شادمانی داشته باشد. آسیب بدنی که فرد در طی این اختلال به دیگران وارد می‌کند، از قتل تا ضرب و شتم ساده می‌تواند متفاوت باشد.

بیشتر بخوانیم: تست روانشناسی آمادگی برای بچه دار شدن، چرا بچه دار شویم؟

وقایع پشت پرده اختلال سادیسم جنسی

واژه سادیسم جنسی به چه معنی است؟

این اصطلاح توسط مارکی دوساد که یک نویسنده اهل فرانسه بود در میان عوام رایج شد. او این اصطلاح را در داستان‌هایی که می‌نوشت برای وصف افرادی که برای رسیدن به لذت جنسی دست به آزار دیگران می‌زنند، استفاده کرد. جالب است بدانید که مارکی دوساد خود نیز دارای رفتارهای سادیسمی بود و چندین بار برای آزار و اذیت زنان به زندان رفته بود.

سادیسم را می‌توان جزئی از اختلالات پارافیل به شمار آورد. اصطلاح پارافیلیا به علاقه زیاد به رفتارهایی غیر طبیعی در روابط جنسی اطلاق می‌شود. در طی اختلالات پارافیلیا ممکن است فرد به خود یا به فرد دیگری به طور جدی آسیب وارد کند. در حالت سادیسم فرد از این که دیگران را آزاد دهد و رنج آن‌هارا ببیند، لذت می‌برد.

این اصطلاح توسط مارکی دوساد که یک نویسنده اهل فرانسه بود در میان عوام رایج شد. او این اصطلاح را در داستان‌هایی که می‌نوشت برای وصف افرادی که برای رسیدن به لذت جنسی دست به آزار دیگران می‌زنند، استفاده کرد. جالب است بدانید که مارکی دوساد خود نیز دارای رفتارهای سادیسمی بود و چندین بار برای آزار و اذیت زنان به زندان رفته بود.

سادیسم می‌تواند با رفتارهای جنسی دیگر مانند همجنس‌گرایی نیز همراه باشد. طبق تحقیقات افکار مربوط به سادیسم جنسی در دوران کودکی نیز در خیال‌پردازی‌های فرد می‌تواند وجود داشته باشد. اما معمولا بروز آن در رفتارهای فرد مربوط به دوران بزرگسالی است.

جالب است بدانید که حدود 10 درصد از مجرمان جنسی در ایالات متحده آمریکا، دارای اختلال سادیسم هستند. این در حالیست که حدود 37 تا 75 درصد قاتلین جنسی، دارای اختلال سادیسمی بودند.

به طور کلی می‌توان گفت افرادی که اختلالات سادیسمی را تجربه می‌کنند، تمایل به سلطه‌گری بیشتری در روابط جنسی خود دارند. آن‌هادر روابط جنسیُ شریط جنسی را شکنجه داده و حتی از الفاظ رکیک همراه با خشونت نیز استفاده می‌کنند.

میتوان گفت اختلالاتی که در روابط جنسی باعث ایجاد آسیب و درد غیرقابل تحمل در فرد شود، جزو رفتارهای سادیسمی به حساب می‌آید. اما رفتار و اعمال از پیش تعیین شده‌ای برای تعیین اختلالات سادیسمی در فرد وجود ندارد. زیرا بروز رفتارهای سادیسمی می‌تواند با توجه به میزان بروز اختلال در فرد و شرایط موجود متفاوت باشد. اما به طور کلی می‌توان گفت افرادی که اختلالات سادیسمی را تجربه می‌کنند، تمایل به سلطه‌گری بیشتری در روابط جنسی خود دارند. آن‌هادر روابط جنسیُ شریط جنسی را شکنجه داده و حتی از الفاظ رکیک همراه با خشونت نیز استفاده می‌کنند. تمایل به انجام فانتزی‌های آسیب‌زننده مانند استفاده از زنجیر، فشار‌های شدید، آسیب به اندام جنسی و... در روابط جنسی در این دسته از افراد بسیار زیاد است.

وقایع پشت پرده اختلال سادیسم جنسی

علائم سادیسم جنسی

این نوع سادیسم نیز مانند انواع دیگر سادیسم دارای نشانه‌هایی است که می‌توان با ردیابی آن به راحتی متوجه اختلال مربوطه شد. در ادامه برخی از این نشانه‌هارا ذکر می‌کنیم. توجه داشته باشید که حتما بعد از خواندن علائم مربوط به سادیسم، ملاک‌هایی که در ادامه برای تشخیص آورده می‌شوند را نیز مطالعه کنید.

 • وجود رفتارها، خیال‌پردازی‌هاو امیالی که در آن فرد از آزار روانی دیگران در حین رابطه جنسی لذت می‌برد. معمولا خیال‌پردازی‌هایی که همراه با رفتارهای خشونت‌آمیز باشند، باعث برانگیختگی جنسی در فرد نیز می‌شوند.
 • بروز اختلال در فعالیت‌های شغلی، اجتماعی و زمینه‌های دیگر زندگی فرد که ناشی از خیال‌پردازی و امیال سادیسمی فرد باشد.
 • لذت بردن از رفتارهای غیر طبیعی در رابطه مانند استفاده از زنجیر برای پارتنر، اجبار پارتنر به چهار دست و پا راه رفتن، بستن دست و پا و زندانی کردن پارتنر در یک قفس و... همگی می‌تواند نشان از بروز اختلال سادیسمی باشد.
 • فرد سادیسمی به ویژه هنگام عصبانیت تمایل شدیدی به ت نبیه بدنی دیگران و آسیب فیزیکی افراد دارد.
 • به رفتارهایی که می‌تواند با آن‌ها دیگران را به راحتی کنترل کند، علاقه دارد و فکر می‌کند.
 • به معاشقه قبل از رابطه جنسی هیچ میل و علاقه‌ای نشان نمی‌دهد و اغلب رابطه جنسی را با زور و ایجاد ترس و وحشت شروع می‌کند.
 • به فیلم‌های پورنوگرافی علاقه بسیاری داشته و به شکلی اعتیادگونه آن‌هارا دنبال می‌کند. این دسته از افراد به فیلم‌هایی پورنی که در آن رفتارهای خشونت‌آمیز رخ می‌دهد علاقه بیشتری نشان می‌دهند.
 • به طور مرتب و اعتیادگونه‌ای به برقرار رابطه جنسی به طور مداوم فکر می‌کند. شدت این افکار به حدی بوده که جلوی فعالیت روزمره و زندگی عادی فرد را می‌گیرد.
 • تمایل به برقراری روابط جنسی خارج از عرف در این دسته بسیار بالاست. به همین دلیل افرادی که از اختلالات سادیسم جنسی رنج می‌برند، تمایل به برقراری روابط جنسی با محارم یا کودکان دارند.
 • این اختلال در مردان بیشتر از زنان رخ می‌دهد . سن بروز رفتارهای سادیسمی نیز از 18 سالگی به بعد تخمین زده شده است.

وقایع پشت پرده اختلال سادیسم جنسی

ویژگی مهم شخصیت سادیسمی

هر چند نشانه‌های واضحی برای تشخیص فرد مبتلا به اختلالات سادیسم ذکر شد. اما لازم است تا فرد این دو معیار را در روابط خود داشته باشد تا بتوان او را یک فرد مبتلا به سادیسم نامید.

 • توجه داشته باشید که علائم و نشانه‌های مربوط به سادیسم باید حداقل 6 ماه در فرد به شکلی ثابت وجود داشته باشد تا بتوان به او به چشم یک بیمار سادیسمی نگاه کرد.
 • شخص مبتلا به اختلالات سادیسمی، به دلیل داشتن افکار و امیال غیرطبیعی دچار مشکل در روابط بین فردی شده است و یا با فردی به اجبار و زور رابطه جنسی برقرار کرده است.

بیشتر بخوانیم: رابطه (جنسی) زناشویی در صبح، چه فوایدی دارد؟

چرا اختلال سادیسم در رابطه جنسی به وجود می‌آید؟

حال که با نشانه‌هاو تعریف بیماری سادیسم جنسی آشنا شدیم، شاید برای شما سوال باشد که چرا این اختلال در فرد به وجود می‌آید؟

کارشناسان زیادی معتقدند تربیت جنسی صحیح می‌تواند تا حد زیادی جلوی بروز اختلالات مربوط به سادیسم جنسی را بگیرد.

هر چند دلایل کاملا مشخص و روشنی برای بروز این اختلال تاکنون معرفی نشده‌اند اما به طور کلی می‌توان گفت فردی که مبتلا به اختلال سادیسمی است معمولا دوست دارد رفتاری را بر سر دیگران آورد که ترس دارد برای خودش اتفاق افتد. بدین ترتیب بروز غرایز پرخاشگرانه برای وی بسیار لذت‌بخش می‌شود. بسیاری این اختلال را مربوط به روابط پرخاشگرانه بین کودک و والدین می‌دانند. بسیاری دیگر نیز آن را نوعی مکانیسم دفاعی در برابر ترس از اختگی به شمار می‌آورند. هر چند اختلاف نظر درباره علل بروز این اختلال زیاد است اما کارشناسان زیادی معتقدند تربیت جنسی صحیح می‌تواند تا حد زیادی جلوی بروز اختلالات مربوط به سادیسم جنسی را بگیرد.

وقایع پشت پرده اختلال سادیسم جنسی

روش‌های درمان اختلال سادیسم

افرادی که به سادیسم جنسی یا سایر انواع دیگر سادیسم‌هامبتلا هستند، باید تحت نظر پزشک باشند. البته احتمال این که فرد سادیسمی خود به خود به پزشک مراجعه کند بسیار کم است. زیرا افراد مبتلا یا از بیماری خود آگاه نیستند و یا در صدد درمان آن بر نمی‌آیند. حتی اغلب این افراد هنگامی که در حال بروز رفتارهای سادیسمی هستند، دستیگر می‌شوند. بهر حال یک پزشک متخصص می‌تواند با مصرف دارو و هم چنین با کمک روش‌های روان‌درمانی به فرد سادیسمی کمک کند. البته ترکیب این دو روش تاثیر بسیار بیشتری خواهد داشت.

روان‌درمانی

رفتار درمانی شناختی یا cbt می‌تواند به افراد مبتلا به اختلال سادیسمی کمک کند تا بتوانند عوامل تحریک کننده میل جنسی را بهتر بشناسند و روش‌های سالم‌تری را برای ارتباط جنسی استفاده کنند. علاوه بر این، اصلاح رفتارها به کمک پزشک می‌تواند به فرد مبتلا به بیماری سادیسم جنسی کمک کند تا رفتارها و افکار سمی خود را بهتر بشناسد و بتواند آن‌هارا کنار بگذارد.

مصرف دارو

استفاده از داروهای ضد افسردگی یا داروهای ضدآندروژنی برای افرادی که مبتلا به اختلالات سادیسم جنسی هستند معمولا توسط پزشکان توصیه می‌شود. داروهای ضد افسردگی کمک می‌کنند تا تعادل شیمیایی دوباره‌ای در مغز فرد رخ دهد و داروهای ضد آندروژنی نیز برای کاهش میل جنسی فرد استفاده می‌شوند. البته لازم به ذکر است که مصرف هرگونه دارو به شکل خودسرانه به شدت منع می‌شود.

بیشتر بخوانیم: درصد لذت زن و مرد، مقایسه میل به رابطه زناشویی

وقایع پشت پرده اختلال سادیسم جنسی

چه عوارضی فرد مبتلا به سادیسم جنسی را تهدید می‌کند؟

 • قدرت تفکر فرد مبتلا به سادیسم به مرور زمان دچار افت می‌شود.
 • بیماری‌های جنسی مختلف در فرد بروز پیدا می‌کند.
 • روابط بین فردی در اطراف فرد سادیسمی دچار اشکال خواهد شد. علاوه بر این فرد مبتلا به سادیسم جنسی در ازدواج خود نیز ناکام خواهند ماند.
 • به مرور زمان حافظه فرد ضعیف شده و فرد دچار فراموشی‌های مکرر می‌شود.
 • فرد از نظر اجتماعی دچار ناامنی شده و احساس ناراحتی شدید و طرد شدگی در اجتماع خواهد کرد.
 • روابط جنسی فرد تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و فرد روابط جنسی نامشروع و زیادی خواهد داشت. اغلب اعتیاد به روابط جنسی و تنوع در انتخاب پارتنر نیز در این اختلال به چشم می‌خورد.
 • بروز بیماری‌های جنسی مقاربتی در افراد مبتلا به سادیسم جنسی بیشتر خواهد بود. جدای از بیماری‌های جنسی مقاربتی، ممکن است فرد در حین بروز رفتارهای خشونت‌امیز، به خود نیز آسیب برساند.

برای پرهیز از رخ دادن عوارض بیان شده بهتر است فرد در مراحل اولیه درمان به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرد. هر چه فرد در مراحل ابتدای‌‌تر به پزشک مراجعه کند، شانس درمان و بهبودی او بسیار بالا خواهد بود. اما با گذر زمان، فرد اعتیاد بیشتری به رفتارهای سادیسمی پیدا خواهد کرد و درمان سخت‌‌تر خواهد شد. به طور کلی با افزایش سن مبتلایان به این اختلال، بر میزان و شدت خشونت آن‌هادر اغلب موارد افزوده می‌شود. اما با گذر زمان و افزایش سن، توانایی و تمایل افراد برای بروز این چنین رفتارهایی در سنین بالا کمتر می‌شود. برای مثال د ر مردان بالای ۵۰ سال، تشخیص سادیسم جنسی به سختی امکان‎پذیر است.

سوالات متداول

آیا اختلال سادیسم جنسی درمان دارد؟

بله این اختلال تحت نظر پزشک و با مصرف دارو و هم چنین روان‌درمانی، قابل کنترل است. اما باید توجه داشت که مراجعه زودهنگام به پزشک می‌تواند جلوی بسیاری از آثار منفی این اختلال را بگیرد.

تماشای فیلم پورن که صحنه‌های آزارگری دارد، باعث بروز سادیسم جنسی می‌شود؟

هر چند ارتباط بین این دو هنوز به طور دقیق شناخته نشده است. اما مطالعات نشان می‌دهند افرادی که به اختلال سادیسم جنسی مبتلا هستند، تمایل شدیدی به دیدن فیلم‌های پورن دارند.

آیا سادیسم جنسی خطرناک است؟

بروز رفتارهای خشونت‌آمیز و پرریسک در افراد مبتلا به این اختلال بسیار زیاد است. هر چند همه رفتارها ممکن است آسیب جدی ایجاد نکند اما در صورتی که بروز رفتارهایی با خشونت بالا تا مدت زیادی در فرد ادامه داشته باشد، می‌تواند خطرناک باشد.

بیشتر بخوانیم: اختلالات روابط زناشویی، بررسی انواع و راه های درمان

کلام آخر

مشکلات روحی روانی در جوامع امروزی بسیار متنوع و گسترده شده‌اند. سادیسم جنسی یکی از خطرناک‌ترین انواع سادیسم در میان اختلالات روانی است. این اختلال می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که تا به امروز تقریبا ناشناخته مانده است. اما بسیاری از کارشناسان معتقد هستند، تربیت صحیح جنسی در سنین کم می‌تواند فرد را از این اختلال در امان بدارد.

بروز رفتارهایی که در طی آن فرد به دیگران آسیب می‌رساند در افراد مبتلا به سادیسم بسیار شایع است. اما در افرادی که از اختلال سادیسم در روابط جنسی رنج می‌برند این داستان کمی پیچیده‌‌تر خواهد بود. در این دسته از افراد، فرد هنگام رابطه جنسی، رفتارهایی خشونت‌آمیز از خود نشان می‌دهد. بستن پارتنر با زنجیر، حبس وی در قفس، سوزاندن یا کتک زدن پارتنر و... از جمله این رفتارها است. در واقع فرد مبتلا به دگرآزاری جنسی، از آزار رساندن پارتنر خود در حین رابطه جنسی تحریک می‌شود.

اما این اختلال می‌تواند منجر به مشکل در ازدواج و سایر روابط بین فردی در فرد مبتلا شود. به همین دلیل لازم است تا به محض رویت اولین نشانه‌هادر فرد، برای معالجه به پزشک متخصص مراجعه شود. در این مقاله نشانه‌های بروز این اختلال، عوارض و روش‌های درمانی که برای اختلال سادیسم وجود دارد را نام بردیم.

منبع: healthline

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.