۲۳۲۴۰۵
۱۰۷۴۹
۱۰۷۴۹
پ

نویز قهوه ای چیست؟ آیا در بهبود خواب تاثیر دارد؟

تا به حال اسم نویز قهوه‌ای به گوشتان رسید؟ آیا می‌دانید نویز قهوه‌ای چیست؟ مطالعه این مقاله به شما کمک می‌کند تا پاسخ خود را دریافت کنید.

نویز قهوه ای چیست؟ آیا در بهبود خواب تاثیر دارد؟

تا به حال اسم نویز قهوه‌ای به گوشتان رسید؟ آیا می‌دانید نویز قهوه‌ای چیست؟ مطالعه این مقاله به شما کمک می‌کند تا پاسخ خود را دریافت کنید.

در این مقاله می‌خوانید:

 • نویز قهوه ای چیست؟
 • نویز قهوه ای با سایر «نویزها» چه تفاوتی دارد؟
 • مزایای نویز قهوه ای چیست؟
 • نویز قهوه‌ای در مقابل نویز سفید، صورتی و مشکی
 • سایر کمک‌های طبیعی برای خواب
 • خلاصه

نویز قهوه ای چیست؟ آیا در بهبود خواب تاثیر دارد؟
نویز قهوه ای چیست؟
در یک توصیف بسیار ساده، نویز قهوه‌ای صدایی با فرکانس پایین است که توسط حرکت تصادفی ذرات ایجاد می‌شود.
نویز قهوه‌ای استفاده از نویزهای ثابت با حداقل تغییرات صدا را توصیف می‌کند، بنابراین به جای تغییر سرعت و تن صدا، به طور کلی صدا یکسان و با تغییرات کم باقی می‌ماند.
این اصطلاح را «رابرت براون»، گیاه‌شناس قرن نوزدهم ابداع کرد. او حرکت «براونی» یا همان حرکت تصادفی ذرات را کشف کرده بود.

بیشتر بخوانید: علت بی خوابی در اوایل بارداری

نویز قهوه ای چیست؟ آیا در بهبود خواب تاثیر دارد؟
نویز قهوه ای با سایر «نویزها» چه تفاوتی دارد؟
در حالی که تفاوت شنیداری بین نویز قهوه‌ای، سفید و صورتی نسبتا کم است، افرادی که آن را به صورت آنلاین امتحان می‌کنند معمولا می‌گویند که نویز قهوه‌ای برای گوش دلپذیرتر و آرام‌بخش‌تر به نظر می‌رسد.
نویز قهوه ای عمیق‌تر و کمی خشن‌تر از نویز صورتی و سفید است ، چون در فرکانس‌های پایین‌تر انرژی بیشتری دارد
صداهای معمولی که در نویز قهوه‌ای به چشم می‌خورند، اصواتی کم‌صدا، مانند رعد و برق، بادهای شدید، صدای اقیانوس، صدای جریان‌های شدید رودخانه، باران شدید یا حرکت هواپیما هستند.

بیشتر بخوانید: اختلال درد چیست؟

نویز قهوه ای چیست؟ آیا در بهبود خواب تاثیر دارد؟
مزایای نویز قهوه ای چیست؟
در حالی که همه افراد مزایای یکسانی را از نویز قهوه ای تجربه نمی‌کنند، کارشناسان معتقدند که این صدا چیزهای زیادی برای ارائه دارد که به‌ویژه برای افرادی که هنگام خواب بی‌قرار می‌شوند، مفید است.

1- می‌تواند به شما کمک کند بهتر بخوابید
تحقیقات زیادی در مورد اینکه چگونه نویز قهوه‌ای می‌تواند در مقایسه با نویز صورتی و سفید به بهبود خواب کمک کند، وجود ندارد، اما حس آرامشی که این صدا ایجاد می‌کند می‌تواند به افراد کمک کند تا افکار پراکنده خود را هنگام خواب خاموش کنند تا بتوانند احساس آرامش بیشتری داشته باشند.
با نویز قهوه‌ای، می‌توانید هر فرکانسی را که گوش می‌تواند تشخیص دهد بشنوید، بنابراین این نویز تجربه‌ای غوطه‌ورکننده برایتان ایجاد می‌کند که در پنهان کردن، یا خاموش کردن افکار دیگر شما هنگام خواب موثر است. با نویز قهوه‌ای می‌توانید روی یک چیز واضح مثل استراحت کردن، مطالعه کردن، یا خوابیدن تمرکز کنید.

بیشتر بخوانید: نورپردازی اتاق نوزاد، بچه‌ها و چراغ خواب

نویز قهوه ای چیست؟ آیا در بهبود خواب تاثیر دارد؟
۲- باعث آرامش می‌شود
همانطور که نویز قهوه‌ای می‌تواند به ساکت کردن افکار متعدد شما هنگام خواب کمک کند و باعث شود بهتر بخوابید، همچنین می‌تواند به شما در آرامش در طول شب کمک کند .
صدای پس‌زمینه‌ای که توسط نویز قهوه‌ای و صداهای دیگر ایجاد می‌شود، می‌تواند با منحرف کردن شما از افکارتان به آرامش جسمی و ذهنی شما کمک کند.

همانطور که نویز قهوه‌ای می‌تواند به ساکت کردن افکار متعدد شما هنگام خواب کمک کند و باعث شود بهتر بخوابید، همچنین می‌تواند به شما در آرامش در طول شب کمک کند.


3- می‌تواند باعث بهبود تمرکز شود
بسیاری از افرادی که در مورد نویز قهوه‌ای مطالعه می‌کنند، یا به این نویز گوش می‌دهند می‌گویند که این نویز برای افراد مبتلا به اختلال کم‌توجهی بیش‌فعالی مفید است چون به این افراد کمک می‌کند تمرکز داشته باشند.
برخی از مطالعات نشان داده‌اند که گوش دادن به نویز قهوه‌ای به‌طور خاص می‌تواند به بهبود تمرکز کمک کند و به‌ویژه برای افراد مبتلا به اختلال کم‌توجهی بیش‌فعالی مفید است.
برای برخی از مردم، نویز قهوه‌ای مثل یک موسیقی متن است چون می‌تواند به پوشاندن هر گونه صدایی که باعث حواس‌پرتی شما می‌شود مانند صحبت کردن، جویدن و تایپ کردن کمک کند.

بیشتر بخوانید: عادت های مفید برای سلامتی چیست؟

نویز قهوه ای چیست؟ آیا در بهبود خواب تاثیر دارد؟
۴- صداهای دیگر را می‌پوشاند
ویژگی پوشاندن صداهای دیگر توسط نویز قهوه‌ای، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن است که آن را به ابزاری عالی برای فیلتر کردن صداهای پس‌زمینه تبدیل می‌کند.
این ویژگی، فقط مختص نویز قهوه‌ای نیست، بلکه نویز صورتی و سفید و سایر جلوه‌های صوتی مانند بارندگی هم می‌توانند نتایج مشابهی داشته باشند.
ماهیت غیر توصیفی نویز قهوه‌ای، آن را به گزینه‌ای عالی برای افرادی که سعی در فیلتر کردن صداها در طول شب دارند، تبدیل می‌کند.
زمانی که می‌خوابیم، بخشی از مغز ما وجود دارد که از محیط ما آگاه است و به صداهایی که باعث بیدار شدن ما می‌شود پاسخ می‌دهد. اگر در شهری زندگی می‌کنیم که صداهای بیرونی زیادی مانند ترافیک ، بوق ماشین‌ها، سر و صدای همسایه‌ها و غیره وجود دارد، این صداها می‌تواند کیفیت خواب را مختل کند.
نویز قهوه‌ای خاصیت پوشانندگی صداهای دیگر را دارد که این صداها را با پخش یک فرکانس پیوسته ساکت می‌کند و به ذهن شما اجازه می‌دهد تا وارد خواب عمیق شود.

بیشتر بخوانید: من زیبا نیستم؛ کدام بازیگرها این‌طوری فکر می‌کنند؟

نویز قهوه ای چیست؟ آیا در بهبود خواب تاثیر دارد؟
نویز قهوه‌ای در مقایسه با نویز سفید، صورتی و مشکی
رنگ‌های مختلفی از نویز وجود دارد که شامل نویزهای سفید، صورتی، قهوه‌ای، سیاه و آبی است. در ادامه در مورد هر کدام از آن‌ها و تفاوت‌هایشان توضیحاتی ارائه می‌کنیم:

نویز سفید
نویز سفید، یک صدای محیطی ثابت است که می‌تواند به پوشاندن صداهای مزاحم کمک کند. به صدای پنکه ، کولر یا یخچال که «هو» می‌کند فکر کنید.

نویز سفید، یک صدای محیطی ثابت است که می‌تواند به پوشاندن صداهای مزاحم کمک کند. به صدای پنکه، کولر یا یخچال که «هو» می‌کند فکر کنید.


نویز صورتی
نویز صورتی، شبیه نویز سفید است، اما تنوع بیشتری دارد. گوش انسان معمولا نویز سفید را به‌عنوان «ایستا» و نویز صورتی را به‌عنوان «یکنواخت» یا «مسطح» درک می‌کند.
چند نمونه از نویز صورتی که در زندگی روزمره و طبیعت وجود دارد، عبارتند از:

 • خش‌خش برگ‌ها در باد
 • برخورد امواج به ساحل
 • بارش مداوم باران

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که نویز صورتی ممکن است فعالیت مغز در ارتباط با خواب عمیق‌تر را تقویت کند و حتی منجر به بهبود حافظه شود.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص روانشناسی

نویز سیاه
نویز سیاه اساسا سکوت همراه با کمی سر و صدای تصادفی است.

نویز قهوه ای چیست؟ آیا در بهبود خواب تاثیر دارد؟
سایر کمک‌های طبیعی برای خواب
در حالی که برخی برنامه‌های صوتی می‌توانند به ذهن شما کمک کنند تا به اندازه کافی استراحت کند، بسیاری از راه‌های طبیعی هم برای خواب بهتر وجود دارد.

 • یک برنامه خواب منظم داشته باشید ، یعنی هر روز تقریبا در یک ساعت مشخص به رختخواب بروید و در ساعتی معین بیدار شوید.
 • مطمئن شوید که اتاق خواب شما تاریک و کمی خنک است. این شرایط برای ارسال سیگنال به بدن شما که زمان خواب است، ایده‌آل به شمار می‌رود. مرتب نگه داشتن اتاق و پخش کردن رایحه اسطوخودوس یا سایر روغن‌های ضروری برای خواب می‌تواند برای داشتن خواب بهتر، موثر باشد.
  مطمئن شوید که اتاق خواب شما تاریک و کمی خنک است. این شرایط برای ارسال سیگنال به بدن شما که زمان خواب است، ایده‌آل به شمار می‌رود.
 • وسایل الکترونیکی را از اتاق خواب دور نگه دارید و دو یا چند ساعت قبل از خواب از آن‌ها استفاده نکنید. این کار از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آبی جلوگیری می‌کند. نور آبی می‌تواند شما را بیدار نگه دارد.
 • از مصرف کافئین در زمان نزدیک به خواب خودداری کنید.
 • در رژیم غذایی خود غذاهای خواب‌آور را بگنجانید که شامل غذاهایی حاوی کربوهیدرات‌های پیچیده، کلسیم و منیزیم است.
 • یک مکمل گیاهی شناخته‌شده برای کمک به مشکلات خواب مصرف کنید. ریشه و گل سنبل‌الطیب، از همین مکمل‌هاست.

بیشتر بخوانید: برندهای معروف سرویس خواب ایرانی کدام‌اند؟

نویز قهوه ای چیست؟ آیا در بهبود خواب تاثیر دارد؟
خلاصه
نویز قهوه‌ای نسبت به نویز سفید و صورتی، فرکانس کمتری دارد. این نویز، کمی خشن‌تر و عمیق‌تر از نویز سفید و صورتی توصیف شده است.
شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد نویز قهوه‌ای در ایجاد آرامش و بهبود کیفیت خواب موثر است.
صدای شدید جریان رودخانه یا باد شدید، از نمونه‌های نویز قهوه‌ای است. حتی شاید بتوانید دستگاه‌های تولیدکننده نویز قهوه‌ای را خریداری، یا این صداها را از اینترنت جستجو و دانلود کنید .

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

پ
منبع: stylist

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند