۲۳۳۲۲۵
۱۵۸۰۲۹
۱۵۸۰۲۹

اندازه الت تناسلی در نوجوانان و متوسط طول الت تناسلی براساس سن

بسیاری از مردان نگران این هستند که آیا آلت تناسلی آن‌ها به اندازه‌ی کافی بزرگ است یا خیر و آیا همسرشان را راضی می‌کند یا خیر. این می‌تواند بر اعتماد به نفس مردان تأثیر بگذارد. با این حال، اغلب این ترس‌ها بی اساس هستند. این مقاله را بخوانید تا با اندازه الت تناسلی در نوجوانان و متوسط طول الت تناسلی براساس سن آشنا شوید.

اندازه الت تناسلی در نوجوانان و متوسط طول الت تناسلی براساس سن

پسران می‌توانند تغییرات دوران بلوغ خود را از ۹ سالگی شروع کنند، اما برخی از آن‌ها تا ۱۴ سالگی نیز به بلوغ نمی‌رسند. اولین تغییری که معمولاً در دوران بلوغ مشاهده می‌شود، افزایش اندازه‌ی بیضه‌ها است. بعد از بیضه‌ها نیز نوبت به آلت تناسلی می‌رسد که هم از نظر ارتفاع و هم از نظر قطر شروع به رشد می‌کند. به خواندن ادامه دهید تا با اندازه الت تناسلی در نوجوانان و متوسط طول الت تناسلی براساس سن آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: بازی کودک با آلتش، برخورد مناسب

در این مقاله می‌خوانید:

 • اندازه الت تناسلی در نوجوانان
 • بلوغ چه تاثیری بر اندازه‌ی آلت تناسلی دارد؟
 • چه زمانی رشد آلت تناسلی متوقف می‌شود؟
 • چگونه آلت تناسلی خود را اندازه گیری کنیم؟
 • آیا اندازه آلت تناسلی مهم است؟

اندازه الت تناسلی در نوجوانان

اندازه الت تناسلی در نوجوانان بسته به سن آن‌ها متفاوت است. در زیر، متوسط اندازه آلت تناسلی نوجوانان را در حالت غیرنعوظ را آورده‌ایم:

 • در سن ۱۴ سالگی: حدود ۵ تا ۱۲ سانتی متر
 • در سن ۱۵ سالگی: حدود ۶ تا ۱۲ سانتی متر
 • در سن ۱۶ سالگی: حدود ۸ تا ۱۲ سانتی متر
 • در سن ۱۷ سالگی: حدود ۸ تا ۱۳ سانتی متر
 • در سن ۱۸ سالگی: حدود ۹ تا ۱۴ سانتی متر

طول و قطر آلت تناسلی در حالت غیرنعوظ اغلب بر اساس دما تغییر می‌کند. علاوه بر این، آلت شل و ختنه نشده که هنوز پوست ختنه گاه خود را دارد ممکن است کمی بزرگ‌تر از آلت ختنه شده‌ی شل به نظر برسد. با این حال، پوست ختنه گاه در حین نعوظ جمع می‌شود، بنابراین این تفاوت اندک است.

اندازه الت تناسلی در نوجوانان و متوسط طول الت تناسلی براساس سن

بیشتر بخوانید: آلتم کوچک است، درمان دارد؟

بلوغ چه تاثیری بر اندازه‌ی آلت تناسلی دارد؟

در دوران بلوغ آلت تناسلی و بیضه‌ها با سرعت بیشتری رشد می‌کنند.

دوران بلوغ، دومین بار در زندگی یک مرد است که آلت تناسلی او دچار جهش رشد می‌شود. جهش رشد اول در اولین سال زندگی مرد اتفاق می‌افتد که طی آن، طول و قطر آلت تناسلی به طور قابل توجهی رشد می‌کند. سپس رشد آهسته و پیوسته تا رسیدن به بلوغ وجود دارد. در نهایت، در دوران بلوغ آلت تناسلی و بیضه‌ها با سرعت بیشتری رشد می‌کنند.

بیشتر بخوانید: اندازه آلت تناسلی مردان، امری مهم در رابطه؟

جدول زمانی بلوغ برای هر فردی متفاوت است. سن شروع بلوغ نیز متفاوت است و امکان دارد از سن ۹ تا ۱۰ سالگی یا بعد از آن در سنین ۱۳ تا ۱۴ سالگی شروع شود.
به علاوه، در دوران بلوغ، شما قد بلندتر و پهن‌تر می‌شوید. توده‌ی عضلانی شما نیز رشد می‌کند و صدایتان کلفت‌تر می‌شود. هم‌چنین باید انتظار رشد مو در اطراف ناحیه‌ی تناسلی، زیر بازوها، روی سینه و روی صورت خود را نیز داشته باشید.

اندازه الت تناسلی در نوجوانان و متوسط طول الت تناسلی براساس سن

بیشتر بخوانید: کوچکی آلت و ناباروری در مردها

چه زمانی رشد آلت تناسلی متوقف می‌شود؟

آلت تناسلی شما تا پایان بلوغ رشد می‌کند.

آلت تناسلی شما تا پایان بلوغ رشد می‌کند. در ۱۶ سالگی، ممکن است هنوز در سن بلوغ باشید، بنابراین آلت تناسلی شما ممکن است هنوز در حال رشد باشد.
به طور متوسط، بلوغ بین سنین ۱۶ تا ۱۸ سالگی به پایان می‌رسد. با این حال، اگر بلوغ را در سنین بالاتر شروع کرده باشید، ممکن است هنوز تا اوایل ۲۰ سالگی خود در حال رشد و تغییر باشید. این شامل رشد آلت تناسلی شما نیز می‌شود.
حتی اگر برخی از تغییرات آشکارتر ناشی از بلوغ کند شده و در حدود سن ۱۸ سالگی متوقف شوند، آلت تناسلی شما ممکن است تا سن ۲۱ سالگی به رشد خود ادامه دهد.

اندازه الت تناسلی در نوجوانان و متوسط طول الت تناسلی براساس سن

بیشتر بخوانید: کوچک شدن آلت تناسلی، علتش چیست؟

چگونه آلت تناسلی خود را اندازه گیری کنیم؟

آلت تناسلی خود را هنگام نعوظ اندازه بگیرید.

به یاد داشته باشید که اندازه‌ی یک آلت تناسلی در حالت غیرنعوظ بسیار متفاوت است. بنابراین، برای به دست آوردن دقیق‌ترین مقدار، آلت تناسلی خود را هنگام نعوظ اندازه بگیرید.
علاوه بر این، مدل اندازه گیری نیز مهم است و به راحتی می‌تواند شما را به اشتباه بیندازد یا یک مقدار غلط به شما بدهد. روش درست اندازه گیری این است که آلت تناسلی از سمت بالا (از نوک) به پایین (تا پایه) انجام شود.

اندازه الت تناسلی در نوجوانان و متوسط طول الت تناسلی براساس سن

بیشتر بخوانید: آلت تناسلی پسربچه ها، مشکلات رایج

آیا اندازه آلت تناسلی مهم است؟

آلت تناسلی هر مردی متفاوت است، بنابراین شما نمی‌توانید آلت تناسلی خود را با مردان دیگر مقایسه کنید.

آلت تناسلی هر مردی متفاوت است، بنابراین شما نمی‌توانید آلت تناسلی خود را با مردان دیگر مقایسه کنید. یک خمیدگی جزئی در آلت تناسلی معمول است و برخی آلت‌های تناسلی در حالت غیرنعوظ بزرگ‌تر از برخی‌های دیگر به نظر می‌رسند. آلت تناسلی شما نیز ممکن است به طور طبیعی به یک طرف یا آن طرف آویزان شود.
وقتی در حال گذراندن دوران بلوغ هستید، به راحتی ممکن است دچار شک و تردید شوید و به فکر بیفتید که آیا تغییرات آلت تناسلی شما همان تغییراتی هستند که دیگران نیز تجربه می‌کنند یا خیر. به احتمال زیاد، سایر هم سن و سال‌های شما نیز همین افکار را در سر دارند.

بیشتر بخوانید: درد آلت تناسلی مردان، علت

سه توصیه برای رفع نگرانی‌های مربوط به آلت تناسلی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید:

 • تا حد امکان اطلاعات خود را بالا ببرید. بسیاری از ایده‌های غلط درباره‌ی این مسائل از ناآگاهی سرچشمه می‌گیرند. پس تحقیق کنید، بخوانید و افکار پوسیده را دور بریزید.
 • تناسب اندام و سلامت خود را در نظر داشته باشید. سالم ماندن ممکن است باعث شود که به بدن خود احساس بهتری داشته باشید.
 • اگر درباره‌ی اندازه‌ی آلت تناسلی خود خیلی نگران هستید، با یک مشاور، پزشک یا والدین خود صحبت کنید.

اندازه الت تناسلی در نوجوانان و متوسط طول الت تناسلی براساس سن

بیشتر بخوانید: آلت تناسلی مردان، اندازه طبیعی در سنین مختلف

جمع‌بندی

اندازه الت تناسلی در نوجوانان از سن ۱۴ تا ۱۸ سالگی، از حدود ۵ تا ۱۴ سانتی متر متغیر است. این اندازه‌ها ممکن است ذهن پسران نوجوان را به خود مشغول کنند و از اعتماد به نفس آن‌ها بکاهند. بنابراین اگر یک پسر نوجوان هستید، این را بدانید که نباید اعتماد به نفس خود را بر پایه‌ی طول و عرض آلت تناسلیتان بنا کنید. در عوض یاد بگیرید که در هر صورت بدن خود را دوست داشته باشید.

به کلینیک نی نی بان هم سر بزنید.

منبع: healthline

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.