۲۳۶۵۴۸
۹۱۱
۹۱۱

واریس صورت چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

اگر به واریس صورت مبتلا هستید یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره آن بدانید، در این مقاله با ما همراه شوید. در ادامه قصد داریم علل، اقدامات پیشگیرانه و گزینه‌های درمانی واریس صورت را مورد بررسی قرار دهیم.

واریس صورت چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

واریس صورت که به عنوان وریدهای عنکبوتی صورت یا تلانژکتازی نیز شناخته می‌شود، یک بیماری عروقی رایج است که اغلب رگ‌های خونی ظریف نزدیک سطح پوست صورت را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در حالی که این عارضه مانند واریس پاها با درد و ناراحتی همراه نیست، اما می‌تواند اعتمادبه‌نفس افراد را تحت تأثیر قرار داده و باعث نگرانی‌های ناشی از زیبایی پوست صورت شود. در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت که واریس صورت چیست و علل و راه‌های درمان آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

واریس صورت چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

در این مقاله می‌خوانید:

 • واریس صورت چیست؟
 • علل ابتلا به واریس صورت
 • چگونه واریس صورت را درمان کنیم؟
 • اقدامات پیشگیرانه

بیشتر بخوانید: واریس خود را فقط با ۱ گوجه‌فرنگی درمان کنید!

واریس صورت چیست؟


واریس صورت چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟
واریس صورت رگ‌های خونی کوچک و گشاد شده‌ای هستند که معمولاً به رنگ قرمز یا آبی مشاهده می‌شوند. این رگ‌ها در نزدیکی سطح پوست ظاهر شده و معمولاً روی گونه‌ها، اطراف بینی، چانه و اطراف چشم‌ها دیده می‌شوند. برخلاف وریدهای واریسی در پاها، واریس صورت اغلب یک موضوع زیبایی محسوب می‌شود و درد و ناراحتی یا عرضه خاصی را برای فرد ایجاد نمی‌کند. با این حال در برخی موارد نادر این رگ‌های خونی در اطراف شقیقه‌ها و پیشانی ممکن است با درد و ناراحتی همراه باشند.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر

علل ابتلا به واریس صورت


واریس صورت چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟
در حالی که واریس صورت به طور کلی یک نگرانی زیبایی در نظر گرفته می‌شود تا پزشکی، درک علل ایجاد این عارضه می‌تواند به افراد کمک کند تا اقدامات پیشگیرانه‌ای را انجام دهند و تصمیمات آگاهانه‌ای در انتخاب درمان‌های مناسب بگیرند. در ادامه برخی از شایع‌ترین علل ابتلا به واریس صورت را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ژنتیک

یکی از عوامل مهم در ایجاد واریس صورت، ژنتیک است. اگر سابقه خانوادگی واریس صورت دارید، ممکن است مستعد ابتلا به آن باشید. عوامل ژنتیکی می‌توانند بر استحکام و یکپارچگی دیواره‌های رگ‌های خونی تأثیر بگذارند و آن‌ها را بیشتر در معرض گرفتگی و مسدود شدن قرار دهند.

واریس صورت چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

افزایش سن

با افزایش سن، پوست دستخوش تغییرات زیادی می‌شود که می‌تواند رگ‌های واریسی صورت را آشکارتر کند. با گذشت زمان، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و رگ‌های خونی نزدیک سطح پوست نمایان‌تر می‌‌شوند. افزایش سن همچنین بر گردش کلی خون تأثیر می‌گذارد و به طور بالقوه در ایجاد این سیاهرگ‌ها نقش دارد.

مطالب پیشنهادی: لیزر واریس بهترین روش برای درمان واریس پا

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

قرار گرفتن طولانی مدت و محافظت نشده در معرض اشعه‌های مضر ماورای بنفش (UV) خورشید می‌تواند به پوست و رگ‌های خونی آسیب برساند. آسیب‌های خورشیدی ساختار پوست را تضعیف می‌کند و می‌تواند باعث گشاد شدن رگ‌های خونی و نمایان شدن آن‌ها شود که منجر به واریس صورت می‌شود.

واریس صورت چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

بیماری رزاسه

رزاسه یک بیماری شایع پوستی است که با قرمزی صورت، رگ‌های خونی قابل مشاهده و جوش‌های آکنه مانندی مشخص می‌شود. افراد مبتلا به رزاسه ممکن است به دلیل التهاب مزمن و گشاد شدن رگ‌های خونی مرتبط با این بیماری، مستعد ابتلا به واریس صورت باشند.

واریس صورت چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

تغییرات هورمونی

نوسانات هورمونی مانند تغییراتی که در دوران بارداری، یائسگی یا هورمون تراپی رخ می‌دهد، می‌تواند بر کشش رگ‌های خونی تأثیر بگذارد. این تغییرات می‌تواند احتمال ایجاد رگ‌های واریسی صورت را افزایش دهد.

واریس صورت چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

بیشتر بخوانید: رایج‌ترین روش‌های درمان واریس پا

سبک زندگی

برخی از عوامل سبک زندگی ناسالم مانند ورزش نکردن، مصرف زیاد الکل و سیگار می‌توانند بر گردش خون تأثیر بگذارند و در ایجاد رگ‌های واریسی از جمله رگ‌های روی صورت نقش داشته باشند. به طور مثال مصرف زیاد الکل و سیگار، می‌تواند منجر به گشاد شدن رگ‌های خونی و ضعیف شدن دیواره‌های این رگ‌ها و افزایش خطر ابتلا به واریس صورت شوند.

عوامل محیطی

عوامل محیطی مانند قرار گرفتن در معرض گرما یا سرمای شدید می‌تواند بر گشاد شدن و انقباض عروق خونی تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، هوای بسیار سرد می‌تواند باعث انقباض عروق خونی و گرفتگی آن‌ها شود، در حالی که گرما می‌تواند منجر به پارگی آن شود که در هر دو صورت می‌تواند خطر ابتلا به واریس صورت را افزایش دهد.

واریس صورت چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

پیشنهاد ویژه نی نی بان: قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب

چگونه واریس صورت را درمان کنیم؟

با توجه به اینکه واریس صورت می‌تواند تأثیر ناخوشایندی بر زیبایی چهره و پوست بگذارد، بسیاری از افراد با ابتلا به این عارضه اعتمادبه‌نفس خود را از دست می‌دهند. خوشبختانه چندین روش برای درمان واریس صورت وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

واریس صورت چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

کرم ها و لوسیون های موضعی

کرم ها و لوسیون های موضعی حاوی موادی مانند ویتامین K، ویتامین C یا رتینوئیدها می‌توانند عروق کوچک و سطحی را بهبود بخشند. هدف این محصولات تقویت دیواره رگ‌های خونی و کاهش قرمزی است. این درمان عموماً برای جلوگیری از ایجاد واریس جدید صورت استفاده می‌شود و نقش کمتری در از بین بردن آن‌ها ایفا می‌کند.

لیزر درمانی (IPL)

لیزر درمانی به ویژه درمان نور پالس (IPL)، یک گزینه غیرتهاجمی محبوب برای درمان واریس صورت است. IPL از انرژی لیزر برای هدف قرار دادن و از بین بردن عروق خونی غیرطبیعی استفاده می‌کند و باعث محو شدن آنها در طول زمان می‌شود. این درمان یک روش ایمن و مؤثر است که معمولاً برای دستیابی نتایج مطلوب به جلسات متعدد نیاز دارد.

واریس صورت چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

مطالب پیشنهادی: روش‌های جلوگیری از واریس

اسکلروتراپی

اسکلروتراپی یک روش پزشکی است که معمولاً برای درمان رگ‌های واریسی در پاها استفاده می‌شود، اما می‌توان آن را برای واریس صورت نیز استفاده کرد. در طول اسکلروتراپی، پزشک محلول خاصی را به وریدهای آسیب‌دیده تزریق می‌کند که باعث فروپاشی و در نهایت محو شدن آن‌ها می‌شود. این درمان به طور کلی مؤثر است، اما ممکن است به چندین جلسه نیاز داشته باشد.

واریس صورت چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

ابلیشن با فرکانس رادیویی

ابلیشن با فرکانس رادیویی یکی دیگر از روش‌های پزشکی است که برای درمان رگ‌های واریسی بزرگ‌تر صورت استفاده می‌شود. این روش شامل استفاده از انرژی فرکانس رادیویی برای گرم کردن و بستن وریدهای آسیب دیده است. این تکنیک به ویژه برای سیاهرگ‌های عمیق‌تر که ممکن است به خوبی به IPL یا اسکلروتراپی پاسخ ندهند، مؤثر است.

واریس صورت چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

لایه برداری با لیزر

برای کسانی که واریس صورت همراه با سایر مشکلات پوستی دارند، لایه برداری با لیزر می‌تواند یک گزینه مناسب باشد. این روش نه تنها سیاهرگ‌ها را هدف قرار می‌دهد، بلکه رنگ و بافت کلی پوست را نیز بهبود می‌بخشد. این درمان شامل استفاده از لیزر برای برداشتن لایه رویی پوست است که پوستی صاف‌تر و سالم‌تر را برای فرد به ارمغان می‌آورد.

توجه به این نکته ضروری است که اثربخشی این درمان‌ها می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و انتخاب درمان مناسب باید با مشورت یک پزشک یا متخصص پوست انجام شود.

بیشتر بخوانید: بیماری واریس و شایع‌ترین علل آن

اقدامات پیشگیرانه


واریس صورت چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟
اگر مبتلا به واریس صورت هستید یا به تازگی آن‌ها را درمان کرده‌اید، فراموش نکنید که جلوگیری از ایجاد دوباره رگ‌های واریسی جدید صورت امری ضروری است. برای پیشگیری از بروز دوباره واریس صورت بهتر است برخی اقدامات پیشگیرانه را در روتین روزانه خود بگنجانید.

 • از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید خودداری کنید
 • به صورت منظم از کرم ضد آفتاب استفاده کنید
 • از یک سبک زندگی سالم پیروی کنید
 • از مصرف بیش از حد الکل و سیگار اجتناب کنید

پیشنهاد ویژه نی نی بان: تشخیص بیماری ها در آزمایشگاه کلینیکال چگونه است؟

کلام آخر


واریس صورت چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟
همان طور که اشاره کردیم، واریس صورت اگرچه به طور کلی یک نگرانی پزشکی نیست اما می‌تواند زیبایی و اعتمادبه‌نفس افراد را تحت تأثیر قرار دهد. درک علل این عارضه و آشنایی با گزینه‌های درمانی موجود می‌تواند به افراد کمک کند تا تصمیمات آگاهانه‌تری درباره مدیریت این مشکل رایج زیبایی بگیرند. در چنین شرایطی مشاوره با یک متخصص پوست مجرب می‌تواند راهنمایی‌ها و توصیه‌های شخصی را برای درمان رگ‌های واریسی صورت ارائه دهد. در نهایت انتخاب درمان مناسب به افراد کمک می‌کند تا اعتمادبه‌نفس و زیبایی خود را دوباره به دست آورند.

منبع: njvvc

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.