۲۳۷۱۸۱
۷۵۷
۷۵۷

تست شنوایی سنجی OAE برای بررسی حلزون گوش

اگر به پزشک مراجعه کرده‌اید و برای‌ نوزادتان تست شنوایی سنجی OAE را تجویز کرده باشد؛ شاید نگران شوید که مبادا شنوایی‌ فرزند عزیزم کم شده باشد و اصلا این تست برای چیست؟ در ادامه با تمام نکاتی که درباره این بررسی حلزون گوش نیاز دارید، آشنا می‌شویم.

تست شنوایی سنجی OAE برای بررسی حلزون گوش

اگر برای تست شنوایی سنجی OAE نوزادان اضطراب دارید و نمی‌دانید که این آزمون برای چیست؛ پیشنهاد می‌کنیم درباره این تست این راهتما را بخوانید. در ادامه توضیح داده‌ایم که اساس و هدف این آزمایش چیست و چرا باید برای برخی نوزادان تجویز شود؛ این تست کدام قسمت گوش را بررسی می‌کند؟ می‌توان برای این آزمایش در خانه اقدام کرد یا باید حتما نوزاد را به کلینیک برد. برای سنجش شنوایی نوزاد همین تست کافی است یا فرزندمان باید تحت آزمون‌های دیگر هم قرار بگیرد؟ آیا این تست برای نوزاد خطری دارد؟ با ما همراه باشید.

تست OAE شامل چیست؟

انتشارات صوتی گوش (OAE) صداهای بسیار ملایمی‌هستند که در حلزون گوش (گوش داخلی) در پاسخ به یک محرک صوتی تولید می‌شوند. سلول‌های مویی در حلزون گوش با شنیدن صداها به لرزه در می‌آیند و آن حرکات مکانیکی را به سیگنال‌های عصبی تبدیل می‌کنند. در پاسخ به محرک، پژواک توسط سلول‌های مو ایجاد می‌شود و این ارتعاشات به صورت صداهای نرم از گوش داخلی، از طریق گوش میانی، به گوش خارجی منتقل می‌شود. مطالعات ثابت کرده اند که OAE‌ها زمانی که گوش داخلی آسیب دیده است ناپدید می‌شوند (کاهش شنوایی بیش از 25-30 دسی بل)، به همین دلیل است که OAE اغلب برای تعیین سلامت گوش داخلی استفاده می‌شود. غربالگری OAE همچنین می‌تواند کاهش شنوایی هدایتی را تشخیص دهد. اگر گوش میانی مسدود شود، صداهای بسیار آرام نمی‌توانند از گوش داخلی به گوش خارجی برسند.

انواع تست OAE

دو نوع انتشار صوتی وجود دارد. انتشارات صوتی خود به خودی (SOAEs) و انتشارات صوتی برانگیخته (EOAEs). در حالی که SOAE‌ها می‌توانند بدون تحریک خارجی رخ دهند، EOAE‌ها به یک محرک برانگیخته نیاز دارند. EOAEها به OAEهای گذرا برانگیخته (TEOAEs) و OAEهای محصول تحریف (DPOAEs) تقسیم می‌شوند. در آزمایش TEOAE، یک سری محرک‌های گذرا (کلیک‌های باند پهن یا صدای جیر جیر) به گوش ارائه می‌شود. هنگامی‌که حلزون به طور همزمان توسط دو تون خالص تحریک می‌شود، DPOAE تولید می‌شود.

تست شنوایی سنجی OAE برای بررسی حلزون گوش

تکنیک تست OAE

برای انجام آزمایش OAE، یک غربالگر OAE با پروب مورد نیاز است. پروب در مجرای گوش بیمار قرار می‌گیرد و صدایی را به گوش پخش می‌کند. این دستگاه صدای برگشتی را اندازه گیری می‌کند و نتایج بر روی صفحه نمایشگر شنوایی OAE نمایش داده می‌شود. اگر دستگاه OAE‌ها را تشخیص دهد، نتیجه به صورت "Pass" نمایش داده می‌شود. اگر پاسخی تشخیص داده نشود، نتیجه یک «ارجاع» است که لزوماً به این معنا نیست که کم شنوایی وجود دارد. "ارجاع" به این معنی است که برای بررسی وجود کم شنوایی به آزمایش‌های بیشتری نیاز است. علاوه بر این، دستگاه اطلاعاتی در مورد اندازه گیری سیگنال و نویز فرکانس‌های آزمایش شده ارائه می‌دهد.

کاربردهای تست OAE

OAE یک روش آزمایش عینی است که نیازی به مشارکت فعال بیمار ندارد. بنابراین OAE برای آزمایش نوزادان و کودکان خردسال مناسب است. بنابراین آزمایشات OAE به طور گسترده در برنامه‌های غربالگری شنوایی نوزادان و در مراکز اطفال استفاده می‌شود. از آنجایی که تست‌های OAE وضعیت سلول‌های موی بیرونی را ارزیابی می‌کنند، آنها به طور گسترده برای نظارت بر تاثیر قرار گرفتن در معرض صدا یا داروهای اتوتوکسیک استفاده می‌شوند.

تست Oto Acoustic Emission (OAE) روشی پاسخگو و دقیق برای ارزیابی توانایی شنوایی در نوزادان و نوزادان است. در پاسخ به یک محرک، سلول‌های موی بیرونی حلزون گوش داخلی یک سیگنال صوتی ظریف به نام Oto Acoustic Emission (OAE) منتشر می‌کنند. پزشکان از Oto Acoustic Emission (OAE) برای ارزیابی دقیق وضعیت گوش داخلی و سلول‌های شنوایی استفاده می‌کنند.

اگر نوزاد تست Oto Acoustic Emission (OAE) را بگذراند و هیچ عامل خطری نداشته باشد، پزشک آزمایش غربالگری شنوایی بعدی را در سن ۱-۳ سالگی انجام می‌دهد. در همین حال، اگر آزمایش Oto Acoustic Emission (OAE) نشان دهد که کودک ناشنوایی عصبی دارد، پزشک بلافاصله یک روش شنوایی درمانی را آغاز می‌کند. تا زمانی که نوزاد شش ماهه شود، سمعک یا کاشت حلزون به او تعبیه می‌شود.

تست شنوایی سنجی OAE برای بررسی حلزون گوش

چه کسی به تست OAE نیاز دارد؟

تست Oto Acoustic Emission (OAE) معمولا در نوزادان به عنوان ابزاری برای تشخیص زودهنگام (غربالگری) استفاده می‌شود. این آزمایش برای نوزادانی که دارای عوامل خطر کم شنوایی هستند، حیاتی تر است. کاهش شنوایی در نوزادان می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. یک زن باردار می‌تواند در دوران بارداری به عفونت‌های توکسوپلاسما، سرخجه، سیتومگالوویروس و هرپس سیمپلکس (TORCH) مبتلا شود که می‌تواند به جنین در رحم آسیب برساند. سابقه ناشنوایی عصبی در خانواده به بدو تولد نیز ممکن است یک عامل خطر باشد. پزشکان همچنین می‌توانند آزمایشات OAE را برای نوزادان به دلیل عفونت‌های مغزی یا ناهنجاری‌های آناتومیک تجویز کنند.

چرا تست شنوایی سنجی OAE را باید انجام دهیم؟

پزشکان قادر به تشخیص دستی نقص شنوایی نوزادان نیستند. در نتیجه، پزشکان شنوایی نوزاد را با استفاده از کیت تست Oto Acoustic Emission (OAE) ارزیابی خواهند کرد. هنگامی‌که کودک مشکل شنوایی دارد، می‌تواند با افزایش سن دچار مشکلات گفتاری و زبانی، شناختی، اجتماعی و عاطفی شود.

6 ماه اول زندگی کودک برای رشد مهارت‌های شنوایی و گفتاری او حیاتی است. کم شنوایی را می‌توان به محض تولد نوزاد تشخیص داد، اما حداکثر یک ماه پس از تولد. هنگامی‌که نوزاد سه ماهه شد، پزشک از یافته‌های تشخیصی به عنوان ماده تشخیصی در آزمایش بعدی استفاده می‌کند.

اجرای تست Oto Acoustic Emission (OAE) برای نوزادان

دکتری که آزمایش Oto Acoustic Emission (OAE) را انجام می‌دهد، متخصص گوش، حلق و بینی (ENT) است. متخصص گوش و حلق و بینی در طول این آزمایش یک پروب با نوک نرم را در سوراخ گوش قرار می‌دهد. سپس کودک با صدای کلیک نواخته می‌شود تا واکنش او نسبت به تحریک پوست بیرونی گوش داخلی اندازه گیری شود. پاسخ توسط دستگاه OAE ثبت می‌شود و یافته‌ها توسط پزشک آزمایش کننده ارزیابی می‌شود تا ببیند آیا کم شنوایی وجود دارد یا خیر. تست Oto Acoustic Emission (OAE) یک روش سریع و بدون درد است. این عمل معمولاً 20 تا 30 ثانیه طول می‌کشد، زمانی که کودک ساکت است. با این حال، اگر کودک زیاد حرکت می‌کند، آزمایش می‌تواند بیش از 5 دقیقه طول بکشد.

تست شنوایی سنجی OAE برای بررسی حلزون گوش

پیگیری نتیجه Oto Acoustic Emission (OAE)

تست Oto Acoustic Emission (OAE) راهی برای غربالگری زودهنگام نوزادان است. روش شنیداری پاسخ برانگیخته مغز (BERA) انتخاب دیگری است. پس از این دو معاینه، نوزادان ۳ ماهه ممکن است آزمایش‌های اضافی (در صورت لزوم) مانند اتوسکوپی برای بررسی گوش خارجی، آزمایش تمپانومتری برای بررسی گوش میانی و معاینه مجدد Oto Acoustic Emission (OAE) برای تجزیه و تحلیل عصب گوش انجام دهند. و یک پاسخ شنیداری برانگیخته از مغز برای عصب مرکزی شنوایی در مغز.

اگر نتایج همه این آزمایشات طبیعی باشد، عملکرد گفتار و شنوایی کودک باید هر ۳ تا ۶ ماه قبل از رسیدن کودک به سن سه سالگی کنترل شود. در همین حال، اگر نتایج آزمایش نامنظم باشد، پزشک به شما پیشنهاد می‌کند که تون BERA یا پاسخ حالت پایدار شنوایی و همچنین تمپانومتری با فرکانس بالا را بررسی کنید. اگر ناشنوایی عصبی کشف شود، کودک می‌تواند در اسرع وقت شنوایی درمانی را شروع کند، با کاشت سمعک یا کاشت حلزون در اولین سن ممکن، یعنی ۶ ماهگی.

تست شنوایی سنجی OAE برای کیست؟

تست OAE روشی است که برای نوزادان تازه متولدشده کاربرد دارد. این تست همچنین می‌تواند تا حدی حساسیت شنوایی و تست کاهش شنوایی عملکردی را تخمین بزند. افت شنوایی عملکردی گاهی اوقات به عنوان کم شنوایی غیر ارگانیک نیز شناخته می‌شود. اگر نوزادی علائم ناشنوایی را نشان دهد اما شنوایی او مشکلی نداشته باشد کم شنوایی غیر ارگانیک دارد.

نام دیگر کم شنوایی غیر ارگانیک

برخی منابع ممکن است از این به عنوان کم شنوایی ساختگی یاد کنند، اما این اصطلاخ کاملاً دقیق نیست زیرا به این معنی است که شخصی در حال «تقلید» است و این نوع از کاهش شنوایی منشأهای متعددی دارد که همیشه در کنترل فرد نیست.

آیا این تست باید همراه تست‌های دیگر شنوایی انجام شود؟

تست شنوایی سنجی OAE گوش معمولاً همراه با تست شنوایی ABR (واکنش شنوایی ساقه مغز) یا سایر تست‌های شنوایی استفاده می‌شوند.

تست شنوایی سنجی OAE برای بررسی حلزون گوش

نحوه تست OAE

 • تشعشعات گوش آکوستیک تست شنوایی دردناک نیست و بسیاری از نوزادان بعد از شنیدن صدای آن می‌خوابند. پروب‌های کوچکی در گوش قرار می‌گیرند. یکی صدا می‌دهد و دیگری میکروفون است. اگر حلزون حلزون به درستی کار کند باید در پاسخ به صدا اکو شود. چهار نوع صدا وجود دارد که حلزون گوش تولید می‌کند:
 • انتشارات صوتی خود به خود - حلزون گوش این صداها را خود به خود (نه در پاسخ به صدای دیگری) تولید می‌کند. این موارد فقط در حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از افراد با شنوایی طبیعی رخ می‌دهد.
  انتشارات صوتی گذرا - در پاسخ به صدای دیگری با مدت زمان کوتاه (گذرا) تولید می‌شود. معمولاً کلیک‌ها یا صداهای انفجاری پخش می‌شود. این معمولا برای ارزیابی شنوایی در نوزادان استفاده می‌شود.
 • تولیدات اعوجاج صداهای صوتی - تولید شده در پاسخ به دو تن به طور همزمان فرکانس‌های مختلف. اینها به ویژه در تشخیص آسیب به حلزون در مراحل اولیه مفید هستند (به عنوان مثال آسیب به حلزون گوش در اثر سمیت گوش یا آسیب ناشی از صدا).
 • انتشار پایدار - فرکانس صوتی - تولید شده در پاسخ به یک صدای مداوم. اینها معمولاً در محیط بالینی استفاده نمی‌شوند.
 • برخی شرایط می‌تواند باعث عدم وجود OAE شود. این موارد ها شامل کیست، اوتیت خارجی (به عنوان مثال گوش شناگر)، تنگی یا فشار غیر طبیعی گوش میانی، سوراخ شده درام گوش، اتواسکلروز، کلستئاتوم است.

دقت تست شنوایی سنجی OAE

تست OAE نمی‌تواند به طور قطعی کم شنوایی یا ناشنوایی را تشخیص دهد. اگر در تست OAE شکست خوردید، برای تعیین اینکه آیا کم شنوایی وجود دارد یا خیر، به آزمایش‌های شنوایی بیشتری نیاز خواهید داشت.

گاهی اوقات آزمایش OAE نادرست است، زیرا نوزاد در طول آزمایش دچار سر و صدا می‌شود و گاهی اوقات نوزادان مایعی در گوش خود دارند یا شرایط دیگری که می‌تواند باعث شکست آنها در آزمایش شود، حتی اگر هیچ کم شنوایی دائمی‌نداشته باشند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.