۲۰۰۴۹۸
۲۳۹۹
۲۳۹۹

علائم و درمان انزال معکوس یا انزال عقب گرد چیست؟

برای این‌که بتوانید درباره علائم انزال عقب گرد یا درمان انزال معکوس اطلاعات پایه داشته باشید؛ این مطلب را بخوانید.

علائم و درمان انزال معکوس یا انزال عقب گرد چیست؟

درباره انزال معکوس چیزی شنیده‌اید؛ می‌دانید علائم انزال معکوس چیست یا برای درمان انزال عقب گرد باید چه کرد؟ همین حد بگوییم که این وضعیت زمانی رخم کی‌دهد که منی به جای بیرون آمدن از آلت تناسلی در هنگام ارگاسم، وارد مثانه شود. برخی افراد به این وضعیت انزال خشک هم می‌گویند. در صورتی‌که شما هم دچار این مشکل هستید؛ خطری تهدیدتان نمی‌کند اما ممکن است دچار ناباروری مردانه شوید. اگر قصد بچه‌دار شدن دارید باید درمان انزال معکوس را جدی بگیرید. 

در این مقاله می‌خوانید:

انزال معکوس چیست؟

انزال معکوس اصطلاحی است که به این اطلاق می شود که منی به جای خروج از بدن از طریق مجرای ادرار و نوک آلت تناسلی در هنگام اوج گیری جنسی به مثانه شما می رود. مجرای ادرار لوله ای است که اجازه می دهد ادرار و اسپرم از بدن شما خارج شود. انزال معکوس را ارگاسم خشک نیز می نامند. می تواند عاملی برای ناباروری باشد.

انزال معکوس چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

انزال معکوس اغلب بر افرادی تأثیر می گذارد که:

 • پروستات و مجرای ادرار خود را جراحی کرده اند.
 • دیابت یا مولتیپل اسکلروزیس داشته باشید.
 • نخاع خود را مجروح یا جراحی کرده اند.
 • جراحی لگن یا رکتوم داشته باشند.
 • مشکلات ساختاری مربوط به مجرای ادرار خود دارند.

آیا از انواع خاصی از داروها مانند برخی از داروهای پروستات، داروهای فشار خون بالا یا داروهای ضد افسردگی استفاده می کنید.

انزال معکوس چقدر رایج است؟

انزال معکوس تا حدودی رایج است. به عنوان مثال، پس از اکثر موارد جراحی پروستات از طریق مجرای ادرار (TURP) اتفاق می افتد. شرایطی که ممکن است باعث انزال معکوس شوند نیز تا حدودی شایع هستند، مانند دیابت. همچنین افرادی که داروهای فشار خون بالا یا افسردگی مصرف می کنند ممکن است دچار انزال معکوس شوند. 

میزان انزال رتروگراد پس از TURP بین ۷۰ تا ۹۰ درصد تخمین زده می شودعلائم و درمان انزال معکوس یا انزال عقب گرد چیست؟ علل انزال معکوس 

در طول ارگاسم مردانه، لوله‌ای به نام مجرای دفران اسپرم را به پروستات می‌برد و در آنجا با مایعات دیگر مخلوط می‌شود تا مایع منی (انزال) تولید شود. عضله در دهانه مثانه (عضله گردن مثانه) سفت می شود تا از ورود انزال به مثانه هنگام عبور از پروستات به لوله داخل آلت تناسلی (مجرای ادرار) جلوگیری کند. این همان ماهیچه ای است که ادرار را تا زمانی که ادرار کنید در مثانه نگه می دارد.

در طول انزال معکوس ، منی به جای خروج از بدن از طریق آلت تناسلی، به داخل مثانه می رود.

با انزال معکوس ، عضله گردن مثانه به درستی سفت نمی شود. در نتیجه، اسپرم می تواند به جای خارج شدن از بدن شما از طریق آلت تناسلی، وارد مثانه شود.

شرایط متعددی می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در عضله ای شود که مثانه را در حین انزال می بندد. این شامل:

جراحی، مانند جراحی گردن مثانه، جراحی تشریح غدد لنفاوی خلفی صفاقی برای سرطان بیضه یا جراحی پروستات

انزال معکوس به دلیل مشکلی در عضله حلقوی شما (به نام اسفنکتر مثانه) ایجاد می شود که بسته می شود تا مایع منی خارج شود و ادرار را در بدن شما نگه می دارد. از آنجایی که اسفنکتر شما به درستی کار نمی کند، گردن مثانه شما به جای بسته شدن باز می ماند و به انزال اجازه می دهد تا مسیر کمترین مقاومت را به سمت مثانه طی کند.

علائم و درمان انزال معکوس یا انزال عقب گرد چیست؟ علائم و درمان انزال معکوس یا انزال عقب گرد چیست؟

علائم انزال عقب گرد چیه؟

مردی که دچار انزال معکوس باشد دچار اختلال نعوظ نمی‌شود. به عبارتی علائم انزال معکوس ربطی به نعوظ یا ارگاسم ندارد. وقتی مردی دچار انزال عقب گرد است؛ دچار این علائم می‌شود:

 • منی مرد به‌جای خروج از آلت تناسلی به مثانه وارد می‌شود.
 • هنگام انزال منی کمی از بدن مرد خارج می‌شود. 
 • بعد از ارگاسم اگر مرد ادرار کند همراه ادرار منی دفع می‌کند. 
 • مرد نابارور است.

تشخیص انزال معکوس

اگر علائم انزال عقب گرد را دارید؛ بهتر است به پزشک اورولوژیست مراجعه کنید. این مشکل برای شما خطر جانی ندارد که بخواهد زندگی شما را دچار اختلال کند اما در صورتی‌که قصد پدر شدن دارید؛ باید برای درمان انزال معکوس مراجعه کنید. چرا که این مشکل سبب ناباروری مردان می‌شود.

اگر شما و همسرتان به مدت یک سال یا بیشتر رابطه جنسی منظم و محافظت نشده داشته‌اید و نتوانستهاید بچه‌دار شوید، به پزشک مراجعه کنید. اگر منی شما کم است یا اصلا خارج نمی‌شودو؛ انزال عقب گرد ممکن است، علت مشکل ناباروری شما باشد

نمونه های مایع منی اگر حداقل در دو نمونه حجم بسیار کمی منی تولید کنید، ممکن است انزال معکوس داشته باشید.

نمونه ادرار بلافاصله پس از ارگاسم گرفته می شود. فروکتوز در نمونه های مایع منی وجود دارد. اگر انزال معکوس دارید، آزمایشات آزمایشگاهی فروکتوز را در ادرار شما پیدا می کند. آزمایشگاه همچنین تعداد اسپرم را در ادرار شما تجزیه و تحلیل خواهد کرد.

علائم و درمان انزال معکوس یا انزال عقب گرد چیست؟

خطرات انزال معکوس چیست؟

انزال معکوس خطر جانی ندارد اما به دلیل ایجاد ناباروری بهتر است ابتدا عوامل خطر این مشکل را بشناسیم:

عوامل خطر انزال معکوس

 1. دیابت یا مولتیپل اسکلروزیس دارید

 2. شما جراحی پروستات یا مثانه داشته اید
 3. شما داروهای خاصی را برای فشار خون بالا یا اختلال خلقی مصرف می کنید
 4. ضایعه نخاعی داشتی
 5. عوارض انزال معکوس 

انزال معکوس مضر نیست. با این حال، عوارض احتمالی عبارتند از:

ناتوانی در باردار شدن زن (ناباروری مردانه)

ارگاسم کمتر لذت بخش به دلیل نگرانی در مورد عدم انزال

عوارض جانبی برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان فشار خون بالا، بزرگی پروستات و افسردگی

آسیب عصبی ناشی از یک وضعیت پزشکی، مانند دیابت، ام اس، بیماری پارکینسون یا آسیب نخاعی

ارگاسم خشک نشانه اولیه انزال معکوس است. اما ارگاسم خشک - انزال کم یا بدون منی - همچنین می تواند ناشی از شرایط دیگری باشد، از جمله:

برداشتن پروستات با جراحی (پروستاتکتومی)

برداشتن مثانه با جراحی (سیستکتومی)

پرتودرمانی برای درمان سرطان در ناحیه لگن

درمان انزال معکوس

انزال معکوس به نظر دردناک یا مضر نیست. اگر بچه نمی‌خواهید، ممکن است ارائه‌دهنده شما پیشنهاد کند که نیازی به درمان ندارد.

با این حال، اگر تصمیم به درمان دارید، داروهایی وجود دارند که به بستن محکم اسفنکتر کمک می کنند. اینها شامل ایمی پرامین، یک داروی ضد افسردگی قدیمی، و آنتی هیستامین هایی مانند سودوافدرین و کلرفنیرامین است. اگر وضعیت شما واقعاً ناشی از داروهایی است که مصرف می کنید، با ارائه دهنده خود در مورد تغییر نوع دیگری از دارو صحبت کنید.

برخی از عوارض یا عوارض جانبی مربوط به درمان دارویی انزال پسرفته چیست؟

اگر انزال معکوس دارید و ایمی پرامین یا سودوافدرین مصرف می کنید، پزشک فشار خون و ضربان قلب شما را تحت نظر خواهد داشت. این داروها باعث افزایش فشار خون و ضربان قلب می شوند.

اگر داروها برای کمک به انزال معکوس کار نمی کنند، هنوز راه هایی برای کمک به باروری وجود دارد. به عنوان مثال، ارائه دهنده شما می تواند اسپرم شما را جمع آوری کند تا بتوان از آن برای لقاح استفاده کرد.

آیا تمریناتی وجود دارد که به انزال معکوس کمک کند؟

ممکن است بخواهید روی ماهیچه هایی که ادرار را کنترل می کنند کار کنید. شما می توانید با توقف و شروع جریان خود در حین ادرار کردن متوجه شوید که کدام یک هستند. تمرین آنها شامل فشردن و رها شدن این عضلات است. این تمرینات اغلب تمرینات کگل نامیده می شوند.

علائم و درمان انزال معکوس یا انزال عقب گرد چیست؟ علائم و درمان انزال معکوس یا انزال عقب گرد چیست؟

پیشگیری از انزال عقب گرد

اگر دارو مصرف می‌کنید یا مشکلات سلامتی دارید که شما را در معرض خطر انزال پس‌رونده قرار می‌دهد، از پزشک خود بپرسید که چه کاری می‌توانید برای کاهش خطر انجام دهید.

اگر نیاز به جراحی دارید که ممکن است عضله گردن مثانه را تحت تأثیر قرار دهد، مانند جراحی پروستات یا مثانه، در مورد خطر انزال معکوس سؤال کنید. اگر قصد دارید در آینده بچه دار شوید، با پزشک خود در مورد گزینه های حفظ مایع منی قبل از جراحی صحبت کنید.

سوالات متداول 

نام‌های دیگر انزال  معکوس چیست؟

انزال معکوس را ارگاسم خشک نیز می نامند. زمانی اتفاق می‌افتد که اسپرم از طریق آلت تناسلی از بدن خارج نمی‌شود، اما به مثانه که ادرار در آن ذخیره می‌شود، بازگردانده می‌شود. ممکن است در طی معاینات باروری پیدا شود.

علائم و نشانه های انزال معکوس چیست؟

زمانی که به ارگاسم می رسید، منی تولید نمی کنید. بعد از ارگاسم ادرارتان کدر شده است یا نابارورید.

چطور جلوی ابتلا به انزال معکوس را بگیریم؟

هیچ راهی برای جلوگیری از انزال معکوس وجود ندارد. اما اگر دیابت دارید، مهم است که سطح قند خون خود را ثابت نگه دارید. برای سلامت کلی شما و همچنین سلامت آلت تناسلی شما حیاتی است.

انزال معکوس چه حسی دارد؟

انزال معکوس همان احساس انزال پیشین است. انزال ناپایدار اصطلاحی است برای بیرون راندن شدید مایع منی از بدن از طریق آلت تناسلی به جای بازگرداندن آن به مثانه. با این حال، اگر به هر دلیلی از کمبود مایع منی در طول ارگاسم ناراحت هستید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

آیا انزال معکوس از بین می‌رود؟

انزال معکوس می تواند با درمان برطرف شود. همچنین اگر بتوانید داروهایی را که باعث آن می شوند تغییر دهید، می تواند از بین برود.

آیا انزال عقب گرد مزایایی دارد؟

برخی از افراد بر این باورند که حفظ اسپرم باعث افزایش سطح تستوسترون آنها می شود یا به آنها اجازه می دهد بیشتر عمر کنند. این افراد تلاش می کنند تا از انزال خارج از بدن خود جلوگیری کنند. با این حال، این مورد بحث برانگیز است و توسط اکثر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی توصیه نمی شود.

منبع: mayoclininc

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.