۲۳۶۸۶۷
۱۳۳۴
۱۳۳۴

کدام بیماری‌ها واقعاً با سلول‌های بنیادی درمان می‌شوند؟

روش‌های نوین پزشکی مانند نوری است. که به تاریک‌ترین شب‌های زندگی ما می‌تابد. هنگامی که با درد دست‌وپنجه نرم می‌کنیم یا یکی از عزیزانمان را در بستر بیماری می‌بینیم به دنبال یافتن راهی هستیم تا سریع‌تر همه چیز را به حالت طبیعی برگردانیم. در این شرایط گاهی شنیدن خبر پیشرفت‌های پزشکی و دستیابی به روش‌های درمانی موثر جدید ما را امیدوار و البته کمی نگران می‌کند. یکی از روش‌های پیشرفته درمان با سلول بنیادی است.

کدام بیماری‌ها واقعاً با سلول‌های بنیادی درمان می‌شوند؟

کدام بیماری‌ها واقعاً با سلول‌های بنیادی درمان می‌شوند؟

روش‌های نوین پزشکی مانند نوری است که به تاریک‌ترین شب‌های زندگی ما می‌تابد. هنگامی که با درد دست‌وپنجه نرم می‌کنیم یا یکی از عزیزانمان را در بستر بیماری می‌بینیم به دنبال یافتن راهی هستیم تا سریع‌تر همه چیز را به حالت طبیعی برگردانیم. در این شرایط گاهی شنیدن خبر پیشرفت‌های پزشکی و دستیابی به روش‌های درمانی موثر جدید ما را امیدوار و البته کمی نگران می‌کند. یکی از روش‌های پیشرفته درمان با سلول بنیادی است.

با کمک این سلول‌های کاربردی می‌توان بیماری‌های مختلفی را، مانند بیماری‌های عصبی، آسیب‌های نخاعی، بیماری‌های مزمن کلیه، دیابت و بیماری‌های قلبی درمان کرد. اگر کنجکاو هستید دربارۀ این موضوع بیشتر بدانید تا انتها با ما همراه باشید.

دربارۀ سلول بنیادی چه می‌دانید؟

درحال‌حاضر بسیاری از بیماری‌ها را می‌توان با سلول بنیادی درمان کرد. اما چرا پزشکان هر روز امیدهای بیشتری به پیشرفت‌ روش‌های درمان با سلول بنیادی دارند؟

سلول یا یاخته بنیادی سلول‌هایی هستند که هنوز وظیفۀ مشخصی در بدن بر عهده نگرفته‌اند. به‌عبارتی این سلول‌ها می‌توانند به هر نوع سلول دیگری که لازم باشد تبدیل شوند. همان اتفاقی که در دوران جنینی و هنگام شکل‌گیری سلول‌های متفاوت و بافت‌‌ها و اعضای مختلف بدن رخ می‌دهد.

خوشبختانه در کشور ما پزشکان متخصصی در تلاش هستند تا هم‌پای پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا روش‌های پزشکی جدید را فراگیرند. این روش‌ها را توسعه دهند و برای درمان بیماران از آن‌ها استفاده کنند. دکتر حسن براتی، متخصص جراح استخوان و مفاصل یکی از پزشکانی هستند که از این روش در درمان انواع دردهای مفصلی بهره می‌برند.

خوشبختانه به لطف تلاش‌های مستمر پزشکان و پژوهشگران فهرست بیماری‌های قابل درمان با سلول‌های بنیادی رو به گسترش است. در ادامه توضیحات مختصری دربارۀ چند دسته از مهم‌ترین بیماری‌هایی را می‌خوانید که با این روش درمان می‌شوند.

کاربردهای سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌های قلبی

برای گردش پیوستۀ خون در بدن و رساندن اکسیژن به بافت‌ها نیاز به قلب و ماهیچه‌های آن داریم. هنگام حملۀ قلبی، با انسداد تعدادی از مویرگ‌های تغذیه‌کنندۀ قلب، جریان خون متوقف می‌شود. پس خون به قسمت‌هایی از قلب نمی‌رسد. این آسیب می‌تواند درنهایت منجر به نارسایی قلبی شود. بیماری که دچار سکتۀ قلبی شده است نیاز به درمانی برای جلوگیری از حمله قلبی مجدد دارد.

یکی از روش‌های جدید با چشم‌انداز روشن روبه‌توسعه استفاده از سلول بنیادی در درمان بیماری‌های قلبی است. پزشکان دریافته‌اند سلول‌های بنیادی پتانسیل تمایز به انواع مختلف سلول قلب را دارند. پس می‌توانند به ترمیم و بازسازی بافت آسیب‌دیدۀ قلب کمک کنند. درحالی‌که نتایج این پژوهش‌ها مطابق انتظار بوده است؛ تحقیقات روی آن همچنان ادامه دارد.

سلول‌های بنیادی و درمان بیماری‌های عصبی

البته کاربرد سلول بنیادی به این مورد محدود نمی‌شود و طیف وسیعی از مشکلات و بیماری‌ها را پوشش می‌دهد. نمونۀ دیگر کاربرد سلول بنیادی در درمان بیماری مربوط به سیستم عصبی است.

سلول‌های بنیادی می‌توانند به نورون‌ها یا همان سلول‌های عصبی تمایز یابند و مدارهای عصبی را بازسازی کنند. فلج مغزی که با علائمی مانند ضعف عضلانی و مشکلات عصبی عضلانی، تاخیر در رشد، یادگیری گفتار و تأخیر در برقراری ارتباط آشکار می‌شود جز این بیماری‌ها است.

دیستروفی عضلانی هم نوعی بیماری وراثتی است که در اثر جهش ژن‌ها ایجاد می‌شود. سلول‌های بنیادی با تمایز به سلول‌های میوژنیک می‌توانند سیستم عصبی عضلانی بدن را بازسازی کنند تا علائم بیماری از بین برود. اوتیسم و آسیب نخاعی نمونه‌های دیگری از بیماری‌های عصبی قابل درمان با سلول بنیادی هستند.

سلول‌های بنیادی و درمان بیماری‌های عضلانی-اسکلتی

یکی دیگر از موارد جالب توجه نقش سلول بنیادی در درمان بیماری و اختلالات اسکلتی-عضلانی است. معمولاً هدف درمان تمام آسیب‌های اسکلتی عضلانی ترمیم بافت آسیب‌دیده و بازیابی هرگونه عملکرد یا تحرک ازدست‌رفته است. شکستگی استخوان ، پارگی رباط یا غضروف نمونه‌هایی از این نوع بیماری‌ها هستند.

کاربرد سلول بنیادی در درمان شکستگی استخوان

پزشک متخصص استخوان‌ها و مفاصل اغلب از سلول‌های بنیادی مزانشیمی (MSCs) برای تسریع روند بهبودی کمک می‌گیرد. در این روش می‌توان سلول‌های بنیادی مزانشیمی کشت‌شدۀ خود بیمار را در دستگاه سه‌بعدی استخوان‌ساز پردازش کرد و از آن برای تولید بافت استخوانی جدید با شکل و اندازۀ مورد نیاز استفاده نمود.

در شکستگی‌های پیچیده ممکن است پزشک سلول‌های بنیادی را مستقیماً به محل استخوان آسیب‌دیده تزریق کند. علاوه‌بر اینکه چنین روشی دشواری و ریسک‌ عمل‌های جراحی پیچیده را ندارد، هزینۀ تزریق سلول بنیادی هم نسبت به درمان‌های تخصصی‌تر مناسب‌تر خواهد بود.

کدام بیماری‌ها واقعاً با سلول‌های بنیادی درمان می‌شوند؟

نقش سلول بنیادی در ترمیم غضروف و رباط

منشا سلول بنیادی مورد نیاز برای درمان اغلب آسیب‌های مفصلی مغز استخوان یا سلول‌های استخراج‌شده از سلول‌های چربی است. برای این منظور می‌توان از تزریق سلول بنیادی، به‌عنوان سلول‌های غضروف‌ساز، در محل آسیب استفاده کرد.

هنگامی که این سلول‌ها با اسید هیالورنیک یا پلاسمای غنی از پلاکت ترکیب شود می‌تواند احتمالاً درمان موثرتری برای التیام آسیب ناشی از التهاب ثانویه باشد. پزشک ارتوپد یا متخصص آسیب‌های ورزشی گاهی از این روش برای درمان بیمارانی استفاده می‌کند که دچار آسیب‌های ورزشی شده‌اند یا با صدمه مفصلی توانایی تحرک خود را از دست داده‌اند.

سلول‌های بنیادی و درمان بیماری‌های سرطانی

درحال‌حاضر بسیاری از اختلالات خونی ، مانند سرطان خون ، با پیوند مغز استخوان قابل درمان است. در این روش درمانی سلول‌های مغز استخوان حاوی سلول‌های بنیادی به بیمار پیوند می‌شود. آمار نشان می‌دهد بیمارانی که از این نوع درمان بهره‌مند می‌شوند ۹۰ درصد شانس بهبودی خواهند داشت.

کاربردهای سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌های اندوکرین

بیماران مبتلا به دیابت و سایر اختلالات غدد درون‌ریز هم از پیشرفت روش‌های درمان‌ با سلول بنیادی بی‌بهره نمانده‌اند. همان‌طور که اشاره شد سلول‌های بنیادی می‌توانند به سلول‌هایی با عملکرد خاص، مانند سلول‌های تولیدکنندۀ انسولین لوزالمعده یا سلول‌های مربوط به ضربان قلب، تبدیل شوند.

یاخته‌های بنیادی بافت‌های آسیب‌دیده را بازسازی و ترمیم می‌کنند و عملکرد ازدست‌رفتۀ آن‌ها را برمی‌گردانند. بنابراین روش جایگزین بهتری نسبت به عمل‌های پیوند بافت یا عضو هستند. چشم‌انداز آیندۀ تحقیقات روی این حوزه نوید توسعۀ درمان‌های موثرتر برای اختلالات غدد درون‌ریز را می‌دهد.

کاربردهای سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌های ایمنی

علاوه‌بر موارد بالا پژوهش‌ها و نتایج درمان‌های موفق پیشین نشان می‌دهد روش درمان با سلول بنیادی می‌تواند در بهبود بیماری‌های مزمن، مانند آرتروز و اختلالات مفصلی خودایمنی ، هم موثر باشد.

کدام بیماری‌ها واقعاً با سلول‌های بنیادی درمان می‌شوند؟

درمان انواع دردهای مفصلی و استخوانی زیر نظر پزشک متخصص مجرب و حرفه‌ای

سلول بنیادی سلول‌های پرتوانی هستند و می‌تواند به هر نوع سلولی متمایز شود. پزشکان دریافته‌اند با کمک فاکتورهای رشد و سیتوکین‌ها می‌توان آن‌ها را به سلول‌هایی تبدیل کرد که به بهبود بیماری‌ها کمک کنند.

درمان دیستروفی عضلانی ، فلج مغزی و اوتیسم، انواع بیماری‌های دژنراتیو مانند آرتروز زانو و درمان لوسمی، کم خونی آپلاستیک و سایر اختلالات خونی گوشه‌ای از کاربرد سلول بنیادی در درمان بیماری و اختلالات گوناگون است.

دکتر حسن براتی ، جراح استخوان و مفاصل (ارتوپد) و متخصص جراحی فوق تخصصی شانه و آسیب‌های ورزشی، با بهره‌مندی از دانش روز دنیا، تجهیزات پیشرفته و تیم ارتوپدی حرفه‌ای انواع خدمات مورد نیاز شما را ارائه می‌دهند. برای ویزیت حضوری یا مشاوره آنلاین می‌توانید فرم درخواست نوبت را در وب‌سایت دکتر براتی تکمیل نمایید.

منبع:

health.harvard.edu

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.