۱۴۵۱۹۹
۱۰۳۱۱۳
۱۰۳۱۱۳

تعیین جنسیت با آی وی اف، درصد موفقیت

برای تعیین جنسیت با آی وی اف مراحلی را باید در کلینیک ناباروری طی کنید. درصد موفقیت این روش را در ادامه بخوانید.

تعیین جنسیت با آی وی اف، درصد موفقیت

تعیین جنسیت با آی وی اف خدمات باورنکردنی است که  انجام توسط علم ممکن شده است و می تواند به والدینی که قصد دارند کمک کند آمادگی بیشتری برای تربیت فرزندان آینده خود داشته باشند. با این حال، این تصمیم مستلزم بررسی دقیق است، زیرا مستلزم هزینه بالاتر است و در نهایت ممکن است منجر به پشیمانی شود اگر والدین بعداً ترجیح دادند به طور طبیعی جنسیت فرزند خود را بدانند.

در این مقاله می‌خوانید:

 

تعیین جنسیت با آی وی اف چیست؟

این فرآیند تعیین جنسیت ژنتیکی کودک، پسر یا دختر، توسط زوج یا فرد با آزمایش جنین(های) ایجاد شده از طریق IVF قبل از کاشت در رحم است. تعیین جنسیت فقط با استفاده از جنین IVF امکان پذیر است.

اصطلاح تعیین جنسیت به ترم گذشته تعیین جنسیت ارجحیت دارد. جنسیت به طور فزاینده ای به عنوان چگونگی هویت جنسی یک فرد شناخته می شود. در حالی که جنسیت کودک شناسایی ژنتیکی یک جفت کروموزوم XY به ارث رسیده مرد یا یک جفت کروموزوم XX ماده است.

آزمایش‌های لازم قبل از تعیین جنسیت با آی وی اف

یک متخصص باروری از آزمایش ژنتیک قبل از لانه گزینی (PGT) برای شناسایی جنسیت جنین قبل از کاشت برای بارداری در طی یک روش انتقال جنین استفاده می کند. در حالی که PGT معمولاً برای محدود کردن انتقال بیماری‌های ارثی به کودک و شناسایی جنین‌هایی با ناهنجاری‌های ژنتیکی که تأثیر منفی بر لانه‌گزینی و موفقیت بارداری دارد، استفاده می‌شود، این روش همچنین به پزشکان اجازه می‌دهد تا جنسیت هر جنین مورد آزمایش را تعیین کنند.

بهترین کاندیداهای تعیین جنسیت با IVF

مردان و زنان به دلایل مختلف شخصی، فرهنگی یا پزشکی به دنبال تعیین جنسیت جنین خود هستند. این دلایل ممکن است شامل موارد زیر باشد.

علل درمانی

والدین امیدوار ممکن است از تعیین جنسیت برای جلوگیری از تولد کودکان مبتلا به برخی بیماری‌های ژنتیکی مرتبط با جنس مانند هموفیلی، دیستروفی عضلانی و سندرم X شکننده استفاده کنند. تعیین جنسیت به زوج‌ها این امکان را می‌دهد تا جنین‌های مونث یا مرد سالم را تعیین کنند تا از خطر ابتلا به این اختلالات ژنتیکی در فرزندان خود جلوگیری کنند.

ایجاد تعادل در خانواده

بیماران ممکن است علاقه مند به تعیین جنسیت فرزند خود برای "تعادل" تعداد دختر یا پسر در خانواده خود باشند. تعیین جنسیت می تواند به داشتن فرزندانی از هر دو جنس کمک کند. اگر آنها فقط می خواهند یک فرزند داشته باشند، می تواند به آنها کمک کند تا دختر یا پسر مورد نظر خود را داشته باشند.

دلایل شخصی

بیماران همچنین ممکن است به دلایل شخصی دیگر تعیین کنند که پسر یا دختر داشته باشند. مثلاً اینکه مادری دختر بخواهد یا پدری پسر بخواهد غیرعادی نیست. در نهایت، تمام دلایل استفاده از تعیین جنسیت، از جمله دلایل غیرپزشکی، برای والدینی که از آن برای تشکیل خانواده خود استفاده می کنند معتبر است.

تعیین جنسیت با آی وی اف، درصد موفقیت

روش تعیین جنسیت با IVF

کسانی که مایل به تعیین جنسیت نوزاد برای ایجاد تعادل در خانواده هستند، تحت پروتکل ها و درمان های مشابهی قرار می گیرند که زنان و مردان از IVF استفاده می کنند. به این معنا که تخمک‌های زن با اسپرم شریک یا اهداکننده او بازیابی و بارور می‌شوند تا جنین ایجاد شود. گاهی اوقات این کار با تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) انجام می شود، که در آن اسپرم مستقیماً به تخمک تزریق می شود.

جنسیت هر جنین توسط دو کروموزوم مشخص می شود که یکی از مادر و دیگری از پدر به ارث می رسد. نوع کروموزوم های به ارث برده شده (یا X یا Y) تعیین کننده جنسیت کودک است.

آزمایش سلول های یک تخمک بارور شده (جنین) ترکیب کروموزومی آن را نشان می دهد. سپس تنها یک جنین از جنس مورد نظر به داخل رحم منتقل می شود.

هر جنین سالم باقیمانده ای که منتقل نمی شود را می توان برای استفاده در آینده منجمد کرد (منجمد و ذخیره کرد). آنها همچنین می توانند به زوج دیگری اهدا شوند، برای تحقیقات علمی اهدا شوند یا از بین بروند (نگرانی های اخلاقی را در زیر ببینید).

تعیین جنسیت برای بیماران تحت درمان ناباروری با آی وی اف

برای کسانی که به دنبال درمان باروری هستند و در حال حاضر تحت IVF با PGT هستند، گزینه تعیین جنسیت کودک امتیازی است که از ارزیابی ژنتیکی جنین در دسترس است. این بیماران IVF کنونی، و همچنین بیماران قبلی که تخمک یا جنین در انجماد برای بارداری آینده دارند، ممکن است بخواهند تعیین جنسیت را در نظر بگیرند.

همچنین ممکن است زوجی که مشکل ناباروری ندارند بخواهند برای تعیین جنسیت فرزندشان IVF را دنبال کنند.

علاوه بر این، دالاس IVF تعیین جنسیت را برای جنین های منجمد شده ارائه می دهد. از طریق این فرآیند که تنها در چند برنامه IVF در کشور موجود است، جنین‌هایی که منجمد شده‌اند را می‌توان ذوب کرده و آزمایش کرد تا قبل از استفاده با IVF مشخص شود که آیا جنین‌های نر یا ماده از نظر ژنتیکی سالم هستند یا خیر.

PGT برای تعیین جنسیت جنین چقدر دقیق است؟ این بسیار دقیق است، اگرچه هیچ آزمایش پزشکی را نمی توان تضمین کرد که 100٪ دقیق است. برخی از مطالعات موفقیت بیش از 99٪ را نشان می دهد. ما در مورد دقت با بیماران فردی بر اساس وضعیت آنها بحث خواهیم کرد.

 

تعیین جنسیت با آی وی اف، درصد موفقیت

مرکز درمان ناباروری و نوآوری امین

تعیین جنسیت با آی وی اف، درصد موفقیت

https://aminmc.ir/

تعیین جنسیت با آی وی اف، درصد موفقیت

aminfertility

تعیین جنسیت با آی وی اف، درصد موفقیت

۴۵۶۹۲
۸۸۲۷۴۲۸۲
۴۴۹۵۲۱۷۶
۸۸۲۶۱۸۲۱
۰۹۹۱۹۴۸۵۴۲۸

تعیین جنسیت با آی وی اف، درصد موفقیت

آدرس:  بزرگراه حکیم، شیخ فضل الله نوری، ابتدای خیابان سازمان آب، کوچه میرداماد، پلاک ۲

 به لطف غربالگری و آزمایش مدرن جنین در طی لقاح آزمایشگاهی (IVF)، پزشک باروری می تواند جنسیت کودک را قبل از فرآیند لانه گزینی از طریق آزمایش ژنتیکی قبل از لانه گزینی تعیین کند.

فن‌آوری‌های تولیدمثلی پیشرفت قابل‌توجهی داشته‌اند و اکنون آزمایش‌های آزمایشگاهی می‌توانند جنسیت جنین را در مراحل اولیه رشد شناسایی کنند. در ارتباط با IVF، غربالگری ژنتیکی و تست های تشخیصی قبل از لانه گزینی به بیماران امکان تعیین جنسیت را می دهد.

دلایل تعیین جنسیت در طی IVF

دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک زوج یا فرد تعیین جنسیت را تعیین می کنند. با این حال، بسیاری از والدین قصد استفاده از تعیین جنسیت را برای "تعادل خانواده" تعیین می کنند.

به عبارت ساده، تعادل خانواده به این معنی است که اگر والدین مورد نظر همیشه یک دختر می‌خواستند، اما فقط پسر داشتند، می‌توانند جنسیت خود را در طول IVF برای اطمینان از داشتن خانواده متعادل تعیین کنند.

علاوه بر این، اگر والدین در معرض خطر انتقال یک بیماری ژنتیکی مبتنی بر جنسیت هستند، تعیین جنسیت را تعیین می کنند. در این سناریو، تعیین جنسیت به والدین مورد نظر این شانس را می‌دهد که بسته به نوع اختلالی که می‌توانند در طول عمل IVF از آن اجتناب کنند، دختر یا پسر داشته باشند.

موارد دیگر ممکن است شامل زوجی باشد که فرزندی را از دست داده اند و مایل به داشتن فرزند دیگری از همان جنس هستند، یا والدین مورد نظر ممکن است به سادگی احساس کنند که از نظر روانی آمادگی بیشتری برای تربیت یک جنسیت نسبت به دیگری دارند.

تعیین جنسیت با آی وی اف، درصد موفقیت

فرآیند تست PGD و PGS/PGT-A برای تعیین جنسیت

پس از اینکه تخمک و اسپرم با هم ترکیب شدند و لقاح انجام شد، پزشکان باروری می توانند جنین ها را بررسی کنند.

این از طریق فرآیندی به نام تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی (PGD) یا غربالگری ژنتیکی پیش از لانه گزینی (PGS/PGT-A) انجام می شود. با انجام آزمایش PGD/PGS/PGT-A روی جنین، پزشکان باروری می‌توانند تشخیص دهند که جنین دارای ناهنجاری‌های کروموزومی است که می‌تواند منجر به نقص مادرزادی یا مشکل رشدی شود.

علاوه بر شناسایی مسائل ژنتیکی و نقایص بالقوه مادرزادی، از تست های PGD/PGS/PGT-A نیز می توان برای تعیین جنسیت فرزندتان استفاده کرد. پزشکان باروری می توانند تشخیص دهند که جنین حامل دو کروموزوم X (مونث) یا کروموزوم X و Y (مرد) است. از این رو جنسیت نوزاد به طور دقیق مشخص می شود.

احتمال موفقیت تعیین جنسیت با این روش 

والدین مورد نظر می توانند جنسیت را از طریق PGD/PGS/PGT-A در طول دوره IVF تعیین کنند. با توجه به توانایی پزشک باروری برای شناسایی کروموزوم های XX یا XY در جنین با آزمایش های PGD، فرآیند تعیین جنسیت تقریباً 100٪ دقیق است.

با این حال، همه بیماران به دلیل عوامل مرتبط با سن، عرضه تخمک و کیفیت اسپرم نمی توانند جنین های سالم با جنس مورد نظر تولید کنند. در این موارد، اهدای اسپرم یا تخمک برای والدین یا والدینی که قصد تعیین جنسیت را دارند، امکان پذیر است.

چه دلیل تعیین جنسیت پزشکی باشد یا انتخابی، میزان موفقیت برای تعیین جنسیت با استفاده از تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) یا غربالگری ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGS/PGT-A) بسیار بالا است. ما در تمام تکنیک‌های مورد استفاده برای تعیین جنسیت، از جمله چرخش اسپرم (عمل جداسازی اسپرم به کروموزوم‌های X و Y) تجربه داریم، اما ترکیب IVF با آزمایش ژنتیک تنها روش واقعا قابل اعتماد برای اطمینان از اینکه تعیین جنسیت شما 100٪ دقیق است.

تعیین جنسیت با آی وی اف، درصد موفقیت

جمع‌بندی 

تعیین جنسیت با IVF، که گاهی اوقات به عنوان  روش ایجاد تعادل خانواده شناخته می‌شود، فرآیند تعیین جنسیت ژنتیکی، نر یا ماده، هر جنینی است که از طریق لقاح آزمایشگاهی (IVF) ایجاد می‌شود. تشخیص جنسیت جنین ها با استفاده از آزمایش ژنتیکی پیش از لانه گزینی (PGT) انجام می شود که شامل گرفتن چند سلول از جنین در حین رشد در آزمایشگاه و تعیین جنسیت جنین، پسر یا دختر، از طریق تجزیه و تحلیل ژنتیکی است. پس از آزمایش، تنها جنین های سالم از جنس مورد نظر در طی یک روش انتقال جنین در یک زن کاشته می شوند. دلایل مختلفی، چه پزشکی و چه شخصی، وجود دارد که افراد ممکن است جنسیت فرزند خود را تعیین کنند.

سوالات متداول 

آیا تعیین جنسیت برای تخمک‌های منجمد شده ممکن است؟

در برخی مراکز این امکان وجود دارد.

آیا تعیین جنسیت با IVF هزینه اضافی دارد؟

معمولا کلینیک‌های IVF یک هزینه اضافی برای تعیین جنسیت می‌گیرند اما برخی مراکز هم هزینه بالایی دریافت نمی‌کنند.

 

منبع: نبض ما

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.