۱۹۲۶۴۰
۲۹۳۶۲
۲۹۳۶۲

ذخیره تخمدان کم، چه درمانی دارد؟

کاهش ذخایر تخمدان، به شرایطی می‌گویند که تخمک‌های کمتری در تخمدان‌ها وجود داشته باشد. در این مقاله به شما می‌گوییم که ذخیره تخمدان چرا کم می شود؟

ذخیره تخمدان کم، چه درمانی دارد؟

کاهش ذخایر تخمدان، به شرایطی می‌گویند که تخمک‌های کمتری در تخمدان‌ها وجود داشته باشد. در این مقاله به شما می‌گوییم که ذخیره تخمدان چرا کم می شود؟

در این مقاله می‌خوانید: 

ذخیره تخمدان کم، چه درمانی دارد؟

کاهش ذخیره تخمدان چیست؟

کاهش ذخایر تخمدان، به شرایطی می‌گویند که در مقایسه با سایر همسن و سال‌هایتان تخمک‌های کمتری در تخمدان‌هایتان وجود داشته باشد. این شرایط می‌تواند باردار شدن را دشوار کند. درمان باروری، یک گزینه برای افرادی است که ذخیره تخمدانی آن‌ها کاهش یافته است. 

با افزایش سن، تعداد تخمک‌ها کاهش می‌یابد، اما برای برخی افراد، این اتفاق زودتر از حد انتظار رخ می‌دهد. کاهش ذخیره تخمدان باعث می‌شود باردار شدن سخت‌تر شود. پزشک شما، با آزمایش ذخیره تخمدان، می‌تواند ذخیره تخمدان کم را تشخیص بدهد. به این نکته توجه کنید که فقط به این دلیل که ذخیره تخمدان شما کاهش یافته، به این معنی نیست که نمی‌توانید باردار شوید، بلکه ممکن است باردار شدن برایتان دشوارتر شود، یا به درمان باروری نیاز داشته باشید. 

ذخیره تخمدان کم، چه درمانی دارد؟

بیشتر بخوانید: لقاح برای بارداری، از تخمک تا جنین

چند تخمک دارم؟

سن، قوی‌ترین معیار پیش‌بینی تعداد تخمک است. مطالعات نشان می‌دهد که میزان از دست دادن تخمک، پس از 35 سالگی افزایش می‌یابد. اعداد واقعی تعداد تخمک‌ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما به طور کلی میانگین تعداد تخمک‌های خانم‌ها در طول زندگی‌شان به شرح زیر است:  

 • تولد: ۱ تا ۲ میلیون تخمک 
 • بلوغ: ۳۰۰هزار تا ۴۰۰هزار تخمک
 • 40 سالگی: ۲۵هزار تخمک 
 • یائسگی: کمتر از ۱۰۰۰ تخمک

فقط پزشکتان می‌تواند بر اساس نتایج آزمایش ذخیره تخمدان، به شما بگوید که چه تعداد تخمک دارید.

بارداری با ذخیره تخمدان پایین امکان دارد؟

بله! همچنان می‌توانید با کاهش ذخیره تخمدان باردار شوید. زمانی که ذخایر تخمدان کم است، احتمال بارداری هم کمتر می‌شود، اما برای باردار شدن فقط به یک تخمک نیاز دارید. تعداد تخمک تنها عامل باردار شدن نیست. کیفیت تخمک، کیفیت اسپرم و عملکرد کلی رحم و لوله‌های فالوپ نیز نقش مهمی در باردار شدن دارند.

بیشتر بخوانید: عمل تخمک کشی زنان، مراقبت های قبل و بعد از آن

ذخیره تخمدان کم، چه درمانی دارد؟

علائم کاهش ذخیره تخمدان چیست؟

باردار نشدن پس از ماه‌ها یا سال‌ها رابطه جنسی منظم و بدون پیشگیری، تنها علامتی است که کاهش ذخیره تخمدان را نشان می‌دهد. کاهش ذخیره تخمدانی برای برخی دیگر از خانم‌ها ممکن است با کوتاه‌تر شدن چرخه قاعدگی آن‌ها همراه باشد. 

اگر علائم نارسایی اولیه تخمدان را تجربه می‌کنید، ممکن است قبل از یائسگی چنین علائمی داشته باشید: 

 • گرگرفتگی
 • دوره‌های قاعدگی نامنظم
 • خشکی واژن

چه چیزی باعث کاهش ذخیره تخمدان می شود؟

افزایش سن، یکی از مهم‌ترین دلایل ذخیره کم تخمدان است. با این حال، گاهی اوقات، هیچ دلیلی برای آن وجود ندارد. در موارد دیگر، ژنتیک یا درمان‌های پزشکی باعث کاهش ذخیره تخمدان می‌شود. این دلایل عبارتند از:  

 • اختلالات ژنتیکی که بر کروموزوم X تاثیر می‌گذارد
 • درمان‌های سرطان مانند پرتودرمانی، یا شیمی‌درمانی
 • انجام جراحی روی تخمدان‌ها
 • از دست دادن یک، یا هر دو تخمدان
 • شرایط خود ایمنی

ذخیره تخمدان کم، چه درمانی دارد؟

بیشتر بخوانید: تقویت تخمک گذاری با تغذیه

تغذیه

نوع تغذیه می تواند سلامت تخمدان و تخمکها را به صورت مثبت یا منفی تحت تاثیر قرار دهد و این موضوع به شما بستگی دارد. در ادامه چند پیشنهاد غذایی برای حمایت از سلامت تخمک ارائه می‌کنیم:

غذاهای برتر برای سلامتی تخمک

 • ژل رویال
 • UltraGreens برگ سبز تیره
 • کلم بروکلی
 • توت
 • نوعی ماهی پهن بزرگ (Halibut)
 • ماهی قزل آلا
 • تخمه کدو
 • دانه کنجد
 • زردچوبه
 • زنجبیل

غذاهای مضر برای سلامت تخمک

 • سیگار
 • کافئین
 • الکل
 • قند و شکر
 • سودا
 • رژیم غذایی کم چربی
 • غذاهای فراوری شده
 • چربی ترانس
 • غذاهای GMO (اصلاح ژنتیکی)

بیشتر بخوانید: تشخیص ناباروری در مردان، فقط با یک آزمایش ساده

ذخیره تخمدان کم، چه درمانی دارد؟

آیا استرس می تواند باعث کاهش ذخیره تخمدان شود؟

خیر! استرس نمی‌تواند باعث کاهش ذخیره تخمدان شود. سیگار کشیدن و استفاده از تنباکو، تنها عوامل سبک زندگی هستند که می‌توانند به کاهش ذخیره تخمدان منجر شوند. 

تست ذخیره تخمدان چیست؟

پزشکان از تست ذخیره تخمدان برای غربالگری کاهش ذخیره تخمدان استفاده می‌کنند. آزمایش ذخیره تخمدان، راهی است که از طریق آن پزشکان می‌توانند متوجه شوند چه تعداد تخمک در تخمدان باقی مانده است، اما این آزمایش نمی‌تواند به طور قطعی بگوید چند سال از باروری شما باقی مانده است، یا باردار می‌شوید، یا نه. این تست‌ها مشخص می‌کنند که آیا به داروهای تحریک تخمدان برای لقاح آزمایشگاهی (آی وی اف) پاسخ می‌دهید، یا نه و آیا احتمال دارد بدون درمان بتوانید باردار شوید، یا امکانش نیست.

اگر نتیجه تست شما مثبت باشد یعنی کاهش ذخیره تخمدان دارید، اما به این معنی نیست که نمی‌توانید به طور طبیعی باردار شوید. این تست‌ها نمی‌توانند توانایی برای بارداری طبیعی را پیش‌بینی کنند.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با مراکز آزمایشگاه

ذخیره تخمدان کم، چه درمانی دارد؟

آزمایش ذخیره تخمدانی شامل چه مواردی است؟

آزمایش ذخیره تخمدانی شامل موارد زیر است:

آزمایش خون 

آزمایش خون برای اندازه‌گیری سطح هورمون ضد مولرین (AMH) یا هورمون محرک فولیکول (FSH) و استرادیول انجام می‌شود. این تست‌ها میزان پاسخ به تحریک تخمدان، یا داروهای باروری را اندازه‌گیری می‌کنند.

آزمایش خون برای اندازه‌گیری سطح هورمون ضد مولرین (AMH) یا هورمون محرک فولیکول (FSH) و استرادیول انجام می‌شود.

سونوگرافی واژینال 

سونوگرافی واژینال برای اندازه‌گیری حجم تخمدان و شمارش تعداد فولیکول‌های تخمدان انجام می‌شود. 

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با مراکز سونوگرافی

چالش کلومیفن سیترات 

آزمایش چالش کلومیفن سیترات، شامل مصرف داروهای خوراکی باروری و نظارت بر پاسخ بدن است و یک آزمایش غیر معمول محسوب می‌شود.

خانم‌هایی که ذخیره تخمدانی آن‌ها کاهش یافته، در مقایسه با افراد هم‌سنشان، سطح اف اس اچ بالاتر، سطح ای ام اچ و ای اف سی کمتری دارند. این آزمایش‌ها توانایی فرد برای باردار شدن بدون دارو را اندازه‌گیری نمی‌کنند، بلکه فقط احتمال اینکه شخص به داروهای تحریک تخمدان پاسخ خوبی داشته باشد مورد پیش‌بینی قرار می‌دهند.

ذخیره تخمدان کم، چه درمانی دارد؟

درمان کاهش ذخیره تخمدان چگونه است؟

هیچ راهی برای درمان کاهش ذخیره تخمدان، یا تولید تخمک بیشتر وجود ندارد. هنگامی که پزشک به کاهش ذخیره تخمدان مشکوک شود، برنامه‌های درمانی تنظیم می‌کند تا بتوانید به اهداف بارداری خود برسید. این طرح درمانی با توجه به اینکه چقدر زود می‌خواهید باردار شوید، چند فرزند می‌خواهید، وضعیت مالی‌تان چگونه است و آیا می‌خواهید فرزندی داشته باشید که از نظر ژنتیکی، با شما ارتباطی ندارد، تعیین می‌شود. گزینه‌های درمانی می‌تواند شامل فریز کردن تخمک‌ها برای استفاده در آینده، تلاش برای بارداری طبیعی، انجام آی وی اف، یا استفاده از تخمک‌های اهدایی باشد.

ذخیره تخمدان کم، چه درمانی دارد؟

بیشتر بخوانید: قدرت باروری زنان، عوامل موثر

فریز کردن تخمک ها

فریز کردن تخمک‌ها یکی از راه‌های حفظ باروری است. اگر پزشکتان بگوید که در معرض خطر بالای ذخیره کم تخمدان قرار دارید، ممکن است پیشنهاد کند تخمک‌هایتان را قبل از اینکه تعداد آن‌ها کاهش یابد، فریز کنید. برای انجماد تخمک باید داروهایی مصرف کنید که تخمدان‌ها را تحریک می‌کنند تخمک بیشتر بسازند. سپس، تخمک‌های بالغ جمع‌آوری و برای درمان آی وی اف در آینده منجمد می‌شوند. 

در برخی موارد، پزشک ممکن است پیشنهاد کند تا جنین ایجاد شود، به این معنی که تخمک‌های بالغ را قبل از منجمد کردن، با اسپرم شوهر، یا اسپرم اهداکننده بارور و سپس منجمد می‌کنند.

در برخی موارد، پزشک ممکن است پیشنهاد کند تا جنین ایجاد شود، به این معنی که تخمک‌های بالغ را قبل از منجمد کردن، با اسپرم شوهر، یا اسپرم اهداکننده بارور و سپس منجمد می‌کنند.

استفاده از تخمک اهدایی

اگر کیفیت، یا کمیت تخمک‌هایتان ضعیف باشد، پزشک استفاده از تخمک اهدایی را پیشنهاد می‌دهد. در این درمان، تخمک اهدایی از طرف یک خانم دیگر با اسپرم شوهرتان بارور و سپس جنین ایجاد شده، به رحم شما منتقل می‌شود. این جنین، ژن‌های شما را نخواهد داشت اما می‌تواند ژن های همسرتان را داشته باشد. مگر این‌که علاوه بر تخمک اهدایی، از اسپرم اهدایی نیز استفاده کرده باشید. 

ذخیره تخمدان کم، چه درمانی دارد؟

بیشتر بخوانید: قدرت باروری مردان تا چند سالگی

تاثیر اسید فولیک بر تخمک گذاری، آیا آن را بهبود می بخشد؟

اسید فولیک، جزو ویتامین‌هایی است که باید برای بارداری مصرف کنید و برای حفظ کیفیت تخمک هم مهم است. اگر بخواهید باردار شوید، پزشک مصرف ویتامین‌های قبل از تولد را به شما توصیه می‌کند. در حالت ایده آل، شما باید حداقل سه ماه قبل از لقاح، ویتامین‌های دوران بارداری را شروع کنید. رژیم غذایی، ورزش و سایر عوامل سبک زندگی، در سلامت کلی و کیفیت تخمک‌ها نقش دارند. با این حال، بر تعداد تخمک‌ها تاثیر نمی‌گذارند.

جلوگیری از کاهش ذخیره تخمدان 

برای جلوگیری از کاهش ذخایر تخمدان، هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید چون بیشتر علل آن از کنترل شما خارج هستند. با این حال، عوامل خاصی که ممکن است به حفظ کیفیت تخمک‌ها کمک کنند، شامل حفظ وزن سالم و اجتناب از مصرف محصولات تنباکو مانند سیگار است.

ذخیره تخمدان کم، چه درمانی دارد؟

بیشتر بخوانید: درمان قطعی ناباروری، روش های موجود

آی وی اف با ذخیره تخمدان کم

میزان موفقیت در آی وی اف با توجه به علت ذخیره کم تخمدان، تعداد تخمک‌ها و نحوه پاسخ بدن به داروهای باروری، متفاوت است. میزان موفقیت دقیق آی وی اف در افرادی که ذخیره تخمدانی آن‌ها کاهش یافته، ناشناخته است. اما مانند بارداری‌های طبیعی، موفقیت در IVF نیز با افزایش سن کاهش می‌یابد که افرادی را هم که ذخیره تخمدانی آن‌ها کاهش یافته، شامل می‌شود. اگر آزمایش‌های غربالگری نشان بدهند که ذخیره تخمدان شما کم است، احتمال کمتری وجود دارد که به داروهای تحریک تخمدان، پاسخ بدهید. در مورد موثر بودن این روش و میزان موفقیت آن در شرایط ذخیره تخمدان کم، با پزشکتان مشورت کنید. 

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان

کاهش ذخیره تخمدان و یائسگی 

تعیین یک جدول زمانی دقیق برای شروع یائسگی دشوار است. ذخیره کم تخمدان نشانه‌ای از کاهش تعداد تخمک‌ها است.

ذخیره تخمدان کم، چه درمانی دارد؟

خلاصه

تشخیص کاهش ذخایر تخمدانی ممکن است باعث شود احساس ناامیدی کنید و سئوال‌های زیادی درباره آینده باروری خود داشته باشید. نگران نباشید و این موضوع را بدانید که باردار شدن با این شرایط امکان‌پذیر است و نباید ناامید شوید. پزشک شما می‌تواند روی یک برنامه درمانی کار کند تا بتوانید با تعداد تخمک باقیمانده به اهداف بارداری خود برسید. گزینه‌های دیگر برای بارداری شامل درمان باروری، یا استفاده از تخمک اهدایی است. 

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.