۱۹۹۷۰۵
۲۸۵۶
۲۸۵۶

بهداشت واژن زنان، پانزده اصل ساده دارد

واژن یکی از حساس‌ترین و با ارزش‌ترین بخش‌های بدن ما است و به مراقبت و توجه ویژه‌ای نیاز دارد.

واژن یکی از حساس‌ترین و با ارزش‌ترین بخش‌های بدن ما است و به مراقبت و توجه ویژه‌ای نیاز دارد. به همین دلیل لازم است که حواس‌مان به وجود احتمالی غده‌های عجیب و غریب و بوی بد آن باشد و بهداشت واژن را به خوبی رعایت کنیم. واژن سالم دارای باکتری است. می‌دانم که عجیب به نظر می‌رسد، ولی واقعیت دارد. با این حال، این باکتری‌ها مضر نیستند؛ بلکه در واقع از واژن در برابر عفونت محافظت می‌کنند.
تقریبا همه‌ی ما یک مقدار مشخصی از ترشح سفید واژن را تجربه می‌کنیم. این ترشحات لکوره، نام دارند. خروج ترشح از واژن در واقع روش طبیعی بدن ما برای پاکسازی واژن، محافظت از آن در برابر هر نوع عفونت باکتریایی و روانسازی واژن است.
با این حال، اگر میزان ترشح بیش از حد باشد می‌تواند باعث ضعف و بی‌حالی فرد شود. با توجه به طب آیورودا، این حالت به طور کلی به دلیل مصرف بیش از حد مواد غذایی چرب، سنگین یا شیرین است که می‌تواند باعث تشدید کافا دوشا شود. این افزایش کافا دوشا موجب آسیب دیدن راسا داتو ، یعنی پلاسمای مغذی در دستگاه واژن، می‌شود و این در نهایت منجر به خروج ترشح بدون درد از واژن یا بروز سایر عفونت‌ها می‌شود.
افراد با دوشاهای تحریک‌شده‌ی پیتا و واتا در معرض خطر بیش‌تر تحریکات واژن یا عفونت واژن هستند، در حالی که کسانی که دوشاهای پیتا و کاپدها در آن‌ها تحریک شده بیش‌تر از عفونت قارچی رنج می‌برند.
سالم و بدون مشکل بودن همیشه سریع و آسان نیست، به ویژه هنگامی ‌که عوامل بسیاری وجود دارند که می‌توانند باعث عفونت شوند. واژن ما خانه‌ای برای گروه خاصی از باکتری‌ها است که از واژن در برابر عفونت محافظت می‌کنند. این بخش خصوصی نیاز به محافظت ویژه دارد و ما برای این‌که به شما کمک کرده باشیم، چند نکته‌ی ساده را در این نوشتار در اختیار شما قرار می‌دهیم. این نکات می‌توانند به شما کمک کنند تا سلامت واژن را حفظ کنید.

۱. زمان خشک کردن واژن، دستمال را از جلو به عقب بکشید
شما همیشه باید سعی کنید واژن را خشک نگه دارید چون رطوبت عامل اصلی عفونت است. همیشه واژن را با دستمال کاغذی ساده، نرم و بدون بو از قسمت جلو به عقب خشک کنید. اگر در جهت مخالف این کار را انجام بدهید، احتمال دارد که باکتری‌های مضر (یا مواد داخل مدفوع) را از مقعد به سمت واژن بکشید.
- نکته- شما همچنین می‌توانید از دستمال بچه به جای دستمال کاغذی استفاده کنید زیرا نر‌م‌تر است.

۲. لباس زیر پنبه‌ای بپوشید
لباس‌های زیر پنبه‌ای راحت‌تر هستند، سریع‌تر خشک می‌شوند و از رشد باکتری‌های ناسالم و قارچ جلوگیری می‌کنند. از سوی دیگر، لباس‌های زیر تهیه شده با الیاف مصنوعی ممکن است موجب تحریک این ناحیه شوند.

۳. به دوش واژینال نه بگویید
شما باید به هر قیمتی که شده از دوش واژینال پرهیز کنید زیرا حاوی مواد شیمیایی است که باکتری‌های سالم را شستشو می‌دهند. این باکتری‌ها سبب می‌شوند که واژن دور از قارچ و دیگر عفونت‌ها بماند. در صورت لزوم، می‌توانید روغن‌های ضروری مانند اسطوخدوس یا روغن گل رز را در ترکیب با آب و حتی روغن نارگیل استعمال کنید. این روغن‌ها به پوست آسیب نمی‌رساند.

۴. به طور منظم این ناحیه را اصلاح کنید
هر چه موها کوتاه‌تر باشند، احتمال بروز عفونت و بوی بد در این ناحیه کم‌تر است. به همین دلیل است که باید مدام موهای این قسمت را اصلاح کنید.

۵. برای بهداشت واژن بعد از مقاربت بدن‌تان را شستشو دهید
شستشوی واژن بعد از مقاربت به کم شدن شانس بروز عفونت کمک می‌کند. این کار باکتری‌هایی را که ممکن است در طول رابطه‌ی جنسی وارد واژن شوند، از بین می‌برد. شستشو بعد از رابطه‌ی جنسی در واقع یک کار درست برای شما و شریک زندگی‌تان است.

۶. ترتیب فعالیت‌های جنسی نیز نقش مهمی را در این رابطه بازی می‌کند
اطمینان حاصل کنید که پس از داشتن رابطه‌ی جنسی مقعدی سرغ رابطه‌ی جنسی از طریق واژن نمی‌روید. در صورتی که قرار است چنین کاری کنید ابتدا باید دستگاه تناسلی مرد را خوب تمیز کنید، زیرا در غیر این صورت ممکن است دچار عفونت شوید.

۷. برای بهداشت واژن بعد از رابطه‌ی جنسی ادرار کنید
در نتیجه‌ی مقاربت، باکتری‌های ناسالم ممکن است وارد مجرای ادرار شوند. بنابراین، برای جلوگیری از هر گونه عفونت در دستگاه ادراری، بهتر است بلافاصله پس از مقاربت، ادرار کنید. این کار سبب می‌شود که باکتری‌های (در صورتی که وجود داشته باشند) از بین بروند.

۸. هنگام داشتن رابطه‌ی جنسی از روان‌کننده‌ها استفاده کنید
رابطه‌ی جنسی خشک می‌تواند باعث سایش و پارگی پوست شود و همین می‌تواند عفونت ایجاد کند. بنابراین، قبل از این‌که رابطه را شروع کنید، مطمئن شوید که به درستی ناحیه را نرم و مرطوب کرده‌اید. شما همچنین می‌توانید از روغن نارگیل استفاده کنید.

۹. برای بهداشت واژن از پوشیدن لباس‌های خیلی تنگ پرهیز کنید
واژن زمانی که خشک است (البته نه در زمانی که قرار است رابطه داشته باشید!) و زمانی ‌که کمی جا برای جریان داشتن هوا هست، در بهترین حالت خود قرار دارد. بنابراین از پوشیدن شلوار خیلی تنگ به مدت طولانی اجتناب کنید.

۱۰. از مصرف صابون‌های قوی پرهیز کنید
خود واژن یک بخش بسیار حساس است و استفاده از صابون‌های خشن یا مواد شستشو می‌تواند عدم تعادل در سطح PH آن ایجاد کند. سطح نرمال pH که باید حفظ شود بین ۳.۵ تا ۴.۵ است و هر گونه عدم تعادلی می‌تواند منجر به رشد باکتری‌ها شود. شستشو با آب ولرم ساده برای تمیز کردن واژن کافی است.

۱۱. در طول دوره‌های قاعدگی بیش‌تر از این ناحیه مراقبت کنید
حفظ نظافت در طول دوره‌های قاعدگی بسیار مهم است زیرا احتمال این که عفونت در این زمان رخ بدهد تقریبا دو برابر است. شما باید هر روز (هر چهار تا پنج ساعت) پد بهداشتی خود را عوض کنید. ایده‌ی خوبی است که از فنجان‌های قاعدگی به جای تامپون استفاده‌ کنید زیرا آن‌ها برای محیط زیست مناسب و عاری از مواد شیمیایی هستند. این فنجان‌ها همچنین موجب تحریک پوست یا اختلال در pH نمی‌شوند.

۱۲. از کاندوم استفاده کنید
کاندوم در کنار جلوگیری از بارداری و بیماری‌های منتقله از راه رابطه‌ی جنسی، به حفظ سطح pH واژن نیز کمک می‌کند تا باکتری‌های سالم بتوانند زنده بمانند و رشد کنند.

۱۳. برای بهداشت واژن ورزش کنید
تمریناتی مانند تمرین کگل یا دوچرخه‌سواری به تقویت عضلات لگنی و در نتیجه حفظ سلامت واژن کمک می‌کند.

۱۴. یک رژیم غذایی سالم داشته باشید
سیستم ایمنی سالم برای محافظت از بدن در برابر هر گونه بیماری یا عفونتی بسیار ضروری است. بنابراین، غذای سالم بخورید. این یک واقعیت اثبات‌شده است که حالت مایعات داخل واژن با مواد غذایی که می‌خورید ارتباط دارد. میوه‌هایی مانند پرتقال، انبه و ماست و عسل تاثیر مثبتی بر مایعات واژن دارند.
از خوردن غذا با بوی بد مانند پیاز پرهیز کنید چرا که تاثیر منفی بر طعم و مزه دارند.

۱۵. به طور منظم نزد متخصص زنان بروید
بعضی از عفونت‌ها علامتی ایجاد نمی‌کنند و فقط شروع به رشد می‌کنند. به همین دلیل است که ممکن است متوجه وجود مشکل نشوید. برای جلوگیری از چنین وضعیتی، باید به طور منظم به متخصص زنان مراجعه کنید.

خطرات بهداشتی ناشی از واژن نامتعادل و عدم رعایت بهداشت واژن
از آن‌جایی که واژن یک ارگان پیچیده است، ورد باکتری‌های مضر به آن می‌تواند منجر به بروز مشکلات سلامتی مختلف شود. برخی از این مشکلات عبارتند از:
۱. عفونت قارچی
۲. واژینوز باکتریایی
۳. عفونت دستگاه ادراری

درمان‌های خانگی برای دور نگه داشتن عفونت واژن
۱. روغن درخت چای غنی از خواص ضد میکروبی است. استعمال آن بر واژن، برای محافظت از واژن در برابر عفونت‌های باکتریایی و قارچی سودمند است.
۲. سرکه دارای خواص ضد قارچی است. شما می‌توانید چند قطره سرکه را به آب حمام‌تان اضافه کنید و ناحیه‌ی تناسلی را با این آب تمیز کنید.
۳. ماست در بهبود رشد باکتری‌های سالم در واژن موثر است. شما می‌توانید یک وعده یا یک فنجان ماست را به طور روزانه بخورید تا واژن را سالم نگه دارید.
این‌ها نکاتی هستند که به شما در مراقبت از واژن کمک می‌کنند. آن‌ها را به صورت روزانه انجام بدهید و عفونت را دور از خودتان نگه دارید.

منبع: بازده

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.