۲۰۱۹۶۰
۵۲۳۲
۵۲۳۲

ترشحات آبکی واژن، روش های کاهش آن

ترشحات آبکی واژن در بارداری بسیار طبیعی است اما شرط و شروطی دارد.

ترشحات آبکی واژن در بارداری بسیار طبیعی است اما شرط و شروطی دارد.اکثر خانم ها در دوران بارداری خود ترشحات بسیار زیادی را تجربه می کنند که در مقطعی از زمان این ترشحات بسیار زیاد می باشد و بسیاری از خانم ها در صورتی که متوجه بارداری خود نباشند این ترشحات را نشان بارداری می دانند در صورتی که این باور باور نادرستی است و ترشحات علت های بسیار زیادی دارد که از جمله ی آن ها انواع عفونت ها می باشد.البته جنس ترشحات با یکدیگر متفاوت است و هر خانمی باید به بدن خود آشنایی لازم را داشته باشد تا از خطرات احتمالی و پیش بینی های احتمالی جلوگیری شود.در این مقاله سعی شده به طور مفصل در مورد ترشحات آبکی واژن در بارداری صحبت کنیم و انواع آن و خطرات آن را مطرح کنیم .همچنین به سوال رایج خانم ها، ترشحات آبکی واژن نشانه چیست؟ پاسخ خواهیم داد.با ما همرا باشید.

ترشحات واژینال چیست؟
انواع ترشحات واژینال می توانند نشانه های مختلفی در بدن داشته باشند.میزان ترشحات در خانم ها بسیار متفاوت است اما همه ی ترشحات و علائم ترشحات برای خانم ها یکسان است.ترشحات آبکی واژن در اکثر موارد طبیعی است و در بسیاری از مواقع راهی برای تمیز نگه داشتن سیستم تولید مثل می باشد.زمانی که رحم از طریق واژن ترشحات آبکی دارد سطوح PH واژن متعادل است.در واقع بدن این PH را تولید می کند تا محیط را اسیدی و مانع از عبور باکتری ها از طریق دهانه رحم شود.ترشحات معمولا کرم و یا شبیه سفیده تخم مرغ می باشند.این ترشحات تا زمانی که بوی نامطبوع نداشته باشند وبا خونریزی همراه نباشند معمولا نگران کننده نیستند و برای محیط واژن بسیار ضروری می باشند.

انواع ترشحات واژینال نشانه چیست؟
ترشحات آبکی واژن برای بدن خانم ها و محیط واژن بسیار مفید می باشد در صورتی که ترشحات ساده و بی بو دارید نگران نباشید.اما همیشه ترشحات بدون بو و ساده نیستند و می توانند برای محیط واژن و رحم مشکلاتی ایجاد کنند انواع ترشحات از نظر رنگ و بو و حالت با هم متفاوتند و در صورتی که ترشحات زیر را داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید.
ترشحات زرد رنگ
زمانی که ترشحات زرد رنگ دارید می تواند نشانه دهنده ی عفونت باکتریایی باشد و معمولا زمانی که این ترشحات را دارید هنگام ادرار و رابطه جنسی درد و یا سوزش دارید.نام دیگر این ترشحات گونوره می باشد.
ترشحات سبز رنگ
ترشحات سبز رنگ بویی مانند بوی ماهی و بوی ترشی می دهند و معمولا با لکه های قرمز و دردهای لگنی همراه هستند .ترشحات سبز رنگ نشان دهنده ی کلامیدیا یا تریکومونیا می باشد.
ترشحات خاکستری رنگ
در صورتی که دچار واژینوز باکتریایی شده باشید ترشحات خاکستری رنگ دارید و این ترشحات با بوی بد و خارش و تورم شدید همراه هستند.
زمانی که می گوییم ترشحات آبکی منظور همان ترشحات مانند اب هستند که بدون بو و یا بدون رنگ و سفیدی باشند.

ترشحات آبکی و شفاف واژن
ترشحات آبکی و شفاف واژن ترشحاتی هستند که در زمان چرخه قاعدگی اتفاق می افتند و ۴ علت اصلی برای چرخه قاعدگی وجود دارد .
تخمک گذاری:
اولین علت برای ترشحات ابکی و شفاف در دوران سیکل قاعدگی تخمک گذاری می باشد.زمانی که تخمک گذاری اتفاق می افتد مخاط دهانه رحم شرایطی را فراهم می کند تا اسپرم ها راحت به سمت تخمک حرکت کنند برای اینکار مخاط آبکی و شفاف ترشح می شود.در واقع این مخاط می توانند شانس بارداری را بیشتر کنند .پس می توان گفت زمانی که ترشحات آبکی شما زیاد شده باشد می تواند نشان دهنده ی تخمک گذاری باشد.زمانی که تخمک گذاری در بدن اتفاق می افتد سطح استروژن در بدن افزایش می یابد و باعث ایجاد این ترشحات می شود .این ترشحات معمولا بدون بو، بی رنگ و شفاف هستند و همانطور که گفتیم خطری ندارند .ترشحات شفاق و آبکی معمولا باعث مربوط شدن لباس زیر می شوند.
در طول دوران بارداری:
زمانی که بارداری صورت می گیرد ترشحات آبکی وازن به علت تغییرات هورمونی افزایش می یابد و بسیاری از خانم ها قبل از اینکه متوجه شوند باردارند از طریق این ترشحات متوجه بارداری خود می شوند
میزان استروژن بعد از لقاح افزیش می یابد .استروژن باعث افزایش مخاط و ترشحات می شود که از ورود باکتری جلوگیری می کند و از جنین محافظت می کند .این ترشحات بسیار غلیظ می باشند .این ترشحات ممکن است با رگه های خونی مخلوط باشند که نشان دهنده لانه گزینی می باشد و در اکثر مواقع کاملا طبیعی می باشد اما در صورتی که خونریزی شدید تر باشد حتما باید جدی تر پیگیری شود.

آیا ترشحات واژن در دوران بارداری طبیعی است؟
بله .افزایش میزان ترشحات در دوران بارداری بسیار طبیعی می باشد .میزان این ترشحات در دوران بارداری بیشتر از قبل می باشد طوری که بسیاری از خانم ها از این ترشحات بسیار ناراحت و اذیت هستند.در طول دوران بارداری دهانه رحم و دیواره های رحم نازک می شود و برای جلوگیری از انتقال آلودگی ها به رحم ترشحات افزایش می یابد.در صورتی که ترشحات با بوی بد همراه باشند و یا زرد و قرمز و ابکی باشند حتما به پزشک مراجعه شود.
بعد از نزدیکی جنسی
دو غده بالای واژن وجود دارد که موجب ترشحات آبکی در طول رابطه جنسی می شود و رابطه جنسی را راحت تر و روان تر می کند.بدن این ترشحات را ایجاد می کند تا نفوذ به راحتی صورت گیرد حتی بعد از تمام شدن رابطه جنسی این ترشحات ادامه دارند و بعد خود به خود متوقف می شوند.
پریودی
زمانی که خانم ها پریود می شوند آب نمیتواند از مهبل آن ها خارج شود مگر اینکه به زور وارد واژن شده باشد به هر جال برخی خانم ها این تجربه را دارند که در زمان پریودی مقدار زیادی آب از آن ها خارج شود و توصیه می شود در این شرایط حتما به پزشک مراجعه شود.در صورتی که در طول دوران پریودی ترشحات آبکی دارید می تواند مشکلات زیر وجود داشته باشد:
-عدم تعادل هورمونی
-پولیپ ها
-STD

علت ترشحات بارداری چیست؟
در دوران بارداری علاوه بر ترشحات عادی و طبیعی می تواند ترشحات غیرعادی وجود داشته باشد که برای جنین و مادر خطرناک باشد.از جمله این ترشحات می توانند عفونت های قارچی ، عغونت های باکتریایی ، بیماری های مقاربتی STD و عفونت های برفکی باشند.
1.عفونت های قارچی:
ترشحاتی که به دلیل عفونت های قارچی رخ می دهد معمولا بدون بو ، سفید و یا پنیری شمل می باشند.عفونت های قارچی با سوزش و خارش همراه هستند و برخی خانم ها هنگام رابطه جنسی سوزش و خارش دارند که حتما برای درمان ان باید به پزشک مراجعه کنند .در دوران بارداری برای درمان عفونت ها قارچی به هیچ عنوان نباید سرخود از پمادها و کرم های واژینال مصرف کنند و باید به سرعت به پزشک مراجعه کنند.
2.عفونت های باکتریایی واژن:
عفونت های باکتریایی در بسیاری از مواقع بدون نشانه هستند ولی در صورتی که نشانه ای داشته باشند ممکن است بویی شبیه به بوی ماهی داشته باشد که در اکثر مواقع بعد از رابطه جنسی این بو به احساس می شود .عفونت های باکتریایی معمولا با خارش و سوزش همراه هستند.عفونت باکتریایی در دوران بارداری بسیار خطرناک می باشد و می تواند برای سلامت مادر و جنین بسیار مضرر باشد .عفونت می تواند به سمت بالا کشیده شود و باعث پاره شدن کیسه آب و زایمان زودرس شود.با مراجعه به پزشک ، داروهایی برای بهبود عفونت تجویز می شود که به جنین آسیبی وارد نمی کنند.
3.بیماری های مقاربتی:
ابتلا به بیماری های مقاربتی در دوران بارداری بسیار خطرناک می باشد و می تواند موجب آسیب به جنین شود زیرا عفونت می تواند از جفت عبور کند و به جنین برسد و به راحتی به نوزاد سرایت کند و یا این عفونت می تواند در طول زایمان به نوزاد منتقل شود.بیماری های مقاربتی مانند سوزام با ترشحات زرد رنگ و یا سبز رنگ همراه هستند و در بسیاری از مواقع با خارش همراه می باشد.ادرار و رابطه جنسی در بیماری های مقاربتی با درد و سوزش همراه است.
شما باید تحت نظر پزشک درمان این بیماری را شروع کنید، بسیاری از بیماری‌های مقاربتی را می توان با آنتی‌بیوتیک‌ها طی بارداری درمان کرد.
۴.عفونت های برفکی:
عفونت های برفکی جزو عفونت هایی هستند که در دوران بارداری بسیار شایع هستند و با مراجعه به پزشک به راحتی درمان صورت میگیرد.توجه داشته باشید به هیچ عنوان از داورها به طور سرخود استفاده نکنید همچنین می توانید با لباس پوشیدن لباس های گشاد و نخی از ابتلا به برفک جلوگیری کنید.برخی محصولات بهداشتی می توانند موجب برفک شوند.

در صورت مشاهده ترشحات واژینال چه کاری باید انجام دهید؟
ترشحات لکوره در دوران بارداری مانند ترشحات معمولا در دوران غیربارداری است اما میزان ترشحات لکوره یا ترشحات دوران بارداری بسیار بیشتر از حد معمول است و برای بسیاری از خانم ها این حس خیسی و نم و رطوبت همیشگی بسیار آزار دهنده است.بایدها و نباید هایی را برای این ترشحات نام می بریم:
1.ترشحات دردوران بارداری بسیار زیاد و آزاد دهنده هستند و به راحتی نم و خیسی آن را حس می کنید پس می توانید از پدهای بهداشتی برای جذب مایع استفاده کنید.
۲.به هیچ عنوان برای رفع ترشحات دوش واژینال استفاده نکنید با استفاده از دوش واژینال تعادل باکتری های واژن به هم می خورد و می تواند موجب عفونت شود و در دوران بارداری این عفونت می تواند خطرناک باشد.
3.برای از بین بردن حس نامطبوع و بوی نم به هیچ عنوان از مواد بهداشتی معطر استفاده نکنید.مواد بهداشتی معطر PH واژن را بر هم می زند.

فرق ترشح با کیسه آب چیست؟
مایع آمینوتیک مایعی در کیسه آب است که شفاف می باشد .اما در بعضی مواقع می تواند قهوه ای ، صورتی ، لک دار و یا زرد رنگ باشد.اگر کیسه آب پاره شود جریان آبی که از واژن خارج می شود مداوم است .برای تشخیص اینکه مایع خارج شده آب کیسه آب است یا لکوره ، می توانید یک پد بگذارید و نیم ساعتی دراز بکشید اگر ایستادید و متوجه شدید دوباره آب سرازیر شد می تواند مایع آمینوتیک باشد.
این علائم طبیعی نیستند و تا زمانی‌که وارد مرحله زایمان نشده اید نباید رخ دهند. با مشاهده این علائم پزشک خود را سریعاً به پزشک برسانید.

چگونه می توان ترشحات را کاهش داد؟
ترشحات خانم ها در دوران بارداری برای خانم ها بسیار آزاد دهنده هستند بسیاری از خانم ها نمی توانند آن را کنترل کنند اما با راهکارهای ساده می توان ان را کنترل کرد و مشکلات آن را کمتر کرد.از جمله روش ها می توان موارد زیر را نام برد:
استفاده کردن از پدهای بهداشتی
به هیچ عنوان استفاده از تامپون برای کم شدن ترشحات توصیه نمی شود.اما می توانید از پدهای بهداشتی ، نوار بهداشتی استفاده کنید تا ترشحات را جذب کنند و احساس ناراحتی کمتری داشته باشید.
تعویض زود به زود لباس زیر
می توانید لباس زیر خود را زودتر عوض کنید تا باکتری ها در ناحیه تناسلی تجمع نکنند و باعث عفونت و آلودگی شود.تجمع باکتری ها می توانند باعثعفونت شوند و برای دوران بارداری خطرناک است.
آزاد گذاشتن ناحیه تناسلی
تا حد امکان اگر می توانید شب ها بدون لباس زیر بخوابید.با این کار محیط در معرض هوا قرار می گیرد و از عفونت ها جلوگیری می کند .
تقویت سیستم ایمنی بدن با گیاهان طبیعی
ترشحات آبکی نشانه ای از سالم نبودن نیست، اما احتمال خیلی کمی برای تبدیل ترشحات به عفونت وجود دارد. این اتفاق زمانی دیده می شود که علائم دیگر وجود دارد، و ترشحات اغلب تغییر رنگ می دهند. محصولاتی که می توانند به شما در بهبود سیستم ایمنی بدن کمک کنند .

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.