۲۰۶۵۵۶
۲۷۰۲
۲۷۰۲

موهای زائد زنان، اصلاح بهتر است یا اپیلاسیون؟

اصلاح موهای زائد، هنوز هم یکی از محبوب ترین روش های رفع موهای زائد زنان است.

چگونه موهای زائد را اصلاح کنیم؟ چرا زنان موی زائد دارند؟ بهترین روش برای رفع موهای زائد زنان چیست؟ در این مقاله به همه این سوالات پاسخ می دهیم.

دلیل رشد موهای زائد زنان چیست؟
تئوری های زیادی در رابطه با رویش موهای زائد زنان وجود دارد که عبارتند از:
- می تواند نشانگر آمادگی بیلوژیکی بدن برای تولید مثل باشد.
- باعث نگهداری فرومون ها می شود؛ که در نهایت موجب جذب همسرتان برای رابطه می شود.
- محافظت از ناحیه تناسلی در مقابل اصطکاک در زمان فعالیت و رابطه جنسی
- باعث نگه داشتن دمای بهینه ناحیه رشد موهای زائد در هوای بسیار گرم یا سرد می شود.
- این باور وجود دارد که در طبیعت هیچ چیزی بی استفاده آفریده نشده است، اما هر کسی این اختیار را دارد که موهای زائد را نگه دارد یا خیر.

رنگ موهای زائد: آیا همیشه با موهای سر همرنگ است؟
رنگ موهای زائد کاملا مستقل از رنگ موهای سرتان است و ممکن است با آن فرق کند.
این موضوع کاملا به ملانین (یه نوع رنگ دانه) موجود در مو بستگی دارد، که ممکن است با مقدار ملانین موجود در سایر موهای بدن متفاوت باشد.
در اکثر موارد، رنگ موهای زائد به رنگ ابروها نزدیک است.
در طول عمر، مقدار ملانین کاهش پیدا می کند. رنگ مو ها، روشن تر می شود و رو به خاکستری می رود، که این مورد هم در موهای زائد زنان و مردان و هم در موهای سر مصداق دارد.

چرا موهای زائد تا مقدار خاصی رشد می کنند و سپس رشدشان متوقف می شود، اما برای موهای سر، اینگونه نیست؟
فولیکول های مو در سه فاز رشد قرار می گیرند. فاز اول مسئولیت رشد طولی مو را دارد.
مدت زمان این فاز، بیشتر وراثتی است و همچنین استرس و هورمون ها نیز بر روی آن تاثیر گذار هستند.
این فاز به مدت ۳ الی ۵ سال برای موهای سر طول می کشد و برای موهای زائد، در حد چند هفته است. هر چقدر این زمان طولانی تر باشد، موهای بلند تری خواهید داشت.

موهای زائد اطراف مقعد: همه این موها را دارند!
رشد موهای زائد اطراف مقعد، یک اتفاق کاملا نرمال و طبیعی است.
توزیع موهای زائد زنان ، به خصوص در ناحیه تناسلی، بیشتر وراثتی است.
تا کنون تحقیقاتی راجع به اینکه چرا در اطراف مقعد موی زائد می روید، انجام نشده، اما بنا بر یک تئوری قوی، این موهای زائد، باعث کاهش اصطکاک در رابطه و جلوگیری از آلودگی می شوند.

رفع موهای زائد زنان : بهترین راه چیست؟
اصلاح موهای زائد، هنوز هم یکی از محبوب ترین روش های رفع موهای زائد زنان است. این روش راحت و سریع است.
در هر صورت، این روش نقص های خود را نیز دارد که عبارتند از:
- کوتاه مدت بودن اثر آن
- ناراحتی پوست
- عدم رشد مو ها به بیرون
- جوش
برای اینکه بتوانید فرایند اصلاح را موثر تر کنید و از عوارض آن بکاهید، ابتدا پوستتان را با لایه بردار، عفونت زدایی کنید.
از کرم هایی استفاده کنید که حاوی آلوئه ورا هستند. از تیغ افراد دیگر استفاده نکنید و مو ها را در جهت رشد آن ها کوتاه کنید.
این فرایند را با مالش دادن یک تکه یخ به پوست به پایان برسانید. سپس پس از یک ساعت، به کمک یک لوسیون، پوستتان را مرطوب کنید.
برخی از مردم یک باور غلط در مورد این نکته دارند که اگر با تیغ اصلاح کنند، موهایی که مجددا رشد می کنند بلندتر و ضخیم تر می شوند. این باور کاملا غلط است و کاملا از باور های قدیمی و نادرست، نشئت می گیرد.

تاریخچه اصلاح موهای زائد
تاریخچه اصلاح موهای زائد به دوران غار نشینی باز میگردد. زمانیکه مردم آن زمان می خواستند با انگل های بدن به مبارزه بپردازند، از سنگ های تیز برای اصلاح موهای زائد استفاده می کردند.
در مصر باستان نیز، داشتن موهای زائد، کاری ناپسند شمرده می شد. به همین دلیل موم یا همان مواد اپیلاسیون را اختراع کردند.
در رم باستان، نداشتن موهای زائد، نشانه ای از تعلق به گروه های سطح بالای جامعه بود.
همچنین در این دوران از سنگ پا، موچین و همچنین کرم های مخصوصی که حاوی رزین، صفرای بز، پودر زغال اخته و خون خفاش بودند برای اصلاح موهای زائد استفاده می شده است. تا اواخر دهه 1900 اصلاح موهای زائد در اروپا مرسوم نبود.
در آمریکا، خواهران سون، اولین سالن اپیلاسیون را در سال ۱۹۸۷ دایر کردند. این تکنیک کم کم معروف شد و به اپیلاسیون برزیلی شناخته شد.
اما در مورد ایران هرچقدر گشتیم تاریخچه شروع اپیلاسیون را پیدا نکردیم! اما آنچه مشخص است با ورود آمریکایی ها به ایران، اپیلاسون نیز در میان مردم رواج پیدا کرد.

سوالات متداول رفع موهای زائد زنان
آیا رفع موهای زائد، ضرورت دارد؟
خیر، هیچ اجباری در رفع موهای زائد وجود ندارد. اصلاح موهای زائد یک انتخاب شخصی است، اما اصلاح آن ها مزیت سلامتی خاصی نیز ندارد. موهای زائد از ناحیه تناسلی در مقابل عفونت و اصطکاک، محافظت می کند. همچنین اصلاح موهای زائد زنان، ممکن است موجب التهاب فولیکول های مو شود. رفع موهای زائد ممکن است ریسک ابتلا به مشکلات پوستی و بیماری های منتقل شونده جنسی را نیز بالا ببرد.
این نکته به این دلیل است که ناحیه حساس تناسلی ممکن است با زخم های حاصل از اصلاح موهای زائد، در مغعض ویروس ها و باکتری ها قرار بگیرد.
آیا می توانم از کرم های موبر در رفع موهای زائد در نواحی حساس، مانند واژن استفاده کنم؟
بله، شما می توانید از کرم های موبر برای رفع موهای زائد در ناحیه بیکینی استفاده کنید. اما مطمئن شوید که این کرم ها داخل واژنتان نمی شوند. استفاده از کرم های موبر یک راه آسان برای از بین بردن موهای زائد محسوب می شود. این کرم ها ریشه های موها را سست می کنند و باعث می شود که در کمترین زمان ممکن، ضعیف شوند و از روی پوست لایه برداری شوند. استفاده مداوم از این کرم ها، موهای زائدتان را سست تر می کند.
در اپیلاسیون چه اتفاقی می افتد؟
اپیلاسیون ریشه مو ها را از سطح پوست می کند. اپیلاسیون، فرایندی دردناک و طولانی است و می تواند باعث بروز قرمزی، تورم، خارش و ناراحتی پوست شود و همچین می تواند باعث برگشت مو به داخل پوست شود و عفونت کوچکی را به وجود بیاورد.
آیا داشتن موهای زائد زیاد، در اطراف واژن طبیعی است؟
بله کاملا طبیعی است. هر دوی زنان و مردان در ناحیه تناسلی خود موی زائد دارند که از دوران بلوغ، شروع به رشد می کند. در زمان این موهای زائد همانند مژه عمل می کند و از ورود ناخواسته آلودگی و باکتری به داخل بدن جلوگیری می کند.
چگونه موهای زائد زنان را نرم تر کنیم؟
موهای زائد زنان، تحت شرایط خاصی نرم تر می شوند. تعدادی مرطوب کننده، روغن، شامپو و حالت دهنده مو در بازار وجود دارد که برای نرم کردن موهای زائد زنان، مناسب هستند. روغن آرگان نیز بسیار مفید است. راه آخر و حداقل کاری که می توانید انجام دهید این است که آب زیادی بنوشید و بدن خود را کم آب نگه ندارید.
اصلاح بهتر است یا اپیلاسیون؟
در کل، اپیلاسیون از اصلاح بهتر است، اما مهم است که شرایط پوست، رشد مو و بافت موهایتان را نیز در نظر بگیرید. اگر پوست حساسی دارید، اپیلاسیون تجربه بسیار دردناکی خواهد بود و ممکن است باعث بروز جوش نیز بشود. در طرف مقابل، اصلاح بسیار سریع است و درد چندانی نیز ندارد و نسبت به اپیلاسیون، ارزان تر است. مزیت دیگر اصلاح این است که خودتان می توانید آن را انجام دهید.
در نهایت می توان گفت کاملا به انتخاب خودتان بستگی دارد، برای برخی از بانوان اصلاح و برای برخی دیگر اپلاسیون برای رفع مو های زائد مناسب است.
چگونه از بروز جوش پس از اصلاح تیغ در ناحیه تناسلی پیشگیری کنیم؟
برای پیشگیری از بروز جوش های جای تیغ، می توانید از راهکار های زیر استفاده کنید:
- خرید تیغ مناسب
- تمیز کردن ناحیه بکینی با آب گرم
- لایه برداری پوست جهت دفع سلول های مرده
- استفاده از کرم یا ژل با کیفیت اصلاح که ترکیبات مرطوب کننده مانند روغن نارگیل نیز دارند.
- اصلاح در جهات مختلف، باعث برگشت موها به داخل یا زخم شدن پوست می شود. تنها باید در یک جهت، آن هم در جهت رویش مو ها، اصلاح را انجام دهید.
- تیغ را با فاصله زمانی کم تعویض کنید.

منبع: مینت

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.