۲۲۰۶۹۵
۱۲۹۳
۱۲۹۳

نشانه های سرطان چیست؟

علائم سرطان را بشناسید تا اگر نفخ شکمی مزمن یا خونریزی های نامنظم زنان و سرفه های مداوم مردان به سراغتان آمد، آنها را نادیده نگیرید.

علائم سرطان را بشناسید تا اگر نفخ شکمی مزمن و یا خونریزی های نامنظم زنان و دردهای کمر و سرفه های مداوم مردان به سراغتان آمد، آنها را نادیده نگیرید و به سرعت به پزشک مراجعه کنید. سرطان، دومین علت مرگ پس از بیماری قلبی است و درصد قابل توجهی از سرطان های تشخیص داده شده را می توان درمان کرد.
سرطان با تشخیص زودرس قابل درمان است اگرچه برخی از سرطان ها کاملاً بدون علامت هستند, اما اگر علائم را نادیده بگیرید, بیماری ممکن است بسیار مخرب شود زیرا شما فکر نمی کنید که این علائم ممکن است نشان دهنده سرطان باشد.

مقدمه ای بر نشانه ها و علائم سرطان
سرطان اغلب علائم خاصی ندارد, بنابراین مهم است که افراد فاکتورهای خطر خود را محدود کرده و تحت غربالگری مناسب سرطان قرار گیرند. اغلب غربالگری های سرطان مخصوص گروه های سنی خاصی است و پزشک اولیه شما می داند که کدام غربالگری بسته به سن شما انجام خواهد شد.
افراد مبتلا به عوامل سرطان (برای مثال, سیگاری ها, مصرف زیاد الکل, مواجهه با آفتاب بالا, ژنتیک) باید به شدت از نشانه های سرطان بالقوه آگاه باشند و در صورت توسعه, توسط پزشک مورد ارزیابی قرار گیرند.
بهترین راه برای مبارزه با سرطان ها, پیش گیری (حذف یا کاهش عوامل خطر) و تشخیص زودرس است در نتیجه افراد باید بدانند که کدام علائم ممکن است منجر به سرطان شوند.
افراد نباید یک علامت هشدار را نادیده بگیرند، که ممکن است منجر به تشخیص زود هنگام و احتمالاً درمان شود.
علائم و نشانه های سرطان چیست؟
سرطان در اکثر افراد علائم و نشانه هایی دارد که منحصراً مشخص این بیماری نیست. متاسفانه, هر گونه شکایت یا علامت بیماری می تواند با شرایط بی ضرری توضیح داده شود. در صورت بروز علائم مشخص, باید به پزشک برای ارزیابی بیشتر مراجعه کنید.
چندین نشانه رایج سرطان، عبارتند از:
_سرفه مداوم یا بزاق آغشته به خون
این علائم معمولاً شامل عفونت های ساده مثل برونشیت و یا سینوزیت هستند آن ها علایم سرطان ریه, سر و گردن هستند. هر کسی که بیش از یک ماه سرفه می کند و یا خون در مخاط سرفه اش می بیند، باید به پزشک مراجعه کند.
_تغییر در عادات روده ای
بیش ترین تغییرات در عادات روده مربوط به رژیم غذایی و مصرف مایعات است. پزشکان گاهی اوقات مدفوع را مرتبط با سرطان روده بزرگ می دانند. گاهی, سرطان دارای اسهال مداوم است.
برخی افراد مبتلا به سرطان احساس می کنند که نیاز به دفع مدفوع دارند، و حتی بعد از انجام این کار باز هم این حس را دارند.اگر هر یک از این شکایات غیر طبیعی بیش از چند روز طول بکشد, نیازمند ارزیابی هستند.
تغییر عمده در عادات روده ای که به راحتی توسط تغییرات غذایی توضیح داده نمی شود, باید ارزیابی شود.
_خون در مدفوع
پزشک همیشه باید وجود خون در مدفوع را بررسی کند. بواسیر اغلب باعث خونریزی مقعد می شود, اما در هر صورت ممکن است، سرطان هم وجود داشته باشد.بنابراین حتی زمانی که بواسیر هم دارید, باید به پزشک مراجعه کنید.
برای برخی افراد, آزمایشات اشعه ایکس ممکن است برای روشن شدن یک تشخیص کافی باشد. کلونوسکوپی معمولاً توصیه می شود.این مطالعه از نوع کارآزمایی بالینی دوسوکور است. گاهی زمانی که منشا خونریزی کاملاً مشخص است (برای مثال, زخم عود) این مطالعات ممکن است مورد نیاز نباشند.
_کم خونی نامشخص
کم خونی، وضعیتی است که در آن افراد تعداد کمتری از گلبول های قرمز خون را در خون خود دارند. کم خونی باید همواره مورد بررسی قرار گیرد. انواع مختلفی از کم خونی وجود دارد, اما تلفات خونی تقریباً همیشه باعث کم خونی و فقر آهن می شود.
اگر منبع مشخصی برای کاهش خون مداوم وجود داشته باشد, این کم خونی نیاز به توضیح دارد. بسیاری از سرطان ها می توانند باعث کم خونی شوند, اما سرطان روده اغلب باعث کم خونی فقر آهن می شود.
ارزیابی باید شامل آندوسکوپی یا مطالعات اشعه x در قسمت های فوقانی و تحتانی روده باشد.
_برآمدگی یا ترشحات سینه
بیشتر تومورهای سینه غیرسرطانی هستند, مثل کیست یا فیبروآنتیوم. اما تمام توده های سینه باید به طور کامل بررسی شوند. نتیجه ماموگرافی منفی، معمولاً برای ارزیابی یک توده پستان کافی نیست. پزشک باید مطالعه اشعه ایکس مناسب را که ممکن است شامل MRI یا سونوگرافی از پستان باشد, تعیین کند.
معمولاً تشخیص نیاز به تزریق آسپیراسیون یا نمونه برداری دارد. ترشح از سینه شایع است، اما برخی انواع ترشحات ممکن است نشانه سرطان باشند. اگر ترشح خونی است یا فقط نوک پستان خونی است, ارزیابی بیشتری توصیه می شود.
_برآمدگی هایی در بیضه
اکثر مردان مبتلا به سرطان بیضه, دارای برامدگی در بیضه بودند. بعضی از مردان یک بیضه بزرگ دارند. سایر شرایط مانند عفونت ها و رگ های ورم کرده نیز می توانند باعث ایجاد تغییرات در بیضه شوند, اما هر غده ای باید ارزیابی شود.
به مردان توصیه می شود که معاینات ماهانه بیضه ای را انجام دهند.
_تغییر در ادرار
علائم ادراری میتواند شامل ادرار مکرر, مقادیر کم ادرار, جریان آهسته ادرار و یا تغییر کلی در عملکرد مثانه باشد. این علائم می تواند توسط عفونت های ادراری (معمولا در زنان) یا در مردان به وسیله غده پروستات افزایش یابد.
بیشتر مردان از بزرگ شدن پروستات در سن خود رنج می برند و اغلب این علائم ادراری را دارند. این علائم ممکن است به سرطان پروستات اشاره کنند.مردانی که علائم ادراری را تجربه می کنند، نیاز به تحقیقات بیشتری از جمله آزمایش خون و آزمایش رکتال دارند.
آزمایش خون PSA, اندیکاسیون آن و تفسیر نتایج باید با پزشک مورد مطالعه قرار گیرد. اگر مشکوک به سرطان باشد, نمونه بردازی پروستات لازم است. سرطان مثانه و لگن نیز می تواند موجب سوزش معده و مثانه شود.
_وجود خون در ادرار
هماچوری در ادرار می تواند ناشی از عفونت ادراری, سنگ های کلیوی یا علل دیگر باشد. برای برخی افراد علامت سرطان مثانه یا کلیه است. هر اپیزود خون در ادرار باید بررسی شود.
_خشونت صدا
خشونت صدا ناشی از عفونت تنفسی است که بیش از سه تا چهار هفته طول می کشد. خشونت صدا می تواند به دلیل آلرژی و یا پولیپ تارهای صوتی باشد, اما می تواند اولین نشانه سرطان گلو هم باشد.
_برآمدگی های مداوم یا غده های ورم کرده
آکنه اغلب نشان دهنده شرایط بی ضرری مثل کیست خوش خیم است. پزشک در صورتی که جوشی از بین نمی رود آن را بررسی میکند.
_غده
غده ممکن است نشان دهنده سرطان یا غده لنفاوی مبتلا به سرطان باشد. غدد لنفاوی از عفونت و سایر علل متورم می شوند و ممکن است هفته ها طول بکشد. غده یا غددی که برای سه تا چهار هفته ورم کرده, باید ارزیابی شوند.
_تغییر آشکاری در زگیل یا خال
خال های چند رنگ که لبه های نامنظمی دارند و یا خونریزی دارند ممکن است سرطانی باشند. خال های بزرگ نگران کننده هستند و باید ارزیابی شوند. برداشتن یک خال معمولاً ساده است. باید یک خال مشکوک برداشته شود و پزشک آن را زیر میکروسکوپ برای سرطان پوست تست کند.
_سوهاضمه یا مشکل بلع
اغلب افراد مبتلا به سوزش معده مزمن معمولاً مشکلات جدی ندارند. افرادی که از علائم مزمن و طولانی رنج می برند, علی رغم مصرف داروهای آنتی اسید، نیاز به آندوسکوپی فوقانی دستگاه گوارش دارند.
وضعیتی به نام مری بارت که می تواند منجر به سرطان مری شود, می تواند با دارو درمان شود و سپس تحت نظارت یک پزشک قرار گیرد.مشکل بلع یک مشکل شایع است بخصوص در سالمندان و علل فراوانی دارد. مشکلات بلعیدن باید مورد بررسی قرار گیرند، زیرا تغذیه همیشه مهم است. سختی در بلع غذاهای جامد را می توان با سرطان مری مرتبط دانست.
_خونریزی یا ترشح غیر معمول واژینال
خونریزی غیرطبیعی رحمی یا ترشح خونی ممکن است نشانه اولیه سرطان رحم باشد. زنان باید هنگام خونریزی بعد از آمیزش یا خونریزی بین دوره ها ارزیابی شوند.
خونریزی که برمی گردد، و دو یا چند روز بیشتر از حد انتظار طول می کشد، و یا این که سنگین تر از معمول است باید بررسی شود. خونریزی پس از یائسگی، مگر اینکه هورمونی درمانی می شوید، نگران کننده است و باید مورد ارزیابی قرار گیرد.
معمولاً این ارزیابی شامل بیوپسی آندومتر خواهد بود، که در آن پزشک نمونه بافت کوچکی را از داخل رحم برای آزمایش می گیرد.یک پاپ اسمیر باید بخشی از مراقبت های پزشکی روتین روزمره باشد.
_کاهش ناگهانی وزن ، عرق شب، یا تب
این علائم غیر اختصاصی ممکن است با انواع مختلفی از سرطان ها ارتباط داشته باشند.عفونت های مختلفی می توانند منجر به نشانه های مشابه (برای مثال، سل) شوند.
_خارش مداوم در مناطق مقعدی یا منطقه تناسلی
شرایط بیرونی و یا بافت های سرطانی پوست تناسلی یا مقعدی می تواند موجب خارش مداوم شود.
_بعضی از سرطان ها باعث تغییر رنگ پوست می شوند
چندین عفونت و یا شرایط پوستی (برای مثال، عفونت های قارچی و یا پسوریازیس) نیز می تواند موجب این علائم شوند. اگر خارش با داروهای موضعی خوب نشود، پزشک شما باید منطقه را بررسی کند.
_زخم هایی که خوب نمی شوند
زخم ها به طور کلی به سرعت التیام می یابند. اگر یک ناحیه نتواند التیام یابد، ممکن است سرطان داشته باشید و باید به پزشک مراجعه کنید.
زخم های غیر التیامی در دهان و یا لک های قرمز مداوم بر روی لثه، زبان و یا بیضه نیز باید نگرانی های شما را افزایش دهد. برخی از زخم ها ممکن است ناشی از گردش ضعیف خون (برای مثال، زخم پای دیابتی) باشد.
_سردرد
سردرد دلایل زیادی دارد (برای مثال، میگرن، اتساع عروقی)، و سرطان یک عامل رایج نیست.سردرد شدید و سخت که متفاوت از حد معمول است، می تواند نشانه سرطان باشد، اما اتساع عروقی ممکن است به همان شکل وجود داشته باشد.
اگر سردرد شما با داروهای قبلیتان خوب نمی شود، فوراً پزشکتان را ببینید.
_کمردرد، درد لگن، نفخ، یا سوهاضمه
اینها علائم رایج زندگی روزمره هستند که اغلب با جذب غذا، اسپاسم ماهیچه و یا گرفتگی مرتبط هستند، اما می توانند در سرطان تخمدان هم دیده شوند. درمان سرطان تخمدان مشکل است، زیرا بیماری اغلب در اواخر این بیماری تشخیص داده شده است.
منبع: نمناک

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.