۲۲۴۱۷۳
۱۵۳۳
۱۵۳۳

ژل شستشوی واژینال خوبه؟/ بهترین ژل شستشوی واژن برای خانم ها

مصرف طولانی مدتژل شستشوی بانوان خوب است؟ این ژل چه فوایدی دارد؟ در ادامه بخوانید.

 

ژل شستشوی واژینال یا ژل بهداشتی  حاوی ترکیبی از ید و پلیمرهای حامل است که این از طریق آزاد ساختن تدریجی ید بر باکتریها، قارچها، ویروسها، انگلها، کیستها و اسپورها مؤثر هستند. قدرت اثر ژل واژینال تولیدین کمتر از فرآورده‌های حاوی ید آزاد است، ولی سمیت آن کمتر است. اثر ضد عفونی کننده این دارو را مواد قلیایی کاهش می‌ دهند. این دارو برای درمان بیماری فعلی شما تجویز شده است لذا از مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه آن به دیگران خودداری نمائید . 

پیش از مصرف ژل واژینال  

 • قبل از مصرف این دارو با پزشک معالج خود در موارد زیر مشورت نمائید
 • در صورت وجود یا سابقه هر نوع حساسیت به ید
 • در صورت بارداری
 • در صورت شیردهی
 • در صورت سابقه اختلالات تیروئیدی

روش مصرف ژل واژینال

قبل از استفاده از ژل شستشوی واژینال، اگر به آن حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. یا سایر آنتی بیوتیک های نیترویمیدازول (مانند تینیدازول)؛ یا اگر آلرژی دیگری دارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال (مانند نگهدارنده های پارابن) باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید، به خصوص در موارد زیر: اختلالات سیستم عصبی (مانند تشنج، بی حسی/گزگز دست ها/پاها)، بیماری کبدی.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شما شود. الکل یا ماری جوانا (حشیش) می تواند شما را بیشتر سرگیجه کند. رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید یا کاری را که نیاز به هوشیاری دارد انجام ندهید تا زمانی که بتوانید آن را با خیال راحت انجام دهید. اگر از ماری جوانا (حشیش) استفاده می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

مصرف ژل واژینال در بارداری و شیردهی  

مصرف نوع ژل این دارو در دوران بارداری و شیردهی ممکن است باعث بروز عوارض غده تیروئید در جنین یا نوزاد گردد بنابراین در این دوران مصرف دارو تنها زمانی مجاز است که نیاز به آن کاملاً محرز شده و فواید حاصله به طور کامل بر زیان احتمالی ان بر جنین / نوزاد برتری داشته باشد. در دوران بارداری، این دارو باید فقط در صورت نیاز مصرف شود. آنتی بیوتیک هایی که از طریق دهان مصرف می شوند برای درمان عفونت های واژن در دوران بارداری، به ویژه بارداری های پرخطر (مثلاً اگر خطر زایمان زودرس وجود داشته باشد) استفاده شده است. برای جزئیات بیشتر و بحث در مورد خطرات و فواید با پزشک خود مشورت کنید. مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

ژل شستشوی واژینال خوبه؟/ بهترین ژل شستشوی واژن برای خانم ها
هشدارها در رابطه با ژل واژینال 

مصرف طولانی مدت این ژل توسط بیماران با سابقه ناراحتی تیروئیدی ممکن است موجب افزایش عوارض بیماری گردد.
در صورت مشاهده علائم تحریک ، قرمزی و تورم پوست ، از ادامه مصرف دارو خودداری کرده وبا پزشک مشورت کنید
مصرف این دارو در افراد باسابقه حساسیت به ید ، سابقه اختلالات تیروئیدی و اطفال ممنوع می باشد .
در صورت تماس اتفاقی دارو با چشم ، ان را با آب فراوان بشویید .
در صورت عدم بهبودی و یا بروز و ادامه سوزش یا تحریک با پزشک مشورت کنید.
ژل و دوش مهبلی این دارو اسپرم کش هستند و در صورت تمایل به بارداری از آنها استفاده نکنید.

مقدار و نحوه مصرف ژل واژینال

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ولی مقدار مصرف معمولی این دارو به قرار زیر است: 

بزرگسالان - بانوان:
یک اپلیکاتور پر معادل ۵ گرم از ژل هر شب قبل از خواب به مدت دو هفته استعمال گردد .
نوع پماد به صورت موضعی مصرف گردد .
مصرف نوع ژل این دارو در کودکان و دوشیزگان ممنوع می باشد .

عوارض جانبی ژل شستشوی واژینال 

هر دارو به موازات اثرات درمانی مطلوب ، ممکن باعث بروز برخی عوارض ناخواسته نیز بشود اگر چه تمام این عوارض در یک فرد دیده نمی شود لیکن از عوارض این دارو تاول ، قرمزی ، التهاب و خارش و یا حتی واکنش های آنافیلاکتیک می باشد همچنین در بعضی افراد مشکلات تیروئیدی نیز دیده می شود در صورت بروز هر یک از این عوارض با پزشک مشورت کنید .

ناراحتی معده، سردرد یا سرگیجه ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات ماندگار شد یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. ناراحتی/خارش/ترشحات واژن ممکن است رخ دهد یا بدتر شود. این علائم ممکن است به دلیل عفونت جدید واژن (مانند عفونت قارچی/مخمری) باشد. در صورت مشاهده تغییر در ترشحات واژن یا سایر علائم جدید واژن با پزشک خود تماس بگیرید.

به یاد داشته باشید که این دارو به این دلیل تجویز شده است که پزشک شما تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند. در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی بسیار جدی، از جمله: بی حسی/ سوزن سوزن شدن دست ها/پاها، تشنج، مصرف این دارو را متوقف کنید و فوراً از پزشک کمک بگیرید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش/تورم (مخصوصاً در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکلات تنفسی، فوراً به پزشک کمک کنید.


مسمومیت با ژل شستشوی واژینال  

 • در صورت مصرف اتفاقی بیش از مقادیر توصیه شده فوراً به پزشک مراجعه نمائید .

 • شرایط نگهداری ژل واژینال تولیدین
 • دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید .
 • از مصرف داروهای تاریخ گذشته خودداری کنید .
 • دارو را در دمای کمتر از 30 درجه سانتی گراد نگهداری و از یخ زدگی محافظت کنید.

 

ین دارو برای درمان انواع خاصی از عفونت های باکتریایی در واژن استفاده می شود. مترونیدازول یک آنتی بیوتیک است که با توقف رشد باکتری ها عمل می کند.

تداخل ژل شستشوی واژینال 

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این سند شامل تمام تداخلات دارویی ممکن نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای نسخه ای/غیر نسخه ای و محصولات گیاهی) را نگه دارید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. هیچ دارویی را بدون تأیید پزشک شروع نکنید، متوقف نکنید یا دوز آن را تغییر ندهید.

ژل شستشوی واژینال خوبه؟/ بهترین ژل شستشوی واژن برای خانم ها

اگر در 2 هفته گذشته دی سولفیرام مصرف کرده اید از این دارو استفاده نکنید.

در حین استفاده از این دارو و حداقل تا 24 ساعت پس از قطع این دارو از مصرف محصولات حاوی الکل یا پروپیلن گلیکول خودداری کنید. جزئیات بیشتر را از داروساز خود بپرسید.

این دارو ممکن است با برخی از آزمایشات آزمایشگاهی تداخل داشته باشد و احتمالاً باعث نتایج آزمایش نادرست شود. مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و همه پزشکان شما از مصرف این دارو مطلع هستند.

نحوه استفاده از ژل شستشوی واژینال با اپلیکاتور

قبل از شروع استفاده از این دارو، دستورالعمل استفاده همراه این محصول را بخوانید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این محصول فقط برای استفاده واژینال می باشد. طبق دستور پزشک، معمولاً یک یا دو بار در روز استفاده کنید. در صورت مصرف یک بار در روز، قبل از خواب از دارو استفاده کنید. قبل و بعد از استفاده دست های خود را بشویید. اپلیکاتور را با دارو پر کنید. اپلیکاتور را در واژن قرار دهید و پیستون را فشار دهید تا دارو آزاد شود.

از وارد شدن این دارو به چشم خودداری کنید. اگر به چشم‌هایتان خورد، آن‌ها را با آب خنک بشویید. اگر سوزش چشم طول کشید با پزشک خود تماس بگیرید. مصرف این دارو را تا پایان کامل مقدار تجویز شده ادامه دهید، حتی اگر علائم پس از چند روز ناپدید شوند. قطع زودهنگام دارو ممکن است منجر به بازگشت عفونت شود.

ژل شستشوی واژینال خوبه؟/ بهترین ژل شستشوی واژن برای خانم هاژل شستشوی واژینال خوبه؟/ بهترین ژل شستشوی واژن برای خانم ها

جمع‌بندی 

در حین مصرف این دارو و حداقل 24 ساعت پس از قطع این دارو، الکل مصرف نکنید. نوشیدن الکل در حین استفاده از این دارو ممکن است باعث گرفتگی معده، گرگرفتگی، حالت تهوع، استفراغ و سردرد شود.

هنگام استفاده از این دارو از رابطه جنسی واژینال یا استفاده از تامپون یا دوش خودداری کنید.

 

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.