۲۲۵۵۹۹
۱۶۸۴
۱۶۸۴

بعد از سقط جنین چه زمانی برای بارداری مناسب است؟

سقط جنین می تواند هم از نظر عاطفی و هم از نظر جسمی طاقت فرسا باشد.

سقط جنین اغلب قبل از هفته ۲۰ بارداری رخ می دهد. اگر قبلا سقط جنین داشته اید، زمانی که مجددا باردار میشوید، همه احساسات را تجربه می کنید: لذت، اضطراب، هیجان و ترس.
سقط جنین می تواند هم از نظر عاطفی و هم از نظر جسمی طاقت فرسا باشد. اگرچه زمان بهبودی پس از سقط جنین می تواند به زودی دو روز باشد، اما بهبود پس از اندوه عاطفی در اثر از دست دادن می تواند طولانی تر شود. اگر به هر دلیلی مجبور به سقط جنین شده اید، طبیعی است که برای بهبودی به حداکثر زمان نیاز داشته باشید. حقیقت مهمی که باید بدانید و به خاطر بسپارید این است که سقط جنین پایانی برای به دنیا آوردن کودک نیست. اکثر زنان پس از سقط جنین غیر ارادی یا ارادی، یک بارداری سالم را تجربه می کنند. اگر قصد دارید که بعد از سقط جنین باردار شوید، بسیاری از حقایق در مورد بارداری و سقط جنین وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

حاملگی بعد از سقط جنین
در این قسمت، چندین نکته وجود دارد که به شما کمک می کند که آمادگی خود را برای بارداری مجدد ارزیابی کنید. برای شما بهترین زمان برنامه ریزی برای باروری را مشخص کرده و در مورد آزمایشات مختلفی که پزشک ممکن است توصیه کند و اقدامات صحیحی که باید انجام شود، بحث می شود. هنگامی که هم از لحاظ روحی و هم از نظر عاطفی برای باروری آماده شده اید، توصیه می شود که اقدامات پیشگیرانه ای انجام دهید. با پزشک خود مشورت کنید که آیا از نظر جسمی آمادگی انجام این کار را دارید یا خیر. عوامل زیادی وجود دارد که برای ارزیابی آمادگی شما جهت تلاش برای باروری، هم از نظر فیزیکی و هم از نظر عاطفی باید در نظر گرفته شود.

ارزیابی تکرار سقط جنین
اگرچه تعداد کمی از زنان یک سقط جنین را تجربه می کنند، اما برخی دیگر تجربه ناخوشایند بیش از یک سقط جنین را تجربه می کنند. در برخی موارد، سقط جنین می تواند قبل از اینکه حتی متوجه بارداری خود شوید، رخ دهد. سقط جنین اغلب قبل از هفته ۲۰ بارداری رخ می دهد. برای جلوگیری از سقط جنین های بیشتر پس از مشورت با پزشک، باید مراقب وضعیت سلامتی خود باشید.

آزمایشات احتمالی که قبل از برنامه ریزی برای "بارداری پس از سقط جنین" لازم است
بعد از سقط جنین، هنگامی که از لحاظ روحی برای برنامه ریزی جهت یک باروری دیگر آماده شده اید، پزشک وضعیت سلامتی شما را بررسی می کند. آزمایشات مختلفی انجام می شود تا مشخص شود که شما در چه وضعیتی برای بارداری بعد از سقط جنین قرار دارید و آیا بدن شما به اندازه کافی برای انجام این کار آماده است. پزشک بر اساس سابقه پرونده پزشکی تان، هر یک از موارد زیر را پیشنهاد می کند. آشنایی با انوع آزمایشاتی که معمولا انجام می شود، می تواند به آمادگی ذهنی تان برای این مساله کمک کند. در این قسمت، برخی از آزمایشاتی که ممکن است متخصص زنان و زایمان درخواست دهد، بیان شده است:
آزمایش خون
آزمایش خون معمولا برای تشخیص هر گونه مشکل اساسی در هورمون ها یا سیستم بدن پیشنهاد می شود. پزشک بر اساس سابقه پیشین سقط جنین این آزمایش را تجویز می کند.
تست های کروموزومی
یکی از عوامل اساسی برای سقط جنین متوالی، کروموزوم های شما است. از شما و شریک زندگی تان پرسیده خواهد شد که آزمایش خون انجام دهید تا هر گونه احتمال آرایش کروموزومی (chromosomal makeup) که بر بارداری تاثیر می گذارد را تجزیه و تحلیل کند.
سونوگرافی
سونوگرافی معمولا انجام می شود تا هم سلامت رحم و هم دهانه رحم کنترل شود. این تصویر برداری بر اساس شرایط، هم به صورت داخلی و هم خارجی انجام می شود. پزشک قبل از اینکه به شما اجازه بارداری دهد، از معاینه کامل داخلی بدن اطمینان حاصل میکند.
هیستروسکوپی
هیستروسکوپی فرآیندی است که در آن یک تلسکوپ کوچک به نام هیستروسکوپ از طریق دهانه رحم وارد رحم می شود. سپس پزشک با تزریق محلول نمک به داخل حفره رحمی، دیواره رحم و لوله فالوپ را مورد بررسی قرار می دهد. این کار معمولا برای سلامت لوله فالوپ و دستگاه رحمی شما انجام می شود.
هیستروسالپنگوگرافی (رحم ‌لوله ‌نگاری)
این تکنیک شامل رنگ کردن برای برجسته کردن حفره رحمی و لوله فالوپ جهت بررسی از طریق اشعه ایکس است. این کار بر اساس آنچه متخصص زنان می خواهد بطور خاص مطالعه کند تا میزان زیست پذیری آتی (زنده ماندن آینده) را تعیین کند، توصیه می شود.
سونو هیستروگرافی
یک مایع از طریق واژن و دهانه رحم، به رحم شما تزریق می شود. سپس سلامت پوشش دهانه رحم از طریق سونوگرافی توسط پزشک تعیین می شود.

بهترین زمان برای بارداری بعد از سقط جنین
این احتمال وجود دارد که بلافاصله بعد از سقط جنین، مجددا باردار شوید، زیرا رحم شما بعد از این اتفاق به عملکرد طبیعی خود باز می گردد. با این وجود، به میزان زیادی به توانایی ذهنی شما برای پیشروی و برنامه ریزی برای بارداری بستگی دارد. اگرچه چیزی به نام زمان ایده آل وجود ندارد، اما کارشناسان توصیه می کنند که قبل از اینکه مجددا با عجله باردار شوید، حداقل شش ماه صبر کنید. اگرچه در بعضی موارد گزارش کرده اند که زنانی که قبل از شش ماه باردار شده اند، در ادامه یک زایمان سالم داشته اند؛ اما این مساله به میزان زیادی به تعداد سقط جنین هایی که شما در گذشته داشته اید، بستگی دارد.

موارد خاص حاملگی مولار
در خصوص حاملگی مولار، هنگامی که جفت به جای رشد کردن و تبدیل شدن به جنین، تبدیل به یک کیست حجیم غیر طبیعی شد، سقط جنین اجتناب ناپذیر است. می توانید برای بارداری مجدد بعد از حاملگی مولار به مدت ۶ ماه صبر کنید.

اقدامات مهم و ایمنی که باید برای "بارداری بعد از سقط جنین" انجام دهید
حفظ یک برنامه غذایی و سبک زندگی سالم، هنگام برنامه ریزی برای بارداری بعد از سقط جنین برای شما مهم تر می شود. این کار همچنین دارای مزایای طولانی مدت است، و شما را قادر می سازد که بدون هیچ گونه مشکلی یک کودک سالم به دنیا بیاورید. اطمینان از داشتن یک برنامه غذایی مغذی و با زمان بندی، قبل از شروع بارداری و در حین بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است. موارد زیر معمولا توسط پزشک در برنامه ریزی برای بارداری پیشنهاد می شود:
مکمل اسید فولیک
باید چند ماه قبل از بارداری، مکمل اسید فولیک مصرف کنید. اسید فولیک از جنین محافظت می کند و احتمال باروری را افزایش می دهد. به فولات یا اسید فولیک، «ابرقهرمان بارداری» گفته می شود. گفته می شود فولات رشد سالم نخاع و سیستم عصبی مرکزی در نوزادان را تضمین می کند. اسید فولیک احتمال نقص لوله عصبی در جنین را در مراحل قبل از تولد کاهش می دهد.
حفظ وزن سالم
حفظ وزن ایده آل (BMI) در حین برنامه ریزی برای بارداری بعدی بسیار مهم است. کسری وزن یا اضافه وزن داشتن، با یا بدون ترس از سقط جنین، معمولا بر بارداری تاثیر منفی دارد. در هنگام مصرف غذا مراقب وزن خود باشید. غذا خوردن به طور صحیح بسیار مهم است، زیرا باید اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی به خوبی متعادل و سرشار از مواد غذایی را مصرف می کنید. اکثر مادران آینده با این تصور که به آنها کمک می کند، تمایل دارند که پرخوری کنند. بر خلاف این بارو غلط، حفظ وزن و مصرف مواد غذایی سالم یک الزام است.
تناسب اندام
اگرچه ممکن است به علت سابقه سقط جنین از اعمال فشار فیزیکی هراس داشته باشید، اما برای حفظ وزن سالم، ورزش کردن ضروری است. حتما قبل از انجام این کار با پزشک خود مشورت کنید. آمادگی جسمانی یک امر ضروری است که بدنتان را برای زایمان در آینده انعطاف پذیر می کند. اگر هر گونه ترس ذاتی مبنی بر اینکه ورزش فیزیکی ممکن است به سلامت کودک آسیب برساند، شما را نگران می کند، لطفا نفس راحت بکشید. با یک مربی آمادگی جسمانی خوب مشورت کنید که به شما کمک می کند تا حرکات کششی و تمریناتی اساسی و مفید را انجام دهید.
اجتناب از مصرف الکل و مواد مخدر
اگر قبلا اعتیاد به مصرف الکل، مواد مخدر و سیگار داشته اید، الان زمان آن فرا رسیده که آن را ترک کنید. الکل و مواد مخدر برای رشد جنین خطرناک هستند. به شما توصیه می شود که قبل از تلاش برای باردار شدن، این عادات را ترک کنید. همچنین زنانی که سیگار می کشند، شانس کمتری برای باروری در مقایسه با کسانی که سیگار نمی کشند، دارند.
یوگا و مدیتیشن
روش های درمانی جایگزین مانند یوگا و مدیتیشن ذهن را تقویت کرده و بدن را به تعادل می رساند. اطمینان حاصل کنید که در حین آماده شدن برای باروری، این کارها را انجام می دهید. علاوه بر این، یوگا به شما کمک می کند تا از شر افکار منفی غریب الوقوع خلاص شوید. پس از بارور شدن، داشتن یک بدن و ذهن متعادل نیز به شما کمک می کند تا کودک در داخل رحم به خوبی رشد کند. از این رو توصیه می شود که تمرینات یوگا، مدیتیشن و تنفس را ادامه دهید.
استراحت بدنی کافی
اگرچه برنامه تناسب اندام روزانه را برای فعال بودن و تناسب اندام خودتان ادامه می دهید، اما همچنین مهم است که در طول روز استراحت های کوتاه مدتی داشته باشید. اگر یک زن شاغل هستید که می خواهد بارور شود، سعی کنید که بیش از حد در محل کار به خود فشار وارد نکنید. به آسانی تنفس کنید و یک روز روشمند برای ایجاد تعادل در سبک زندگی خود داشته باشید.
گروه های حمایتی
چالش برای مجددا باردار شدن بعد از سقط جنین، مبارزه ای به تنهایی برای شما نیست. گروه های حمایتی که دارای زنانی هستند که شرایط مشابهی با شما داشته اند را پیدا کنید. صحبت و گفت و گوهای مداوم باعث می شود که احساس راحتی کنید و زمانی که می خواهید یک مرتبه دیگر باردار شوید، خوش بینی خود را به این مساله فراموش نکنید. صحبت در مورد موضوعات و تبادل اطلاعات باعث می شود که شما بهتر آماده شوید.

احساساتی که باید مراقب آنها باشید
بارداری یک واقعه تغییر دهنده زندگی است. اگر قبلا سقط جنین داشته اید، زمانی که مجددا باردار شوید، همه احساسات را تجربه می کنید. لذت بردن، اضطراب، هیجان و ترسیدن به طور هم زمان امری طبیعی است. اگرچه شما دوباره خوشحال هستید که باردار شده اید، ممکن است ابراز این لذت کمی نگران کننده باشد، زیرا ترس سقط جنین مجدد را دارید. با احتمال بیشتری از اعلام مجدد این خبر خوب برای بار دوم اجتناب می کنید، زیرا ترس از ناشناخته ها دارید. حتما در مورد این احساسات درهم خود با شریک زندگی تان صحبت کنید. اگر احساس می کنید که احساسات شما از حد خود فراتر رفته یا غیر قابل کنترل است، مشکلی نیست که با یک مشاور که در این زمینه تجربه دارد، صحبت کنید.
بارداری همانند زایمان یک روند طبیعی است. درک کنید که گاهی اوقات اشتباهی پیش می آید. اگر چه خاتمه بارداری می تواند یک تجربه ناراحت کننده باشد، اما به شما زمان می دهد تا با احساسات خود کنار بیایید. حاملگی بعد از سقط جنین را در زمانی برنامه ریزی کنید که فکر می کنید برای این کار آماده هستید. برای مقابله با آشفتگی عاطفی زمان نیاز است و به خاطر داشته باشید که تنها نیستید. شما مانند بسیاری دیگر با موفقیت این مرحله را سپری خواهید کرد. به طور صحیح غذا خورده، و سالم و شاد زندگی کنید. ما برای شما بهترین ها را آرزو می کنیم.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.