۲۲۵۶۵۷
۱۹۰۵
۱۹۰۵

اثرات خود ارضایی در پسران، چیست؟

تعریف خودارضایی، تحریک مکانیکی دستگاه تناسلی است که منجر به تخلیه هیجانی فرد می شود.

تعریف خودارضایی، تحریک مکانیکی دستگاه تناسلی است که منجر به تخلیه هیجانی فرد می شود و یا به زبان ساده تر ، عبارت است از سکس با خود تا حد رسیدن به لذت جنسی ، که همراه با تحریک اندام جنسی و خیال بافی انجام می شود. خود ارضایی در قبل از ازدواج و بدلیل کمبود رابطه جنسی یک امر طبیعی می باشد و در هر دو جنس زن و مرد دیده شده است ، اما این رفتار در مردان بیشتر از زن ها دیده می شود ؛ نوجوانان و جوانان هم مدتی بعد از بلوغ ، کم کم تحت فشار جسمی قرار خواهند گرفت و حتی در صورت انجام ندادن خودارضایی ، در هنگام خواب تخلیه و ارگاسم صورت می گیرد.
لازم به ذکر است زمان اولین خود ارضایی در افراد مختلف متفاوت بوده و حتی خود ارضایی در کودک ۲ ساله نیز گزارش شده است و جالب اینکه انسان تنها موجودی نیست که خود ارضایی می کند ، حتی در میمون ها نیز این مورد مشاهده شده است .

عوارض خودارضایی
افرادی که خودارضایی را تجربه می‌کنند فقط برای مدت کوتاهی احساس رضایت و آسودگی دارند و بعد همه چیز برعکس شده و عوارض آن نمایان می شود. این عمل عوارض روحی و جسمی فراوانی دارد. چنانچه بخواهیم مهم‌ترین عوارض خود ارضایی در مردان را بیان کنیم عبارتند از:
تخلیه انرژی
خودارضایی انرژی زیادی را از فرد می گیرد ؛ همچنین افزایش احساس ضعف در مردان ، ناشی از خود ارضایی زیاد است.
مشکلات عصبی
زیاده روی در خودارضایی باعث بروز مشکلات عصبی شدید در مردان می شود.
ریزش مو
خودارضایی زیاد باعث ریزش مو در مردان می شود. بنابراین اگر بیش از ۷ - ۶ مرتبه در هفته خودارضایی می کنید و ریزش مو دارید نباید تعجب کنید.
ضعف حافظه
در خودارضایی بیش از حد ، به دلیل ترشح زیاد دوپامین در مغز ، موجب ضعف حافظه می شود. اثرات خود ارضایی بر حافظه به مرور زمان خود را بیشتر نشان می دهند.
کاهش میل جنسی
مردانی که زیاد خود ارضایی می کنند به این موضوع آگاه هستند که میل جنسی آن ها کم شده است زیرا خودارضایی بر میزان ترشح هورمون تستوسترون تاثیر می گذارد.
کاهش تحریک جنسی
مردان و پسرانی که بیش از حد خودارضایی می کنند با وجود این که از نظر جنسی فعال هستند اما کمتر تحریک می شوند. این موضوع می تواند باعث بی میل شدن طرف مقابل برای برقراری رابطه جنسی شود.
احساس خواب آلودگی
خودارضایی بیش از حد باعث می شود که فرد در بیشتر مواقع احساس خواب آلودگی کند. این امر ناشی از ترشح زیاد دوپامین در مغز است.
زود انزالی
خود ارضایی زیاد با زود انزالی در ارتباط است. مردانی که بیش از حد خودارضایی می کنند نمی توانند بر ترشح اسپرم خود کنترل داشته باشند. یکی از دلایل عمده زود انزالی تحریک بیش از حد عصب آلت تناسلی است.
اختلال نعوظ
اختلال نعوظ یکی از برجسته ترین عوارض خودارضایی مردان است. احتمال بروز اختلال نعوظ در مردانی که در خودارضایی افراط می کنند افزایش می یابد.
اندام نامتناسب
معمولا بعد از انجام خودارضایی به دفعات زیاد ، فرد کم کم یک اندام زشت و نامتناسب پیدا می کند ، کوچک شدن نامتناسب ران ها و باسن ، لاغری نامتناسب و … که علاوه بر ژنتیک ، به تعداد دفعات خودارضایی نیز مرتبط است.
پیری
بر اساس یک بررسی جدید در مورد موضوع عوارض خودارضایی در آقایان ، مردانی که بیش از شش یا هفت مرتبه در هفته خودارضایی می کنند سریع تر پیر می شوند. این امر ناشی از کاهش ترشح هورمون تستوسترون می باشد.
درد
از دیگر ضررها و عوارض خود ارضایی در مردان داشتن درد شدید در کشاله ی ران است که پس از خودارضایی شروع و تا چند روز بعد ادامه دارد و همچنین ایجاد دردهای استخوانی و کمر درد است. هنگام ارگاسم در خودارضایی کلسیم خیلی زیادی از بدن خارج می شود به خاطر همین مردان و پسرانی که خودارضایی می کنند همیشه در کمر و استخوان هایشان احساس ضعف و درد می کنند ، کسانی که اعتیاد شدید به خود ارضایی دارند ممکن است دچار فلج عمومی بدن شوند.
خستگی
احساس خستگى عارضه طبیعى پس از انزال است ، اما اگر این حالت در شبانه روز به دفعات زیاد تکرار شود این احساس خستگى در ساعات مختلف همراه فرد خواهد بود. در نتیجه به مرور زمان ضعف و بى حالى در فرد ثابت می ماند. کاهش و تخلیه مکرر قواى جسمانى در مردان و پسرانی که خود ارضایی می کنند به ضعف عمومى و دائمى بدن و بالاخره به پیرى زودرس مى ‏انجامد. همچین باعث افت شدید فشار نیز می شود.

فواید خودارضایی
خود ارضایی هم مانند هر کار یا رفتار دیگری ، دارای فایده و ضرر است . اینکه فقط عوارض و ضررها را بزرگ کنیم کار عاقلانه ای نیست. واضح است که اگر از چیزی درست استفاده نکنید قادر است به شما ضربه وارد سازد. پس می توان عنوان کرد که خود ارضایی هم مانند همه چیزهای دیگر در دنیا هم فایده دارد و هم ضرر . استفاده نامربوط از این امکان و ایجاد شرایط خارج از معمول آن ، می تواند مثل سایر چیزها به هر فردی لطمه وارد کند. شاید حداقل سود و فایده خود ارضایی ، جلوگیری از برقراری رابطه های پر خطر جنسی باشد. اما خودارضایی فواید دیگری نیز دارد که در ادامه بررسی می شوند:
آرامش در خواب
خودارضایی می تواند باعث ایجاد آرامش در خواب شود و‌ به ‌سادگی خواب آرام و‌ عمیقی‌ را برایشان فراهم می‌سازد. این آرامش به طور قطع بعد از سکس نیز احساس می‌شود اما در افراد مجرد به‌ دلیل عدم ‌وجود رابطه این مورد می‌تواند نتیجه‌ای یکسان داشته باشد.
کنترل میزان و شدت ارگاسم
در خودارضایی به‌راحتی می‌توانند میزان و‌شدت ارگاسم خود‌را چه از نظر روحی و‌چه از نظر جسمی‌کنترل کنند. در واقع این چیزی‌ است که یک شریک جنسی ایده‌آل می‌تواند به فرد تقدیم کند. ولی برای افراد مجرد ، خودارضایی این امکان را می‌دهد که بدون محدودیت تمامی‌کارهایی که از آن لذت میبرند بدون آنکه به کسی پاسخگو باشند ، انجام دهند.
فواید بیولوژیکی خودارضایی
خودارضایی بدن‌ را برای جذب ویتامین‌ و‌ پروتئین ها و همینطور برای فعالیت دوباره آماده می‌کند. عروق بدن‌را باز می‌کند و‌ این مساله باعث دفع بعضی از ویروس ها می گردد. خود ارضایی مانند ورزشی سبک برای بدن و‌ تنظیم هورمون‌های بدن عمل می‌کنند و نیز برای کنترل وزن و‌ سوخت و ساز چربی‌های آزاد نشده بسیار مفید است.

علل خودارضایی
در پسران
خودارضایی پسران یا مردان قبل از ازدواج ، ناشی از میل جنسی است. فردی که همسری ندارد ، میل جنسی خود را از طریق خودارضایی پاسخ می‌دهد ، اما جواب کاملی نمی‌گیرد. در یک رابطه زناشویی تمام حواس بینایی ، بویایی ، لامسه و حتی ذهن درگیر می‌شوند ، اما در خودارضایی تمام حواس درگیر نمی‌شوند ؛ بنابراین فرد به اوج لذت جنسی نمی‌رسد و لذت جنسی ، سطحی و زودگذر است. گاهی اوقات فرد فکر می‌کند با خودارضایی مقطعی می‌تواند مشکل را حل کند ، اما به خودارضایی‌های مکرر کشیده می‌شوند که تبدیل به حالتی اعتیادگونه شده و نیاز به درمان دارد.
در مردان متاهل
پاسخ به این سوال که چرا مردان متاهل به خودارضایی روی می آورند ، بسیار دشوار است چرا که عوامل متعددی ممکن است سبب بوجود آمدن این رفتار شود. در ادامه به برخی از علل شاخص این رفتار اشاره می کنیم:

اعتیاد به خودارضایی
برخی از مردان به علت انجام خودارضایی های مکرر در دوران مجردی ، حتی پس از ازدواج نمی توانند از این رفتار دست بردارند. در این گونه موارد می توان از اصطلاح «اعتیاد به خودارضایی» استفاده کرد.

کمال گرایی منفی
مردانی که در دوران مجردی و یا پس از ازدواج تصاویر یا فیلم های جنسی تماشا می کنند، در اثر دیدن زنانی با بدن های ویژه و همچنین دیدن روابط جنسی غیر عادی، نگاهی کمال گرایانه به زن و رابطه جنسی پیدا می کنند و دیگر با همسر خود که زنی عادی است و همچنین رابطه جنسی با همسر خود که رابطه ای عادی می باشد ، تحریک نشده و لذت نمی برند ؛ به همین دلیل به خودارضایی رو می آورند.

نداشتن رابطه ای صمیمانه با همسر
سومین عامل پرداختن مردان به خودارضایی، نداشتن رابطه صمیمانه، عاطفی و رضایت بخش با همسر خود می‌باشد. مردانی که به هر دلیل از همسر خود راضی نیستند و از دیدن او خوشحال نشده و با بودن در کنار او احساس آرامش نمیکنند، معمولا از رابطه جنسی هم لذت نمی برند. اگر مردی اینگونه باشد ، پس از چند رابطه جنسی ناقص و کم لذت با همسر ، خودارضایی را ترجیح داده و به این کار روی می آورد.

اختلالات جنسی
عامل دیگر ، وجود «اختلالات جنسی» در مرد می باشد. مردانی که به اختلالات جنسی مانند زود انزالی ، دیرانزالی ، بی انزالی ، اختلال نعوظ و مواردی از این دست گرفتارند ، در اثر عدم توانایی در برقراری یک رابطه جنسی کامل با همسر خود ، متاسفانه بجای پرداختن به درمان مشکلاتشان ، از همسر خود دور شده و به خودارضایی روی می آورند.

همسر غیر جنسی
آخرین عاملی که در این رابطه می توان نام برد، داشتن «همسر غیر جنسی» است. به صورت کلی به سه گروه از زنان می توان زنان غیر جنسی گفت:
اول زنانی که به دلایل مختلفی مانند ناآگاهی ، تنبلی ، افسردگی و غیره ، از رسیدگی به خود و داشتن بدنی زیبا ، اصلاح شده و معطر ، ظاهری آراسته و زیبا و دهانی خوشبو و موارد این چنینی که معمولا از خانم ها انتظار می رود ، خودداری می کنند.
دوم زنانی که تمایل به رابطه جنسی نداشته و به اصطلاح سرد مزاج می‌باشند.
سوم زنانی که رابطه جنسی با آنان بسیار دشوار ، پردردسر و آزار دهنده است. مانند زنانی که رابطه جنسی را پلید و زشت می دانند یا رابطه با آنان دردناک است، یا زنانی که مدام ایراد می گیرند و با همسر خود همراهی ندارند. در چنین وضعیتی نیز ممکن است مرد در گذر زمان به خودارضایی روی بیاورد و اگرچه خودش می داند در حال آسیب زدن به خود است اما این آسیب را به آن رابطه دشوار ترجیح دهد.
خودارضایی برای مردان متاهل ، یک شکست در زندگی مشترک محسوب می شود و عواقبی مانند پرخاشگری ، قهر ، ایراد گرفتن ، بی اعتنایی به همسر و خانواده ، پرداختن به امور حاشیه ای را می تواند به دنبال داشته باشد ، چرا که بخشی از احساس مردانگی در مردان ، وابسته به داشتن رابطه جنسی خوب و کامل با همسر می‌باشد و مردی که در این رابطه شکست می خورد ، احساس غرور و مردانگی خود را در مقابل همسرش از دست داده است.

راهکارهای ترک خودارضایی مردان
یکی از راه های ترک خودارضایی مردان پرهیز از مشاهده عکس ها و فیلم های محرک است.
از دیگر راه های ترک خود ارضایی ، انجام ورزش است. در واقع با انجام دادن ورزش های بسیار سنگین تا سر حد خستگی می توان خود ارضایی را درمان کرد.
عدم استفاده از غذاهای محرک مانند شکلات ، موز ، عسل ، فلفل ، خرما ، پیاز ،گوشت و غذاهای چرب
اهداف کوچک برای خود تعیین کنید و بر روی هدفتان تمرکز کنید.
موقع خواب ، شکم نباید بیش از حد پر باشد.
برای جلوگیری از خود ارضایی از تنهایی و تنها ماندن پرهیز کنید.
از شنیدن و خواندن مباحث و مطالب جنسی و حتی شوخی های تحریک کننده پرهیز کنید.
وقت خود را با کارهای مختلف پر کنید تا جایی که وقت بیکاری برای خیال پردازی نماند.
برای جلوگیری از خود ارضایی با دوستانی که فکر و ذکرشان مربوط به مسائل جنسی می باشد معاشرت نکنید.
کوتاه کردن حمام و استفاده از دوش آب سرد
انجام پیاده روی و دو آهسته
پرهیز از نوشیدن زیاد آب و مایعات
مطالعه کتاب ، شب ها قبل از خواب
اگر بارها تصمیم گرفته اید که خود ارضایی را ترک کرده و مجددا به سمت آن کشیده شده اید مایوس نشوید. عواقب و تاثیرات ناگوار این عمل را در نظر گرفته و بر تصمیم خود مبنی بر ترک خود ارضایی پایبند باشید.

منبع: رایکو

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.