۲۲۵۹۴۷
۱۲۸۴
۱۲۸۴

چگونه خارش ناحیه تناسلی را درمان کنیم؟

وجود باکتری در واژن طبیعی است. اما باکتری های مضری که در آنجا رشد می کنن می توانن منجر به عفونت بشن.

خارش یا تحریک در هر نقطه از بدن میتونه خیلی باعث ناراحتی بشه. اما وقتی در ناحیه ای حساسیت در واژن و مجرا (لب ها ، کلیتوریس و دهانه واژن) ایجاد بشه ، خیلی آزار دهنده و ناخوشاینده. خارش واژن یک علامت ناراحت کننده و گاهی دردناک است که اغلب به دلیل مواد تحریک کننده ، عفونت یا یائسگی رخ می دهد.
همچنین ممکن است در نتیجه برخی اختلالات پوستی یا بیماریهای مقاربتی (STD) رخ دهد. در موارد نادر ، ممکن است خارش واژن به دلیل استرس یا سرطان ایجاد بشه.
خارش و تحریک دستگاه تناسلی نگرانی جدی ای نیست. اما از آنجا که علائم عفونت است ، همیشه بهتر است برای درمان سریع اقدام کنید و به پزشک مراجعه کنید قبل از اینکه به درمان های سنگین تر نیاز داشته باشید.

چه عواملی باعث خارش، سوزش و تحریک واژن می شود؟
چندین دلیل عمده خارش ، سوزش و تحریک واژن وجود دارد ، از جمله:
واژینوز باکتریال
واژینوز باکتریال (BV) یکی دیگر از دلایل مهم خارش واژن است. وجود باکتری در واژن طبیعی است. اما باکتری های مضری که در آنجا رشد می کنن می توانن منجر به عفونت بشن. علاوه بر خارش ، علائم دیگر همراه با واژینوز باکتریایی التهاب ، سوزش ، ترشحات و بوی رایحه ماهی است.
مانند عفونت مخمر واژینال ، BV به دلیل عدم تعادل بین باکتری های خوب و بد طبیعی در واژن ایجاد می شود.
این وضعیت همیشه علائم ایجاد نمی کند. وقتی علائم ظاهر می شوند ، معمولاً شامل خارش واژن و ترشحات غیرطبیعی و بوی بد هستند. ترشحات ممکن است نازک و خاکستری مات یا سفید باشد. در بعضی موارد ، ممکن است به صورت کفی باشد.
بیماری مقاربتی (STDs)
تعداد زیادی از بیماریهای مقاربتی می تونن در حین رابطه جنسی بدون محافظت منتقل شوند و باعث خارش در واژن شوند. این شامل:
کلامیدیا
زگیل ناحیه تناسلی
سوزاک
تب خال ناحیه تناسلی
تریکومونیازیس
این شرایط همچنین می تونه علائم اضافی از جمله رشد غیرطبیعی ، ترشحات واژن سبز یا زرد و درد هنگام دفع ادرار ایجاد کنه.
عفونت مخمر (کاندیدیازیس واژن)
از هر چهار زن ، تقریباً سه نفر در دوره ای از زندگی به عفونت مخمر مبتلا می شوند. عفونت های مخمر زمانی اتفاق می افتد که مخمر ، کاندیدا ، بیش از حد در واژن رشد کند. بارداری ، مقاربت ، آنتی بیوتیک ها و سیستم ایمنی ضعیف همگی زنان را در معرض عفونت مخمر قرار میدن. این عفونت اغلب پس از مصرف یک دوره آنتی بیوتیک میتونه اتفاق بی افته، زیرا این نوع داروها می تونن باکتری های خوب را به همراه باکتری های بد از بین ببرن . باکتری های خوب برای کنترل رشد مخمر لازم هستند.
رشد بیش از حد مخمر در واژن می تونه علائم ناخوشایندی از جمله خارش ، سوزش و ترشحات توده ای ایجاد کنه .
علاوه بر خارش و تحریک ، عفونت مخمری ترشحات غلیظ ، سفید و پنیری ایجاد می کنه.
یائسگی
افت تولید استروژن که در پایان سالهای باروری یک زن اتفاق می افته می تونه باعث نازک شدن و خشک شدن دیواره های واژن بشه. این می تونه منجر به خارش و تحریک بشه. نازک شدن دیواره های واژن نیز در برخی از زنانی که شیر می دهند مشکل است. خارش یا تحریک در هر نقطه از بدن می تونه باعث ناراحتی بشه.
محرک های شیمیایی
قرار گرفتن واژن در معرض مواد شیمیایی تحریک کننده می تواند باعث خارش واژن بشه. این تحریک کننده ها ممکن است یک واکنش آلرژیک ایجاد کنند که باعث ایجاد بثورات خارش دار در مناطق مختلف بدن ، از جمله واژن شود. محرک های شیمیایی رایج عبارتند از:
صابون
حمام حبابی
اسپری های زنانه
دوش
پیشگیری از بارداری موضعی
کرم ها
پماد
مواد شوینده
نرم کننده های پارچه ای
دستمال توالت معطر
لیکناسکلروز
این یک بیماری نادره که باعث ایجاد لکه های سفید نازک روی پوست ، به ویژه در اطراف واژن می شود. این وصله ها می توانند باعث زخم شدن دائمی ناحیه واژن شوند. زنان یائسه به احتمال زیاد به این بیماری مبتلا می شوند.
بیماری های پوستی
برخی بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس می توانند باعث قرمزی و خارش در ناحیه تناسلی بشن.
اگزما ، همچنین به عنوان درماتیت آتوپیک شناخته میشه ، بثوراتی است که در درجه اول در افراد مبتلا به آسم یا آلرژی ایجاد می شود. بثورات مایل به قرمز و خارش دار. ممکن است در بعضی از زنان مبتلا به اگزما به واژن سرایت کند.
پسوریازیس یک بیماری شایع پوستی است که باعث ایجاد لکه های پوستی ، خارش و قرمزی در امتداد پوست سر و مفاصل می شود. گاهی اوقات ، شیوع این علائم می تواند در واژن نیز رخ دهد.
فشار
استرس جسمی و عاطفی می تونه باعث خارش و تحریک واژن بشه، هرچند که این امر چندان معمول نیست. این ممکن است هنگامی اتفاق بیفته که استرس سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کنه و شما را در معرض عفونت هایی که باعث خارش می شوند قرار بده.
سرطان
در موارد نادر ، خارش واژن ممکن است یکی از علائم سرطان ولو باشد. این نوعی سرطان است که در ناحیه تناسلی ایجاد ایجاد میشه ، که قسمت خارجی دستگاه تناسلی زنان است. شامل لبهای داخلی و خارجی واژن ، کلیتوریس و دهانه واژن است.
سرطان ممکنه همیشه علائمی ایجاد نکند. با این حال ، هنگامی که علائم رخ می دهد ، ممکن است شامل خارش ، خونریزی غیرطبیعی یا درد در ناحیه واژن باشد.
در صورت تشخیص پزشک در مراحل اولیه ، سرطان با موفقیت قابل درمان است.

خارش، سوزش و تحریک واژن چگونه درمان می شود؟
سوزش واژن اغلب به خودی خود بهتر می شود. با این حال ، اگر تحریک ادامه یافت ، شدید است یا پس از درمان دوباره بازگشت ، برای ملاقات با دکتر خود تماس بگیرید. پزشک می تونه معاینه لگن انجام بده. پزشک احتمالاً نمونه ای از ترشحات را با تست پاپ اسمیر برای آزمایش نمونه برداری می کند.تا علت خارش را پیدا کنه.
نحوه درمان ناراحتی واژن به این بستگی دارد که چه شرایطی باعث ایجاد این مشکل شده است:
واژینوز و بیماریهای مقاربتی با آنتی بیوتیک ها / داروهای ضد انگلی درمان می شوند.
بیماری های مقاربتی
شما می توانید بیماری های مقاربتی را با آنتی بیوتیک ، ضد ویروس یا ضد انگلی درمان کنید. تا زمانی که عفونت یا بیماری شما برطرف نشود ، باید داروهای خود را به طور منظم مصرف کنید و از رابطه جنسی خودداری کنید.
عفونت باکتریایی
پزشکان اغلب عفونت های باکتریایی را با آنتی بیوتیک معالجه می کنند.آنتی بیوتیک ها ممکن است به صورت قرص هایی که به صورت خوراکی مصرف می کنید یا به عنوان کرم هایی که به واژن وارد می کنید ، وجود داشته باشد. صرف نظر از نوع درمانی که استفاده می کنید ، مهم است که دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید و دوره مصرف دارو را کامل کنید.
عفونت های مخمری
عفونت های مخمری با داروهای ضد قارچ درمان می شوند. آنها به صورت کرم ، پماد یا شیاف وارد واژن می شوند و یا به صورت خوراکی مصرف میشن . این داروها را می توانید در دوزهای مختلف - یک روزه ، سه روزه ، هفت روزه - بدون نسخه خریداری کنید. با این حال ، اگر شما هرگز به عفونت مخمر مبتلا نشده اید ، قبل از مصرف هرگونه داروی بدون نسخه به پزشک خود مراجعه کنید.
خارش مربوط به یائسگی را می توان با کرم استروژن ، قرص یا مرطوب کننده واژن درمان کرد.
انواع دیگر خارش و تحریک ها به کرم ها یا لوسیون های استروئیدی پاسخ می دهند که التهاب را کاهش می دهد. یک کرم استروئیدی با تجویز نسخه می تواند تحریکات اسکلروز را برطرف کند.

آیا درمان های خانگی برای خارش، سوزش و تحریک واژن وجود دارد؟
در اینجا چند راه کار خانگی برای جلوگیری و درمان تحریک واژن وجود داره.
از پد معطر یا دستمال توالت ، کرم ، حمام حباب دار ، اسپری زنانه و دوش خودداری کنید.
برای تمیز کردن منظم ناحیه تناسلی خارجی خود از آب و صابون ساده و بدون بو استفاده کنید. اما بیشتر از یک بار در روز شستشو نکنید. انجام این کار می تواند باعث افزایش خشکی شود.
همیشه پس از دفع مدفوع از جلو به عقب پاک کنید.
شورت پنبه ای بپوشید (بدون پارچه مصنوعی) ، و هر روز لباس زیر را عوض کنید.
دوش واژینال استفاده نکنید.
پوشک دختران شیرخوار را مرتبا عوض کنید.
برای جلوگیری از بیماریهای مقاربتی از کاندوم در حین رابطه جنسی استفاده کنید.
اگر خشکی واژن دارید ، از مرطوب کننده های واژن استفاده کنید. قبل از برقراری رابطه جنسی ، یک روان کننده بر پایه آب ، استفاده کنید.
تا زمان بهبود علائم از رابطه جنسی خودداری کنید.
آن قسمت را مدام خارش ندهید.می توانید منطقه را بیشتر تحریک کنید
ماست پروبیوتیک بخورید تا احتمال ابتلا به عفونت های مخمری کم شود.
لباس های خیس یا مرطوب را درست بعد از شنا یا ورزش عوض کنید.

چه موقع در مورد خارش واژن به پزشک مراجعه کنید
اگر خارش آنقدر شدید باشد که زندگی روزمره یا خواب شما را مختل کند ، مراجعه به پزشک برای خارش واژن مهم است. اگرچه بیشتر مواقع دلایل جدی نیستند ، برخی از روش های درمانی وجود دارد که می تواند باعث کاهش ناراحتی خارش واژن شود.
اگر بیش از یک هفته خارش واژن شما ادامه یافت یا خارش همراه با علائم زیر اتفاق بی افته ، باید با پزشک خود تماس بگیرید:
زخم یا تاول در ناحیه تناسلی
درد یا حساسیت در ناحیه تناسلی
قرمزی یا تورم دستگاه تناسلی
مشکل ادرار کردن
ترشحات واژن غیر معمول
ناراحتی در هنگام رابطه جنسی
پزشک چه کارهایی برای تشخیص و درمان شما انجام می دهد؟
پزشک از شما در مورد علائم شما ، از جمله شدت علائم و مدت زمانی که این علائم رو دارید از شما، سوال خواهد کرد.پزشک ممکنه در مورد فعالیت های جنسی شما سوال کنه و احتمالا معاینه لگنی برای شما انجام میده.
در طول معاینه لگن ، پزشک شما از نظر بصری ناحیه تناسلی رو بررسی می کنه و ممکن است از یک اسپکولوم برای دیدن داخل واژن استفاده کنه. ممکن است هنگام وارد کردن انگشت با دستکش به واژن شما ، شکم شما را فشار دهند. این به آنها امکان می دهد اندام های تولید مثل را از نظر هرگونه ناهنجاری بررسی کنند.
پزشک شما همچنین ممکنه یک نمونه از بافت پوست را از ناحیه تناسلی یا نمونه ای از ترشحات شما را برای تجزیه و تحلیل جمع کند. پزشک ممکن است آزمایش خون یا ادرار برای شما تجویز کنه.

چرا دچار خارش واژن می شوم؟
زنان باردار اغلب در بعضی از دوره های بارداری دچار خارش واژن میشن که میتونه این یک اتفاق عادی و معمول باشه.
بسیاری از موارد می توانند باعث خارش واژن در دوران بارداری بشن. برخی ممکن است در نتیجه تغییراتی باشد که بدن شما تجربه می کنه. دلایل دیگر ممکن است به هیچ وجه با بارداری شما ارتباط نداشته باشه .
علائم عفونت قارچی شامل این موارد است: خارش، التهاب، درد و سوزش، قرمزی و التهاب در واژن و ناحیۀ بیرونی اطراف آن، ترشحات بی‌بو و پنیری شکل و اغلب سفید رنگ، ناراحتی یا درد هنگام رابطۀ جنسی، سوزش هنگام ادرار کردن.
در صورت مشاهدۀ علائم عفونت قارچی باید به پزشک مراجعه کنید. اگرچه داروهای ضدقارچ بدون نسخه در داروخانه در دسترس است، اما در دوران بارداری استفاده از این دارو‌ها بدون نظر و تشخیص پزشک توصیه نمی‌شود.
برای درمان عفونت قارچی، پزشک ممکن است استفاده از کرم واژینال ضدقارچ یا قرص شیاف واژینال را تجویز کنه . کرم‌ها و شیاف‌های محتوی کلوتریمازول معمولاً برای درمان بسیاری از عفونت‌های قارچی مؤثره . کرم یا قرص واژینال را بهتر است شب‌ها استفاده کنید که دراز کشیده‌اید و امکان نشت کرم به بیرون از واژن کمتر است یا وجود ندارد. مدت استفاده از کرم و شیاف توسط پزشک مشخص میشه ، اما معمولاً هفت روز پشت سر هم باید از این دارو استفاده کنید. هنگام استفاده از کرم واژینال بهتر است مقداری از کرم را در ناحیۀ خارجی واژن نیز بمالید. پس از آغاز درمان، ممکن است چند روز طول بکشد تا احساس آرامش ایجاد شود.
در این مدت می‌توانید خارش شدید را با استفاده از یک کیسه یخ یا با خیس کردن محل با آب سرد به مدت چند دقیقه تسکین دهید. اگر دارو تأثیرهای منفی روی شما داشت یا تغییری را احساس نکردید، بهتر است پزشک را مطلع کنید، زیرا ممکن است نیاز به تجویز داروی دیگری باشد. همچنین برای اطمینان از درمان کامل عفونت باید دورۀ درمان را کامل کنید، حتی اگر نشانه‌های عفونت خیلی زود برطرف شده باشد.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.