۲۲۶۳۳۳
۱۱۹۸
۱۱۹۸

علائم حمله قلبی در زنان چیست؟

حمله قلبی پدیده ای است که زندگی را تهدید می کند و ناشی از اختلال در جریان خون به قلب است.

حمله قلبی ناشی از اختلال در جریان خون به قلب است. حملات قلبی بدون توجه به خفیف یا شدید بودن آن می تواند سبب مرگ و میر شود. ضعف ، تنگی نفس از علائم حمله قلبی در زنان است.
حمله قلبی پدیده ای است که زندگی را تهدید می کند و ناشی از اختلال در جریان خون به قلب است. دانستن نشانه های خاص حمله قلبی می تواند باعث شود بیمار قلبی زودتر برای درمان اقدام کند، و ممکن است زندگی فرد را نجات دهد.
احتمال گذراندن اولین حمله قلبی در زنان کمتر از مردان است. این می تواند به دلیل نشانه های متفاوت بین جنس ها باشد. احتمال بیشتری وجود دارد که زنان یک حمله قلبی "خاموش" یا نشانه های غیرمعمول داشته باشند.
همچنین، بیولوژی زنان می تواند عوامل خطر منحصر به فردی برای حمله قلبی ایجاد کند، زیرا برخی بیماری ها که ریسک حمله قلبی را افزایش می دهد در زنان وجود دارد، مانند سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) که در مردان وجود ندارد.

علائم حمله قلبی در زنان
بسیاری از مردم انتظار دارند حمله قلبی به صورت ناگهانی رخ بدهد. اما تحقیقات نشان داده است که نشانه های حمله قلبی در زنان از چند هفته قبل بروز می کند. مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۰۳ بر روی ۵۱۵ زنی که تجربه حمله قلبی را داشتند، گزارش می دهد که ۸۰ درصد از زنان حداقل ۴ هفته قبل از حمله قلبی یکی از نشانه های آن را تجربه کرده اند. علائم می تواند ثابت باشند یا می آیند و می روند، همچنین ممکن است خواب را مختل کنند.
بسیار حیاتی است زنانی که هر یک از این نشانه ها را تجربه می کنند، بلافاصله برای درمان اقدام کنند، زیرا حملات قلبی صرف نظر از خفیف یا شدید بودن می توانند باعث مرگ و میر شوند.

۸ مورد از نشانه های احتمال حمله قلبی
درد در قفسه سینه
شایع ترین علامت حمله قلبی در مردان و زنان احساس درد و ناراحتی در قفسه سینه است. ممکن است به شرح زیر باشد:
سفتی
فشار
فشرده شدن
درد
با این حال، ممکن است زنان بدون هیچ گونه ناراحتی در قفسه سینه دچار حمله قلبی شوند. حدود ۲۹.۷ درصد از زنان تحت مطالعه در سال ۲۰۰۳، ناراحتی قفسه سینه را در هفته های قبل از حمله تجربه کرده اند. همچنین ۵۷ درصد در طول حمله قلبی درد داشته اند.
خستگی شدید یا غیر معمول
خستگی غیرمعمول اغلب در هفته های پیش از حمله قلبی گزارش می شود. خستگی همچنین درست قبل از حمله قلبی رخ می دهد. حتی فعالیت های ساده ای که نیاز به تقلای زیادی ندارند نیز می تواند منجر به احساس خستگی شود.
ضعف
احساس ضعف یا لرزش می تواند یک علامت حاد رایج از حمله قلبی در یک زن باشد. این ضعف ممکن است با موارد زیر همراه باشد:
اضطراب
سرگیجه
غش
احساس سبکی سر
تنگی نفس
تنگی نفس یا تنفس سنگین بدون اینکه کار سختی کرده باشید، بخصوص وقتی همراه با خستگی یا درد قفسه سینه باشد، ممکن است مشکلات قلبی را نشان دهد. برخی از زنان ممکن است هنگام دراز کشیدن احساس تنگی نفس کنند و با نشستن این علائم کاهش یابد.
عرق کردن
عرق کردن بیش از حد بدون اینکه یک علت معمولی برای آن وجود داشته باشد، یکی دیگر از نشانه های عود بیماری قلبی در زنان می باشد. احساس سرما و رطوبت بدن نیز می تواند از نشانه های مشکلات قلبی باشد.
درد بالا تنه
این نشانه معمولا غیر اختصاصی است و نمی تواند به یک عضله یا مفصل خاصی در بالا تنه نسبت داده شود. نواحی که می تواند تحت تاثیر قرار بگیرد شامل:
گردن
فک
قسمت بالایی پشت یا بازوها
این درد می تواند در یک ناحیه شروع بشود و به تدریج به قسمت های دیگر گسترش یابد یا به صورت ناگهانی رخ بدهد.
اختلالات خواب
مطالعه انجام شده در سال ۲۰۰۳ گزارش داده است که مسائل مربوط به خواب یک هفته قبل از حمله قلبی گزارش شده اند. این اختلالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:
مشکل در بخواب رفتن
بیداری غیر عادی در طول شب
احساس خستگی با وجود خواب کافی
مشکلات معده
بعضی از زنان ممکن است قبل از حمله قلبی در معده احساس درد یا فشار داشته باشند.
دیگر مشکلات گوارشی مرتبط با احتمال حمله قلبی می تواند شامل:
سوء هاضمه
حالت تهوع
استفراغ

حمله قلبی بعد از یائسگی
خطر حمله قلبی پس از یائسگی به دلیل کاهش سطح استروژن افزایش می یابد.
نشانه های حمله قلبی پس از یائسگی عبارتند از:
درد یا ناراحتی در بازوها، پشت گردن، فک یا معده
ضربان قلب سریع یا نامنظم
درد شدید قفسه سینه
عرق کردن بدون فعالیت

عوامل خطر
عوامل خطر برای حمله قلبی در زنان عبارتند از:
سن
کسانی که ۵۵ سال و بالاتر دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به حمله قلبی هستند. علت آن ممکن است هورمون هایی باشد که تا قبل از یائسگی باعث محافظت در مقابل بیماری قلبی می شوند.
سابقه خانوادگی
افرادی که در نسل های قبل، سابقه حمله قلبی را در ۵۵ سالگی دارند، یا زنان خانواده آنها تا ۶۵ سالگی یک حمله قلبی را تجربه کرده اند، به عنوان خانواده هایی دارای سابقه حمله قلبی در نظر گرفته می شوند.
وضعیت سلامتی
بعضی نشانه ها مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا، خطر ابتلا به حمله قلبی را در هر دو جنس زن و مرد افزایش می دهند.
شرایط پزشکی
افراد مبتلا به بیماری هایی مثل دیابت، چاقی یا اختلالات خود ایمنی احتمال بیشتری برای حمله قلبی دارند. بیماری هایی مانند آندومترویز، PCOS، یا سابقه پره اکلامپسی در دوران بارداری نیز خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.
انتخاب شیوه زندگی
استفاده از تنباکو یا داروهای محرک مانند کوکائین یا آمفتامین، شیوه زندگی بدون حرکت کافی، یا استرس بالا باعث افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی می شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟
بنیاد سلامت قلب بریتانیا به تمام زنان بالای ۴۰ سال توصیه می کند که به طور منظم به پزشک مراجعه کنند تا عوامل خطر در مراحل اولیه شناسایی و در صورت نیاز درمان شوند. درمان به موقع از آسیب های قلبی جلوگیری می کند.
هر فردی که علائم حمله قلبی که در ادامه اشاره شده را تجربه کرده باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کند.
خستگی غیر معمول
تنگی نفس
درد در قسمت بالایی بدن
پزشک علائم را بررسی می کند و فشار خون و ضربان قلب را اندازه گیری می کند و ممکن است در صورت نیاز آزمایش خون یا نوار قلب از بیمار بگیرد.

چه زمان به اورژانس احتیاج است؟
بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ انجام گرفت تنها ۶۵ درصد از زنان در صورتی که به داشتن علائم حمله قلبی مشکوک شوند با اورژانس تماس می گیرند.
خدمات درمانی اورژانس می تواند جان بیمار را نجات دهد. توجه کنید که هر فردی که علائم زیر را مخصوصا برای 5 دقیقه یا بیشتر داشته باشد باید با اورژانس تماس گرفته و درخواست آمبولانس کند.
درد و احساس ناراحتی در ناحیه سینه
درد در ناحیه بالایی بدن که شامل دست ها و بازوها، پشت، گردن، فک و شانه ها می باشد
سختی و دشواری در تنفس
سرگیجه
ضعف شدید
سوء هاضمه یا احساس سوزش سر دل
حالت تهوع
ضربان قلب سریع یا نامنظم
تنگی نفس
تعریق
اضطراب غیر قابل توضیح
استفراغ

در چه زمانی به اورژانس احتیاح هست؟
نکاتی برای حفظ سلامتی قلب
مراجعه منظم به پزشک جهت بررسی سلامت قلب
بررسی عوامل دیگر سلامتی مانند کنترل فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت
ترک مصرف دخانیات و عدم مصرف تنباکو به هر شکلی؛ پس از ترک دخانیات ظرف مدت 12 ماه احتمال حملات قلبی تا 50 درصد کاهش پیدا می کند.
پرهیز از مصرف مواد محرکی مانند کوکائین و آمفتامین ها
کاهش وزن در صورت وجود اضافه وزن
انجام فعالیت های هوازی مانند پیاده روی حداقل به مدت ۳۰ دقیقه در روز
رعایت یک برنامه غذایی متعادل و مراجعه به متخصص تغذیه در صورت نیاز
حمله قلبی یک مشکل پزشکی جدی و بالقوه مرگبار است که نیاز به درمان اضطراری دارد.
زنان در معرض علائم مختلف حمله قلبی نسبت به مردان هستند. زنان همچنین ممکن است عوامل خطر دیگری را نیز تجربه کنند. اقدامات زیادی است که زنان می توانند با انجام آن ها احتمال حملات قلبی را کاهش دهند. شناخت و دقت به علائم حملات قلبی، به خصوص در هفته های قبل از وقوع حمله می تواند نتایج را بهبود بخشد و از عوارض جلوگیری کند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.