۲۲۶۳۳۴
۲۰۵۷
۲۰۵۷

انواع ترشحات واژن، چگونه است؟

دیواره های واژن دارای غددی است که به منظور سلامت و بهداشت گاها مایعاتی را ترشح می کند.

دیواره های واژن دارای غددی است که به منظور سلامت و بهداشت گاها مایعاتی را ترشح می کند و این امری است کاملا طبیعی، اما برخی از ترشحات می توانند غیر طبیعی باشند.
ترشحات واژن اغلب یک رویداد عادی و طبیعی است. اگرچه، چندین نوع مشخص از ترشحات وجود دارد که می‌تواند نشان‌دهنده عفونت باشد. ترشحات غیرطبیعی ممکن است زرد یا سبز، دارای قوام تکه تکه یا بد بو باشد.
مخمر یا عفونت باکتریایی معمولا باعث ترشحات غیرطبیعی می‌شوند. اگر متوجه هر گونه ترشحی شدید که غیرعادی به نظر می‌رسید یا بدبو بود، برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید.

انواع ترشحات واژن
چندین نوع متفاوت از ترشحات واژن وجود دارد. این انواع بر اساس رنگ و قوام آن‌ها دسته‌بندی می‌شوند. برخی از انواع ترشحات طبیعی هستند. سایر موارد ممکن است شرایط اساسی را نشان دهند که نیاز به درمان دارند.

تشرحات سفید واژن
مقدار کمی ترشح سفید، مخصوصا در شروع یا پایان دوره قاعدگی، طبیعی است. اگرچه، اگر ترشح همراه با خارش است و ظاهر یا قوام پنیرخامه‌ای شکل ضخیم دارد، طبیعی نیست و نیاز به درمان دارد. این نوع از ترشحات ممکن است نشانه‌ی یک عفونت مخمری باشد.

ترشحات شفاف و آبکی واژن
یک ترشح شفاف و آبکی کاملا طبیعی است. در هر زمانی از ماه ممکن است رخ دهد. به ویژه بعد از ورزش کردن می‌تواند افزایش یابد.

ترشحات شفاف و چسبنده واژن
زمانی که ترشح شفاف است اما بجای آبکی بودن، چسبنده و مخاطی مانند است، نشان می‌دهد که این نوع از ترشحات واژن بعد از تخمک گذاری است. این یک نوع طبیعی از ترشح است.

ترشحات قهوه ‌ای یا خونی
ترشح خونی یا قهوه‌ای معمولا طبیعی است، مخصوصا زمانی که بعد از چرخه تخمک‌گذاری شما یا در طول آن رخ می‌دهد. ترشحات واژن بعد از پریود می‌تواند بجای قرمز، قهوه‌ای باشد. همچنین ممکن است مقدار کمی از ترشح خونی را بین پریودهایتان تجربه کنید که لکه‌بینی نامیده می‌شود.
اگر لکه‌بینی در طول زمان طبیعی پریود شما رخ داده و اخیرا رابطه جنسی بدون مراقبت داشته باشید، می‌تواند ترشحات واژن در بارداری باشد . لکه‌بینی در طول فاز اولیه بارداری می‌تواند علامت سقط جنین باشد، بنابراین باید با OB-GYN شما بحث شود.
در موارد نادر، ترشح خونی یا قهوه‌ای می‌تواند علامت سرطان دهانه رحم یا اندومتر باشد. می‌تواند مشکلات دیگر مثل فیبروییدها یا سایر رشدهای غیرطبیعی باشد. به این دلیل است که دادن آزمایش سالیانه لگن و وPap smear مهم است. دکترمتخصص زنان شما غیرطبیعی بودن دهانه رحم را در طول روند چک خواهد کرد.

ترشحات زرد یا قهوه‌ای
یک ترشح زرد یا قهوه‌ای، مخصوصا وقتی ضخیم یا تکه تکه است، یا با بوی ناخوشایند همراه است طبیعی نیست. این نوع ترشح ممکن است علامت عفونت تریکومونیاز باشد. این عفونت در مقاربت‌های جنسی شیوع دارد.

علل ترشحات واژن
ترشح واژن طبیعی یک عملیات سالم بدنی است. این ترشحات روش بدن شما برای تمیز کردن و مراقبت از واژن است. برای نمونه، طبیعی است که ترشحات با برانگیختگی جنسی یا تخمک‌گذاری افزایش یابد. ورزش کردن، استفاده از قرصهای کنترل بارداری و استرسهای عاطفی ممکن است منجر به ترشح شوند.
اگرچه ترشحات واژن غیرطبیعی، معمولا بخاطر یک عفونت ایجاد می‌شوند.

عفونت باکتریایی واژن
عفونت باکتریایی واژن یک عفونت باکتریایی نسبتا رایج است. باعث افزایش ترشحات واژن می‌شود که بوی قوی و بد و گاهی شبیه بوی ماهی دارد، اگرچه در برخی موارد هیچ نشانه ای ایجاد نمی کند. زنانی که سکس دهانی داشته یا چندین شریک جنسی دارند ریسک بالایی برای ابتلا به این عفونت دارند.
تریکومونیاز
تریکومونیاز نوع دیگری از عفونت است. توسط یک پروتئوز یا موجود تک سلولی ایجاد می‌شود. عفونت معمولا با ارتباط جنسی منتقل می‌شود اما می‌تواند از طریق حوله یا لباس حمام مشترک نیز منتقل شود. این عفونت باعث یک ترشح زرد یا سبز می‌شود که بوی بدی دارد. درد، التهاب و خارش نیز از علایم رایج است، اگرچه برخی مردم هیچ علامتی را تجربه نمی‌کنند.
عفونت مخمری
یک عفونت مخمری یک عفونت قارچی است که علاوه بر احساس سوزش و خارش، ترشح پنیر خامه‌ای مانند سفید ایجاد می کند. حضور مخمر در واژن طبیعی است، اما رشد آن می‌تواند در شرایط خاص خارج از کنترل چندین برابر شود. موارد زیر می‌تواند احتمال ابتلا به عفونت مخم را افزایش دهد:
استرس
دیابت
استفاده از قرص‌های کنترل بارداری
بارداری
آنتی‌بیوتیک‌ها، مخصوصا استفاده طولانی مدت بیش از 10 روز
سوزاک و کلامیدیا
سوزاک و کلامیدیا بیماری‌های آمیزشی هستند (STIs) که می‌توانند ترشح غیرطبیعی ایجاد کنند. معمولا زرد سبزمانند یا ابروبادی هستند.

بیماری التهابی لگنی (PID)
بیماری التهابی لگنی عفونتی است که اغلب با ارتباط جنسی منتقل می‌شود. زمانی رخ می‌دهد که باکتری کاملا در واژن و دیگر اندام‌های تولیدمثل پخش می‌شود. ممکن است ترشح بدبو و زیاد ایجاد کند.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یا سرطان دهانه رحم
عفونت HPV از طریق ارتباط جنسی منتقل می‌شود. می‌تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود. در حالی که ممکن است هیچ علامتی وجود نداشته باشد، این نوع از سرطان می‌تواند یک ترشح آبکی با رنگ قهوه‌ای یا خونی با بوی بد ایجاد کند. سرطان دهانه رحم می‌تواند به آسانی با آزمایش HPV و Pap smear سالیانه آشکار شود.

چه زمانی به دنبال کمک پزشکی برویم
اگر ترشحات غیرمعمول در کنار علایم دیگر دارید، زودترین زمان ممکن به پزشک خود مراجعه کنید. علایمی که باید مراقب باشید شامل این موارد است:
تب
درد در شکم
کاهش وزن غیرقابل توضیح
خستگی
افزایش ادرار
اگر نگرانی دارید که آیا یک ترشح طبیعی است یا خیر، به پزشک خود مراجعه کنید.

در ملاقات با یک پزشک چه انتظاری باید داشت
زمانی که برای ترشحات غیرطبیعی به پزشک خود مراجعه می‌کنید، یک آزمایش فیزیکی شامل یک آزمایش لگن خواهید داشت. پزشک همچنین از شما چندین سوال درباره علایم و چرخه قاعدگی و فعالیت جنسی شما خواهد پرسید. در بسیاری موارد، یک عفونت می‌تواند توسط آزمایش لگن یا فیزیکی تشخیص داده شود.
اگر پزشک شما نتواند فورا مشکل را تشخیص دهد، ممکن است چند آزمایش تجویز کند. پزشک شما ممکن بخواهد از دهانه رحم شما مقداری بتراشد تا ابتلا به سرطان دهانه رحم یا HPV را چک کند. ترشح شما ممکن است با میکروسکوپ بررسی شود تا عامل عفونت دقیقا مشخص شود. زمانی که پزشک شما علت ترشحات را بگوید، گزینه‌های درمان به شما داده خواهد شد.

درمان خانگی ترشحات واژن
برای جلوگیری از عفونت، بهداشت را رعایت کنید و لباس زیر پنبه‌ای قابل تنفس بپوشید. از دوش‌ها استفاده نکنید زیرا می‌تواند ترشح ها را با از بین بردن باکتری‌های مفید بدتر کند. همچنین، رابطه جنسی ایمن داشته باشید و برای جلوگیری از STI از ابزارهای مراقبت استفاده کنید.
برای کاهش احتمال عفونت مخمری زمانی که آنتی بیوتیک مصرف می‌کنید، ماست بخورید که دارای میکروبهای زنده و فعال است. اگر می‌دانید که عفونت مخمر دارید، می‌توانید با یک شیاف یا کرم عفونت مخمر بدون تجویز پزشک نیز آن را درمان کنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.