۲۲۶۴۲۸
۴۵۲۸
۴۵۲۸

شیاف واژینال پروژسترون برای چیست؟

قبل از استفاده از پروژسترون، اگر به آن حساسیت داشته و یا به مواد دیگری حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

شیاف واژنی پروژسترون برای افزایش سطح پروژسترون در زنان در حال درمان ناباروری تجویز می شود؛ زیرا این درمان ها باعث کاهش سطح پروژسترون می شوند. نفخ، خواب آلودگی، سردرد از عوارض جانبی شیاف پروژسترون می باشد.
این یک خلاصه است و تمام اطلاعات ممکن در مورد این محصول را در بر نمی گیرد. این اطلاعات اطمینان حاصل نمی کند که این محصول ایمن، مؤثر یا مناسب برای شماست.
شیاف واژنی پروژسترون حاوی هورمون زنانه پروژسترون است. پروژسترون برای آماده سازی پوشش رحم لازم است تا بتواند تخمک را تحمل کند. پروژسترون و هورمون های دیگر کمک می کند تا باردار شده و باردار بمانید. شیاف واژنی پروژسترون برای افزایش سطح پروژسترون در زنان در حال درمان ناباروری تجویز می شود؛ زیرا این درمان ها باعث کاهش سطح پروژسترون می شوند.

چگونه از شیاف واژنی پروژسترون استفاده کنیم
قبل از شروع مصرف این دارو و یا هر بار که مجددا از شیاف واژنی پروژسترون استفاده می کنید، اطلاعات مربوط به بیمار که توسط شرکت داروسازی ارائه شده را مطالعه نمایید. اگر سوالی دارید، با دکتر یا داروساز مشورت کنید. این دارو تنها برای واژن استفاده می شود. بسته شیاف را باز کنید. با پیروی از دستورالعمل ها، از یک اعمال کننده برای قرار دادن دارو در واژن استفاده کنید، این کار را معمولا دو یا سه بار در روز مطابق با تجویز پزشک انجام دهید. اگر باردار شده اید، به مصرف این دارو تا ده هفته و یا مطابق با دستور پزشک ادامه دهید. دوز آن بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان مشخص می شود. برای کسب حداکثر سود این دارو، آن را به طور منظم و در فواصل زمانی مشخص مصرف کنید. جهت یادآوری بهتر، هر روز در یک زمان مشخص آن را مصرف نمایید.

عوارض جانبی شیاف واژنی پروژسترون
نفخ، درد معده یا شکم، حالت تهوع، حساسیت پستان، سردرد، خواب آلودگی، نوسانات خلقی، تحریک پذیری یا ناراحتی واژن ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشته باشد یا وخیم تر شد، به سرعت به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده، زیرا او تشخیص است که منافع این دارو برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند؛ عوارض جانبی جدی ندارند.
اگر هر کدام از این عوارض غیر منتظره اما جدی زیر وجود داشته باشد، به پزشک خود اطلاع دهید:
خونریزی غیر معمول واژن
تغییرات روانی یا خلقی شدید (به عنوان مثال، افسردگی)
تورم مچ پا یا پا
زردی چشم یا پوست
تومورهای سینه
این دارو به ندرت باعث ایجاد مشکلات بسیار جدی ناشی از لخته های خون می شود (مثلا حمله قلبی، سکته مغزی، لخته شدن خون در ریه ها / پاها، نابینایی). اگر یکی از علائم زیر را دارید، فورا به پزشک مراجعه کنید:
درد قفسه سینه، فک و دست چپ
ضعف در یک سمت بدن
لکنت زبان
به سختی راه رفتن
تغییر ناگهانی بینایی (به عنوان مثال، تاری یا دوگانه دیدن هر چیز، نابینایی، برجسته شدن چشم
گیجی
سردرد ناگهانی شدید
غش کردن
مشکلات تنفسی
سرفه های خونی
درد، قرمزی، تورم، ضعف دست یا پاها
درد ماهیچه و تورم که زمان لمس، گرم به نظر می رسد.
واکنش بسیار حساس آلرژی زا به این دارو نادر است. اما اگر متوجه علائم یک واکنش شدید آلرژی زا شده اید، به پزشک متخصص مراجعه کنید، از جمله این واکنش ها:
جوش
خارش یا تورم (به خصوص در صورت/ زبان و گلو)
سرگیجه شدید
مشکلات تنفسی
این یک فهرست کامل از عوارض جانبی احتمالی این دارو نیست. اگر اثرات دیگری را که در بالا ذکر نشده، مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

هشدارها قبل از استفاده از پروژسترون
قبل از استفاده از پروژسترون، اگر به آن حساسیت داشته و یا به مواد دیگری حساسیت دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که باعث ایجاد واکنش های آلرژی زا و یا مشکلات دیگر می شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید. اگر شرایط پزشکی خاصی دارید، این دارو نباید مورد استفاده قرار بگیرد. قبل از استفاده از این دارو، اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، با پزشک خود تماس بگیرید:
سابقه لخته شدن خون
اخیرا دچار سکته مغزی یا حملات قبلی شده اید (به مدت یک سال)
بیماری کبد
سرطان سینه و یا سرطان سایر اندام ها
خونریزی واژن به دلیل ناشناخته
سقط جنینی که برخی از بافت های آن در رحم باقی مانده (سقط جنین خودبخودی)
حاملگی غیر طبیعی که تخمک در بیرون از رحم قرار دارد (حاملگی خارج رحمی)

روش استفاده و هشدارهای شیاف واژنی پروژسترون
قبل از استفاده از شیاف واژنی پروژسترون با پزشک یا داروساز در مورد سابقه پزشکی خود صحبت کنید، به ویژه اگر هر یک از شرایط زیر را دارید:
بیماری کلیوی
بیماری قلبی (مثلا سابقه حمله قلبی، نارسایی احتقانی قلب)
فشار خون بالا
تشنج
سردرد میگرنی
آسم
افسردگی
دیابت
سکته مغزی
سطح بالای چربی خون (کلسترول بالا یا تری گلیسیرید)
این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا می تواند میزان این خواب آلودگی را تشدید کند. در هنگام مصرف این دارو، رانندگی نکرده و از ماشین آلات استفاده نکنید، یا هر کاری را انجام ندهید که نیاز به هشیاری یا بینایی داشته باشد، تا زمانی که بتوانید با خیال راحت آن کار را انجام دهید. نوشیدنی های الکلی را محدود نمایید و اگر از ماری جوانا استفاده می کنید، با پزشک خود صحبت کنید. به طور کلی، الکل برای زنان باردار یا احتمالا باردار به دلیل افزایش خطر آسیب به نوزاد توصیه نمی شود.
اگرچه نامحتمل است، اما لخته خون می تواند در اثر مصرف این دارو رخ دهد. اگر جراحی داشته یا برای مدت طولانی بر روی صندلی نشسته و یا بستری باشید (یک پرواز طولانی مدت)، این خطر افزایش می یابد. قبل از هر یک از این حوادث به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا ممکن است به احتیاط های خاصی احتیاج داشته باشید. این دارو ممکن است در دوران بارداری و تنها با تجویز پزشک، مورد استفاده قرار بگیرد. با پزشک خود درباره خطرات و فواید این دارو صحبت کنید. این دارو ممکن است به شیر مادر منتقل شود. قبل از شیردهی، با پزشک خود مشورت نمایید.

تداخلات دارویی شیاف پروژسترون واژنی
تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (شامل داروهای تجویزی یا غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون اجازه پزشک خود دارو را شروع یا متوقف نکرده و یا دوز دارو را تغییر ندهید.
برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو ارتباط برقرار کنند، عبارتند از: داروهای حاوی آنزیم های کبدی که پروژسترون را از بدن دفع می کنند (مانند ریفامپین، گل راعی، ضد قارچ های آئول، از جمله ایتراکونازول، برخی از داروهای ضد تشنج، از جمله کاربامازپین، فنوباربیتال یا فنی توئین).
در طول استفاده از این روش درمانی، از دیگر داروهای واژنی استفاده نکنید، مگر اینکه توسط پزشک شما تجویز شده باشد. انجام این کار می تواند چگونگی جذب این دارو توسط بدن را تحت تاثیر قرار دهد.
این دارو ممکن است در صورت بلع، مضر باشد. اگر کسی اوردوز کرده و یا دارای علائم جدی نظیر غش کردن یا مشکلات تنفس است، با شماره 115 تماس بگیرید.
این دارو را به دیگران ارائه ندهید.
تمام قرارهای آزمایشگاهی و پزشکی را مطابق برنامه پیگیری کنید.

دوزهای فراموش شده
اگر مصرف یک دوز را فراموش کردید، هر چه سریع تر آن را مصرف کنید. با این وجود، بیشتر از یک دوز تجویز شده در روز مصرف نکنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه مصرف کنید.
شیاف واژنی پروژسترون را در دمای 77 درجه فارنهایت (25 درجه سانتی گراد)، نگهداری نمایید. برای کوتاه مدت می توان آن را در دمای 59 تا 86 درجه فارنهایت (15 تا 30 درجه سانتی گراد) نگهداری کرد. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید. آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دستشویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد. این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.