۲۲۷۷۳۱
۵۷۲۵
۵۷۲۵

یائسگی چه علائمی دارد؟

یائسگی زمانی است که پایان سیکل های قاعدگی شروع می شود و دیگر پریودی صورت نمی گیرد.

یائسگی زمانی است که پایان سیکل های قاعدگی شروع می شود و دیگر پریودی صورت نمی گیرد. این اتفاق پس از گذشت ۱۲ ماه بدون قاعدگی تشخیص داده می شود. یائسگی ممکن است در ۴۰ یا ۵۰ سالگی شما اتفاق بیفتد .
یائسگی یک روند بیولوژیکی طبیعی است. اما علائم جسمی مانند گرگرفتگی و علائم عاطفی یائسگی ممکن است خواب شما را مختل کند ، انرژی شما را کاهش دهد یا بر سلامت عاطفی تأثیر بگذارد. بسیاری از درمان های موثر از تعدیل سبک زندگی گرفته تا هورمون درمانی وجود دارد.

علائم یائسگی چیست؟
در ماهها یا سالهای منتهی به یائسگی (perenenopause) ، ممکن است این علائم و نشانه ها را تجربه کنید:
پریودهای نامنظم
خشکی واژن
گرگرفتگی
لرز
عرق شبانه
مشکلات خواب
تغییرات خلق و خوی
افزایش وزن و کاهش متابولیسم
موهای کم پشت و خشکی پوست
علائم و نشانه ها ، از جمله تغییر در قاعدگی می تواند در زنان متفاوت باشد. به احتمال زیاد ، قبل از پایان دوره های قاعدگی ، برخی از بی نظمی ها را تجربه خواهید کرد.
پرش از دوره ها در دوران یائسگی معمول و مورد انتظار است. غالباً ، دوره های قاعدگی ممکن است چند ماه یکبار یا یک ماه درمیان اتفاق بی افتند و سپس دوباره برای چند ماه چرخه قاعدگی اتفاق بی افتد.

آیا در دوران شروع یائسگی بارداری امکان پذیر است؟
بله.با وجود پریودهای نامنظم ، بارداری امکان پذیر است. اگر یک قاعدگی را فراموش کردید اما مطمئن نیستید که دوره یائسگی را شروع کرده اید ، یک آزمایش بارداری انجام دهید.

چه شرایطی باعث یائسگی زودرس می شود؟
ژنتیک ، برخی از اختلالات سیستم ایمنی بدن یا اقدامات پزشکی می توانند باعث یائسگی زودرس شوند. دلایل دیگر عبارتند از:
نارسایی زودرس تخمدان. هنگامی که تخمدان های شما زود ترشح تخمدان را متوقف می کنند ، به دلایلی ناشناخته ، سطح استروژن و پروژسترون تغییر می کند. وقتی این اتفاق قبل از 40 سالگی رخ دهد ، به آن نارسایی زودرس تخمدان می گویند. برخلاف یائسگی زودرس ، نارسایی زودرس تخمدان همیشه دائمی نیست.
یائسگی القایی. این اتفاق زمانی می افتد که پزشک به دلایل پزشکی مانند سرطان رحم یا آندومتریوز تخمدان شما را خارج کند. همچنین ممکن است هنگامی رخ دهد که پرتودرمانی یا شیمی درمانی به تخمدان شما آسیب برساند.

علائم یائسگی چه مدت طول می کشد؟
یائسگی در هر خانمی متفاوت است. به طور کلی ، علائم دوره یائسگی حدود ۴ سال طول می کشد.

تشخیص یائسگی چگونه است؟
ممکن است شک کنید که یائسه شده اید. یا اینکه پزشک براساس علائمی که به آنها گفته اید ، چیزی بگوید.
دوره های قاعدگی خود را تحت نظر بگیرید و آن را به پزشک گزارش دهید.
پزشک همچنین ممکن است خون شما را از نظر موارد زیر آزمایش کند:
هورمون محرک فولیکول (FSH)
معمولاً با نزدیک شدن به یائسگی ، این حالت بالا می رود.
استرادیول این به پزشک شما می گوید که تخمدان شما چه مقدار استروژن تولید می کند.
هورمونهای تیروئید. این مشکلات در غده تیروئید شما را نشان می دهد ، که می تواند بر قاعدگی شما تأثیر بگذارد و علائمی مانند یائسگی ایجاد کند.
هورمون ضد مولیری (AMH)
بدن شما این را در بافت های تولید مثل خود ایجاد می کند. این می تواند به پزشک شما کمک کند تا در مورد ذخیره تخمک ها در تخمدان های شما اطلاعاتی کسب کند.
برای مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه و هر گونه نگرانی پزشکی ، با ویزیت های منظم با پزشک خود همراه باشید. دریافت این قرارها را در دوران یائسگی و بعد از آن ادامه دهید.
مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه با افزایش سن ممکن است شامل آزمایش های غربالگری بهداشتی توصیه شده ، مانند کولونوسکوپی ، ماموگرافی و غربالگری تری گلیسیرید باشد. پزشک ممکن است آزمایشات و معاینات دیگری را نیز توصیه کند ، از جمله آزمایش تیروئید در صورت سابقه و معاینه پستان و لگن.
اگر بعد از یائسگی خونریزی از واژن خود دارید ، همیشه به دنبال مشاوره پزشکی باشید.
یائسگی می تواند ناشی از موارد زیر باشد.
هورمون های تولید مثل در حال کاهش طبیعی است. با نزدیک شدن به اواخر دهه 30 زندگی ، تخمدان ها شروع به تولید استروژن و پروژسترون کمتری می کنند - هورمون هایی که قاعدگی را تنظیم می کنند - و قدرت باروری شما کاهش می یابد.
در ۴۰ سالگی ، دوره های قاعدگی شما ممکن است طولانی تر یا کوتاهتر ، سنگین تر یا سبک تر و بیشتر یا کمتر تکرار شوند ، تا اینکه در نهایت - به طور متوسط ، در ۵۱ سالگی - تخمدان شما تخمک گذاری را متوقف می کند ، و دیگر قاعدگی ندارید.
جراحی که تخمدان ها را از بین می برد (اوفورکتومی). تخمدان شما هورمونهایی از جمله استروژن و پروژسترون تولید می کند که چرخه قاعدگی را تنظیم می کند. جراحی برای برداشتن تخمدان ها باعث یائسگی فوری می شود. پریود شما متوقف می شود و احتمالاً گرگرفتگی خواهید داشت و علائم و نشانه های یائسگی دیگری را نیز تجربه خواهید کرد. علائم و نشانه ها می توانند شدید باشند ، زیرا تغییرات هورمونی به طور ناگهانی و نه به تدریج طی چندین سال اتفاق می افتد.
جراحی که رحم شما را از بین می برد اما تخمدان شما را از بین نمی برد (هیسترکتومی) معمولاً یائسگی فوری ایجاد نمی کند. اگرچه دیگر پریود نیستید ، تخمدان ها هنوز تخمک آزاد می کنند و استروژن و پروژسترون تولید می کنند.
شیمی درمانی و پرتودرمانی. این روش های درمانی سرطانی می توانند باعث یائسگی شوند و باعث ایجاد علائمی مانند گرگرفتگی در طی دوره درمانی یا اندکی پس از آن می شوند. توقف قاعدگی (و باروری) به دنبال شیمی درمانی همیشه دائمی نیست ، بنابراین اقدامات کنترل بارداری همچنان باید انجام شود. پرتودرمانی فقط در صورت تابش بر تخمدان ها بر عملکرد تخمدان تأثیر می گذارد. پرتودرمانی به سایر قسمت های بدن ، مانند بافت پستان یا سر و گردن ، بر یائسگی تأثیر نخواهد گذاشت.
نارسایی اولیه تخمدان. حدود ۱٪ از زنان قبل از ۴۰ سالگی یائسگی را تجربه می کنند (یائسگی زودرس). یائسگی زودرس ممکن است به دلیل عدم موفقیت تخمدان در تولید سطح طبیعی هورمون های تولید مثل (نارسایی اولیه تخمدان) باشد که می تواند از عوامل ژنتیکی یا بیماری خودایمن ناشی شود. اما اغلب هیچ علتی برای یائسگی زودرس یافت نمی شود. برای این زنان ، به منظور محافظت از مغز ، قلب و استخوان ها ، حداقل تا سن طبیعی یائسگی ، هورمون درمانی توصیه می شود

علائم یائسگی زودرس
پس از یائسگی ، خطر ابتلا به برخی شرایط پزشکی افزایش می یابد. مثالها عبارتند از:
بیماری قلبی و عروقی (قلبی عروقی)
وقتی سطح استروژن کاهش می یابد ، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی افزایش می یابد. بیماری های قلبی مهمترین علت مرگ در زنان و همچنین مردان است. بنابراین انجام ورزش منظم ، داشتن رژیم غذایی سالم و حفظ وزن طبیعی بسیار مهم است. از پزشک خود در مورد چگونگی محافظت از قلب خود ، مانند چگونگی کاهش کلسترول یا فشار خون در صورت بسیار بالا بودن ، راهنمایی بخواهید.
پوکی استخوان
این وضعیت باعث شکننده و ضعیف شدن استخوان ها می شود و منجر به افزایش احتمال شکستگی می شود. در طی چند سال اول پس از یائسگی ، ممکن است تراکم استخوان را با سرعت سریع از دست داده و خطر پوکی استخوان را افزایش دهید. زنان یائسه مبتلا به پوکی استخوان به خصوص در معرض شکستگی ستون فقرات ، باسن و مچ قرار دارند.
بی اختیاری ادرار
با از بین رفتن قابلیت انعطاف پذیری در بافتهای واژن و مجرای ادرار ، ممکن است دچار تکرر ادرار مکرر ، ناگهانی و شدیدی شوید ، به دنبال آن از دست دادن ادرار غیر ارادی (بی اختیاری اصرار) یا از دست دادن ادرار همراه با سرفه ، خندیدن یا بلند شدن بدن (بی اختیاری استرس) . ممکن است بیشتر اوقات عفونت ادراری داشته باشید.
تقویت عضلات کف لگن با تمرینات کگل و استفاده از استروژن موضعی واژن ممکن است به تسکین علائم بی اختیاری کمک کند. هورمون درمانی همچنین ممکن است یک گزینه درمانی موثر برای تغییرات سیستم ادراری یائسگی باشد که می تواند منجر به بی اختیاری ادرار شود.
عملکرد جنسی
خشکی واژن در اثر کاهش تولید رطوبت و از بین رفتن قابلیت ارتجاعی می تواند باعث ناراحتی و خونریزی جزئی در هنگام رابطه جنسی شود. همچنین ، ممکن است میل شما به فعالیت جنسی را کاهش دهد .
مرطوب کننده ها و روان کننده های واژن بر پایه آب ممکن است کمک کنند. اگر یک روان کننده واژن کافی نباشد ، بسیاری از خانم ها از استفاده از درمان محلی استروژن واژن ، که به صورت کرم ، قرص یا حلقه واژن در دسترس است ، بهره مند می شوند.
افزایش وزن
بسیاری از خانمها در طی دوره یائسگی و بعد از یائسگی وزن اضافه می کنند زیرا متابولیسم کند می شود. فقط برای حفظ وزن فعلی ممکن است لازم باشد کمتر بخورید و بیشتر ورزش کنید.

درمان یائسگی
یائسگی یک روند طبیعی است. با گذشت زمان بسیاری از علائم از بین می روند. اما اگر مشکلی ایجاد کند ، درمان ها می توانند به شما کمک کنند تا احساس بهتری داشته باشید. موارد معمول عبارتند از:
درمان جایگزینی هورمون (HRT)
به این روش هورمون درمانی یائسگی نیز می گویند. شما داروهایی را برای جایگزینی هورمون هایی که بدن شما دیگر تولید نمی کند مصرف می کنید. برخی از داروها یا ترکیبات می توانند در گرگرفتگی و علائم واژن و همچنین تقویت استخوان ها کمک کنند. اما همچنین می تواند شما را در معرض خطر بیشتری از مشکلات سلامتی مانند بیماری های قلبی یا سرطان پستان قرار دهد ، بنابراین باید کمترین دوز را که برای کوتاهترین زمان ممکن کار می کند ، مصرف کنید.
هورمون درمانی موضعی
این کرم ، درج یا ژل استروژن است که برای کمک به خشکی در واژن قرار می دهید.
داروهای غیر هورمونی داروی افسردگی پاروکستین برای درمان گرگرفتگی مورد تایید FDA است. داروی عصبی گاباپنتین و داروی فشار خون کلونیدین نیز ممکن است آنها را تسکین دهند. داروهایی به نام تعدیل کننده گیرنده های استروژن انتخابی (SERM) به بدن شما کمک می کنند تا از استروژن خود برای درمان گرگرفتگی و خشکی واژن استفاده کند.
داروهایی برای پوکی استخوان
ممکن است برای تقویت استخوان ها از داروها یا مکمل های ویتامین D استفاده کنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.