۲۲۸۲۱۱
۲۱۶۸۸
۲۱۶۸۸

درمان زگیل تناسلی با لیزر بهتر است یا فریز کردن؟

زگیل‌های تناسلی، یکی از رایج‌ترین انواع بیماری‌های مقاربتی هستند و در حال حاضر، لیزر و کرایوتراپی، دو روش مطرح در درمان این زگیل‌ها محسوب می‌شوند. در ادامه، هر دوی آن‌ها را بررسی و با هم مقایسه می‌کنیم تا بفهمیم درمان زگیل تناسلی با فریز بهتر است یا لیزر.

درمان زگیل تناسلی با لیزر بهتر است یا فریز کردن؟

زگیل‌های تناسلی، یکی از رایج‌ترین انواع بیماری‌های مقاربتی هستند و در حال حاضر، لیزر و کرایوتراپی، دو روش مطرح در درمان این زگیل‌ها محسوب می‌شوند. در ادامه، هر دوی آن‌ها را بررسی و با هم مقایسه می‌کنیم تا بفهمیم درمان زگیل تناسلی با فریز بهتر است یا لیزر .
زگیل‌های تناسلی همان‌طور که از اسم‌شان مشخص است، بر بافت‌های مرطوب ناحیه تناسلی تاثیر می‌گذارند . این زگیل‌ها گاهی اوقات به شکل برجستگی‌های کوچک و گوشتی روی پوست به چشم می‌خورند و گاهی اوقات هم ظاهری شبیه گل‌کلم دارند. اما در بسیاری از موارد به حدی کوچکند که دیده نمی‌شوند.
در این مقاله می‌خوانید:


بیشتر بخوانید: محل زگیل تناسلی کجاست؟


مطالعات نشان داده که برخی از سویه‌های HPV دستگاه تناسلی، ممکن است زگیل تناسلی ایجاد کنند. در حالی که برخی دیگر ممکن است سرطان‌زا باشند.

زگیل‌های تناسلی همان‌طور که از اسم‌شان مشخص است، بر بافت‌های مرطوب ناحیه تناسلی تاثیر می‌گذارند. این زگیل‌ها گاهی اوقات به شکل برجستگی‌های کوچک و گوشتی روی پوست به چشم می‌خورند و گاهی اوقات هم ظاهری شبیه گل‌کلم دارند. اما در بسیاری از موارد به حدی کوچکند که دیده نمی‌شوند.

درمان زگیل تناسلی به خصوص در خانم‌های باردار بسیار مهم است زیرا هر چند به ندرت، اما ممکن است در دوران بارداری، زگیل‌های موجود در دیواره واژن بزرگ شوند و هنگام زایمان باعث کشیدگی بافت واژن و خونریزی شوند.
هم‌چنین به ندرت ممکن است نوزادی که از مادر با زگیل‌های تناسلی متولد شده، در گلوی خود دچار زگیل شود و برای جلوگیری از مسدود شدن راه تنفس خود، نیاز به جراحی داشته باشد. برای درمان زگیل تناسلی می‌توانیم از لیزر یا روش فریز کردن کمک بگیریم. بعد از بررسی هر دو روش، خودتان متوجه می‌شوید که درمان زگیل تناسلی با لیزر بهتر است یا فریز کردن.

درمان زگیل تناسلی با لیزر بهتر است یا فریز کردن؟


بیشتر بخوانید: زگیل تناسلی در بارداری، چگونه درمان کنیم؟


درمان زگیل تناسلی با لیزر

با لیزر می‌توان زگیل‌های تناسلی را از بین برد. البته این روش معمولاً زمانی توسط پزشک پیشنهاد می‌شود که سایر روش‌های درمانی پیش از این، نتیجه نداده باشد. درمان زگیل تناسلی با لیزر ممکن است در مطب دکتر، کلینیک یا مرکز جراحی سرپایی انجام شود. نوع بیهوشی (موضعی یا عمومی) نیز به وسعت ناحیه درمان یا تعداد زگیل‌هایی که باید برداشته شوند، بستگی دارد.

درمان زگیل تناسلی با لیزر یک روش پزشکی است که از پرتو شدید نور برای حذف زگیل های ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) استفاده می کند. این روش به ویژه برای زگیل هایی که دسترسی به آنها دشوار است یا به درمان های دیگر پاسخ نداده‌اند، مفید است. لیزر رنگی پالسی رنگ نوع اولیه مورد استفاده برای این منظور است. این کار با گرم کردن رگ‌های خونی درون زگیل، باعث مرگ و در نهایت از بین رفتن آن می‌شود. گرمای لیزر ممکن است ویروس ایجاد کننده زگیل را نیز هدف قرار دهد و به طور بالقوه احتمال عود را کاهش دهد. بیماران معمولاً در طول عمل حداقل ناراحتی را تجربه می‌کنند و انتظار می‌رود بهبودی کامل طی ۲ الی ۴ هفته اتفاق بیفتد.

با این حال، لیزر درمانی خالی از اشکال نیست. این روش می‌تواند گران‌تر از سایر روش های حذف زگیل باشد و ممکن است برای برداشتن کامل به چندین جلسه نیاز باشد. همچنین خطر ایجاد جای زخم نیز وجود دارد، زیرا لیزر می‌تواند آثاری را روی پوست باقی بگذارد. علاوه بر این، وقتی لیزر بافت زگیل را تبخیر می‌کند، می‌تواند آسیب‌های کوچکی ایجاد کرده که ممکن است باکتری‌ها، ویروس‌ها یا قارچ‌ها را گسترش دهد و خطر عفونت را ایجاد کند. علی‌رغم این نگرانی‌ها، لیزر درمانی برای کسانی که به دنبال راه‌حلی مؤثر برای زگیل تناسلی هستند، به‌ویژه زمانی که روش‌های دیگر شکست خورده‌اند، گزینه‌ای مناسب محسوب می‌شود.

درمان زگیل تناسلی با لیزر بهتر است یا فریز کردن؟


مطالب پیشنهادی: لیزر درمانی زگیل تناسلی، فواید و عوارض


مزایا و معایب درمان زگیل تناسلی با لیزر

لیزر درمانی برای زگیل تناسلی دقت و اثربخشی بالایی را با یک روش به طور کلی سریع و بدون درد ارائه می دهد. با این حال، مهم است که احتمال ایجاد اسکار، عفونت و نیاز به جلسات متعدد را در نظر بگیرید. برای تعیین اینکه آیا لیزر درمانی برای شما مناسب است یا خیر، آگاهی از مزایا و معایب این روش می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

مزایای درمان زگیل تناسلی با لیزر

 • هنگام لیزر درمانی، بافت‌های مجاور یا عمقی، هیچ آسیبی نمی‌بینند.
 • جراحی با لیزر، یک روش درمانی ایمن برای زنان باردار محسوب می‌شود.
 • مطالعات نشان می‌دهد تعداد قبولی قبولی از افراد می‌توانند با لیزردرمانی از شر زگیل‌های خود خلاص شوند. (البته نه برای همیشه!)
 • این روش برای از بین بردن زگیل‌های گسترده ناحیه تناسلی بسیار مناسب است.

معایب درمان زگیل تناسلی با لیزر

 • از بسیاری از روش‌های درمانی دیگر، گران‌تر است.
 • لیزر درمانی ممکن است با از بین بردن سیستم ایمنی موضعی، باعث فعال شدن ویروس‌های غیرفعال و بازگشت زگیل شود.
 • ویروس ممکن است بعد از برداشته شدن زگیل‌ها در بدن به صورت غیرفعال باقی بماند و فرد را به ناقل این بیماری تبدیل کند.
 • میزان موفقیت جراحی، تا حد زیادی به میزان مهارت جراح بستگی دارد. زیرا این عمل نیاز به تجربه و تجهیزات تخصصی دارد.

درمان زگیل تناسلی با لیزر بهتر است یا فریز کردن؟


بیشتر بخوانید: راه انتقال زگیل تناسلی چیست؟


زمان بهبودی و عوارض جانبی

زمان بهبودی بعد از لیزردرمانی به تعداد و محل زگیل‌هایی که برداشته شده، بستگی دارد و معمولاً در عرض ۲ تا ۴ هفته اتفاق میفتد.

همچنین در صورت داشتن هر یک از علائم زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 • خون‌ریزی بیشتر از ۱ هفته
 • تب
 • درد شدید
 • ترشحات بدبو و مایل به زرد (ممکن است به دلیل عفونت باشد.)

بیشتر بخوانید: درمان کرایوتراپی چیست؟


درمان زگیل تناسلی با فریز کردن

درمان زگیل تناسلی از طریق انجماد که به کرایوتراپی نیز معروف است، یک روش رایج و موثر است. این روش شامل استفاده از نیتروژن مایع روی زگیل است که باعث یخ زدن و افتادن آنها می‌شود. کرایوتراپی به ویژه برای زگیل‌هایی که به درمان‌های موضعی مقاوم هستند یا در نواحی حساس هستند مناسب است. این فرآیند سریع است و سرمای شدید ناشی از نیتروژن مایع، تاول‌هایی را در اطراف زگیل ایجاد می‌کند که منجر به از بین رفتن زگیل و تاول هنگام بهبودی می‌شود. در حالی که کرایوتراپی می‌تواند کمی ناراحت کننده باشد، اغلب به خوبی تحمل می‌شود و می توان از یک بی حس کننده موضعی برای به حداقل رساندن درد استفاده کرد. بهبودی معمولاً سریع است و ناحیه تحت درمان ظرف چند هفته بهبود می‌یابد.

با این حال، ممکن است چندین درمان لازم باشد، زیرا کرایوتراپی همیشه ویروس HPV را از بین نمی برد و زگیل می تواند عود کند. پس از عمل، بیماران ممکن است احساس سوزش خفیف تا متوسط و ناراحتی موقت را تجربه کنند. پیروی از دستورالعمل های مراقبت پس از درمان برای جلوگیری از عفونت و اطمینان از بهبودی مناسب بسیار مهم است. این شامل تمیز نگه داشتن ناحیه و اجتناب از برداشتن تاول‌هایی است که پس از درمان ایجاد می‌شود. علی‌رغم نیاز بالقوه به جلسات تکراری، کرایوتراپی به دلیل اثربخشی آن در از بین بردن زگیل و حداقل زمان از کار افتادگی، یک گزینه مطلوب باقی مانده است.

درمان زگیل تناسلی با لیزر بهتر است یا فریز کردن؟


پیشنهاد ویژه نی نی بان:  فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر


مزایا و معایب درمان زگیل تناسلی با فریز کردن

کرایوتراپی که همان فرآیند انجماد زگیل با نیتروژن مایع، یک گزینه درمانی غیر جراحی را ارائه می دهد. در این بخش به بررسی مزایا و معایب این روش خواهیم پرداخت.

مزایای درمان زگیل تناسلی با فریز کردن

 • مطالعات نشان داده که بسیاری از افراد می‌توانند با کرایوتراپی از شر زگیل‌های خود خلاص شوند. (البته ممکن است بیشتر از یک نوبت درمان لازم باشد.)
 • در دوران بارداری هم می‌توان از این روش برای درمان زگیل‌های دستگاه تناسلی خارجی استفاده کرد.
 • در مقایسه با سایر روش‌های حذف زگیل تناسلی، کرایوتراپی معمولاً منجر به کمترین جای زخم می‌شود.
 • کرایوتراپی به ویژه برای زگیل هایی که به درمان های موضعی مقاوم هستند، بسیار موثر است.

معایب درمان زگیل تناسلی با فریز کردن

 • حذف زگیل‌های تناسلی با فریز کردن، خود ویروس اصلی را از بین نمی‌برد و ویروس ممکن است بعد از برداشته شدن زگیل‌های بدن به صورت غیرفعال باقی بماند و فرد را به ناقل این بیماری تبدیل کند.
 • این روش بیشتر برای از بین بردن زگیل‌های تناسلی مربوط به ناحیه‌ای کوچک و آزاردهنده مثل نزدیک مقعد مناسب است.
 • مانند هر روشی که شامل شکستن پوست می شود، خطر عفونت به دنبال کرایوتراپی وجود دارد.
 • بیماران ممکن است در طول عمل درد را تجربه کنند، اگرچه می توان از بی حس کننده های موضعی برای کاهش ناراحتی استفاده کرد.

درمان زگیل تناسلی با لیزر بهتر است یا فریز کردن؟

زمان بهبودی و عوارض جانبی درمان زگیل تناسلی با فریز

زمان بهبودی بعد از کرایوتراپی به محل و تعداد زگیل‌هایی که برداشته شده، بستگی دارد و معمولاً در عرض ۱ تا ۳ هفته اتفاق میفتد.

عوارض جانبی هم عبارتند از:

 • درد و سوزش
 • تورم
 • ترشح بافت‌های مرده
 • زخم یا تاول

بیشتر بخوانید: بیماری زگیل تناسلی، روش‌هایی برای پیشگیری و درمان


درمان زگیل تناسلی با فریز بهتر است یا لیزر؟

درمان زگیل تناسلی با لیزر تقریباً ۲ برابر بهتر از فریز کردن است.

در سال 2012 تحقیقی انجام شد که طی آن، 160 مرد و زن دارای زگیل تناسلی را به طور تصادفی انتخاب کردند و در دو گروه قرار دادند.
نیمی از این افراد با لیزر کربن ‌دی‌ اکسید و نیمی دیگر با کرایوتراپی، تحت درمان قرار گرفتند و همه بیماران تا ۳ ماه بعد از درمان پی‌گیری شدند.

درمان زگیل تناسلی با لیزر بهتر است یا فریز کردن؟

در نهایت، نتایج این تحقیق نشان داد که 95درصد از افرادی که لیزر درمانی انجام دادند، تنها با یک جلسه درمان شدند.
اما تنها حدود ۴۶درصد از افرادی که کرایوتراپی انجام دادند، آن هم طی ۳ جلسه نتیجه گرفتند. هم‌چنین میزان بازگشت زگیل‌ها در افرادی که لیزر کرده بودند حدود ۵صدم درصد و افرادی که سرما درمانی انجام داده بودند، حدود ۱۸درصد بود. در نتیجه مشخص شد که درمان زگیل تناسلی با لیزر تقریباً ۲ برابر بهتر از فریز کردن است.

برای انتخاب هر نوع روش درمانی، باید مزایا و اثربخشی آن را با عوارض جانبی و هزینه‌هایش مقایسه کنید.

البته برای انتخاب هر نوع روش درمانی، باید مزایا و اثربخشی آن را با عوارض جانبی و هزینه‌هایش مقایسه کنید. و از همه مهم‌تر باید از یک پزشک متخصص کمک بخواهید. پزشک، وضعیت بیماری شما را بررسی و روشی را که بیشتر از همه برایتان مناسب است، پیشنهاد می‌کند. در واقع چالش اصلی، پیدا کردن پزشک مناسب است تا بتوانید نگرانی‌هایتان را با او در میان بگذارید و بهترین نتیجه را از عمل بگیرید.

درمان زگیل تناسلی با لیزر بهتر است یا فریز کردن؟

کلام آخر

انتخاب بین لیزر درمانی و کرایوتراپی (انجماد) برای زگیل تناسلی به شرایط فردی از جمله شدت و محل زگیل، تحمل درد بیمار و ملاحظات بودجه بستگی دارد. هر دو روش درمانی مزایای خود را دارند و تصمیم باید با مشورت یک پزشک گرفته شود که می تواند نیازهای خاص را ارزیابی کند و مناسب ترین گزینه درمانی را توصیه کند. همچنین در نظر گرفتن ترجیحات شخصی بیمار و راحتی او در هر روش بسیار مهم است. هم لیزر درمانی و هم کرایوتراپی روش های اثبات شده ای برای درمان زگیل تناسلی هستند و بهترین انتخاب از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

منبع: mayoclinic

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.