۲۳۲۵۴۷
۶۱۴۲۳
۶۱۴۲۳
پ

بهترین پوزیشن برای بارداری کدام است؟

وقتی می‌خواهید باردار شوید، رابطه زناشویی برای شما چیزی فراتر از لذت بردن است. در واقع، شما باید تمام کار‌های لازم در تختخواب را به درستی انجام دهید تا شانس خود برای باردار شدن را به حداکثر برسانید. روی این مقاله کلیک کنید تا با بهترین پوزیشن برای بارداری آشنا شوید.

بهترین پوزیشن برای بارداری کدام است؟

بهترین پوزیشن برای بارداری می‌تواند پوزیشن میشنری و داگی باشد. با این حال، هیچ روشی برای باردار شدن حتمی شما ثابت نشده است. البته یک سری تغییرات در زمان و دفعات عشق ورزی شما ممکن است به افزایش شانس موفقیت‌تان برای بارداری کمک کند. به خواندن ادامه دهید تا با بهترین پوزیشن رابطه جنسی برای باردار شدن آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: پسردار شدن، تغذیه و پوزیشن نزدیکی

در این مقاله می‌خوانید:

 • بهترین زمان برای باردار شدن
 • بهترین پوزیشن برای بارداری
 • بهترین وضعیت نزدیکی جهت بارداری
 • تعداد دفعات رابطه جنسی برای باردار شدن
 • آیا واقعا نوع پوزیشن در باردار شدن تاثیری دارد؟
 • سایر نکات برای باردار شدن

بهترین زمان برای باردار شدن

بهترین زمان برای تلاش در جهت بارداری، بازه‌ی باروری در چرخه‌ی قاعدگی شما است.

بازه‌ی باروری شما در چرخه‌ی قاعدگی، ۵ روز قبل و خود روز تخمک گذاری را شامل می‌شود و بهترین زمان برای تلاش در جهت بارداری است. از طرفی، ۲ روز قبل از تخمک گذاری و روز تخمک گذاری بیش‌ترین احتمال حاملگی را دارند. بنابراین، رابطه داشتن در آن روزها بیش‌ترین شانس برای باردار شدن را در اختیار شما قرار می‌دهد.
در طی تخمک گذاری، تخمدان شما یک تخمک بالغ آزاد می‌کند. آن تخمک در مسیر لوله‌ی فالوپ به سمت رحم شما راه می‌افتد. در این مسیر، اسپرم با تخمک ملاقات کرده و آن را بارور می‌کند. اسپرم می‌تواند تا حدود ۵ روز زنده بماند.

بیشتر بخوانید: اگر پریود شویم حامله نیستیم؟

بنابراین اگر قصد بارداری دارید، باید کاری کنید که در زمان تخمک گذاری، اسپرم زنده در لوله‌های فالوپ خود داشته باشید و بهترین پوزیشن برای بارداری را در زمان مناسب امتحان کنید.
اما چگونه می‌شود فهمید که در حال تخمک گذاری هستید یا نه؟ یک راهش این است که روزهای سیکل قاعدگی خود را بشمارید. می‌توانید یک تقویم از چرخه‌های قاعدگی خود داشته باشید یا این‌که از اپلیکیشن‌های مخصوص این کار استفاده کنید.
هر چرخه از اولین روز پریود شما شروع می‌شود و در روز قبل از شروع دوره‌ی بعدی شما به پایان می‌رسد. به دنبال نقطه‌ی میانی چرخه‌ی خود باشید. به عنوان مثال، اگر سیکل شما ۲۸ روزه است، به طور کلی حدود روز چهاردهم تخمک گذاری خواهید کرد.

بهترین پوزیشن برای بارداری کدام است؟

بیشتر بخوانید: تاثیر قرص گلوکوفاژ در باردار شدن

بهترین پوزیشن برای بارداری

تا زمانی که اسپرم وارد واژن شما شود، شانس باردار شدن وجود دارد.

با آزاد شدن صدها میلیون اسپرم در هر ارگاسم مرد، هر رابطه‌ی جنسی محافظت نشده‌ای در حوالی زمان تخمک گذاری می‌تواند منجر به بارداری شود. در واقع، تا زمانی که اسپرم وارد واژن شما شود، شانس باردار شدن وجود دارد.
انتخاب بهترین پوزیشن رابطه جنسی برای باردار شدن کار راحتی نیست. زیرا هنوز به طور قطع ثابت نشده است که پوزیشن خاصی بتواند احتمال بارداری را افزایش دهد. با این حال، برخی از پوزیشن‌ها ممکن است برای اطمینان از این‌که شناگران کوچک، راه خود را به سمت تخمک شما پیدا می‌کنند، بهتر از سایر پوزیشن‌ها باشند. پوزیشن‌های مختلف برای باردار شدن که امکان دخول عمیق‌تر را فراهم می‌کنند و اسپرم را در نزدیکی دهانه‌ رحم قرار می‌دهند؛ عبارتند از:

 • میشنری (مرد در بالا)
 • داگی (مرد در پشت)

این در حالی است که در پوزیشن‌های ایستاده و زن در بالا، جاذبه علیه شما عمل می‌کند. با این حال، ایستادن بلافاصله بعد از رابطه‌ جنسی نباید احتمال بارداری شما را کاهش دهد. در واقع، اسپرم‌ها آن‌قدر شناگران خوبی هستند که می‌توانند پس از رسوب در واژن، در عرض یک ربع به دهانه‌ رحم برسند.
علاوه بر این، اگرچه لازم نیست که بعد از رابطه جنسی پاهای خود را در هوا بالا بیاورید یا حتی به پشت دراز بکشید تا به اسپرم‌ها کمک کنید تا به لوله‌ی فالوپ برسند، اما ضرری هم ندارد. قرار دادن یک بالش در زیر کمر نیز باعث می‌شود که اسپرم در جهت درست شنا کند و می‌تواند به نوعی، بهترین وضعیت نزدیکی جهت بارداری باشد.

بهترین پوزیشن برای بارداری کدام است؟

بیشتر بخوانید: برای باردار شدن، چه پوزیشن‌هایی مناسب است؟

بهترین وضعیت نزدیکی جهت بارداری

چند پوزیشن دیگر که شانس بارداری شما را افزایش می‌دهند، عبارتند از:

 • مثلث درخشان: مثلث درخشان، همان پوزیشن میشنری است. با این تفاوت که زن با خم کردن پاهای خود یک مثلث تشکیل دهد. این کار باعث می‌شود که احتمال بارداری افزایش یابد.
 • قاشقی: در این حالت زن به پهلو دراز می‌کشد و مرد نیز پشت او قرار می‌گیرد. این پوزیشن دسترسی بهتری برای اسپرم فراهم می‌کند.
 • پروانه: زن به پشت، روی میز دراز می‌کشد و با کمک چند بالش، لگن خود را بالا نگه می‌دارد. این به اسپرم کمک می‌کند تا مدت بیشتری در واژن بماند و شانس لقاح آن با تخمک افزایش یابد.
 • پیوند گرگ: در این حالت زن پشت به همسر خود می‌ایستد و دخول از این زاویه انجام می‌شود. برخی بر این باورند که این پوزیشن نیز به اسپرم‌ها کمک می‌کند تا راه بهتری برای رسیدن به دهانه رحم پیدا کنند و شانس بارداری را افزایش دهند.
 • پیوند صدف: تصور می‌شود که این بهترین پوزیشن در بارداری جدا از لذت‌بخش‌تر کردن رابطه جنسی، به باردار شدن نیز کمک می‌کند. در این وضعیت، زن باید زانوهای خود را خم کند و به پشت دراز بکشد. مرد نیز باید مانند همسرش روی زانوان خود باشد.
 • قفل: زن روی یک لبه بلند می‌نشیند و با بازوهایش خودش را نگه می‌دارد تا امکان فضا و حرکت اضافی را برای لقاح راحت‌تر با اسپرم فراهم کند.
 • گیره: در این حالت، مرد به پشت دراز می‌کشد و زن در بالا قرار می‌گیرد. تصور می‌شود که این موقعیت به زنانی که همسران چاق دارند کمک می‌کند.
 • ابوالهول: زن باید روی شکم خود بخوابد و وزن او روی ساعدهایش باشد. یکی از پاها باید به پهلو خم شود و دیگری باید مستقیماً پشت باشد. این موقعیت احتمالاً اجازه نفوذ عمیق‌تر اسپرم را فراهم می‌کند.


بهترین پوزیشن برای بارداری کدام است؟

بیشتر بخوانید: سریع باردار شدن، چی کار کنم؟

تعداد دفعات رابطه جنسی برای باردار شدن

نرخ بارداری در زوج‌هایی که هر یکی دو روز یک بار رابطه دارند، بیشتر است.

لازم به ذکر است که انتخاب بهترین پوزیشن برای بارداری ، تمام ماجرا نیست. تعداد دفعات رابطه جنسی نیز مهم است. شاید خوانده باشید که رابطه داشتن، اغلب کیفیت و کمیت اسپرم را کاهش می‌دهد. برخی تحقیقات نشان داده است که اسپرم‌ها پس از یک دوره‌ی ۲ یا ۳ روزه‌ی اجتناب از رابطه ، از کیفیت بهتری برخوردار هستند. هم‌چنین مطالعات نشان داده است که نرخ بارداری در زوج‌هایی که هر یکی دو روز یک بار رابطه جنسی دارند، بیشتر است.
رابطه جنسی یک بار در روز یا یک روز در میان در دوران باروری چرخه‌ی قاعدگی می‌تواند شانس باردار شدن شما را افزایش دهد. مخصوصاً این‌که رابطه در پوزیشن مناسب صورت بگیرد. به طور کلی، سعی کنید که بیشتر اوقات رابطه جنسی داشته باشید، اما خودتان را مجبور به برنامه ریزی نکنید؛ چون ممکن است منجر به استرس غیرضروری شود. در نهایت، تعداد دفعات ایده آل برای رابطه داشتن، همان میزانی است که شما با آن احساس راحتی می‌کنید.

بهترین پوزیشن برای بارداری کدام است؟

بیشتر بخوانید: احتمال باردار شدن در رابطه قبل پریود هست؟

آیا واقعا نوع پوزیشن در باردار شدن تاثیری دارد؟

برخی از متخصصان بر این باورند که بهترین پوزیشن‌ جنسی برای بارداری ، مانند پوزیشن میشنری یا داگی، ممکن است نسبت به سایر پوزیشن‌ها (مانند زن در بالا یا ایستاده) شانس بارداری را بیشتر افزایش دهند. با این حال، هیچ گونه مطالعه قطعی برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد.
در هر انزال مرد، میلیون‌ها اسپرم آزاد می‌شود که به سمت واژن زن شنا می‌کنند تا به تخمک برسند. اسپرم ته نشین شده در رحم نیز می‌تواند در عرض چند دقیقه به لوله فالوپ برسد و با تخمک ملاقات کند. بنابراین، خیلی مهم نیست که پوزیشن رابطه جنسی شما چه باشد؛ چون در هر صورت، زمانی که مرد به داخل واژن زن انزال می‌کند، احتمال بارداری او وجود دارد.

بهترین پوزیشن برای بارداری کدام است؟

بیشتر بخوانید: احتمال باردار شدن با تنبلی تخمدان هست؟

سایر نکات برای باردار شدن

علاوه بر زمان، دفعات و بهترین پوزیش جنسی، چند نکته‌ی دیگر نیز وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند:

 • ارگاسم: برای یک مرد، انزال برای باردار شدن همسرش ضروری است. در حالی که اگرچه یک زن برای باردار شدن نیازی به ارگاسم ندارد، اما حرکات او موقع ارگاسم می‌تواند به نزدیک شدن اسپرم‌ها به مقصد کمک کند.
 • کنترل وزن: خیلی چاق یا خیلی لاغر بودن می‌تواند احتمال باروری شما را کاهش دهد و انجام بهترین پوزیشن نزدیکی برای باردار شدن را دشوار کند. پس مهم است که یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و خود را در یک وزن متعادل نگه دارید.
 • ترک سیگار: سیگار احتمال ناباروری و سقط جنین را افزایش و تحرک اسپرم را نیز کاهش می‌دهد. پس توصیه می‌کنیم که اگر سیگار می‌کشید، آن را کنار بگذارید.
 • کافئین محدود: مصرف مقادیر زیاد کافئین (بیش از ۵ فنجان قهوه در روز) می‌تواند احتمال باروری را کاهش دهد. بنابراین، توصیه می‌شود که مصرف کافئین خود را نیز محدود کنید.

بهترین پوزیشن برای بارداری کدام است؟

بیشتر بخوانید: چطور در ۴۰ سالگی باردار شویم؟

جمع‌بندی

هر نوع رابطه جنسی محافظت نشده‌ای برای باردار شدن خوب است، اما مواردی مانند زمان‌بندی مناسب، بهترین پوزیشن برای بارداری و دفعات بیشتر و حساب شده‌تر، می‌توانند شانس موفقیت شما را افزایش ‌دهند.

به کلینیک نی نی بان هم سر بزنید.

پ
منبع: healthline

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.