۲۳۲۵۸۸
۲۶۴۰۶
۲۶۴۰۶

همه‌چیز درباره بی بی چک و نحوه استفاده آن، نتیجش دقیقه؟

اگر اخیراً رابطه جنسی محافظت نشده داشته‌اید و می‌خواهید برای اطمینان از بی بی چک استفاده کنید، در این مقاله با ما همراه شوید تا همه‌چیز درباره بی بی چک و نحوه استفاده آن را در اختیارتان قرار دهیم.

همه‌چیز درباره بی بی چک و نحوه استفاده آن، نتیجش دقیقه؟


تست بی بی چک زمانی به درد می‌خورد که وقت پریودتان شده اما علائمی ندارید و اخیراً رابطه جنسی محافظت نشده نیز داشته‌اید. اگر نحوه استفاده از بی بی چک را نمی‌دانید و تا به حال از آن استفاده نکرده‌اید، در این مقاله ما همه‌چیز درباره آزمایش بی بی چک و نحوه استفاده آن را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

در این مقاله می‌خوانید:

 • چه زمانی بهتر است از تست بارداری استفاده کرد؟
 • بهترین زمان استفاده از بی بی چک چند روز بعد از پریود است؟
 • بهترین زمان استفاده از بی بی چک صبح یا شب
 • تست‌های بی بی چک چگونه کار می‌کنند؟
 • انواع بی بی چک
 • طرز استفاده از بی بی چک
 • طرز استفاده از بی بی چک نواری
 • طرز استفاده از بی بی چک مستقیم
 • طرز استفاده از بی بی چک قطره چکانی
 • زودترین زمانی که بی بی چک نشون میده؟
 • در صورت مصرف قرص ضدبارداری، می‌توان از بی بی چک استفاده کرد؟
 • در صورت منفی بودن نتیجه بی بی چک باز هم احتمال بارداری وجود دارد؟
 • آیا نتیجه تست‌های بارداری با بی بی چک دقیق است؟
 • چگونه بفهمیم بی بی چک خراب است؟
 • اشتباهات رایج در استفاده از تست بی بی چک

چه زمانی بهتر است از تست بارداری استفاده کرد؟

شما می‌توانید اکثر تست‌های بارداری را از اولین روز تأخیر در قاعدگی انجام دهید. اگر نمی‌دانید زمان قاعدگی بعدی شما چه زمانی است، آزمایش بی بی چک را حداقل ۲۱ روز پس از آخرین رابطه جنسی محافظت نشده انجام دهید. برخی از تست‌های بسیار حساس بارداری را می‌توان حتی قبل از موعد پریود استفاده کرد.

بهترین زمان استفاده از بی بی چک چند روز بعد از پریود است؟

اگر احساس می‌کنید که ممکن است باردار باشید، می‌توانید تست بارداری بدهید تا از احساس خود مطمئن شوید. البته آزمایشات بارداری در خانه می‌توانند در چگونگی تشخیص زودهنگام بارداری با هم‌دیگر فرق داشته باشند. در واقع، در بسیاری از موارد ممکن است ۱۰ روز پس از لقاح، از یک آزمایش خانگی نتیجه مثبت بگیرید.

با این حال توصیه می‌کنیم که برای نتایج دقیق‌تر، تا پریود نشدن خود منتظر بمانید و وقتی مطمئن شده‌اید که در این ماه پریود نمی‌شوید، آن‌گاه از  این تست استفاده کنید؛ زیرا امکان دارد که باردار باشید.

فراموش نکنید که اگر این آزمایش را خیلی زود انجام دهید، حتی اگر باردار هم باشید، ممکن است نتایج منفی بگیرید. پس توصیه می‌کنیم که اگر آزمایش منفی دادید و بعد از آن پریود نشدید، یک بار دیگر آزمایش دهید.


بیشتر بخوانید: مثبت شدن تست بارداری، چه اقداماتی لازم است؟


بهترین زمان استفاده از بی بی چک صبح یا شب

به طور کلی، بهترین زمان برای تست بی بی چک، صبح بعد از بیدار شدن است، زیرا سطح hCG یا هورمون بارداری در ادرار شما در غلیظ‌ترین حالت خود قرار دارد؛ اما در طول روز به دلیل مصرف آب و سایر نوشیدنی‌ها، تراکم آن کم‌تر می‌شود و به همین دلیل، تشخیص آن در شب سخت‌تر است.
با این حال، برخی از تست‌های بارداری به اندازه کافی حساس هستند تا HCG را بدون توجه به زمان انجام این آزمایش تشخیص دهند. البته توصیه می‌کنیم که در صورت امکان، قبل از انجام آزمایش کمی صبر داشته باشید تا سه ساعت از آخرین ادرار شما بگذرد. هم‌چنین می‌توانید دو آزمایش بارداری انجام دهید تا تأیید شود که نتیجه یکسانی دریافت خواهید کرد.

همه‌چیز درباره بی بی چک و نحوه استفاده آن، نتیجش دقیقه؟


پیشنهاد ویژه نی نی بان: عادت های مفید برای سلامتی چیست؟


تست‌های بی بی چک چگونه کار می‌کنند؟

تمام تست‌های بارداری هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) را شناسایی می‌کنند که حدود ۶ روز پس از لقاح، شروع به تولید می‌کند. اکثر تست‌های بارداری در جعبه‌ای قرار می‌گیرند که حاوی ۱ یا ۲ کیت است. روی قسمت مشخص شده در تست بی بی چک ادرار را قرار می‌دهید و بعد از چند دقیقه نتیجه روی چوب ظاهر می‌شود. ساختار برخی از بی بی چک‌ها کمی متفاوت است، بنابراین بهتر است قبل از استفاده حتماً دستورالعمل روی جعبه را نیز بررسی کنید.
بعد از گذشت زمان مورد نظر در صورت باردار بودن دو خط قرمز موازی روی نوار این تست نمایان می‌شود و در صورت منفی بودن نتیجه حاملگی، تنها یک خط روی آن نقش می‌بندد.

همه‌چیز درباره بی بی چک و نحوه استفاده آن، نتیجش دقیقه؟


مطالب پیشنهادی: تست بی بی چک بعد از چند روز جواب میده؟


انواع بی بی چک

بی بی چک‌ها انواع مختلفی دارند و نحوه استفاده از آن‌ها با توجه به ساختارشان متفاوت است. در ادامه برخی از رایج‌ترین آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

بی بی چک نواری

این نوع بی بی چک‌ها رایج‌ترین انواع موجود در بازار هستند. برای انجام تست بارداری با این بی بی چک‌ها کافی است تا ادرار را در ظرفی ریخته و این تست را از قسمتی که با فلش مشخص شده به مدت دو دقیقه در ظرف قرار دهید. بعد از خارج کردن آن ۱۰ دقیقه صبر کنید تا نتیجه روی نوار بی بی چک مشخص شود. در صورت باردار بودن دو خط موازی روی نوار آن نقش می‌بندد.

بی بی چک مستقیم

این نوع بی بی چک را زمانی که ادرار می‌کنید باید مستقیم روی جریان ادرار بگیرید تا آن را به خود جذب کند. بعد از گذشت ۲ الی ۱۰ دقیقه نتیجه روی این تست مشخص می‌شود.

بی بی چک قطره چکانی

این نوع بی بی چک همان طور که از اسمش پیداست، دارای یک قطره چکان در جعبه است که توسط آن ادرار را درون حفره مشخص شده ریخته و منتظر نتیجه می‌مانید.

همه‌چیز درباره بی بی چک و نحوه استفاده آن، نتیجش دقیقه؟همه‌چیز درباره بی بی چک و نحوه استفاده آن، نتیجش دقیقه؟


بیشتر بخوانید: کی باید تست بارداری داد؟


طرز استفاده از بی بی چک

همان‌طور که در بخش قبل نیز گفتیم، این تست بارداری خانگی شامل ادرار کردن روی یک نوار شیمیایی است که نتیجه آن در حدود یکی دو دقیقه بعد آماده می‌شود. البته مارک‌های مختلف این آزمایش ممکن است از نظر زمان نشان دادن نتایج با هم‌دیگر فرق داشته باشند که در زیر با آن‌ها آشنا می‌شوید، اما قبل از آن باید بدانید که حتی نحوه نمایش دادن نتایج انواع تست بی بی چک نیز می‌تواند متنوع باشد و اشکال زیر را شامل شود:

 • تغییر رنگ
 • تغییر در یک خط مشخص شده یا ظاهر یک نماد، مانند مثبت یا منفی
 • پاسخ در پنجره آزمایش، به عنوان مثال با کلماتی مانند «باردار» یا «باردار نبودن»

همه‌چیز درباره بی بی چک و نحوه استفاده آن، نتیجش دقیقه؟

طرز استفاده از بی بی چک نواری

بی بی چک نواری یکی از انواع تست‌های بارداری است که استفاده بسیار راحتی دارد. در واقع، فقط کافی است که در ظرفی که همراه بی بی چک نواری خود خریده‌اید، ادرار کنید و بدون معطلی، چوب یا نوار تست بارداری خود را داخل آن فرو ببرید.
سپس چند دقیقه صبر کنید. زمان دقیق صبر کردن را ما نمی‌توانیم به شما بگوییم. زیرا هر تستی ممکن است دستورالعمل مخصوص به خودش را داشته باشد که خوشبختانه روی آن نوشته شده است و جای نگرانی ندارد. در نهایت، بعد از اتمام انتظار، می‌توانید از روی پنجره نمایش تست‌تان به وضعیت بارداری خود پی ببرید.

طرز استفاده از بی بی چک مستقیم

بی بی چک مستقیم نوعی تست بارداری است که باید مستقیماً روی خود آن ادرار کنید و احتمالاً همه با آن آشنا هستید. برای این تست نیز باید مدتی بعد از ادرار کردن منتظر بمانید تا تغییرات شیمیایی لازم انجام شوند و وجود یا عدم وجود هورمون بارداری را در بدن شما تشخیص دهند. در نهایت، از روی تعداد خطوط یا کلمه‌ای که روی پنجره نمایش تست ظاهر می‌شود، می‌توانید به باردار بودن یا نبودن خود پی ببرید.

طرز استفاده از بی بی چک قطره چکانی

همان‌طور که از اسم بی بی چک قطره چکانی پیدا است، این تست همراه خودش یک قطره چکان دارد که به کمک آن باید قطرات ادرار خود را در حفره مشخص شده در داخل تست بریزید و منتظر نتایج بمانید. در واقع، شما ابتدا داخل یک ظرف جدا ادرار می‌کنید و سپس، با کمک قطره چکان، مقداری از ادرار خود را به محفظه تعبیه شده در این نوع تست انتقال می‌دهید.
سپس تا مدت زمان درج شده روی دستورالعمل‌ها منتظر می‌مانید. بعد از آن می‌توانید به نتایج تست نگاه کنید. در این مورد هم مطمئن باشید که گیج نمی‌شوید. زیرا نحوه خواندن نتایج نیز در دستورالعمل‌های همراه با انواع تست‌های بارداری درج شده است و به شما کمک خواهد کرد.

همه‌چیز درباره بی بی چک و نحوه استفاده آن، نتیجش دقیقه؟

زودترین زمانی که بی بی چک نشون میده؟

زودترین زمانی که این تست می‌تواند، باردار بودن یا باردار نبودن شما را نشان دهد، حداقل 10 تا 14 روز پس از رابطه جنسی محافظت نشده است. با این حال، اگر منتظر بمانید تا در صورت تاخیر پریود خود، آزمایش بارداری را انجام دهید، آن موقع است که می‌توانید مطمئن‌ترین و دقیق‌ترین نتایج را دریافت کنید.

در صورت مصرف قرص ضدبارداری، می‌توان از بی بی چک استفاده کرد؟

حال که با طرز استفاده از بی بی چک آشنا شده‌اید، بگذارید جواب این سوال را نیز بدهیم. برخی از روش‌های پیشگیری از بارداری مانند قرص‌های ضدبارداری حاوی هورمون هستند و بسیاری از افراد تصور می‌کنند که وجود این هورمون‌ها باعث می‌شود که تست بارداری به درستی انجام نشود. اما این هورمون‌ها مانع از انجام تست بارداری نمی‌شوند و تغییری در نتیجه ایجاد نمی‌کنند. همچنین از آنجایی که هیچ‌کدام از روش‌های پیشگیری کاملاً مؤثر نیستند، بهتر است در صورت پریود نشدن از تست‌های بارداری استفاده کنید.

همه‌چیز درباره بی بی چک و نحوه استفاده آن، نتیجش دقیقه؟همه‌چیز درباره بی بی چک و نحوه استفاده آن، نتیجش دقیقه؟


پیشنهاد ویژه نی نی بان: مدل بستن شال فانتزی، شیک بودن رو تمرین کن


در صورت منفی بودن نتیجه بی بی چک باز هم احتمال بارداری وجود دارد؟

با توجه به اینکه هورمون hCG در همان روزهای اول بارداری ترشح می‌شود و افزایش می‌یابد، کمتر پیش می‌آید که نتیجه تست به اشتباه منفی نشان داده شود. به طور مثال اگر ۱۰ روز از موعد پریودتان گذشته و هنوز پریود نشده‌اید و دلیل آن حاملگی باشد، کمتر اتفاق می‌افتد که نتیجه تست شما منفی شود. اما در برخی موارد به دلایل مختلفی مانند درست انجام ندادن تست یا تغیییرات هورمونی متفاوت ممکن است که تست بارداری به اشتباه منفی نشان داده شود.

آیا نتیجه تست‌های بارداری با بی بی چک دقیق است؟

بی بی چک یک تست اولیه خانگی است که میزان دقت آن بالای ۹۰ درصد است. اما ممکن است در برخی موارد در صورت بارداری نیز نتیجه اشتباه نشان داده شود. در صورتی که با تست بارداری نتیجه منفی گرفتید اما تأخیر در بارداری و برخی علائم ادامه دارد، بهتر است برای اطمینان از تست خون کمک بگیرید تا اطمینان کامل حاصل شود.

همه‌چیز درباره بی بی چک و نحوه استفاده آن، نتیجش دقیقه؟همه‌چیز درباره بی بی چک و نحوه استفاده آن، نتیجش دقیقه؟


مطالب پیشنهادی: انجام تست بارداری، بی بی چک هاله انداخته


چگونه بفهمیم بی بی چک خراب است؟

تشخیص دادن خرابی این تست کار آسانی نیست. در واقع، فقط در صورتی می‌توانید از این موضوع مطمئن شوید که نتایج تست ادرار و خون آزمایشگاهی شما با این تست خانگی مغایرت داشته باشند و هیچ دلیل دیگری برای آن پیدا نشود.

البته امکان تاریخ مصرف گذشته بودن این تست نیز وجود دارد. بله، درست شنیدید! این تست‌ها نیز منقضی می‌شوند.

در واقع، آنتی بادی‌های مورد استفاده در تست‌های بارداری خانگی در تشخیص hCG پس از اتمام تاریخ انقضای آن که معمولاً یک تا سه سال پس از تولید است، آن کاربرد اولیه را ندارند. البته تاریخ انقضا روی تمام تست‌های بارداری استاندارد به وضوح درج شده است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که قبل از خرید تست بی بی چک، به تاریخ تولید و انقضای آن توجه کنید.

همه‌چیز درباره بی بی چک و نحوه استفاده آن، نتیجش دقیقه؟همه‌چیز درباره بی بی چک و نحوه استفاده آن، نتیجش دقیقه؟


بیشتر بخوانید: تست بارداری با شکر چگونه است؟


اشتباهات رایج در استفاده از تست بی بی چک

بی توجهی به تاریخ انقضای تست‌ بارداری، فقط یکی از اشتباهات رایجی است که می‌تواند بر نتایج آزمایش تاثیر بگذارد. سایر این اشتباهات عبارتند از:

دستورالعمل این تست را با دقت نمی‌خوانید: ممکن است فکر کنید که نحوه استفاده از تمام تست‌های بارداری یکسان است. در صورتی که این‌طور نیست و همین‌طور که در این مقاله نیز تا این‌جا مطالعه کردید، انواع تست بارداری خانگی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها دستورالعمل مخصوص به خودشان را دارند. این دستورالعمل‌ها، اطلاعات و راهنمایی‌های زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهند که عبارتند از:

 • چقدر زود می‌توانید آزمایش را انجام دهید.
 • چقدر و دقیقاً در چه موقعیتی باید نوار یا چوب تست را در نمونه ادرار قرار دهید.
 • چه مدت باید تا ظاهر شدن نتایج منتظر بمانید.
 • چگونه می‌توانید نتایج را بخوانید.
 • اگر باردار باشید، باید چکار کنید.
 • اگر باردار نباشید، باید چکار کنید.
 • چه داروها یا بیماری‌های خاصی روی نتایج تست شما تاثیر می‌گذارند.
 • تاثیر مقدار مایعی که می‌نوشید بر نتایج آزمایش شما چگونه است.

تست بی بی چک را در زمان درست انجام نمی‌دهید: انتظار یکی از سخت‌ترین قسمت‌هاست، مگر نه؟ چه بخواهید باردار باشید و چه نخواهید باردار باشید، در هر صورت، هنگام تست بارداری به شدت، هیجان زده یا مضطرب خواهید بود. در نتیجه ممکن است نتوانید صبر کنید و خیلی زودتر از زمانی که یک تست اصلاً بتواند نتایج شما را به درستی تشخیص دهد، به دنبال انجام آن باشید. در این مورد، باید بدانید که هورمون بارداری گونادوتروپین انسانی (hCG) تا زمانی که تخمک بارور شده در دیواره رحم شما کاشته نشود، در ادرار شما ظاهر نمی‌شود. به علاوه، در ابتدا مقدار hCG در ادرار مادران بسیار کم است و با آزمایشات بارداری خانگی قابل تشخیص نیست، اما در طول هشت هفته اول بارداری، معمولاً هر 24 ساعت دو برابر می‌شود و بدین ترتیب، تشخیص آن راحت‌تر و دقیق‌تر است.

همه‌چیز درباره بی بی چک و نحوه استفاده آن، نتیجش دقیقه؟همه‌چیز درباره بی بی چک و نحوه استفاده آن، نتیجش دقیقه؟

قبل از انجام آزمایش، مایعات زیاد می‌نوشید: به طور کلی، اگر پریود شما هنوز به پایان نرسیده است، بهتر است منتظر بمانید تا روز بعد، آزمایش را با ادرار صبحگاهی خود انجام دهید. در واقع، بهتر است صبر کنید تا به طور طبیعی نیاز به ادرار مجدد داشته باشید و از روی عمد، مایعات زیاد ننوشید و تست بی بی چک خود را خراب نکنید.
بگذارید دلیلش را برایتان توضیح دهیم. نوشیدن مقدار زیادی مایعات قبل از انجام این آزمایش، مقدار hCG را در ادرار رقیق می‌کند. در نتیجه، تشخیص آن دشوار می‌شود. مخصوصاً اگر تصمیم گرفته‌اید که آزمایش زودهنگام انجام دهید، باید بیشتر به این موضوع توجه داشته باشید؛ زیرا مقدار hCG بدن شما حتی در حال حاضر نیز کم است. پس با نوشیدن زیاد مایعات، فقط باعث کاهش بیشتر آن می‌شوید.

به موقع، نتایج را در پنجره تست نمی‌خوانید: تا این‌جا می‌دانید که باید مدت زمان مشخصی را منتظر بمانید تا بتوانید نتایج آزمایش بارداری خود را بخوانید، اما آیا می‌دانستید که هر آزمون یک پنجره زمانی دارد که باید آن را نیز رعایت کنید؟ به عنوان مثال، بعضی از بی بی چک‌ها ممکن است یک فرصت دو دقیقه‌ای برای خواندن نتایج داشته باشند یا در بعضی از تست‌های دیجیتال ممکن است نتایج شما بعد از مدت زمان معینی، از روی صفحه نمایش پاک شود و دیگر قابل استناد نباشد. این دوباره اهمیت توجه به دستورالعمل‌ها را نشان می‌دهد تا به این ترتیب، بتوانید احتمال هر نوع خطایی را کاهش دهید.

همه‌چیز درباره بی بی چک و نحوه استفاده آن، نتیجش دقیقه؟

کلام آخر

تست بی بی چک‌ نوعی آزمایش خانگی بارداری است که بسیاری از زنان با مشاهده برخی علائم یا بعد از رابطه جنسی محافظت نشده برای اطمینان از وضعیت بارداری خود از آن استفاده می‌کنند. در این مقاله قصد داشتیم همه‌چیز درباره بی بی چک و نحوه استفاده آن را در اختیارتان قرار دهیم تا در صورت نیاز به راحتی از آن استفاده کنید و دچار مشکل نشوید. فراموش نکنید که با وجود این که این تست‌ها دقت بالایی دارند اما احتمال خطا نیز در آن‌ها وجود دارد و برای اطمینان بیشتر بهتر است در کنار یادگیری نحوه استفاده از بی بی چک، آزمایش خون نیز انجام دهید.

به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: nhs

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.